Dá vláda přednost demolicím domů …anebo úsporám?

Reklama


Tisková zpráva Hnutí DUHA

ČÍSLO TÝDNE: 3. JEN TŘI PROCENTA ENERGIE V ČR DODÁVÁ DŮL ČSA FOSILNÍHO MILIARDÁŘE TYKAČE. ZATEPLENÍ ČESKÝCH DOMŮ NABÍZÍ DVOJNÁSOBEK

DÁ VLÁDA PŘEDNOST DEMOLICÍM DOMŮ – NEBO ÚSPORÁM?

středa 17. prosince 2014

Jen tři procenta primárních energetických zdrojů pro české domácnosti, obce a firmy pocházejí z velkolomu ČSA [1], který by po prolomení limitů těžby uhlí pohltil město Horní Jiřetín a další severočeské obce. Miliardový prospěch by z toho měl jen uhlobaron Pavel Tykač se společníky Janem Diestlem a Tomášem Fohlerem.

Naopak technicky možné zateplení domů v ČR může ušetřit dvojnásobek energie z vytěženého uhlí. Spolu s možnostmi výroby energie z biomasy, solárními kolektory na teplou vodu a dalšími čistými zdroji energie může nahradit veškerou spotřebu uhlí a zemního plynu pro vytápění budov v ČR. Spočetla to pro vládu už tzv. Pačesova komise [2].

Zateplování domů a rozvoj obnovitelných zdrojů energie by jen v samotném Ústeckém kraji vytvořily kolem 2 300 pracovních míst – spočetli to experti společnosti EkoWATT [3]. Počet severočeských zaměstnanců Severní energetické přitom dosahuje pouze 850 osob [4], tedy přibližně stejně, jako je pracovních míst v ohroženém Horním Jiřetíně.

Příští pondělí 22. prosince má vláda schvalovat aktualizaci Státní energetické koncepce ČR. Ministři mohou dát jasnou zelenou rozvoji kraje a vzniku nových pracovních míst před demolicemi ve prospěch uhlobaronů a marginálním zdrojem energie.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Vláda Bohuslava Sobotky má na vybranou mezi tím, jestli bude domy bořit kvůli marginální přísadě špinavého uhlí do energetického koktejlu, nebo je bude raději zateplovat a ušetří tak dvojnásobek energie. Ministři buď podpoří tři uhlobarony, anebo jejich zaměstnancům, ale i dalším tisícovkám lidí v Ústeckém kraji nabídnou mnohem lepší – čistější a dlouhodobější pracovní perspektivu.“

Přejít do diskuze k článku 11 komentářů