Desetině včel v EU hrozí vyhynutí, zjistili vědci

JENOM V EVROPĚ SE PŘITOM STARAJÍ O OPYLOVÁNÍ PLODIN V HODNOTĚ PŘES 600 MILIARD KORUN

pondělí 20. dubna 2015

Divoké včely v Evropě jsou ohroženy. Vyplývá to z Evropského Červeného seznamu včel vydaného Mezinárodním svazem ochrany přírody (IUCN) [1]. Nejnovější studie, která mapuje všech téměř dva tisíce druhů divokých včel Evropy, bude dnes dopoledne v Bruselu představena evropským poslancům a úředníkům i zástupcům členských států [2].

Ze studie vyplývá, že téměř desetina včel, o kterých vědci shromáždili dostatek informací, je ohrožena vyhynutím. Dalších pět procent je blízkých ohrožení a u více než poloviny druhů chybí dostatečné informace ke zjištění rizika vyhynutí. Ohrožených druhů tak může být až 61 %. Vědci proto apelují na nutnost dalšího výzkumu, který by přinesl informace, díky nimž budeme moci úhynu všech ohrožených včel zabránit.

Včely hrají klíčovou roli v opylování plodin, a tedy i v produkci potravin. Jenom v Evropě opylují každoročně plodiny v hodnotě 605 miliard korun, na celém světě pak dokonce plodiny za 4 biliony korun. Opylovači včetně včel mají na starost 35 %celosvětové zemědělské produkce, v Evropě vyžaduje jejich službu 84 % hlavních plodin určených k lidské spotřebě [1].

Velký úbytek včel proto představuje enormní riziko. Podle zprávy je za něj odpovědné především intenzivní zemědělství a jeho praktiky, např. rozšířené používání pesticidů a extrémní zatížení půdy či nedostatek rozptýlené zeleně (stromů, keřů, remízků) v zemědělské krajině. Včely tak ztrácejí své přirozené prostředí k životu, a navíc dochází ke zbytečné erozi půdy a krajina pak nedokáže zadržet povodně.

Právě Česko má v opatřeních pro ochranu užitečných včel velké rezervy. Proto Hnutí DUHA navrhuje, aby stát podporoval zemědělské praktiky a nakládání s půdou, které nechávají místo také pro přírodu. Větší část zemědělských dotací např. z Programu rozvoje venkova je třeba soustředit na lepší péči o krajinu a zajistit lepší podmínky pro včely a další opylovače – například získání dotací na sečení luk by mělo být na pozemku větším než jeden hektar podmíněno ponecháním 5-10 % neposečené plochy. Důležitým opatřením je také výrazné snížení používání pesticidů a podpora drobných farmářů pěstujících rozmanité plodiny vhodné k opylování.

Více k návrhům Hnutí DUHA najdete v publikaci Krajina potřebuje nápravu – ke stažení zde: [http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2015/03/krajina_potrebuje_napravu.pdf]

Klára Havlová, expertka Hnutí DUHA na potraviny a zemědělství, řekla:

„Intenzivní průmyslové zemědělství si začíná vybírat další významnou daň – úhyn živočichů klíčových pro lidstvo. Zatím hrozí zhruba desetině evropských divokých včel. Přitom právě včely a další opylovači jsou nenahraditelní pro velkou většinu zemědělské produkce EU. V České republice je zemědělská praxe k včelám velmi necitlivá – je proto nejvyšší čas změnit zemědělské dotace tak, aby podnítily lepší péčí o krajinu a život v ní.“

„Lépe pečovat o krajinu zvládají především ekologičtí a drobní farmáři. Stát by se proto měl zaměřit zejména na jejich podporu. Podpoří tím nejen ozdravení krajiny a ochranu proti povodním, ale také produkci zdravých místních potravin.“

Poznámky:

[1] http://ec.europa.eu/environment/nature/conservation/species/redlist/downloads/European_bees.pdf

[2] https://www.facebook.com/EUROPARC/posts/877863498945107

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Amenre
Amenre
21. 4. 2015 5:50

http://www.novinky.cz/domaci/367144-cesky-vcelar-prisel-na-to-jak-zachranit-hynouci-vcelstva-po-celem-svete.html
Divokým včelám to sice nepomůže, ale snad těm domácím ano a tak by se zase na trhu mohlo objevit více dobrého medu za rozumnou cenu.
Možná by se k tomu nápadu mohl vyjádřit někdo povolanější, nedávno tu byl článek o Varroáze, kde mnozí psali, že jsou včelaři.

koloděj
koloděj
21. 4. 2015 9:54

Včely nebudou opylovat, dokud Včelí asociaci EU neproplatí tu fakturu na 605 miliard korun.
Jinak zalezou do děr a budou si hrát na mrtvé brouky

cnemo
21. 4. 2015 10:17

Je to Hnutí jako Duha jen recesistická skupina, nebo ty bludy míní vážně? Jen ignorant si může myslet, že přírodní rovnováha může být narušena 10% fluktuaci nějakého druhu, navíc hypotetickou.

