Diskuze k článku


 • Petrpavel • 24. listopadu 2017

  Kdyby byl starosta Prahy „váženým“ nikdy by nepřipustil byť jen diskusi o odstranění sochy, přišel by sám na vzpomínkovou akci a vysvětlil by těm ubožákům s protikomunistickými nápisy že ….
  Škoda slov.
  On není váženým a o tom to je.

 • fajt • 25. listopadu 2017

  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/23843134_1738016872898897_3001266176270464686_n.jpg?oh=bfa1c2c124cc6f1c8c98b1db2805f912&oe=5AA8CB38 – vánoční výzdoba v Práglu ( Kotva, kocábův pomníček), je v pražské kavárně ( pakárně) vůbec něco normálního??. ..)

 • Bety • 25. listopadu 2017

  Šibenice jako vánoční výzdoba??? Pražákům zřejmě nevadí vůbec nic a bezpochyby tam s klidem nakupují….

 • Martin (už bez taky m) • 25. listopadu 2017

  Souhlas s dopisem.
  Rusofobie a sovětofobie, hanobení všeho Ruského i všeho z doby SSSR dosáhlo dávno obludných rozměrů. Příznačná je snaha poplivat SSSR desítky let po jeho rozpadu. Svědčí o velké „odvaze“ ubožáků plivajících na památku sovětských vojáků, kteří zajistili aby rodiče dnes plivajících nevyletěli komínem…
  Možná kdyby tehdy vojáci RA počkali alespoň desetinu doby s níž „Západ“ spěchal s otevřením „druhé fronty“… Nikdo soudný přece nebude plivat ani na památku vojáků ze západu kteří zhmotnili tento výsadek – ovšem zhmotněný ve formě náhrady jedné okupace jinou, desítky let trvající až do dnešních dnů. Tehdy konali nevědomky v zájmu předchůdců dnešních korporací nelidskosti v jejich snaze zajistit si poválečný vliv na „lidské zdroje“ a trhy…
  Nejen o britském premiérovi by se dalo najít hromada faktů které tomuto nelidskému alkoholikovi na „cti a slávě“ nepřidají. Vraždění Britů v Indii i Africké koncentráky například, až apokalypticky nelidské zacházení s „lidským materiálem“ na mnohých územích dávno v prach se rozpadlé surové koloniální říše nad níž údajně kdysi „Slunce nezapadalo“, atd.
  Ostatně naši současní „US soudruzi“ velmi obdobně chtějí zacházet s mnoha lidmi a zeměmi na celém světě „v zájmu šíření hodnot demokracie a svobody“. Kde jen můžou své deprivantsko-psychopatické choutky také realizují. Nakonec snad na i ten Yellowstonský vulkán toho bude příliš- a zhmotní se ten průliv mezi Kanadou a Mexikem…

 • brankoslav • 25. listopadu 2017

  Kdyby Hradílek držel tu svou „hladovku“ jak avizoval, je nejspíš po smrti.
  Mmch zkuste třeba 4 dni nejíst…

 • peter. • 25. listopadu 2017

  Prečítal som si názor,že
  „Držet hldovku v období zabijaček je 3,14čovina“.
  Súhlasím!

 • fajt • 26. listopadu 2017

  peter. napsal

  Prečítal som si názor,že
  „Držet hldovku v období zabijaček je 3,14čovina“.
  Súhlasím!

  von taky jenom chlastal – což dělá celý život, jen teď z toho, havlista, udělal svou ctnost a politický boj. ..)

 • racek • 26. listopadu 2017

  Jak jsem řekl již jinde, mě naštvala teda stavba pomníku marš. Koněva dost, neb ten zabral kus parku, pískovišť a prolejzaček kam jsem s dětmi rád chodil. Postavili ho přímo proti tehdejšímu OV KSČ, aby koukal soudruhům do oken. No, už je to dávno. Souzi a soušky jsou pryč a Koněv zůstal. Zasloužil si to. Byl to válečný hrdina a zachránil Prahu. Fakt nechápu, proč se někdo snaží jeho zásluhy ničit a zkreslovat. Zrovna od starosty, jehož etnikum tak trpělo zrovna v té Osvětimi.

