Domácí čisté zdroje pokryly loni 27 % spotřeby elektřiny v Německu

Tisková zpráva Hnutí DUHA

ČÍSLO TÝDNE: 27. DOMÁCÍ ČISTÉ ZDROJE POKRYLY LONI 27 PROCENT SPOTŘEBY ELEKTŘINY V NĚMECKU. ZA DESET LET SE JEJICH PODÍL ZVÝŠIL TROJNÁSOBNĚ. PARLAMENT MŮŽE NASMĚŘOVAT ČR K PODOBNÉMU ÚSPĚCHU

středa 7. ledna 2015

Německo i loni zvýšilo svoji energetickou bezpečnost a snížilo znečištění. Domácí obnovitelné zdroje pokryly již 27 procent spotřeby elektřiny a poprvé v historii tak překonaly hnědé uhlí [1]. Před pouhými deseti lety přitom pokryly obnovitelné zdroje jen 9 procent spotřeby.

Všechny druhy obnovitelných zdrojů (zejména fotovoltaické elektrárny, větrné turbíny i bioplynové stanice) čeká podle propočtů další výrazný rozvoj a zlevňování. Například mořské větrné parky mají zatím na výrobě elektřiny v Německu mizivý podíl.

Důvodem úspěchu našich sousedů je cílená podpora nejvýhodnějších projektů a otevření energetiky lidem. Stále víc jednotlivců či družstev vyrábí elektřinu a dohání tak tradiční elektrárenské kolosy. Trend směřující k decentralizaci má vliv na proměnu celé energetiky. Na tento vývoj již reagují i největší evropští výrobci energie, např. E.On. Německá elektroenergetika je přitom úzce spojena s naší, takže můžeme očekávat tlak na podobně pozitivní trend i u nás.

Čeští poslanci a poslankyně na sklonku roku 2014 učinili první krok k odblokování rozvoje čistých domácích zdrojů elektřiny i u nás. Prvním čtením prošla vládní novela zákona, která odstraňuje nesmyslné bariéry pro střešní sluneční elektrárny a zavádí podporu pro bioplynové stanice. Zákon nyní čeká další cesta parlamentem.

Podle projednávané vládní novely by však u nás dál chyběla podpora pro nejlevnější obnovitelný zdroj – větrné turbíny. Přitom v Německu právě suchozemské větrné elektrárny vyrábějí nejvíc čisté elektřiny. Také solární střechy budou přibývat jen tehdy, bude-li to ekonomicky výhodné, tedy podaří-li se prosadit bez-dotační systém net-meteringu [2] či pomůže-li stát s domácí akumulací elektřiny (například pomocí zatím pomalu čerpaného programu Nová zelená úsporám).

Právě Německo dává důraz nejen na čistotu zdrojů elektřiny, ale také na decentralizaci. Bezmála polovinu – 47 procent – instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů energie v Německu vlastní jednotlivci nebo družstva [3]. Energetika u našich sousedů je tedy nejen neustále čistější, ale domácnosti jsou také soběstačnější a méně závislé na velkých energetických firmách.

Počet energetických družstev se v Německu za posledních deset let zvýšil desetinásobně a některá mají i desítky tisíc členů. Díky tomu si mohou vyrábět vlastní čistou energii ve střešních solárních elektrárnách i lidé, kteří nemají vlastní dům, ale mohou do společné pokladny družstva vložit částku i méně než 100 euro.

Na tento vývoj reagují i velké firmy. Německý energetický gigant E.On před pár týdny oznámil, že si nadále nechá pod svou značkou jen obnovitelné zdroje a konvenční (uhelné a jaderné) elektrárny převede pod novou firmu.

