Dějiny jako ozvěna

Jak je ti Rakousko?“ se kdysi volávalo a ozvěna od lesa hlásila: „“Ouzko.“

Ve jménu křesťanského náboženství upalovali ve 14. století kacíře ve stodolách a proti husitům vysílala západoevropská křesťanská království křížové výpravy. Husité ovšem vypalovali kláštery a zabíjeli mnichy a jeptišky. Ty křížové výpravy nepochodily a konec se dostavil, až se husité sami nerozpadli na militantní a umírněné. Dělo se tak 1400 let po vzniku křesťanství. A ještě 1600 let po jeho vzniku se na Šumpersku (a i jinde v Evropě) upalovaly čarodějnice a vedla se „náboženská“ třicetiletá válka.

Pokud si uvědomíme, že islámské náboženství vzniklo kolem roku 630 našeho letopočtu, tak se právě dostalo do toho našeho 14. století. Takže místo upalování mnichů v klášteře mohamedáni upálili 3000 úředníků ve dvou věžích. A křesťanské mocnosti pak opět zahájily křížovou výpravu proti husitům, ale co to říkám, proti militantním islámcům do Afghánistanu a Iráku. Výsledky byly asi stejné jako v době křížových výprav proti husitům.

Křesťanské mocnosti jako další krok napomohly vlně revolucí v dalších arabských zemích s cílem dostat další arabské země na svou stranu. Jenže tyto Lipany se nepovedly. Militantní odnož islámu totiž využila podporu křesťanských mocností a ujala se moci sama. Jedině snad v Egyptě se armáda rozhodla, že tak tedy ne a v podstatě vrátila poměry do předrevolučních časů. V Iráku a v Sýrii si naopak militanti ustavili svůj vlastní stát. Po zkušenosti z Afghánistanu i Iráku se už křesťanské mocnosti nepokusily o křížovou výpravu, ale jen o bombardování (při kterém se nebude vracet tolik rakví domů). Asi budeme podle dnešní zvyklosti muset hovořit o „křížovém“ bombardování, protože označení „humanitární bombardování“ se na tuto situaci jaksi nehodí.

A ten nově vytvořeny „Islámský stát“? Mohli bychom si to také připomenout jako ozvěnu vytvoření jistých Spojených států amerických před asi 250 lety. Vznikly na teritoriu, které tehdy patřilo Velké Británii, která, stejně jako dnes Irák a Sýrie, zahájila proti tomuto „nezákonně“ vytvořenému státu válku. Nedošlo ovšem tehdy k tomu, že se na pomoc Británii vydaly i další státy, takže americkou revoluci neutopily v krvi a USA se mohlo svobodně rozvíjet. Sice to trvalo ještě sto let, než revoluční myšlenka, že všichni lidé jsou si rovni, začala platit i pro černochy a z těch se stali Afroameričané.

Spojené státy se postupně z původních třinácti států rozrostly. Stalo se tak zabíráním indiánského území, ostrovů v Tichém oceánu s domorodými králi či válkou se Španělskem Občas se uplatnila i moderní finanční operace a jeden stát se od stávajícího vládce odkoupil. (Mimochodem, ten Islámský stát prý má dost peněz z nafty, nemohl by taky své území rozšířit odkupem místo válkou?)

Ona ta ozvěna z minulosti přináší i slova jistého Ben Akiby: „Nic nového pod sluncem.“ A také přijde na mysl římské přísloví – Quod licet Jovi, non licet bovi. Ta současná ozvěna je pokřivená stejně jako ta ozvěna z první věty. Časy se totiž mění a vítězové přepisují dějiny. To, jak vznikl a postupoval vitěz, si druhý už dovolit nemůže.

Pro nás je to ovšem dilema. Myslíme si, že civilizace pokročila a je nám proti srsti, když ten protivník, žijící ve svém 14. století, usekává hlavy zajatců mečem. Naše pokročilá civilizace si něco takového oškliví a raději shazujeme na nepřítele bomby z neviditelných letadel. Pravda, občas zabijeme i civilistu, který se tam připletl, ale naše civilizace to pojmenuje „collateral damages“ a jede se dál.

