Energetická soběstačnost a politická svoboda

Obnovitelné zdroje energie nestačí. Svět potřebuje demokratickou, decentralizovanou výrobu energie. Každý občan vlastní energetický ekvivalent 300 otroků, které dnes spravují a řídí energetické korporace.

Osobní svoboda je neoddělitelně spjata s mírou nezávislosti na hospodářském systému. Pokud život občanů a státu ovládají korporace v životně důležitých odvětvích, pak prostě nemůžeme být svobodní. Volba „svoboda nebo energie“ by pak byla jen pro ty, kteří zemřou, budou ve vězení nebo ve speciálním převýchovném koncentráku pro tzv. „společensky nepřizpůsobivé“. Proto je tak důležitá energetická nezávislost. Otevírá prostor občanům ke smysluplné existenci a dává sílu pro osobní i společnou aktivitu. Toto pochopili mnozí přemýšliví občanští aktivisté. Viz například naše články hnutí a fóra TED, které sdružuje svobodné a přemýšlivé lidi celé planety (IPráce může bavit, a přitom jen tak mimochodem zachráníte svět(external link)).

1. Nástup oligarchie a monopolizace energetické výroby

Kdo rozhodne o dostavbě Temelína, rozhodne o budoucím energetickém a demokratickém směřování ČR. Znovu připomínáme fakta z článku Proč nás Temelín zničí(external link). Je to rozhodnutí o bytí a nebytí občanské společnosti. Nejde o nic menšího než o naši svobodu a demokracii. K rychlému, časnému a spravedlivému přechodu na dostupnou obnovitelnou energii může dojít pouze s větší mírou demokracie, která vyžaduje, aby občané, komunity a široká veřejnost měly skutečný hlas v rozhodování. Podívejte se na článek Ostrov El Hierro, budoucnost energie a demokracie(external link), kde jsou další důležité odkazy na starší články e-republiky k tomuto tématu. Proč potřebujeme diverzifikované lokální zdroje, a ne Temelín?

  • Velké zdroje vyžadují velké investice a potřebují ke své rentabilitě odbytový monopol nebo cenovou garanci, což dnes nikdo nezajistí. Navíc automaticky znamenají velká rizika.
  • Malé zdroje potřebují malé investice, rychle se zaplatí a provoz je pod trvalou konkurenční cenovou kontrolou. Jejich diverzifikace zajistí soběstačnost celých regionů, a o to dnes západní Evropě jde.
  • Náklady na dostavbu Temelína půjdou do státního dluhu. ČEZ zřejmě půjčku nedostane, ale když dostane, tak ho splátky dluhu zničí.
  • Demokracie potřebuje demokraty, tj. svobodně jednající rozumné bytosti.

Svoboda je možnost volby, a tu ještě máme. Po rozhodnutí o dostavbě Temelína bude občanské svobody v rozhodování už o řádný kus méně. V USA se vede politický zápas velmi podobný. Podle zprávy Centra pro sociální začleňování(external link) jsou základem energetické demokracie tyto typy energetické projektů:

  • z obnovitelných zdrojů, které jsou malé, místně vlastněné
  • nebo jsou realizovány jako místní investice s transparentním postupem pro stanovení spravedlivých tržních ceny.

Ano čtete dobře: I v USA může existovat sociální energetika, a současně mít i velkou podporu angažované veřejnosti.

2. Co dělat proti energetickému zotročení

Podívejte se na zprávu studie Energie a demokracie(external link), která jasně tvrdí, že obnovitelné zdroje v korporátních rukou nic nevyřeší. Prostě jen vytvoří novou míru závislosti na oligopolech po vyčerpání fosilních paliv. Podle tvůrců této studie jsou zapotřebí tři hlavní složky.

Bránit dominantní agendu energie
Od roku 2012 představují společnosti produkující fosilní paliva 19 světových a 50 předních společností. Jejich příjmy i jejich zásadní role ve světové ekonomice jim dávají značný a dlouhodobý politický vliv. Stačí se podívat na vliv ČEZ na tzv. politickou levici a pravici. Bránit prosazování agendy těchto firem a jejich politických spojenců lze jen díky stálému a systematickému informovaní o politice vedoucí ke změně. Opozice vůči prosazovaným projektům představuje vážné riziko pro aktivisty a komunity chránící životní prostředí. Stačí se podívat, kde na světě bylo nejvíce vražd na objednávku mezi občanskými aktivisty a proč (Zapomenuté oběti globalizace(external link)). Jde ale o neoddělitelnou součást demokratického přístupu a korporace o tom ví a aktivně proti aktivistům bojují (viz Studie ukazuje, jak korporace fízlují občanské aktivisty(external link)).

