Desítková wokna, symbol zmatené postmoderny

Banksy Postmoderna a desítková wokna jsou neuvěřitelně vlezlá. Protože samy od sebe zdravý a sebekritický rozum nemají, jsou-li slušně vyhozeny, vrátí se woknem a v cizím bytě se v poklidu usadí jako doma.


Doma jsem odolal náporu ilegálního překlopení Win 7 na Win 10 tím, že jsem zrušil v registru všechny příkazy, které tuto činnost umožňovaly. Nevím, jestli jsem přitom nedal do svého PC nějaké jiné svinstvo, ale zoufalý člověk dělá zoufalé činy, aby si udržel alespoň minimální kontrolu nad svým pracovním nástrojem. Jiným nebožákům se to po čase překlopilo ze sedmiček na desítky samo – a teď jsou ztraceni.

Bohužel se mi ta wokna tak nějak sama překlopila na mém pracovním PC ve škole. Proces modernizace proběhl stejně neúprosně a stejně automaticky, jako zesláblou osvícenskou modernu upgradovala v posledních časech nerozumu ta užvaněná a bezduchá postmoderna. Moderna aktivně nebránila svou svobodu úsudku a zdravého filosofického a občanského rozumu, viz Kantova kosmopolis a termín publicum. Proto došlo k nahrazení moderny postmodernou stejně nutně a totalitně, jako překlopení sedmiček na desítky u mne ve škole. Doma jsem tento proces logistické autodestrukce PC aktivně zastavil, ve škole nikoliv, protože tam stroj patří mému adminovi, a ne mně samotnému. Jsem pouhý uživatel, nástroj mi nepatří.

Hle, první poučení. Postmoderna a desítková wokna jsou neuvěřitelně vlezlá. Protože sama od sebe zdravý a sebekritický rozum nemají, jsou-li slušně vyhozeny, vrátí se woknem a v cizím bytě se v poklidu usadí jako doma. A ještě na mne s drzostí sobě vlastní během práce vykřikují, abych tento drek doporučil normálním a slušným lidem, které znám. Tato drzost desítek je drzostí na druhou, protože je prezentována jako nevyhnutelný pokrok daný nutností aritmetické řady, čili přechodem na vyšší číslo. Jako filosof nechápu, proč by pitomé číslo mělo obsahovat nějakou vyšší kvalitu, byť by to byla desítka místo sedmičky. A proti neúprosnému „pokroku“ čísel naopak tvrdím, že pokrok dělají svobodní lidé. Aktivní a neúprosný je naopak pouze úpadek, viz fyzikální zákon o entropii, současnou západní demokracii i ty zatracené desítky.

Po transformaci pracovního PC z původního nástroje na narcistního Golema řádícího v digitálním věku jsem se v práci nestačil divit. Vyděsil mě fakt, že tajemný šém k té potvoře nevlastní nějaký můj známý, ale anonymní americká korporátka za oceánem a tamější NSA k tomu. Rabi Löw, aneb občanským jménem Jehuda ben Becalel, chodil po pražských ulicích a byl to slušný divotvůrce. Když se jeho Golem zbláznil, tak za ním lidi normálně zašli a on pak divotvorně upgradoval tu hliněnou potvoru. Korporátka nemá na zemi žádné bydliště a už ani neplatí daně. Čím je tento systém vlezlejší do soukromí (mluvím o těch desítkách), tím je i nepřehlednější. Wokna prostě kopírují nihilismus současné politiky angažované v poslední epoše boje s terorismem. Samy si zapínají, co chtějí a kdy to chtějí, což je vidět i na změněném systému aktualizací. Navíc se samy a vytrvale cpou do microsoftového cloudu a tam mi chtějí iniciativně ukládat data pro tuto zvědavou americkou korporaci a příslušné orgány činné v teroristickém řízení. Nechci mít rozum v digitálních oblacích, nejsem psychopat. A pochopitelně, v době korporátního fašismu typu nakousnutého jablka, rovněž narcistní a totalitní wokna jen velmi nelaskavě a po tvrdém donucení připustí použití jiných aplikací než jen těch profízlovaných vlastních vymožeností. Tady se wokna poučila od Applu, který pozvedl digitální otroctví až do výšin prodejného ducha.