 • M.C. • 30. listopadu 2017

  Rabíni v Osvětimi se modlili celý podzim 1944 každý večer, aby Rudá armáda přišla dříve, než je Němci všechny zlikvidují. V poslední fázi operace Bagration se totiž fronta dostala do takové blízkosti tábora, že nad ránem byla z východu slyšet dělostřelba. Bohužel si museli počkat až do ledna a ne všichni se dočkali.

  Co se týká pražského povstání – vzniklo kvůli tomu, aby se Němci v Praze, která do té doby byla tzv. lazaretním městem, neopevnili a nebránili.
  Německá armáda maršála Schörnera, která předtím kladla velmi tuhý odpor RA ve Slezsku severně od našich hranic, byla v té době asi nejbojeschopnější součástí wehrmachtu a čítala ještě stále 800-900 tisíc mužů.
  Že to německé vrchní velení za pár dní zabalí se 5.5. ještě nevědělo ani netušilo a nedalo se s tím kalkulovat. Schörner byl odhodlán klást odpor dokud to půjde.
  Chaoticky vzniklé povstání by Němci asi dokázali rychle potlačit, kdyby do něj na straně povstalců nezasáhla do té doby proněmecká divize Ruské osvobozenecké armády generála Buňačenka, která byla přeci jenom pravidelnou jednotkou s organizací, výcvikem a těžkou výzbrojí. Částečně se v jejích velitelích hnulo svědomí, hlavně si bojovým vystoupením proti Němcům chtěli vysloužit prominutí a sundat ze sebe nálepku zrádců.
  Nevěděli, že podle Jaltských dohod mají být všichni občané SSSR po skončení války repatriováni bez ohledu na svůj názor.
  Mezitím, co německé jednotky generála Toussainta bojovali s povstalci i s vlasovci, dala se do pohybu ofenzíva Koněvových vojsk. Dvě armády postupovaly po západním břehu Labe a Vltavy, což se velmi rychle telefonicky doneslo německým velitelům a protože generálu Toussaintovi bylo známo, že v té oblasti německá branná moc nemá jednotky schopné postavit se účinně na odpor, dokázal si spočítat, že musí z Prahy vypadnout

 • M.C. • 30. listopadu 2017

  Pokračování:
  Proto došlo k jinak bezprecedentnímu kroku a totiž k jednání německého generála s povstalci a dokonce k podpisu dohody o kapitulaci německé posádky výměnou za volný odchod na západ. Toussaint věděl že nemá čas, dokázal si podle rychlosti postupu sovětských jednotek o kterém byl informován spočítat, že 9.5. ráno bude Praha obklíčena ze západu a potom už bude zbývat jenom smrt nebo sovětské zajetí.
  Když se to dozvěděly jednotky SS dislokované u Benešova a severně od Prahy, tak zahájili postup na Prahu, aby jednak potlačily povstání a následně postavily generála Toussainta před válečný soud za takovou hanebnost.
  9.5. ráno byly jednotky SS hlavně v jihovýchodní a severní části Prahy a bojovaly až do konce, rozhodně se nedá tvrdit, že si Koněv Prahu jen tak obsadil bez boje.
  Právě neodvratná hrozba obklíčení způsobila, že wehrmacht nebojoval s povstalci v Praze naplno a ani Schörnerova vojska na území Čech nekladla tak tuhý a organizovaný odpor jak by mohla, kdyby jejich situace nebyla zjevně beznadějná.
  I když severně od Hradce Králové se bojovalo ještě 10.5. a na Příbramsku ještě 11.5.
  Toussainta se nakonec podařilo zajmout, Schörner zdrhl letadlem do zajetí k Američanům a na místě byl zajat jenom jeho štáb.
  Takže jakkoliv se na osvobození Prahy podíleli i jiní, podíl vojáků maršála Koněva byl zásadní a pomník si určitě zaslouží.
  Zajímavé je, že v Brně se tacoví mamtáci neprosadili a náměstí Maršála Malinovského nikdo přejmenovávat nechce a maršálova busta nikomu nevadí.
  Úplně stačí, že se tam na radnici prosadila sebranka ze Shit Brno.