Také si nejsem jist, zda někdo dokáže spočítat populaci divokých včel s přesností na 10%, jak to proboha dělá?

PPK
PPK
21. 4. 2015 12:54

Amenre napsal http://www.novinky.cz/domaci/367144-cesky-vcelar-prisel-na-to-jak-zachranit-hynouci-vcelstva-po-celem-svete.html Pane Amenre, dík za odkaz, kde vidím jak nejdůležitější tu informaci včelaře Linharta o varoáze, že „ … Nápad hubit roztoče zvýšením teplot není nový. Ve Švýcarsku existuje celá sekce takzvaných hypertermích včelařů a ti už jinak než zvýšenou teplotou roztoče Varroa nehubí,“ … Zdá se, že (ostatně jako vždy) právě v jednoduchosti je skryta genialita. Je škoda, že funkcionáři české Duhy své původně společensky užitečné hnutí asi už brzy totálně společensky znemožní a existenčně zničí svým laickým eko-žvaněním a nevědecky zdůvodňovanými požadavky peněz od EU a od cz vlády na jejich nekonkrétní nebo amatérské nápady. Pak… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
21. 4. 2015 13:19

Vážený PPK: na Vás zareaguji, jakkoliv taky plácáte (viz tvrzení „Přírodě i člověku přece mohou pomoci jen promyšlené, jinde už úspěšně vyzkoušené a realizovatelné konstruktivní projekty.“). To myslíte vážně že to jde JEN takhle? Vždyť i ten odkaz na „novinkách“ dokládá, že ještě existují lidé, kteří se umí dívat, pozorovat a uvažovat. Ano, v prostých a jednoduchých nápadech je mnohdy řešení – minimálně části problémů. Ano Hnutí DUHA se třeba nechalo zpolitizovat u Ukrajiny. A je dost ovlivněno protiruskou propagandou. Ale: jsou to vesměs mladí lidé, nemají naše (Vaše) vzdělání a zkušenosti, vyrostli už „v nové době“… Kde mají najít… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
21. 4. 2015 13:36

V okolí je několik velkovlastníků co skoupili restituční nároky. Dnes mají firmy, farmy, berou milionové dotace… A meze se postupně likvidují. Les se změnil na továrnu na dřevo a maso… Kdybych chtěl využít co vím a dále to propagovat, tož potřeboval bych minimálně tým 3 – 5 lidí, a pro všechny i krajinu by byla smysluplná práce… Překabátění „ti co byli u komunistů“ či „ti co byli v „Národní frontě“ – dnes jsou „lidoví církevníci“ mi „stojí na krku“ přes 12 let… a včely mizí, slepýši a žáby mizí… Kdo dnes ví, že většina žab dospívá pohlavně až ve 3-4… Číst vice »

PPK
PPK
21. 4. 2015 14:44

Vážený Martine, nic ve zlém, o Rusku a o Ukrajině, ani o „vyslovených hloupostech“ duháků jsem nepsal, to jste si jen nesprávně sám domyslel. Jestliže jsou duháci mladí a jestliže jsou zatím ve vědách svých zájmů málo vzdělaní, (a já jim i tak jejich dobré úmysly o přírodě chci věřit), tak přesto, ta jejich prozatímní nedovzdělanost, to je přece jen jejich problém, který si musí oni sami nejprve vyřešit. Ale! .. do té doby nemají právo od státu či EU aktivisticky, alarmisticky a zejména POLITICKY POŽADOVAT PENÍZE za pouhé laické řeči o ekologii. To přece bez diskuse páchne cynickým parazitismem,… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
21. 4. 2015 15:10

Rozumím Vám, ale nejde o pouhé žvanění. Viz email. Jistě, to obojí nebyla Duha, ale sdružení Přátelé Jeseníků – SOJKA a Potůček… A snad pro praktické výsledky nemám ani titul, ani zdraví a možná brzy už ani domov. Ale HD má také výsledky a určitá odborná pojednání, koukněte prosím třeba na http://www.selmy.cz a tam do kolonky odborné publikace. Konkrétně třeba M. Kutal jede hodně na odborné úrovni a „tvrdá data“ jsou pro něj „zákon“… Jinak ano, mnoho jich jen žvaní, a ty NNO jsou obecně často politicky i jinak (samosprávami) zneužívány. K Vašemu tvrzení – oni mnozí tehdejší stav nezažili,… Číst vice »