A poslední kapitolou je grafika desítkových woken a jejich obsluha. Všechny staré a známé funkce jsou překryty barevnými nesmysly a zbytečnými výkřiky a příkazy o tom, co mám nebo nemám dělat. Nikdo mi neřekne proč, jen se mi velkopansky sdělí, co mám jako ten poslední pitomec provést. Jistěže to ukazuje na obecnou úroveň současné americké civilizace, ale my jsme zatím v Evropě. K tomu všemu postmoderní bláboly, výkřiky, nejasné rozhraní zakrývající základní funkce systému a úvodní fotka, která se natahuje z neznámého vnějšího zdroje a bez mého svolení. To je typický obraz postmoderny, světa mediálních simuláker a současné velkopanské politiky pro lid, kterou obstarávají globální korporace. Ty se tváří jako matka pokroku, a k tomu pochopitelně potřebují internacionální armádu otroků.

Dříve člověk sedl k počítači s vědomím, že může vlastní blbostí něco zničit, nebo i nenávratně vymazat data. Proto se musel volky nevolky o prvním systému typu DOS něco naučit, aby nebyl úplný blb. S nástrojem je třeba umět zacházet. To ví každý řemeslník, který si nechce na hoblovce nechat ufiknout prsty. Nyní jsme dostali nástroj, který se tváří, že si vystačí sám. Jenže skrytá doložka daná na kontraktu s desítkovým wokny už jen neviditelným písmem je ta, že tímto nástrojem jsme se stali my sami. Stali jsme se pouhým oknem pro wokna.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Převzato z e-republika.cz

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
18. 10. 2016 19:30

Pravda, měl jsem wokna 8, už ty mě naštvaly, teď mám nový komp s desítkami, v zásadě něco podobného, než osmičky. Na osmičkách a desítkách jsem nenašel jedinou funkci, kterou bych potřeboval a nebyla v sedmičkách. Oni mě snad definitivně nas..ou a přejdu na Linux. Pokud bude něco potřeba, existuje z něj možnost pustit si na linuxech jako aplikaci virtuální počítač s windows 7. Mimochodem, taková možnost je s největší pravděpodobností i z windows 10, pokud někoho vyloženě se..u. Cenou bude jen menší zpomalení, na jen trochu solidním kompu si toho ani nevšimnete. Každá lepší IT firma by to měla… Číst vice »

Bety
Bety
18. 10. 2016 20:12

Stokrát něco odmítnout a pak nevěřícně zírat na to, jak se vám tam ta desítka bez dovolení instaluje sama, tak tomu se dnes říká: Vláda věcí tvých k tobě se navrací, ó lide český.

J. Hruška
J. Hruška
19. 10. 2016 9:30

Člověka potěší, že se ještě najdou normální lidi, které to naseje.

Gatta
Gatta
19. 10. 2016 10:35

Když to ještě bylo zadarmo, tak jsem si nainstaloval ten systém W10 na jiný disk, takže mi dnes stačí jen odpojit disk W7 – připojit disk W10. Průběžně W10 i aktualizuji – aby byl člověk v obraze.
Závěr – dokud to půjde tak – zlatý W7-64 Pro. Nevidím osobně jediný důvod k přechodu na W10.

Jiní zase říkají, že jsou bezva – a Chrom že na nich jede fakt rychle …

fajt
19. 10. 2016 10:42

Gatta napsal
Gatta

já jsem raději, když mi docela svižně běhají vlastní nohy, nějaký špiclovací chrom je mi u zadele. ..)

Gatta
Gatta
19. 10. 2016 10:56

Re fajt – Chrom jsem měl kdysi nainstalovaný tak 5 minut – do chvíle, než po mě chtěl vytvořit a registrovat účet.
Nejvíc mi sedí FF – a především – doplňky se dá u něj zákázat skoro vše, co nechcete nedobrovolně sdílet kdo ví s kým.

fajt
19. 10. 2016 11:13

Gatta napsal
Gatta

mám operu, může jet i pod Linuxem, všechno sledování jsem odstřelil ( i když to je hodně iluzorní pocit int. bezpečí, páč úplně nejbezpečnější internet je ten, ke kterému nejsme zapojeni, že ). ..)

