Důvod bojů v Náhorním Karabachu

Pohled na mapku napoví, že v cestě plynovodu z Ázerbajdžánu do Turecka a dále do EU stojí Náhorní Karabach, arménská enkláva ustavená po válce při rozpadu Sovětského svazu.

Podívejme se na zatím neověřené statistiky z konfliktu. Ázerbajdžán prohlásil, že dne 2. 4. 2016 arménská vojska zahájila během 24 hodin stosedmadvacetkrát přeshraniční palbu z minometů a těžkých kulometů. Arménie řekla, že ázerbajdžánští vojáci šli do útoku přes noc a za použití tanků, dělostřelectva a vojenských letadel. Arménský prezident Serž Sargsjan řekl, že v bojích bylo za první den od začátku útoku Ázerbajdžánu zabito 18 a zraněno 35 arménských vojáků. Milice neuznané republiky Náhorní Karabach tvrdily, že v ohnisku konfliktu sestřelily dva ázerbajdžánské vrtulníky a dva letouny a zničily nejméně dva tanky.

Ázerbajdžán potvrdil, že ztratil jeden vrtulník, jeden tank a 12 vojáků. Baku tvrdí, že má pod kontrolou několik strategických míst na hranicích, ze kterých může ohrožovat arménské síly. Dobyté vesnice a vrcholy jsou v současné době opevněné armádou, řeklo ministerstvo obrany Ázerbajdžánu. Ministerstvo prohlásilo, že zničilo „šest arménských tanků, 15 děl, několik bunkrů a více než 100 nepřátelských vojáků.“ Arménské ministerstvo obrany odmítlo ázerbajdžánská tvrzení s tím, že „neodpovídají skutečnosti.“

Úřady Náhorního Karabachu uvádějí dva vážně zraněné studenty. Byli v blízkosti své školy zasaženi střepinami z rakety vypálené z Ázerbajdžánu. Zprávy v místních médiích uvedly, že bylo zabito šest civilistů a že tři vojáci byli převezeni do nemocnice se zraněními. Obě země se vzájemně obviňovaly z eskalace konfliktu. Separatistické síly ve sporné oblasti Náhorního Karabachu uvedly, že zahájily protiofenzívu a získaly zpět strategickou převahu.

Ázerbajdžánské ministerstvo obrany vyhlásilo od 3. dubna jednostranné příměří v reakci na výzvy mezinárodních organizací. Jerevan odmítl prohlášení jako „informační trik“. David Babajan, mluvčí šéfa Náhorního Karabachu, to rovněž odmítl a tvrdí, že ázerbajdžánské síly pokračují v operacích.

Proč se bojuje nyní

K obnovení intenzivních vojenských operací v zóně konfliktu v Náhorním Karabachu došlo v době, kdy vrcholní představitelé Arménie a Ázerbájdžánu byli ve Washingtonu na summitu o jaderné bezpečnosti. Zde došlo i k setkání Kerryho s Alijevem. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby řekl ke kofliktu tuto charakteristickou větu: „Kerry potvrdil, že Spojené státy podporují územní celistvost Ázerbájdžánu… Vztahy s USA jsou více než dobré, protože je tu společný zájem: americko-azerbájdžánská spolupráce v oblasti energetiky. Hlavním iniciátorem projektu Jižní koridor pro přepravu plynu je Ázerbájdžán. Tento program hraje důležitou roli při zajištění energetické bezpečnosti Evropy. Původní potrubí je v provozu od konce roku 2006. Přepravuje plyn z Ázerbajdžánu do Gruzie, a od července 2007 do Turecka z těžebního pole Shah Deniz Stage 1. Délka potrubí je 691 km, z toho 443 km v Ázerbajdžánu a 248 kilometrů v Gruzii. Mapa projektu podle Wikipedie je zde.

Druhá etapa rozšíření do jižního Kavkazu je součástí projektu rozvoje těžební zóny „Shah Deniz2“. Tato expanze zahrnuje položení nového plynovodu přes Ázerbajdžán a výstavbu dvou nových kompresorových stanic v Gruzii. Tím se ztrojnásobí objem plynu v plynovodu na více než 20 miliard krychlových metrů ročně až na hranici mezi Gruzií a Tureckem. Plynovod se propojí s dalšími novými plynovody tak, aby plyn z Turecka pokračoval do Evropské unie. Závěrečná investiční rozhodnutí o projektu South Caucasus Pipeline Expansion (SCPX) byla přijata dne 17. prosince 2013 současně s rozvojem pole Shah Deniz Stage2. Zahájení výstavby se očekává v prvním čtvrtletí roku 2016.

Pohled na mapku napoví, že v cestě plynovodu stojí Karabach, arménská enkláva ustavená po válce a po rozpadu Sovětského svazu. Hranice území jsou z roku 1994. Podrobnější pohled na mapu produktovodů v této oblasti je k dispozici zde . Nyní je jasné, o co je spor. Rusko se navíc opakovaně potýká s projevy teroristické činnosti na jižní hranici s Ázerbajdžánem, v dagestánských regionech. Psali jsme o tom loni v článku Jak se dělají islámské majdany .