Obnova energetického systému ve prospěch veřejnosti
Privatizace vedla téměř vždy ke zhoršení pracovních podmínek a poklesu kvality u služeb spadajících pod a firemní oligarchie. Pokud se vrátí veřejná kontrola na část energetického sektoru, které byla privatizována a na veřejné energetické subjekty, energetické systémy mohou zase znovu sloužit veřejnému zájmu. Velmi důležité je právo na rozvoj družstevních forem vlastnictví energetických systémů. Výroba a distribuce energie na lokální úrovni představuje vysoký high-tech, pracovní příležitosti a zásadně podporuje sociální vazby a společnou odpovědnost komunit. Na druhé straně stojí zotročení jednotlivci v korporátním systému výroby a distribuce energie ovládaným skrze planetární jedno promile oligarchů.

Restrukturalizace odvětví energetiky
Oproti stávajícímu centralizovanému systém má decentralizovaná výroba mnohem efektivnější regulaci v místě. Lze snáze ovlivnit kde, kdy a jaké množství. Obnovitelné zdroje energie rostou v mnoha zemích a tento energetický přechod svět zoufale potřebuje.

3. Cesta sociální energetiky

Životaschopnou realitou se sociálně pojatá energetika stane pouze tehdy, pokud změny v energetickém systému jsou pečlivě plánovány a koordinovány na národní nebo regionální úrovni. Rozdíly v obou pojetích vidíte na obrázku.

 

Energetika jako průmyslové odvětví má za cíl vyrobit co nejvíce energie za co nejlepších ekonomických podmínek s minimální ekologickou zátěží. Regulační rolí státu v tomto strategickém oboru je starat se o lidi a o skutečnou ekonomiku. Každý občan vlastní energetický ekvivalent 300 otroků, kteří mu slouží, vaří, zahřívají jeho i jeho domov a přenášejí informace a často i jeho samotného u pouhým stiskem tlačítka u ovládacího panelu výtahu. A dnes tuto sílu ovládají hlavně korporace, který skrze koupené politiky chtějí vybudovat systém zákonem dané závislosti.

Cestou uvědomělé skromnosti omezení osobních nároků se rozmlsaná a svobodná společnost dobrovolně vydá jen velmi těžko. Dnes je z energetiky postupně kován řetěz otrocké závislosti stejně jako v případě bank a telekomunikací. Jsou to zejména zákonem nastavené platby za OZE, které nijak neovlivňují zlepšení nabídky pro zákazníka, ani neřeší potřebný rozvoj ekologické výroby. Tento nevolnický trend totální závislosti uvolníme jen tehdy, pokud se vydáme na cestu sociálni energetiky(external link). Energie dnes patří k základním životním potřebám současné civilizace. Jsme na ní závislí tak, že je chápána spíše jako nárok, nikoliv jako pouhé zboží. Proto se musí stát stejným veřejno-právním majetkem a politickou záležitostí komunit a jednotlivců, jako například školství nebo lékařská péče.

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
64 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
22. 10. 2014 20:07

Kdo je autorem této slátaniny? Chybí v něm to nejpodstatnější, z čeho budou vyrábět lokální zdroje elektřinu, teplo nebo plyn? Provoz bude neekonomický, což amatérovi nedojde. Dokola se bude opakovat náběh a odstavení s výraznými energetickými ztrátami. V čem má být efektivita takové přerušované výroby? Kdysi jsem šířil osvětu, že průmyslové procesy v ustáleném stavu se provozují nejhospodárněji. Ještě k surovinám. Chystají se tito chytráci zase pálit dříví? Malé vodní zdroje jsou vyčerpány stejně jako možnosti postavit velké přehrady. Podezřívám autora nebo autory, že nakonec doporučí vyrábět elektřinu silou lidských svalů na primitivních šlapadlech. Na větších sídlištích si pořídí voly,… Číst vice »

Sio
Sio
22. 10. 2014 20:32

mirror napsal Kdo je autorem této slátaniny? Chybí v něm to nejpodstatnější, z čeho budou vyrábět lokální zdroje elektřinu, teplo nebo plyn? Provoz bude neekonomický, což amatérovi nedojde. Dokola se bude opakovat náběh a odstavení s výraznými energetickými ztrátami. V čem má být efektivita takové přerušované výroby? Kdysi jsem šířil osvětu, že průmyslové procesy v ustáleném stavu se provozují nejhospodárněji. Ještě k surovinám. Chystají se tito chytráci zase pálit dříví? Malé vodní zdroje jsou vyčerpány stejně jako možnosti postavit velké přehrady. Podezřívám autora nebo autory, že nakonec doporučí vyrábět elektřinu silou lidských svalů na primitivních šlapadlech. Na větších sídlištích si… Číst vice »