Rozvoj obnovitelných zdrojů v Německu nepomáhá jen domácnostem a obcím. Profituje z něj i průmysl. Siemens se stal největším světovým dodavatelem čistých energetických technologií [4]. Výrobci se totiž soustřeďují do zemí, kde je po nich vyšší poptávka. Proto je např. jen pětimilionové Dánsko světovým lídrem ve výrobě větrných elektráren. Výzkumy také zjistily, že čím větší podíl má některá země na využití technologie, tím více patentů má i v příslušném odvětví [5].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Obnovitelné zdroje elektřiny v Německu slavnostně předběhly ve výrobě elektřiny hnědé uhlí a dlouhá éra dominance nejšpinavějšího paliva u našich sousedů tak končí. Od nás můžeme zatím jen závistivě sledovat, jak Němci posilují svoji energetickou bezpečnost, rozvíjejí nová průmyslová odvětví a snižují škodlivé znečištění. Naštěstí naši poslanci a poslankyně na sklonku minulého roku odhlasovali v prvním čtení novelu zákona, která odstraňuje nesmyslné bariéry pro solární střechy a má podporovat bioplynové stanice. Zatím však nepočítá s rozvojem větrných turbín. Abychom udrželi alespoň stejný odstup za Německem jako máme dnes, bude potřeba, aby Sobotkova vláda přišla s ještě ambicióznějšími změnami zákonů.“

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
7. 1. 2015 19:11

Už je mi jasné, jak vzniklo rčení: Pije jako Duha:) Tohle přece nešlo napsat za střízliva:) Pro upřesnění pár poznámek: – v roce 2013 vytěžilo De rekordní množství uhlí v celých svých dějinách – Německo má druhou nejdražší elektřinu v Evropě, předstiženo je pouze Dánskem, které má „obrovské množství levné zelené energie“ (tento žertovný článek k nalezení též na tomto serveru) – podpora bioplynovek je na úrovni poplašné zprávy. I u nás je jich tolik, že se „palivo“ bijí (většinou jde už jen o zplynování potravin) a ještě zábavnější je likvidace vyhnilých kalů:) O škodlivosti biopaliv ví už EU minimálně… Číst vice »

cnemo
7. 1. 2015 19:23

Ještě možná dodatek, pro vyjasnění situace, jak to v energetice chodí http://technet.idnes.cz/jak-se-pocita-cena-elektriny-d12-/tec_technika.aspx?c=A140204_234241_tec_technika_mla

Béda
8. 1. 2015 5:42

Zdroje jsou, ne že ne! Nevím kam to pověsit: „Britská vláda zavádí „google tax“, daň ze zisku multinacionálních firem Britský ministr financí George Osborne zavádí od příštího finančního roku, tj. od 4. dubna 2015, pětadvacetiprocentní daň na zisky, které si americké multinacionální společnosti, jako jsou Amazon, Google, Apple a Starbucks repatriují do USA. Bude to daň výslovně zaměřená na zisky, které vznikají těmto firmám v Británii, ale „uměle jsou odčerpávány“ do zahraničí. Osborne také zavádí finanční trest pro mezinárodní banky za ztráty, které zaznamenaly během nedávné finanční krize. Agresivní vymáhání „Daně od Google“ má britské vládě přinést během příštích pěti… Číst vice »

Aleš
Aleš
8. 1. 2015 9:28

Nejde jen o Sobotku a Babiše a změny zákonů, obrovský kus práce bude i na radách a dotčených komisích obcí, krajské úřady a o změnu uvnitř Čezu. Na Babišovi bude odkup akcií, aby se Čez mohl změnit na státní podnik.
Děkuji om, že se účastní potřebné osvěty, protitlak finančních skupin způsobuje
lidem pěkný lunapark v hlavě.

kchodl
kchodl
8. 1. 2015 10:14

Přesně tak cnemo. Duhový, který tohle píše, musí být asi na nějakém jiném materiálu než chlastu – to jinak není možné. Všechno, co je v článku, je lež – opravdu od začátku do konce. Němci zlikvidovali svou energetiku zeleným šílením, mají největší růst spalování uhlí v EU (po Dánsku), dokonce pálí už i to nejhorší hnědé uhlí, zrušili limity na těžbu a zrovna teď se dohadují o rušení vesnic a vydolování – jako za komoušů v severních Čechách. Exhalace neuvěřitelně stouply. Pro stabilní chod jim chybí asi 3000 km VVN vedení sever-jih, který „nahrazují“ přelivem přes soustavy Polska a ČR… Číst vice »

bbb
bbb
8. 1. 2015 17:27

Je otázkou, co je větším plýtváním?
1) Zda postavení JE Zwettendorf, která ale nebyla spuštěna. Mnoho oceli, betonu, mědi, atd. v JE zbytečně vzato k ničemu.
2) Zda předražená elektřina z obnovitelných zdrojů. Když obdržené peníze majitelé dají tak či jinak zpět do oběhu. Ano, zbohatnou.

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
8. 1. 2015 18:36

Jako obvykle hlavní problém není technický, ale sociálně-ekonomický. Technicky a ekonomicky jádro zatím rozumnou alternativu nemá, a to říkám jako blbý právník co už se s fyzikou zná jen ze znaleckých posudků. Odpor vůči jádru je sice zčásti iracionální, ale i v tomto rozsahu je to převážně „sublimovaný“ odpor vůči „atomovému státu“ (přítomní „fyzici“ nechť sublimují amok z psychoanalytického termínu, je to naposled). Atomový stát je sice také pofiderní abstrakce, ale dají se obšírně θω8δ2τ konkrétní atrιbuty „atomového státu“ (pro stručnost: viz Jungk). Samozřejmě příslušné arogantní chování moci, elit, vládnoucí třídy NENÍ exkluzívně vyhrazeno pro věci související s J energetikou… Číst vice »

cnemo
8. 1. 2015 20:58

Představa, že před korporátně ovládaným státem zalezeme do nějaké komunity je mírně řečeno naivní. Oni dosáhnou všude, žádný delokalizovaný zdroj vám nepomůže. Svého času soudili v UK lidi za to, že s dieselem jezdili na použitý fritovací olej a neodvedli daň. Mohou vymyslet cokoli.

kchodl
kchodl
8. 1. 2015 23:49

cnemo napsal Představa, že před korporátně ovládaným státem zalezeme do nějaké komunity je mírně řečeno naivní. Oni dosáhnou všude, žádný delokalizovaný zdroj vám nepomůže. Svého času soudili v UK lidi za to, že s dieselem jezdili na použitý fritovací olej a neodvedli daň. Mohou vymyslet cokoli. U nás se zase snaží už pár let otravovat lidi, co používají v dieselech znehodnocený letecký kerosen, který se různými obskurními cestami kupuje na letištích (oficiálně k ekologické likvidaci). Předtím zase šli po lidech, kteří si upravovali na palivo do aut tecnický benzín nebo čistidla (např. čikuli do dvojtaktů). To je prostě všude, Shylock… Číst vice »

peter.
9. 1. 2015 8:53

Nie som odborník na túto tému ale nad týmto názorom sa oplatí pouvažovať
http://www.wmmagazin.cz/view.php?nazevclanku=zelena-energie-statni-rozpocet-a-eu&cisloclanku=2015010002

cnemo
9. 1. 2015 16:30

Názory na OZE jsou velmi povrchní. Blackout je jen třešínka na dortu, technický problém. Vůbec si nevšímá podstaty neekologičnosti většiny OZE. Situace s biopalivy je možná (přepočteno na ploch) horší, než kácení deštných pralesů. Našim potomkům ve velké devastujeme půdu, proto tomu jsou dluhy sranda. Větrníky, kromě znehodnocování krajiny, půdy na níž stojí a hluku zabijí podle odhadu skoro 25 mil. ptáků ročně. http://g.cz/vetrne-elektrarny-vrazdi-ptaky/ A ekologie solárních panelů na bázi křemíku? Špatný vtip.