Dvojí metr české propagandy, tentokrát na válečnou krutost

Člověk se mimoděk musí usmívat, když opět čte (nejen) na internetovém serveru Aktuálně.cz tu samolibou a již mnohokrát opakovanou sebe-reklamu: „Máte rádi náš zpravodajský on-line deník? Tak nás nominujte v anketě českého internetu Křišťálová Lupa! Hlasovat můžete zde!“

Nu dobrá, přesto v duchu konstatuji, že jistě k lítosti redaktorů už zase tu jejich výzvu neposlechnu. A nebude to jen z toho důvodu, že každá samochvála smrdí a je pouze zrcadlem samohany, ale zejména proto, že velebit vlastní špatnou práci, to mi vždy připadá poněkud trapné. A kdy trapné?

Inu, nejen tehdy, když se někdo snaží sám sebe chválit, ale také tehdy, když jako by inteligentně a rafinovaně předkládá údajným blbečkům čtenářům vlastní falešné nebo jen polopravdivé komentáře a vydává je za zprávy o událostech. Já vím, je to jen zdánlivě malý podvůdek, který možná ani lidem neublíží. Jenže je to podvod na vlastní novinařině a nikdy nesvědčí o poctivé profesionalitě autorů.

A ještě něco: Každý malý podvod je vždy zřetelným okrajem řetězu podvodů dalších, tvořících nějaký systém. Tady konkrétně, to je pak systém informační manipulace, která je vizitkou charakteru autorů i jejich pseudodemokratického zpravodajského řemesla. A to se ve slušné společnosti prostě nedělá.

Takže, ocitujme si například jednu z novinářských perel tohoto serveru, ze dne 24. srpna 2014:

„Separatisté předvedli davu zajaté ukrajinské vojáky … Ačkoliv ženevská konvence zakazuje vystavování válečných zajatců urážkám a zvědavosti okolí, vůdce doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko podle agentury AFP popřel, že by nucený pochod byl jakkoli v rozporu s mezinárodním právem. Povstalci je .. (ty zajatce z kyjevské armády) prý nesvlékli do naha, nesebrali jim boty a dávají jim najíst.! (Konec citátu).

A když už máme ten cintát za sebou, porovnejme si fakta v několika otázkách:

Opravdu považuje Kyjev domobranu Doněcké lidové republiky jen za samozvané povstalce, separatisty a dokonce za teroristy, anebo Kyjev už považuje DLR za legální stát s regulérní armádou, která je s Kyjevem ve válce ve smyslu ženevských konvencí, a to včetně povinností válčících stran v zacházení se zajatci?

Uvědomují si naši novináři, že politici v Kyjevě se nedávno sami chopili moci nelegálním palácovým převratem? Lze proto tyto politiky právně považovat za legitimní vládu, když celý svět viděl videa z kyjevského parlamentu, kde byli z jednací síně násilím vyhozeni poslanci opozice a pomocí jejich poslaneckých průkazů pak samozvanci v čele s Jaceňukem mačkali hlasovací tlačítka?

Jedná se tedy na Ukrajině o regulérní válku dvou států ve smyslu ženevské konvence, anebo jde o ni jen z pohledu Kyjeva, když se mu to právě teď hodí? Kyjeva, který vlastní občany na jihovýchodě Ukrajiny, civilisty na válce nezúčastněné – v rozporu s ženevskými úmluvami – brutálně a krvavě vraždí bombami, raketami a granáty a posílá na ně tzv. vyčišťovací oddíly fašistického Pravého sektoru s banderovskými a nacistickými symboly na uniformách?

Nebo si snad někteří naši novináři a komentátoři myslí, že slavjanské, doněcké a luhanské ženy, děti a jejich dědečkové a babičky jsou na této válce nezúčastněni právě v rozporu s ženevskými úmluvami a proto je přípustné je beztrestně bombardovat a zabíjet?

Aha, tak to by mne vskutku nenapadlo …

Ale pokročme dále:

Je tudíž možné ještě považovat vojsko Kyjeva za armádu demokratického národního státu podle ženevských úmluv, jestliže v jejích řadách válčí nejen pohrobci nacistů, ale i smluvní kontraktoři, soukromí žoldáci z ciziny a další agenti a dobrodruhové, které si k tomu účelu najali ukrajinští miliardáři – oligarchové?

Nu a jakpak je to se zacházením s vojáky například z Doněcka, jsou-li někteří z nich kyjevskou armádou zajati? Jsou snad potom zajatí doněčtí povstalci rovnou na místě kyjevskými vojáky stříleni a podřezáváni, když to jsou údajně jen teroristé, kteří se přece do zajetí nikdy neberou? Co o tom ví naše žurnalistika?

Uvědomují si nejen kyjevští politikové, ale zejména někteří čeští novináři, že pokud by mělo jít později z pozice domobrany Donbasu o válku už čistě partyzánskou, nebo snad dokonce teroristickou, pak v takové válce by byli zajatci armády každého protivníka (a tedy i vojáci Kyjeva) logicky rovnou a výhradně zabíjeni, protože partyzánské oddíly nejsou vybaveny logistikou na věznění a hlídání zajatců, natož aby lidé z takových oddílů pak ještě měli chuť, čas a možnosti takové zajatce vodit po náměstích a předtím i potom je živit?

Takže, když si i jen několik těchto faktů dáme do souhrnu, tak vidíme, že naši propagandisté by si měli především ujasnit pojmy. Pojmy, co to vlastně je, ta válka vskutku regulérní ve smyslu mezinárodního práva a ženevských úmluv a co je to válka občanská a partyzánská, natož pak souboj nějakého demokratického a legitimního státu s jakýmisi teroristy, jak ty domobrance z Doněcka naši pisálkové rádi nazývají.

Etické a zákonné normy zejména pro veřejnoprávní media stanoví, že občané mají právo být o událostech informováni objektivně a pravdivě. Kvalitu zpráv žurnalistů netvoří válečně fanatické komentáře, kde přání jsou otcem myšlenek autorů. Je proto povinností novinářů, vlastní názory od zpráv důsledně oddělovat a zprávy polopravdami a účelovými výmysly nezkreslovat.

Otázkou ovšem je, zda potom po novinářích např. serveru Aktuálně nebo komentátorech typu pana Fištejna nebudeme toho chtít příliš, protože by to mohl být požadavek, možná už poněkud přesahující jejich charakterové schopnosti.

Odkazy:

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDenevsk%C3%A9_%C3%BAmluvy

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zive-nedele-24-srpna-ukrajina-rusko-separatiste/r~dc69b0fe28f111e49cb9002590604f2e/

Přejít do diskuze k článku 13 komentářů