PPK
PPK
22. 10. 2014 20:34

Souhlas s mirrorem. Můj názor je: Pokud se zformuluje teze, že obnovitelné zdroje energie nestačí a zároveň se nedefinují druhy energií stávající a uvažované budoucí, konkrétní teritorium a jeho ekonomika, kde to má platit, pak je takové tvrzení k ničemu. Pokud budeme hovořit jen o elektro-energetice, pak by základní otázka měla znít: Jsme elektro-energeticky na příštích 30 let soběstační? Jestliže ano, pak není co řešit a není ani důvod současnou energetickou kapacitu Temelína zatím rozšiřovat. Výrazy typu „svoboda nebo energie“ nebo „energetické zotročení“ považuji v současné době jen za politické fráze, protože energetika vždy byla jen problém pouze technický a… Číst vice »

mirror
mirror
22. 10. 2014 21:13

Čekal jsem těžký protiútok, ale dostal jsem podporu. Díky! V energetice lze snadno počítat, bilancovat nebo měřit parametry jako je výhřevnost, vydatnost zdroje, spotřebu energie a její ztráty,. Vše lze předvídat a plánovat. Ve výpočtech je zbytečná politika. Domnívám se, že nejefektivnější bude zamezit tepelným ztrátám. Kdo na to má v zemi, kde je minimální hodinová mzda asi jeden a půl euro, zatímco jinde až 8 euro. Kdo si dovolí tepelnou izolaci nebo tepelné čerpadlo? Propagandisté a politici by měli myslet marxisticky a používat metodu hlavního článku. Dokud budeme vykořisťováni bohatšími zeměmi z EU, nic podstatného se u nás nezmění.… Číst vice »

mirror
mirror
22. 10. 2014 21:20

Naděje vkládané do bioplynu také vyhasly. Znám jednu dámu, která si z horování pro bioplyn udělala živnost. Teď nenápadně zmlkla. Posuďte sami, zda z odpadu z kuchyně nebo WC vyhřejete v zimě byt? Ten váš biologický odpad zvádne jen řádně prosmradit obyvatelné místnosti. Krav a prasat podstatně ubylo a kobylinec jen tak snadno nenajdete. Co by vám řekli sousede, kdybyste hovna sušili na balkoně.

idiotronic
23. 10. 2014 1:47

mirror napsal Podezřívám autora nebo autory, že nakonec doporučí vyrábět elektřinu silou lidských svalů na primitivních šlapadlech. Na větších sídlištích si pořídí voly, kteří budou chůzí dokola roztáčet dynamo. Od dob fungování Dr.Ing.JaromíraDrábka nelze povinné využití lidské síly (např. lidí, evidovaných na úřadech práce) v energetice vyloučit. Na větších sídlištích ovšem nebudou volové roztáčet dynamo, nýbrž asynchronní generátor s frekvenčním měničem, jak odpovídá současné úrovni techniky. Počátkem 90. let jsem byl pověřen sestavením osnov předmětu Elektrické pohony a výkonová elektronika. Do termínu odevzdání zbývaly dva dny a tak jsem od skoro hotových osnov odešel domů a aby bylo jasné, že… Číst vice »

mirror
mirror
23. 10. 2014 6:52

idiotronic napsal Na větších sídlištích ovšem nebudou volové roztáčet dynamo, nýbrž asynchronní generátor s frekvenčním měničem, jak odpovídá současné úrovni techniky. Pane kolego, dynamo bylo zmíněno záměrně. Kdosi začal totiž propagovat stejnosměrný proud. Uvažte, není zapotřebí transformátorů a měničů. Lokální zdroje není třeba fázovat. Organizátoři decentralizované výroby stejně nepočítají s dálkovým přenosem elektrické energie. Kdyby náhodou lokální sítě s ostrovním režimem výroby navzájem propojili, pak zcela podle kapitalistické ideologie bude odtékat proud výkonných k podnikatelsky zdatným avšak méně výkonným subjektům. Z hlediska lustrací bude také jednoznačně řečeno, kdo je pozitivní a kdo negativní. Tady bude třeba ještě drobná úprava. Kladný… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
23. 10. 2014 7:28

Stan napsal
Dánsko vyrábí více než polovinu energie z OZE

Srovnávat Dánsko, kde fičí vítr 365 dnů v roce, je tak trochu mimo mísu a kdyby se všichni vrhli do lesů s pilami a sekerami, bude z Česka Skotsko. Pak už zbývají jen ty dudy.

bbb
bbb
23. 10. 2014 7:42

Článek především navazuje na názory, že rozšiřování jaderných elektráren ČR nepotřebuje. Pak hledání, uvažování je vhodné.
Navíc lze očekávat, že energii se bude získávat dalšími způsoby. Ať dřív či později.