Sio
Sio
19. 10. 2016 20:53

fajt napsal mám operu, může jet i pod Linuxem, všechno sledování jsem odstřelil ( i když to je hodně iluzorní pocit int. bezpečí, páč úplně nejbezpečnější internet je ten, ke kterému nejsme zapojeni, že ). ..) Ochrana proti spyware je vyšší dívčí a musí být vícestupňová, pokud má být dokonalá. Něco stíhají antispyware programy. Možná jednodušší je anonymizovat svůj počítač tím, že se pokaždé přihlásí z jiné IP adresy, než má přidělenu, což vyžaduje prohnat data nejlépe přes celý řetězec proxy serverů, třeba v Rusku nebo v Hongkongu, které to zařídí. Ale před skutečnými mistry vybavenými patřičnou technikou ani to… Číst vice »

karpi
karpi
19. 10. 2016 21:49

https://www.linuxmint.com/
http://www.linux-mint-czech.cz/

Pokud používáte počítač prostě jen na web a kancelář a nedrží vás nějaká specifická aplikace,…
Tak neváhejte.

orinoko
19. 10. 2016 22:14

Lidi, nejak moc prozivate kouzlo utajení.
At se jde Velký bratr směle vyhulit.
Kluci a holky,máme už svoje roky.
Emericky debil už je na tom hůř , než král Lávra.
Já asi už do tabletu zacnu mluvit. A jenom pravdu.

orinoko
19. 10. 2016 22:29

Na E-republice je VELEvyznamny článek stran Deutche bank.
Trochu to zapadlo. To je VELEpruser. Zabývali se tím i v TVkraksne. Myslim Spektrum. Az to praskne – to bude racha.

Aleš
Aleš
19. 10. 2016 22:38

orinoko: Nemám se s čím tajit. Nebát se a nekrást. Jak prosté. Do zádele ze předu bych nakopal tvůrce nových rozhraní ikdyby se žádný big brother nečuměl. Aby už žádný jouda neopakoval tu kapitální békovinu „POKROK NEZASTAVÍŠ“.

orinoko
19. 10. 2016 22:40

Hmm … prolétl jsem trochu víc adres … Situace je vaznejsi, než jsem myslel. Ale opravdu to znamená jedine – tzv. Západ mele z posledního.

orinoko
19. 10. 2016 22:41

Alesi, zdravim Tebe … i Tvou rodinu.

zedd
zedd
22. 10. 2016 8:27

Pokud užíváte počítač pro běžnou komunikaci, kancelář a web, je Linux jednoznačná volba. Jeho „bezpečná“ správa je dnes daleko jednodušší, než u Widlí, které si každý zodpovědný uživatel hned po nainstalování modifikuje řadou takřka magických zákroků a úkonů. Jde z principu o magii, protože k Widlím prostě není veřejně přístupná dokumentace. Spoustu věcí se podařilo reversnout např. SysInternals, kteří ten systém učinili aspoň trochu průhledným … po zásluze byli koupeni Mrkvosoftem, aby se knowhow vrátilo do rodiny. Zvyk a lenost velí dvěma třetinám planety používat produkt, který je zcela netransparentní, prokazatelně je sám o sobě bezpečnostním rizikem (viz. bující trh… Číst vice »

zedd
zedd
22. 10. 2016 8:50

bombónky jsem nechtěl bombardovat. Widle má dnes smysl používat jen v případě specializovaného SW. Video/audio postprodukce, CAD/3D a obecně aplikace související s grafikou. V podstatě nikde jinde není jiný než historický důvod, proč by daná aplikace nemohla běžet pod Linuxem. A i v případě těch grafických věcí se situace pomalu ale jistě mění. Výrobci HW si uvědomují, že výrobce SW by jim neměl diktovat standardy a celá ta DirectXYZ MS monopolizace už směřuje do silikonového pekla. Historicky poměrně závažný argument výrobců špičkového proprietárního SW a to, že Linux není schopen zaručit dostatečně stabilní prostředí na to, aby mohli zaručit funkčnost… Číst vice »

zedd
zedd
22. 10. 2016 9:15

Na závěr jedna technická: Pro admina je velké pokušení nacpat všechna nastavení operačního systému do databáze. Centralizace, jednotný přístup, vynucené datové typy … spousta výhod. Takhle vznikly registry ve Windows. Kdokoliv s tím má zkušenost ví, že udržovat tzv. schema databáze (abstraktní vazba nad daty, která jim dává smysl) s vývojem aplikační vrstvy nad ní (zde operační systém) je nesmírně obtížné. Často se vyplatí napsat relativně komplikovaný program na převod dat z jednoho schema na druhé, než do nekonečna přizpůsobovat staré schema novým požadavkům aplikace. Widlí registry jsou s námi přes 20 let a je to čistá noční můra. Pod… Číst vice »