Domácí čisté zdroje energie v Německu zaměstnávají desetkrát více lidí než uhlí

Tisková zpráva Hnutí DUHA

ČÍSLO TÝDNE: 10. DOMÁCÍ ČISTÉ ZDROJE ENERGIE V NĚMECKU ZAMĚSTNÁVAJÍ DESETKRÁT VÍC LIDÍ NEŽ UHLÍ
I U NÁS UŽ OZE DÁVAJÍ PRÁCI DVOJNÁSOBKU LIDÍ PROTI HNĚDÉMU UHLÍ

středa 14. ledna 2015

V Německu dávají obnovitelné zdroje energie práci pro 360 tisíc lidí. To je více než desetinásobek ve srovnání s uhelným průmyslem, který zaměstnává 34 tisíc pracovníků [1]. Odvětví čisté domácí energie v samotném Německu převyšuje v pracovních místech dvojnásobně i celý sektor od těžby až po výrobu energie z hnědého i černého uhlí Německa, ČR a Polska dohromady (tedy celého uhelného středu Evropy) [1] [2].

Ale i u nás už jsou obnovitelné zdroje větším zaměstnavatelem než těžba a úprava hnědého uhlí. Například větrné turbíny, biomasové výtopny, solární panely či bioplynové stanice zaměstnávají už 14,5 tisíce lidí [2] a předstihují tak hnědé uhlí, které dává práci pro necelých 7 tisíc [2]. I konzervativní Aktualizace státní energetické koncepce ČR počítá s růstem obnovitelných zdrojů i zaměstnanosti, kterou za deset poskytnou, až na 25 tisíc pracovních míst [3].

Další rozvoj čistých zdrojů energie je však v naší zemi zaškrcen. Stát nyní spletí nesmyslných předpisů například brání lidem v instalaci střešních solárních elektráren. Poslanci už naštěstí projednávají vládní novelu zákona, která největší bariéry odstraňuje a zavádí i podporu pro bioplynové stanice.

Vládní novela je dobrý první krok, ale překvapivě nepodporuje nejlevnější obnovitelný zdroj – větrné turbíny. Také solární střechy budou přibývat jen tehdy, bude-li to ekonomicky výhodné, tedy podaří-li se prosadit bezdotační systém net-meteringu [4] či pomůže-li stát s domácí akumulací elektřiny (například pomocí zatím pomalu čerpaného programu Nová zelená úsporám).

Podle výpočtů Deutche Bank přitom už za dva roky nebudou solární elektrárny v 80 procentech případů potřebovat žádnou podporu a elektřina ze Slunce bude stejně nákladná nebo levnější než ta v síti [5]. Ceny solárních panelů totiž neustále padají a ani dočasně levná ropa nedokáže příliš zpomalit zvyšování jejich konkurenceschopnosti.

Zajímavosti ze světa energetiky přinášíme každý týden na webu www.cislotydne.cz

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Obnovitelné zdroje elektřiny v Německu nejenže vedou ve výrobě elektřiny nad hnědým uhlím, ale zaměstnávají také desetinásobně víc lidí než hnědé a černé uhlí dohromady. Ale překvapivě i u nás už čistá domácí energie dává práci více lidem než hnědouhelné doly a úpravny uhlí. A jak to asi bude vypadat, až zde stát přestane tento perspektivní sektor škrtit a bránit domácnostem vyrábět si vlastní elektřinu?“

„Naštěstí naši poslanci a poslankyně na sklonku minulého roku odhlasovali v prvním čtení novelu zákona, která odstraňuje nesmyslné bariéry pro solární střechy a má podporovat i bioplynové stanice. Zatím však bohužel nepočítá s rozvojem větrných turbín. Pokud jsou politici schopni diskutovat o miliardových dotacích pro miliardáře, aby mohli ještě pár let těžit ztrátové a špinavé uhlí, tak by snad měli automaticky přestat škrtit odvětví, které bude za deset let zaměstnávat i u nás víc lidí než dnes černé a hnědé uhlí dohromady.“

Přejít do diskuze k článku 66 komentářů