Sio
Sio
23. 10. 2014 7:44

mirror napsal Čekal jsem těžký protiútok, ale dostal jsem podporu. Díky! V energetice lze snadno počítat, bilancovat nebo měřit parametry jako je výhřevnost, vydatnost zdroje, spotřebu energie a její ztráty,. Vše lze předvídat a plánovat. Ve výpočtech je zbytečná politika. Domnívám se, že nejefektivnější bude zamezit tepelným ztrátám. Kdo na to má v zemi, kde je minimální hodinová mzda asi jeden a půl euro, zatímco jinde až 8 euro. Kdo si dovolí tepelnou izolaci nebo tepelné čerpadlo? Propagandisté a politici by měli myslet marxisticky a používat metodu hlavního článku. Dokud budeme vykořisťováni bohatšími zeměmi z EU, nic podstatného se u… Číst vice »

jogín
jogín
23. 10. 2014 7:47

Mám dojem, že ti zatracení komunisti měli dohodu s pánembohem. Postavili dvě atomové elektrárny a dnešní mnohem pokročilejší ekonomika nemá na něco podobného šanci. Prostě zázrak. Ale jak vyřešíme penze, když budou kvůli šlapadlům u počitačů všichni ve skvělé fyzické formě?

mirror
mirror
23. 10. 2014 7:48

Je třeba důsledně oddělovat technické řešení energetiky od politického režimu a neplést ideologické nesmysly do technických výpočtů. Například podstatný rozvoj systému zásobování elektřinou se odehrál za bolševika. Demokraté jen nuceně dostavěli Temelín. Po převratu se dostali k moci idioti. Oni ti hlupáci si o koryta losovali. V národě našli dost idiotů ochotných zasypat pražské metro nebo strhnout žižkovskou věž. Pořád je nejefektivnější pořád centrální výroba a rozvod elektrické energie. Jak by si představovala sekta ignorantů decentralizovanou výrobu? Nyní se už nehovoří o výrobě energie, ale o přeměně jedné formy v jinou formu. V částí vloženého obrázku Tomorow identifikuji Solar PV… Číst vice »

Gatta
Gatta
23. 10. 2014 7:53

Re Dolmen Kdysi dávno, v době, kdy to byl nový hit, jsem chtěl po někom ze Zelených vyčíslit, jaký maximální potenciál máme v ČR v pěstování řepky a kolik % současné spotřeby ropy jsme tak schopni nahradit. A zda by takové úspory nešlo dosáhnout i jinak? Odpovědi jsem se pochopitelně nedočkal … Podobně je to dodnes i s těmi jinými alternativami. Osobně si ale myslím, že ostrovní systémy smysl mají. Bioplynky jsou ideální v zemědělské výrobě, kde v podniku zpracují vlastní !!! odpad a energii místně hned využijí pro jiné provozy. Solární panely – teplovodní i elektrické – ideální pro… Číst vice »

Sio
Sio
23. 10. 2014 7:58

Stan napsal Zdravím ČEZ sektu. Dánsko vyrábí více než polovinu energie z OZE, Německo odstavuje jaderné elektrárny, celé oblasti se stávají energeticky nezávislé na monopolních sítích, ale v ČR je propaganda tak zažraná, že i poslední babička na vsi ví, že bez ČEZu a RWE do týdne umrzne, i když topí v kamnech, les má za humny a na elektřinu má jen ledničku a televizi. Té babičce bych to odpustil, lidem s vysokoškolským vzděláním a všeobecným rozhledem ne. Opravdu nejde jen o fyziku, pánové technokrati, jde taky o bezpečnost, pojistnou matematiku a moc. Průser není v OZE, průser je v… Číst vice »

mirror
mirror
23. 10. 2014 8:05

K zavedení alternativních způsobů výroby elektřiny jsou třeba investice. Máme je vlastní, abychom nebyli po půjčce ždímání věřitelem? Nemáme. Hlavní článek pro Sia je stop rabování země kolonizátory.

Ve věci decentralizace bych autory amatérského textu informoval o podnikových elektrárnách. Hutě v Ostravě a třeba tatrovka v Kopřivnici vyráběla v malém elektřinu a také teplo, vlastně páru pro kovárnu. Teplo se dodávalo do města. Ve skutečnosti to byl záložní zdroj.

Točmistr
Točmistr
23. 10. 2014 8:12

Víceméně souhlas se Stanem, s výhradou k takzvaným OZE. Už ten sám termín je pomýlený, staví problem jako černá / bílá. Všecno můžeme nazvat OZE. Ale je důležité si uvědomit, že takhle to prostě s energiemi pořád nepůjde, zaděláváme na budoucí problémy.
Asi vím co myslel mirror tím oddělením politiky a energetiky, ale nedokážu si to představit ve skutečnosti, to z principu asi nejde. Pokud budou centralizované zdroje energie, z principu se setkají s byrokracií…a politikou.
Rád jsem četl články tohohle autora, tam se člověk taky ledacos dozvěděl:
http://www.blisty.cz/aut/2662/art.html?page=all

Ladys
Ladys
23. 10. 2014 8:58

Gatta napsal Re Dolmen Kdysi dávno, v době, kdy to byl nový hit, jsem chtěl po někom ze Zelených vyčíslit, jaký maximální potenciál máme v ČRv pěstování řepky a kolik % současné spotřeby ropy jsme tak schopni nahradit. A zda by takové úspory nešlo dosáhnout i jinak?Odpovědi jsem se pochopitelně nedočkal … Podobně je to dodnes i stěmi jinými alternativami. Osobně si ale myslím, že ostrovní systémy smysl mají. Bioplynky jsou ideální v zemědělské výrobě, kde v podniku zpracují vlastní !!! odpad a energii místně hned využijí pro jiné provozy. Solární panely –teplovodní i elektrické – ideální pro domácí nebo… Číst vice »

zajoch
23. 10. 2014 9:38

Pánové mirrore a PPK, před pár dny jsem se dozvěděla v ČRo2 – http://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudominulosti/_zprava/plyn-a-energeticka-bezpecnost-i–1403064 od zvláštního velvyslance ČR pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky, že Rusko, ktreré prý rozpoutalo válku na Ukrajině, je ekonomický trpaslík a my na jeho plynu nikterak nezávisíme. Můžeme klidně začít vyrábět energii návratem k uhelným elektrárnám. Tolikrát opakoval, že je Rusko energetický trpaslík, že mě o tom téměř přesvědčil. Ptal se: máte nějaký počítač nebo auto z Ruska? Skutečně argumentace vhodná pro trdla, za která nás, obyčejné občany, asi má. Pro Stana: S elektřinou, jak vy se o ní zmiňujete, to tak jednoduché není, i když… Číst vice »

Ladys
Ladys
23. 10. 2014 10:51

Ovšem na druhou stranu je fakt, že s modernizací rozvodné sítě a rozvodných stanic k takovýmto výpadkům dochází již opravdu minimálně a když, tak jen na velmi krátký okamžik, že se nestačí znehodnotit potraviny v mrazničkách, či v zimě promrznout dům z důvodu delšího výpadku oběhového čerpadla. Ale pro takové případy je vhodné si pořídit výkonnější UPS-ku, která spotřebiče typu třeba právě toho oběhového čerpadla, osvětlení, TV, internetu ap. na 3-5hodin pokryje. Pro náročnější existují elektrocentrály (nejlépe invertory), což už nemusí být malá investice, ovšem v lokalitách, kde dochází k častějším výpadkům (hory) určitě najdou využití. Ale vrátím se k… Číst vice »

mirror
mirror
23. 10. 2014 11:04

Ladys napsal s modernizací rozvodné sítě a rozvodných stanic k takovýmto výpadkům dochází již opravdu minimálně a když, tak jen na velmi krátký okamžik Co by se stalo tak strašného? Za 9 měsíců by bylo více porodů jako se tak stalo v New Yorku když nešel proud. To si můžeme jenom přát, aby přibylo přispívatelů do průběžného důchodového systému. S úsporou spotřeby energie a plynu se tady rozdávají jen knížecí rady. Zatepluje ten, kdo má obvodové zdivo třeba jen 30 cm. Tepelné čerpadlo kupuje jen zbohatlík. Já bych na toto zařízení neměl. Bioplynovou stanici vybuduje někdo těžko. Ostatně zemědělství je… Číst vice »

Neználek
Neználek
23. 10. 2014 11:38

Aha, takže nebudeme podporovat „olicharchy“ z polostátního ČEZu, ale raději podpoříme zahraniční výrobce solárních panelů a větrníků.

No oni to potřebují, jinde je už vesměs prokoukli, takže už zbývají jenom ty debilní Češi, kteří skočí na každou blbost.

cnemo
23. 10. 2014 12:35

Prý nás Temelín s investicí 200-300 GKč ekonomicky zničí. Pak nechápu jak chceme přežít solární boom za 1 TKč (bilión Kč) s produkci cca 3% celkové spotřeby. Po zdejších minulý zkušenostech se ani nesnažím technicky argumentovat, kdo dával pozor na základce, měl by rozumět, z přírodovědných ignorantů tu svými řečemi lidi hodné 21. století nevychovám. Co mne ale fascinuje, je společenský podtext. Tu si někdo myslí, že decentralizace, uzavření se do malých „soběstačných“ komunit vytvoří demokracii! Čili okolo bude zuřit neoliberální a korporátní svět a ani budou na svém záhumenku okopávat mrkev, přes den svítit elektřinou ze slunce! Ale ten… Číst vice »

cnemo
23. 10. 2014 12:42

Neználek napsal

Aha, takže nebudeme podporovat „olicharchy“ z polostátního ČEZu, ale raději podpoříme zahraniční výrobce solárních panelů a větrníků.

No oni to potřebují, jinde je už vesměs prokoukli, takže už zbývají jenom ty debilní Češi, kteří skočí na každou blbost.