A tak se oklikou vrátím na začátek. Prý se v Evropské unii ozývají hlasy, že si tu militantnost musí mohamedáni vyřešit sami. Kdyby si západní politici přečetli české dějiny, tak na to přišli už dávno a bez válčení. Jenže když ty zisky z výroby zbraní jsou tak pěkné a mohou pokračovat, jen když se ty zbraně používají…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
20. 1. 2015 18:46

Proboha, co je to za blábol!

aram
aram
20. 1. 2015 20:15

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/usa-podle-tisku-tise-meni-strategii-v-syrii-a-toleruji-asada/1171163 New York – Spojené státy v tichosti změnily přístup k řešení krize v Sýrii. Ustupují od svého původního požadavku na odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada a začínají se klonit k návrhům OSN na vyhlášení příměří v jednotlivých lokalitách. Podle listu The New York Times mění svou strategii v tomto smyslu také další západní země. Washington se údajně obává, že odejde-li ze scény Asad, nebude nikdo schopen kontrolovat chaos a extremisty působící v Sýrii. USA slíbily pomoc při výcviku opozice, ale nemá jít o tu část, která bojuje proti Asadovi, nýbrž o tu, která stojí proti radikálům. Atd. atp. tomu… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
20. 1. 2015 21:48

Opravdu pěkný blábol, nezbývá než souhlasit s Irenou. Ještě něco málo k tomu machometánskému upalování úředníků ve věžích.
https://www.email.cz/download/i/atnnTWBUgakqTVdMwsw68lQ-iW_42Wk7tK–McV9h5HwJFwzFvGSD069kMdaSZxTV9Wo30M/11-9-2001_Nuklearni_demolice.pdf

hudryper
hudryper
21. 1. 2015 11:57

Tak to si já nemyslím,Stane. Vím,že máš dobrý nos na odhalování fake informací,ale v tomto případě nemůžeš mít žádný jiný argument,než své přesvědčení.Ten článek naopak vysvětluje to,
co nebylo možné vysvětlit jenom použitím náloží řezajících vysokou teplotou ocel . A zároveň
radioaktivitu v místě demolice. Vytvoření podzemního kráteru výbuchem nálože odpovídající taktickému jadernému střelivu plně vysvětluje kam se propadlo několik spodních pater věží .

Viky
Viky
21. 1. 2015 12:39

Hudrypere, radioaktivita by musela vzůst na místě takovým způsobem, že by nebyla jen zjistitelná, nýbrž hodně nepříjemně patrná. A to jak primární radioaktivní zbytek, tak sekundární indukovaná radioaktivita. Navíc, nic z toho co je dostupné nedovoluje udělat tak malou taktickou nálož. I kdybyste měl superoptimalizovanou nálož, pořád je to strašně moc na daný efekt. Spektrum toho, co se uvolňuje je jednoznačně identifikovatelné. Pro konvenční výbušniny platí, že čím rychleji probíhá detonace, tím více je nálož schopna ke směrovému výbuchu. jaderná nálož se chová trochu jinak a dělej co chceš část trosek by to viditelně odneslo nahoru a do stran a… Číst vice »

cnemo
21. 1. 2015 19:48

Opravu blábol. Jednu myšlenku bych však obhajoval, že dnešní islám je přibližně křesťanství středověku. Ale kritériem není doba, ale fakt, že doposud neprošlo porážkou, kterou pro křesťany bylo osvícenství a humanismus.

mirror
mirror
21. 1. 2015 20:26

Co blázníte? Spodní část Manhattanu je podkována několika tunely metra (subway). Je tam také stanice.
http://www.aaccessmaps.com/show/map/us/ny/manhattan_subway_south

Irena
21. 1. 2015 20:56

cnemo napsal

Opravu blábol. Jednu myšlenku bych však obhajoval, že dnešní islám je přibližně křesťanství středověku. Ale kritériem není doba, ale fakt, že doposud neprošlo porážkou, kterou pro křesťany bylo osvícenství a humanismus.

A jak si to srovnáte s tím, že jakmile se v nějakém muslimském státě pokoušeli o sekularizaci, tak byli nevybíravým způsobem zastaveni křesťanským západem? Viz např. Irán, od kterého se to mohlo začít šířit napříč arabským světem. Myslím, že to snad víceméně ustál jen Atatürk.