lomikel
lomikel
21. 4. 2015 15:24

http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2015/03/krajina_potrebuje_napravu.pdf) je naborovy letak nevalne kvality, zcela souhlasim ze krajina chradne ale tohle 1. diskredituje hnuti duha 2. nepopisuje stav, strukturu problemu (rozmery, propojeni v systemech) ale neco tvrdi 3. nepopisuje navrhy reseni v strukture ktera neni popsana :) v fig. 2. , nadhodi par prikladu ktere jsou okrajove a dobre PR prodejne podezrele se to podoba zpusobu komunikace typu Bursik a Katka Biomasa. —- zaklad problemu, ktery se je potlacovan, je mnozstvi lidi a intenzita jejich aktivit. dale ve svete kde se sersi jak zabit stovky a tisice lidi aby bylo dosazeno korporatiho zisku a strategickych zajmu neni mozne… Číst vice »

zedd
zedd
21. 4. 2015 18:36

Faktem je, že motýlů, čmeláků, obojživelníků a jiné žoužele valem ubývá. Na to nepotřebuji vědecké studie. Mám paměť. Dalším faktem je, že na to upozorňují i ty vědecké studie. Otázka je, zda dá věci do pohybu vědecká studie, či parta aktivistů. Ideální se mi jeví jejich kombinace. S těmi vědeckými studiemi je ten problém, že pokud mají být vědecké, nemohou většinou určit jednoznačnou příčinu toho kterého jevu. Pokud má být vědec poctivý, většinou musí skončit u konstatování, že ten který faktor ve velmi složitém systému má nejspíš tu a tu váhu, ale může tam působit i něco jiného. Vědec nemůže… Číst vice »

Bety
Bety
21. 4. 2015 19:12

Včel je opravdu daleko méně – nerozeznám divoké od těch chovaných, ale kdyby Duha žádala dotace pro chovatele včel, byla by to rychlá a účinná pomoc, ne jen nic neříkající fráze o přeměně krajiny. Dříve stát chov včelstev podporoval, teď na to jako i na mnoho jiného kašle. Další účinnou pomocí by bylo zakázat Babišovi osévat půlku republiky řepkou, ale z toho by se zelení kvůli omezení své tak milované „biomasy“ osypali. Nikdo mi nevymluví, že kromě toho, že škodí jako monokultura, je také ošetřovaná pěkně jedovatými sajrajty. Pokud po řepce v bolestech umírají srnky, včelám z ní také nebude… Číst vice »

r.m.
r.m.
21. 4. 2015 20:22

posyp kovovými nanočásticemi ulpívá ve vzdušnicích, k tomu tuny organofosfátů od Monsanta
k tomu aklimatizovaní paraziti a viry, co investovat do včelí farmakologie? obecnější antivirotika působí na vlastnosti společný všem virům

r.m.
r.m.
21. 4. 2015 20:25

zedd napsal
Faktem je, že motýlů, čmeláků, obojživelníků a jiné žoužele valem ubývá.

čmeláků speciálně je letos hromada, jedou jak fretky na výrobě první generace, sbíraj, hloubí úly
hučej jak hmyzí bombardéry

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
21. 4. 2015 20:52

Amenre napsal http://www.novinky.cz/domaci/367144-cesky-vcelar-prisel-na-to-jak-zachranit-hynouci-vcelstva-po-celem-svete.html Divokým včelám to sice nepomůže, ale snad těm domácím ano a tak by se zase na trhu mohlo objevit více dobrého medu za rozumnou cenu. Možná by se k tomu nápadu mohl vyjádřit někdo povolanější, nedávno tu byl článek o Varroáze, kde mnozí psali, že jsou včelaři. Geniální způsob pana Romana Linharta užít slunečního svitu k hubení varoázy není zrovna to pravé ořechové, když uvážíme, že je třeba udržovat v úlu teplotu maximálně 47 stupňů po dobu dvou hodin. Kdo někdy viděl otevřený úl – a to i bez pater přidaných přístavků – tak pochopí, že udržet… Číst vice »

MustWatchTV
MustWatchTV
22. 4. 2015 9:31

Víc než jen med More than Honey ZEMĚ: Švýcarsko / Německo / Rakousko ROK: 2012 DÉLKA: 90 minut REŽIE: Markus Imhoof JAZYK: angličtina TITULKY: české „Když vymřou včely, vymřou do čtyř let také lidé.“ řekl údajně Albert Einstein. O příčinách vymírání včel se ještě vedou dohady. Jedno je ale jisté, jde o víc než o pár kusů mrtvého hmyzu a o podstatně víc než o pouhý med. Více než třetina našich potravin závisí na opylení včelami. Odpovědi na tyto otázky hledá Markus Imhoof ve svém filmu u lidí, kteří žijí s včelami a z jejich produktů – na obrovských mandlových… Číst vice »