Dříve a dnes

Jak se tak začalo mluvit o Husovi, uvědomil jsem si dvě zajímavé podobnosti s tehdejší dobou. Ta první je hospodářská. Podobně jako nadnárodní bankovnictví dnes, byla západní církev v té době nejbohatší organizací na zeměkouli. Podobně jako nadnárodní bankovnictví potřebovala tím víc peněz, čím víc jich měla. I kdybychom nevěděli nic jiného, dobrý doklad nám dávají tehdejší odpustkové akce. Byly do značné míry projevem zoufalství: „My ty peníze potřebujeme, jinak zkrachujeme“. (Mimochodem: Když se o tom zmíníte roduvěrnému katolíkovi, nezačne hájit tehdejší odpustkovou praxi, ta je neobhajitelná. Začne hájit myšlenku odpustků všeobecně. K tomu se přidá nějaký hlupák, který bude rozhorleně odsuzovat něco, co odpustky nikdy nebyly a řeč je úspěšně odvedená jinam.)

Druhé pozoruhodné podobnosti jsem si všimnul mezi interdiktem, uvaleným tehdy na Prahu kvůli Husovi, a sankcemi uvalenými na Rusko kvůli Putinovi. Sankce, kterým se tehdy říkalo interdikt, byly na Prahu uvaleny na základě žalob univerzitních činitelů, kteří hrdě a uraženě odešli z Prahy po Kutnohorském dekretu. (Iniciátorem tohoto dekretu byl Hus.) No a když odešli, zjistili, že v zahraničí na ně nikdo nečeká a chleba je tam jaksepatří tvrdý. Těžko čekat, že jejich žaloby proti Husovi byly nezaujaté. Na základě jakých obvinění byly uvaleny sankce na Rusko, víte stejně dobře jako já.

Když jsem začal psát, napadla mě ještě jedna zajímavá podobnost. Všimněte si, že roduvěrný katolík bude vždycky ze všech špatností, které se v husitské době objevily, obviňovat Husa a husity. Nikdy nepřipustí, že kdyby Hus při popisu církevních i světských poměrů neměl pravdu, lidi by si poklepali na čelo, mávli rukou a šli dělat něco užitečnějšího, než ho poslouchat. Že by si našli lepší práci, než se bouřit proti dobrým poměrům. Podobně dnešní antikomunista bude ze všeho špatného, skutečného i vymyšleného, co se v době reálného socializmu objevilo, obviňovat komunisty. Nepřipustí, že komunisty dostaly k moci poměry, které před jejich nástupem existovaly, a bude prosazovat pokud možno ještě horší.

Převzato z ostrova Janiky

Přejít do diskuze k článku 23 komentářů