Zbytečně kálíte do vlastního hnízda. Naopak, česká veřejnost má většinově, třeba na rozdíl od německé, docela pragmatické názory. Viz třeba podpora JE. To jen v médiích jsou tmavozelené bludy preferovány a expertem na JE se tak může stát Jan Beránek, vysokoškolský absolvent na čtvrtý pokus, jehož koeficient stupidity ( k = hlasitost / znalost) limitně směřuje k nekonečnu:)

idiotronic
23. 10. 2014 12:52

Neználek napsal
zahraniční výrobce solárních panelů

http://www.solartec.cz
Nelekejte se zahraničních značek v sortimentu,firma je jedním z reziduí Tesly Rožnov a skutečně v ČR vyrábí( a zahraničně kooperuje).

brtník v brlohu
brtník v brlohu
23. 10. 2014 13:17

Ten solartec je opravdu reziduum – jenom firmička :) a v sousedním Valmezu se budou místo solárů vyrábět autosoučástky.

PPK
PPK
23. 10. 2014 13:39

Zdravím paní Zajoch a držím palec, aby další el. poruchy už u nich neměli. A teď ještě krátce k věci a ač technik, pojmu to téma opět politicky, protože jen tam je pro světové vladaře vždy ten zakopaný pes: A budu se trochu opakovat: V EU zestárly mnohé jaderky a musely být odstaveny. Největší ekonomika Evropy, Německo, je z vlastního rozhodnutí už desítky let spokojeně energeticky závislé na Rusku, protože ruské suroviny jsou levné a pro Německo je to pohodlné. Americe se to nelíbí, protože Amerika politicky nechce dovolit, aby cestou euro-ruského byznysu jednou došlo k ekonomické a tím i… Číst vice »

mirror
mirror
23. 10. 2014 13:57

Vítám úvahy jako je ta z klávesnice počítače PPK. Obsahu OM si natolik vážím, že mi vadí fantasmagorie od amatérů a proto jsem zareagoval, jak jsem zareagoval. Nechte úvahy o energetice odborným časopisům nebo konferencím. To není parketa OM.

orinoko
23. 10. 2014 14:33

Je to velmi zvláštní, ale já jsem navrhoval velmi revoluční řešení energetické různorAdosti už za Přemysla Totáče. My obludé jsme jeden jak druhý velmi výraznými produCENTY plynové komoDITY. Je třeba najít jen technické řešení. – Na ulicích i v budovách je třeba naistalovat plynové jímače. – Úsloví – co krok, to prd – by nahradilo jiné: co krok, to rozsvícená LEDka. – Na rozdíl pd elektřiny lze plyn skladovat, ale muselo by se technologicky zabezpečit mísení různých chemických vzorců, z nichž H2S by nesl vlajkovou loď lidských zdrojů – GASOBLUDE. – Plynové jímače by bylo nutno aspoň minimálně místně propojit.… Číst vice »

Gatta
Gatta
23. 10. 2014 14:45

Trochu takové to míchání několika problémů dohromady – tedy: – míra nutnosti centrálizovaných energetických institucí v míře potřebné pro chod a další rozvoj naší na technice závislé společnosti, – vlastnictví a skutečné cíle vlastníků těchto centrálizovaných institucí, – obecně – jaká je možnost změnit stávající stav či působit na všechny velké, často nadnárodní společnosti- (viz boj Radka Novotného s VaKem), – možnosti a přijatelná míra snížení závislosti na centrálních dodavatelích formou lokalizace a decentralizace zdrojů a tím i posílení odolnosti celého systému (ať to jsou soláry na RD, malé závodní elektrárny nebo i ty brambory o ovoce na zahrádce). Bohužel… Číst vice »

zajoch
23. 10. 2014 15:41

Zdravím Vás také pane PPK. Vy jste určitě pochopil proč jsem sem svoji příhodu s výpadkem elektriky vložila, ač nejsem zastánkyní „životopisů“ v diskusích.

bbb
bbb
23. 10. 2014 16:47

Příspěvek od zajoch nepřímo připomíná, že vlastní zásobování elektřinou by mělo také něco do sebe. Uvažujeme, že centrální systém elektrického rozvodu se o nás stará, ale přesto může nastat nečekaná situace. Sice o něco takového nestojíme, ale pak mít navíc na střeše vlastní zdroj elektřiny může být potřebné. Anebo aspoň nejmenší fotovoltaický panel pro dobití svítilen, baterie v autě, apod.

Aleš
Aleš
23. 10. 2014 16:59

zajoch napsal Pánové mirrore a PPK, před pár dny jsem se dozvěděla v ČRo2 – http://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudominulosti/_zprava/plyn-a-energeticka-bezpecnost-i–1403064od zvláštního velvyslance ČR pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky, že Rusko, ktreré prý rozpoutalo válku na Ukrajině, je ekonomický trpaslík a my na jeho plynu nikterak nezávisíme. Můžeme klidně začít vyrábět energii návratem k uhelným elektrárnám. Tolikrát opakoval, že je Rusko energetický trpaslík, že mě o tom téměř přesvědčil. Ptal se: máte nějaký počítač nebo auto z Ruska? Skutečně argumentace vhodná pro trdla, za která nás, obyčejné občany, asi má. Pro Stana: S elektřinou, jak vy se o ní zmiňujete, to tak jednoduché není, i… Číst vice »

Aleš
Aleš
23. 10. 2014 17:00

Cnemo by mohl politicky vysvětlit, co jsou to tmavozelené bludy.

zajoch
23. 10. 2014 19:39

Radikalismus cnema možná někomu připadá přílišný, ale já jej považuji za správný. On totiž spolehlivě a logicky shrnuje skutečnost. Neznám pozadí propagandy zelených co se týká jaderné energetiky, ale buď jsou v této oblasti zcela nevědomí a jak se říká vaří z vody, anebo sledují nějaký podvratný cíl. Říkají si ekologové, ale podle mne jsou v této sféře antiekologové. Na těchto stránkách byly důvody a přednosti JE vysvětlovány mnohokrát a opakovat to by už bylo snad zbytečné. Pokud se zeleným líbí zakouřené Česko, nebo zničená úrodná země, tak jakápak je v tom ekologie. Odmítání JE já například považuji za jeden… Číst vice »

mirror
mirror
23. 10. 2014 20:29

Dříve jsem zmínil zkratku CHP, což znamená Combined heat and power, která v článku vysvětlena není. U nás se pro tyto zařízení používá označení kogenerační jednotka, což je systém pro současnou produkci tepla a elektřiny. V odkaze http://www.districtenergy.org/assets/pdfs/White-Papers/WhitepaperIDEACleanEnergy4-4-11.pdf je odhadnuto, že účinnost využití zemního plynu jako paliva je 75% zatímco u oddělené výroby tepla a elektřiny je to jen v celku 49%. Zájem rozšiřovat výrobu elektrické energie je ve všech průmyslových státech. Informační text http://www.c2es.org/docUploads/CogenerationCHP.pdf udává, že v USA se takto vyrábí jen 9% elektrické energie. Na druhém obrázku tohoto textu je graf o tom, jaký podíl výroby elektřiny je… Číst vice »

cnemo
23. 10. 2014 21:07

Aleš napsal Cnemo by mohl politicky vysvětlit, co jsou to tmavozelené bludy. :) Dobře Rovina obecná: – neexistují OZ, bo 2VT (druhá věta termodynamiky) – neexistuje nic jako trvale udržitelný rozvoj, bo 2VT – neexistuje nic jako, hodná matička příroda, minulost Země je jen řada kataklizmatických katastrof, přerušovaných obdobím, v němž se na ně čeká. – jako druh vedeme permanentní boj za svou existenci – přirozený vývoj samozřejmě existuje, ale pracuje s velký odpadem a je z lidského hlediska nepředstavitelně krutý. Pokud chceme žít v humánním světě, je to svět námi upravený, umělý, kterému se říká civilizace. Není cesta zpět… Číst vice »

Točmistr
Točmistr
24. 10. 2014 7:05

Ne že bych s vámi 100% souhlasil, ale přopomněl jste mi tohle:
http://www.youtube.com/watch?v=_AnKQlnGReY
:-)

J. Hruška
J. Hruška
24. 10. 2014 7:32

Článek o tom, jak zničit moc nadnárodních společností návratem o sto let k decentralizaci výroby elektřiny mi připomíná titulek z japonských novin: SPÁCHAL HARAKIRI, ABY SE VYHNUL OPREACI SLEPÉHO STŘEVA. Správně si jeden jeho zastánce povzdechl, že každá venkovská babička, která dávala před šedesáti lety ve škole pozor ví, že tudy cesta nevede.

Martin (už bez taky m)
24. 10. 2014 7:38

Ne že bych neuznal, že v každé organizaci nejsou volové. Jmenovat netřeba, snad víme své. Goebelsovské propagandy zapšklých technokratů která vše zjednodušuje se ale dále účastnit odmítám. Musí mít prostě svého ideologického nepřítele, bez něj by nepřežili. Vážení, kdysi jsem zabloudil na tento web, s tím že zde bude snad alespoň několik skutečných „outsiderů“, lidí co se snaží podporovat dobré a užitečné věci naší civilizace, nezavrhují slepě techniku (což jsem nikdy nedělal ani já), ale vidí, že takto jako posledních cca 300 let to také nejde. Tady se ale nálepkuje a odsuzuje, úmyslně přehání, „zaměňují“ protivníci za to kdo co… Číst vice »

brtník v brlohu
brtník v brlohu
24. 10. 2014 7:39

To Zajoška – hlavní guru brčálníků pokud jde o jadernou energii je Robert Jungk – sice rodilý Němec ale naturalizovaný Rakušák a jejich biblí je jeho kniha „Atomový stát. Od pokroku k nelidskosti.“
Jungk prodělal zajímavý vývoj – od protiválečných postojů k odmítání nevojenského využití jádra.

Aleš
Aleš
24. 10. 2014 20:23

cnemo napsal Tento článek vyšel jako na zavolanou:) http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekologie-vzestup-a-pad-politicke-klimatologie-i-ftf-/p_klima.aspx?c=A141022_213607_p_klima_wag http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekologie-vzestup-a-pad-politicke-klimatologie-ii-fbc-/p_klima.aspx?c=A141022_214843_p_klima_wag Tož to je teda fakt hustý… Na om už štěkají hlídací psi demokracie a ještě k tomu neviditelní. Al Gore dle nich vede několik válek a chystá se zaútočit na Rusko a především jeho jaderné elektrárny. Dobrovolníci hnutí Duha ve svých batůžcích rozšířují po Šumavě imaga druhu Ips typographus. Jelikož se těch dobrovolníků zastal diskutér Aleš, byl obviněn z kolaborace s Františkem Laudátem. Diskutér Cnemo se dušuje, že mu jde jen čistě o pravdu. A že v žádném případě nemůže jít o politiku. Avšak argumentace protože pařez nezavání ani technickmi… Číst vice »

Amenre
Amenre
24. 10. 2014 20:38

http://nazory.euro.e15.cz/blogy/blogy-zapisnik/jan-stuchlik-kolik-stoji-elektrina-1130628
Běžný český človek může zastávat kdejaké politické názory, ale zkuste mu vysvětlit, jak je OZE úžasný a že by tak měl platit o cca 3 Kč více za kWh.
To Vás velmi rychle pošle do řiti.
A mimochodem na argument, že Němci zavírají JE, se dá odpovědět i tak, že Angličané je zase naopak budují.

zajoch
24. 10. 2014 21:35

Aleši, drbnul jste tady do mne, že stojím na straně cnema, ale jinak jste se mými výhradami vůči výhodnosti alternativních zdrojů energie nezabýval. Takže váš metaforický kometář mi toho mnoho neřekl.
Martine, váš kometář je v mnohém nespravedlivý.
Mi se to jeví tak, že oba dva potřebujete, aby s vámi většina souhlasila. Jinak jste možná uraženi anebo se možná cítíte bezmocní proti přesile. Škoda. Vás obou si vážím. A stejně jako vy mám ráda čistý vzduch, lesy a čistou vodu.

hudryper
hudryper
24. 10. 2014 21:40

Martin (už bez taky m) napsal A „za pár rohů“ každému není souzeno či dáno vidět… Martine, cnemovy názory jsou zdejším čtenářům,outsiderům,dobře známy.Nepochybně i Vám. Máte dnes smutnou náladu,depresi ? Kam se s ní obrátíte až se dostaví znova ? Na stará dobrá outsidermedia ! Vaše reakce na článek i diskusi mi připadá nepřiměřená. Protože mne Vaše názory (rovněž v principech outsiderům již notoricky známé) zajímají,rád si je přečtu. Ani Vy, ani cnemo neovlivníte hlavní zadání us.ambasády vyždímat z Temelína zakázku Westinghausu. Diskutujeme proto,abychom se navzájem obohacovali o znalosti kolegů,nikoliv proto.že k svým pravdám budeme oponenta dokopávat.Tím neříkám ,že byste… Číst vice »

Sio
Sio
25. 10. 2014 7:23

Mirrore, hlavní článek musí být z říše reality. Návrat našich firem z náruče zahraničních koncernů do náruče státu je čistá utopie, to byste mohl vědět. Jejich omezování snad ano, ale to bychom museli být nacionalisté, jako třeba Maďaři. A to rovněž nejsme. Nehledě NATO, že Maďarsku bude za to vystaven účet, nebo si myslíte, že ne? Mohl byste prosím nějak načrtnout, jak si scénář onoho „stop rabování kolonizátory“ představujete? A nezapomeňte – řeč je o hlavním článku – to není bečení nad rozlitým mlékem a kdo co měl a co by bylo kdyby. Jde o akční plán pro budoucnost. Jsem… Číst vice »

Sio
Sio
25. 10. 2014 7:43

Ladys napsal V zásadě tady souhlasím s Gattou že: 1. Nejlepší energie je ta kterou nepoužijeme, tedy udělat: a) Zateplení domu, b) zateplení střechy, c) výměnu oken 2. Dále energie, kterou si můžeme vyrobit na místě a na místě také spotřebovat. Solární panely, tepelné panely, větrné elektrárničky, malé vodní elektrárničky, případně v té zemědělské výrobě ty bioplynky (nikdo tady nedoporučuje sušit hovna na terase) Tyto zdroje se dají využívat v rozsahu rodinného domu, činžovního domu, ale také podniku, či vesnice ovšem ne jako ostrovní systémy, alespoň ne efektivně a v nejbližší budoucnosti. Vždy bude muset být dnes ještě tento systém… Číst vice »