EU by měla v pondělí rozhodnout o budoucnosti rizikového glyfosátu. Členské státy budou hlasovat už poosmé

Ministr Marian Jurečka má poslední šanci podpořit jiné, neškodné postupy

Tisková zpráva Hnutí DUHA

pátek 24. listopadu 2017

Odvolací výbor členských zemí EU má v pondělí rozhodnout o případném prodloužení nezbytném pro další používání nebezpečného herbicidu glyfosát. Výbor bude rozhodovat po předchozích již sedmi neúspěšných pokusech členských zemí Unie toto prodloužení odhlasovat. Jde o jednu z posledních možností, jak rozhodnout o budoucnosti používání této látky. Registrace glyfosátu vyprší už 15. prosince.

Členské státy EU v minulosti nepodpořily dostatečnou většinou návrhy Evropské komise prodloužit povolení k používání glyfosátu na deset, respektive pět let bez dalších omezení. Okamžitě omezit a nejpozději do pěti let zakázat glyfosát si přejí Francie, Itálie, Rakousko, Lucembursko a další země. Stejné stanovisko odhlasoval minulý měsíc také Evropský parlament na doporučení českého europoslance Pavla Poce. Marian Jurečka naopak vždy hlasoval pro prodloužení rizikového glyfosátu bez dalších omezení.

Více o glyfosátu a důvodech, proč je nutné ho omezit a postupně nahradit jinými postupy, najdete zde: http://hnutiduha.cz/aktualne/glyfosat-eu-ministr-marian-jurecka-bude-zitra-spolurozhodovat-o-dalsim-povoleni

Klára Kyralová, expertka Hnutí DUHA na potraviny a zemědělství, řekla: “V pondělí naposled bude mít ministr Marian Jurečka šanci prosazovat omezené použití a postupné nahrazení glyfosátu, jak o něm sám dlouhodobě hovoří. Pětileté, rozsahem použití nijak omezené prodloužení registrace to nezaručuje, pouze prodlužuje dočasný stav a dává šanci na další prodlužování. Prosazovat další povolení pro používání glyfosátu bez zákazu používání na veřejnosti nebo vysoušení plodin jen prodlužuje stav, kdy je rizikový herbicid nadužíván a naše zemědělství je na něm neudržitelně závislé. Je třeba nastavit závaznou lhůtu, během které se glyfosát začne postupně nahrazovat bezpečnějšími technikami. Ty existují jak pro jeho dosavadní používání na veřejnosti, tak v zemědělství.”

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
25. 11. 2017 19:50

Roundup a „monsanťácka“repka paria neodmysliteľne k sebe.Takže ešte viac ako proti glyfosátu,je treba bojovať proti GMO plodinám.
http://www.bbc.co.uk/slovak/science/story/2005/03/050323_gmcrops_uk.shtml

idiotronic
26. 11. 2017 4:07

Stále není jasné, zda nás ohrožuje glyfosát (víme o koncentraci 3 ppb v moči) , nebo změna biologického prostředí, navozená s ním souvisejícími plodinami , např. zmizení některých druhů ptactva, když i semenožraví ptáci krmí svá mláďata po dobu hnízdění hmyzem. Kdo si zkusmo vypěstoval rajče na balkoně, nechápe, co to v hypermarketu prodávají. Podobný článek zveřejnila i Nová republika . Kapitál jistě do věci může mluvit…
http://www.novarepublika.cz/2017/11/zabiji-nas-nepozorovane-herbicid.html

zedd
zedd
26. 11. 2017 7:54

Glyfosát je jen jedna část problému jménem intenzivní zemědělství. Pesticidů se užívá velká škála a problém je navíc znásoben tím, že půda je zbavená organické složky – rozpadávající se celulóza je pro půdní ekosystém nutná. V této situaci i látky, které byly dříve považované za biologicky odbouratelné, prosakují do zasobníků podzemních vod daleko rychleji, než hydrologové původně počítali. Ty látky nepřestaly být biologicky odbouratelné, ale prostě zmizelo to bio, které by je odbourávalo. Data o úbytku hmyzu v Evropě a USA jsou víc než depresivní, oceány jsou totálně zplundrovány a značně zamořeny, těžba a žďáření pralesů rovníkového pásma vesele pokračuje.… Číst vice »

zedd
zedd
26. 11. 2017 8:07

Drahé Dany a dalších marketníků bych se rád zeptal, jak tohle vyřeší trh? Minimální, nejlépe neexistující stát?

Kapitalismus dokáže zajistit tak akorát svoji reprodukci, něco jako HPV, kde je dárkem k hostování rakovina.

racek
racek
26. 11. 2017 22:24

Klíč ke všemu je současné přemnožení lidské rasy. Jestliže budeme chtít uživit stále nové miliardy, budeme muset používat stále víc umělých hnojiv, herbicidů a GMO plodin… Ovšem za cenu naprostého vyčerpání půdy, ztráty genofondu, vyhynutí spousty druhů půdních organismů a tzv. škůdců…takže dojde velmi brzy k BlackOutu, tentokrát u půdy. No a tak slavnostně zemřeme, tentokrát hladem. Malé zbytky lidí pak po sobě budou ještě chvíli házet atomovky … nebo to bude naopak, že to ty atomovky zvládnou hned?