Napětí mezi Tureckem a Ruskem se kvůli konfliktu v Sýrii fakticky změnilo v nevyhlášenou válkou. Turecké úřady zadržely tureckého žoldnéře Alparslana Çelika, který převzal odpovědnost za zabití pilota Olega Peškova, pilota ruského Su-24 sestřeleného nad územím Sýrie. Celik se vrátil ze Sýrie, kde bojoval na straně povstalců proti vládním vojákům a byl zatčen v noci v Izmiru v západním Turecku v jedné z restaurací. Důvod pro zadržení není znám. Moskva požadovala po tureckých orgánech, aby podnikly okamžité kroky k zatčení Celika a jeho kolegů a zahájily s nimi trestní řízení za vraždu pilota Peškova.

Řešení nebude bez zapojení mezinárodních institucí

Vývoj konfliktu sahá do 19. století, viz českou Wikipedii . Rada bezpečnosti OSN přijala čtyři rezoluce, které zdůrazňují, že Náhorní Karabach je nedílnou součástí Ázerbajdžánu. Vyžadují úplné a bezpodmínečné stažení arménských vojsk z okupovaných ázerbajdžánských území. Citujme slova ázerbajdžánského velvyslance v Rusku, Polada Bulbuloglu .

Nikdo se chystá vyhnat Armény, kteří tam žijí, ale Ázerbajdžánci zde žijí také. Jsem také z Karabachu. Rozhovory by všem měly zajistit, aby se Ázerbajdžánci mohli vrátit do svých domovů. Aby obě komunity našly společnou řeč a naučili se žít společně.

V prosinci 2014 se konal tripartitní summit za účasti ministrů obrany Gruzie, Ázerbajdžánu a Turecka. Dohadovala se konkrétní spolupráce, včetně problematiky ochrany strategické energetické dopravní infrastruktury v regionu. Turecký premiér Ahmet Davutoglu řekl doslova:

Turecko bude dělat vše proto, aby obsazená území Ázerbajdžánu byla osvobozena.

Toto prohlášení vůbec nebere v potaz existující vyjednávací procesy. Davutoglu v Baku zopakoval svou výzvu, že „okupovaná území Ázerbajdžánu by měla být vrácena do posledního centimetru. Ankara bude i nadále poskytovat veškerou možnou pomoc Baku v dosažení tohoto cíle.“ Vzhledem k porážce a ponížení Tureckem podporovaných teroristům v Sýrii je Davutoglova pozice celkem pochopitelná. Rusům je třeba škodit, kde to jen jde, a USA mu k tomu zatleskají. Turci vidí svoji pozici vzhledem k Ázerbajdžánu v modelu „jeden národ, dva státy“. Asi nikde na světě nejsou dvě země v tak úzkém vztahu, jako Turecko a Ázerbajdžán.

Konflikt tak brzo neskončí

Arménie a Ázerbájdžán se obviňují navzájem z eskalace konfliktu v Náhorním Karabachu. Nepřátelství na hranici sporné oblasti se rozhořelo během jediné noci. Podle ministerstva obrany Arménie se pokusila ázerbajdžánská armáda vstoupit v noci 2. dubna 2016 do týlové části obrany neuznaného Náhorního Karabachu. Došlo na tanky, dělostřelectvo a letadla. V Jerevanu tvrdí, že nepřítel byl zatlačen zpět do původní pozic a utrpěl ztráty: 3 zničené tanky, 3 vrtulníky, letouny a 3 podvratné skupiny.

Podle ministerstva obrany Ázerbajdžánu, je pro změnu Arménie „zločineckým režimem“ a pokusila se o další provokaci jako kompenzaci za minulé porážky na frontě. Podle ázerbajdžánského ministerstva obrany byl dobyt vrchol v okolí vesnice Tališ, což ohrožuje město Naftalan a Goranboj v regionu Sejsulan. V bojích bylo zničeno 6 nepřátelských tanků, 15 dělostřeleckých systémů a více než sto nepřátelských vojáků bylo zabito nebo zraněno. Propaganda běží na obou stranách.

Desítky dobrovolníků, většinou veteráni z války z počátku 90. let, jsou povolány na frontu. Náhorní Karabach reagoval mobilizací . Arméni brání Náhorní Karabach s ruskou podporou a ruskou leteckou základnou v zádech. Turci začali do této zóny lifrovat z prohrané války v Sýrii i z vlastního území tlupy nezaměstnaných žoldnéřů a nacionalistických bojovníků, které je potřeba dostat za každou cenu pryč z Turecka, než zde začnou také vraždit.


Psali jsme
Jak se dělají islámské majdany
Nord Stream 2 Konec tranzitního vydirání
Realita západního boje za demokracii


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments