Diskuze k článku


 • idiotronic • 15. dubna 2016

  Pod názvem Dominator jsem koupil herbicid s glyphosatem za třetinu ceny Round-upu. (není od Monsanta)

 • Martin (už bez taky m) • 15. dubna 2016

  Monsanto je synonymem svinstva a důvodem pěstování hromady „řepky“ u nás…

 • Gatta • 15. dubna 2016

  Dnes se lidé díky podobným článkům bojí použít Glyfosát i lokálně doma na chodník nebo na úporné plevele, třeba při obnově zahrady.
  Nedělám si iluze o jeho naprosté neškodnosti, ale problém není jen v samotné sloučenině, ale především v jejím používání. Tedy spíše v jejím zneužívání.

  Z článku: „Glyfosát se v ČR používá nejen k hubení plevelů, ale také například k dosoušení (desikaci) řepky, kukuřice, slunečnice, obilovin a dalších zemědělských plodin před sklizní.“

  V praxi to znamená, že, ve vhodném termínu a s ohledem na počasí a plán prací, do zrajícího obilí, nebo řepky, najede velký cisternový dvouramenný postřikovač a vše zrandapuje – obilí krásně zaschne v očekávaném, vhodném termínu – práce se dá naplánovat, obilí se pak nemusí tolik dosoušet – ekonomický přínos je jasný. Ale o nějakém rozložení glyfosátu v půdě nemůže být ani řeči. Velká část tak zůstává přímo na plodině. Zde je problém.
  Dalším problémem je snaha o šlechtění GMO plodin odolných k glyfosátu, kde potom probíhá postřik proti plevelům přímo přes zelené potravinové plodiny. Se stejnými následky.

 • cnemo • 15. dubna 2016

  Na rozdíl od hysterie okolo radioaktivního „zamoření“ pod úrovní přírodního pozadí je ostražitost k biologicky aktivním chemikáliím zcela na místě. Má to ovšem zásadní problém, zatím co u radioaktivity v principu vystačíte (k rozeznání nebezpečí) s jednoduchým přístrojem, tady je to složité, dlouhodobé a vždy nejisté.

  Docela mám obavu, jak to bude fungovat. Vědci dokáží prosadit jen málo, ale rozumějí tomu, ekologičtí aktivisté dokáží prosadit lecos, ale je banda ignorantů. Když si vezmu, jaký paskvil vyvolali okolo radioaktivity, odpadů či biopaliv, dle je pravda docela dobře čitelná i absolventa střední školy, nedovedu si představit, co se bude dít v této komplikované oblasti.

 • idiotronic • 16. dubna 2016

  Martin (už bez taky m) napsal
  Monsanto je synonymem svinstva

  S tím lze asi souhlasit. Pěstovali jste někdy rajče? Třeba na balkoně v paneláku, nemusíte být profesionálové. Zjistili jste, že dozrává postupně. V hypermarketu
  ovšem dozrála naráz. Jak to?
  Reklama vám řekne, že nošení čisté bavlny je příjemné a hygienické. Ale plná popelnice svědčí o jepičí životnosti zmetků z těch nejhorších druhů bavlny. Kombinace s umělými vlákny (polyester) nebo umělá vlákna samotná (polyakrylonitril) nejsou na trhu, protože vykazují násobně vyšší kvalitu a mnohaletou životnost, z čehož kramáře jímá hrůza. A ekologicky? Akrylonitril je na světle stálý (dokonce kyselinovzdorný, ale to asi skutečně málokdo využije) , zatímco bavlnu musíte trvale pěstovat dokolečka za použití tvrdých dávek pesticidů, kde zdravotní škody , utrpěné negramotnými zemědělci unikají statistice. Půda degraduje, ale o tom je ticho po pěšině. Máme přece další pralesy.

 • Martin (už bez taky m) • 16. dubna 2016

  Gatta:
  „Dnes se lidé díky podobným článkům bojí použít Glyfosát i lokálně doma na chodník nebo na úporné plevele, třeba při obnově zahrady“
  Pokud jste se ještě nezbláznil, nic podobného dělat nebudete.
  Věřit těmto vypatlaným korporacím, které již x-krát dokázaly že jim jde o zisk za každou cenu není nic normálního. Na chodníku to nemá co dělat a plevelů se lze zbavit i mechanicky, šikovným pěstováním, vylehčením půdy, atd. Mimochodem řada druhů které mezi záhonky vytrháte je léčivých a rovnou je můžete přidat do polévky. Pokud ovšem nepoužijete tyto chemické sračky.
  Alespoň něco ovlivnit můžeme každý.
  Jistě, neovlivnil jsem to, že mi mafie ničí ovocné stromy, no ale nemusím lít jedy kam se podívám „věříc výrobci“ (což většinou znamená jen vypnout mozek, či nehledět na ty co přijdou po nás), nemusím pouštět sousedovi na zahradu splašky s tím „že to tak přece dělá každý“, nebo že se alespoň „dostanu k jeho majetku“… Dnešní cesta alespoň v malopěstitelství je již jen zcela odvrhnout tu „zahradní chemii“…vč. přísad „nevinně“ přidávaných rovnou třeba do trávníkových hnojiv.
  Jinak se proboha nedivme, že jsme co se civilizačních chorob na tom v Evropě v podstatě již nejhůře – chováme se totiž mnozí jeden k druhému s bezohledností, která už není o „…zemský ráj to napohled“…, ale tím nehorším…
  A co je nejzávažnější, „nikomu to nevadí“ a „všichni dělají že nevidí“…protože „co s tím naděláš, jak to komu dokážeš…“
  Nemyslím, že podobný přístup je dále možný.
  Ryze technicky ano -ovšem s RYZE TECHNICKÝM VÝSLEDKEM.
  Pokud by např. mnohými zmiňované chemtrails byly pravda, pak jako biolog upřímně lituji všechny ty kteří mají děti. To co by je -pokud by podobné věci byly pravda v masovém měřítku – čekalo, nepřeji nikomu.
  Živé systémy prostě fungují nějak po určitou hranici.

 • Martin (už bez taky m) • 16. dubna 2016

  V jednom z posledních veřejných vystoupení V.V. Putina na „Všerosijském mediafóru“ se na něj obrátila jedna z mladých obyvatelek Dálného Východu s tím, že onen program „Hektar půdy každému zájemci o malopěstitelství“ tam nefunguje dobře, neboť lidem jsou údajně nabízeny pozemky v zapadlých končinách bez vody a elektřiny… Okamžitě na stížnost odpověděl, že se vynasnaží zjednat nápravu!
  Ten Ruský návrat k půdě v masovém měřítku MÁ OBROVSKÝ OBRODNÝ A VÝCHOVNÝ EFEKT!
  Chceme-li i u nás mluvit o „zemském ráji napohled“ – potřebujeme ne nové haly a montovny, soláry na polích či gmo řepku – POTŘEBUJEME OBNOVIT ÚCTU K PŮDĚ, VODĚ, LESU…PŘÍRODĚ I JEDEN K DRUHÉMU!
  Neexistuje totiž „moje bezpečnost za mým plotem s mými kamerami“…a „sousedovi to mohu zasvinit beztrestně“…- kdyby i jen proto, že spodní voda je „společná“ a vzlíná různě, geologické složení takového „Česka“ je nesmírně různorodé a houby víte, zda voda ze saponátů kterým čistíte své autíčko s tím, „že to přece odtéká k tomu hajzlovi pod námi“…že to tam skutečně i poteče… Navíc vlivem slunečního záření dochází k zajímavým reakcím, a vdechujete to i při „leštění svého miláčka“ v míře, že se vám soused může smát- nenalejete-li mu to přímo do studny…
  Jsme země v zeměpisné šířce, která by skutečně měla všechny předpoklady stát se skutečným rájem. Těmi předpoklady jsme bohatší nežli ubohé písčité ropné monarchie nebo „zabetonované rozvinuté Německo“ (mnohde, ne všude)…
  Jediné co potřebujeme, je aby se k řízení společnosti dostali také rozumní a slušní, vzdělaní a inteligentní lidé, a abychom si společně pomáhali a nenechali se ničit ti co jsme čestní a fér. Řešením idiotským je spoléhání se na jakési „omezení lidnatosti“, atp. Uvažoval proboha někdo, že řešení je třeba právě v určité konstelaci a počtu mozků?!?

 • peter. • 16. dubna 2016

  idiotronic napsal
  že nošení čisté bavlny je příjemné a hygienické

  Najväčší producenti bavlny vo svete pestujú geneticky modifikovanú bavlnu od Monsanta.O zdravotných následkoch používania odevov z takejto GMO bavliny je na internete spústa článkov.Tak len na ukážku:
  http://www.nwoo.org/2016/02/21/pozor-85-vsech-tamponu-je-zamoreno-glyfosatem-od-monsanta/

 • Gatta • 16. dubna 2016

  Re Martin (už bez taky m):
  V mém příspěvku jsem chtěl především upozornit na masivní a přitom přehlížené používání glyfosatu v našem zemědělství, které je vůči „dfomácímu používání“ někde úplně jinde. A které je i původcem těch naměřených zjištění.
  Jistě, nejlepší herbicid je motyčka, nebo ještě lépe manželka s motyčkou :-) ,a ale vše se stihnout nedá a Vy jistě také všude nechodíte pěšky, že ?

  Jinak s Vašimi postoji souhlasím, a snad krom ježdění autem, je i dodržuji. V mnohém i nadstandardně.

  Nerozumím jak Vám „mafie ničí ovocné stromy“ ?

 • Martin (už bez taky m) • 16. dubna 2016

  Re Gatta: To je na dlouho, tady zákon co se týče odpadních vod neplatí, a požehnání čističky a kanalizace se nám nedostalo stejně jako vodovodu…
  No a kdo nezažil, nechápe že ve vsi která se změnila na chatovou osadu skoro každý „vyváží“ splašky z kuchyně a koupelny „poněkud jinak“…
  Takže se Vás každý hned nezastane, když vám začnou „náhle“ „zvláštně“ odcházet ovocné stromy, keře…objevovat se na zahradě a silničce nad ní zvláštní povlaky…KAŽDÝ dělá že „nevidí“, či „že se mi něco jen zdá“…
  Přišel jsem sem před lety zdravý se srdcem na dlani, a dnes dožívám poněkud jinak…
  Stomy sadím celý život, na ovocných výsadbách jsem si zakládal, jel jsem pro ně i stovky kilometrů…sadil odrůdy pěstované od r. 1200 a věřil v lidskou slušnost.
  No ale mám příliš pěkný pozemek a vlastní studnu, a o práci v oboru nezakopnu… A jaksi „zapomněli říci“, že když tak moc chtěli tu občanskou aktivitu a profesionalitu, tak „trošku“ „někomu“ občas se zásadovou ochranou přírody a krajiny „vadíte“- no a po 15-20 letech už jen „překážíte“ „rozvoji“… všem…
  A pak už to jde samo…samozřejmě že „jde jen o náhody“, „nikdo za nic nemůže“ (pokud – „tak si nepochybně za všechno můžete sám“, a zvláště ochotně vám to potvrdí zaměstnavatel…který vám „cosi“ za dlóouho dluží…
  No ale máme „jinou dobu“, „a musíte si zvykat“…
  Ničili mi švestky sotva začaly plodit protože jim vadilo, že mi cokoli kvetlo či plodilo, poté i jabloně…
  Tady v cca 670 mnm je to fuška, hrajete se s tím, pečlivě vybíráte podnož, odrůdu, stříháte“ jak oční chirurg“-no ale když někomu prostě „překážíte“, a „někdo něco moc a moc chce“-tak to víte…Prostě kdo je dnes dostatečně otrlý a „schopný“…
  No a v širokém regionu se regionál. politici, samospráva i stát „stará“…
  Ale co, ještě vidím, chodím…

 • Gatta • 16. dubna 2016

  Re Martin:
  Pokud to správně chápu, tak na Váš pozemek prosakují a tečou vsaky odpadní vody z výše položené chatové oblasti. To Vás tedy opravdu lituji … Kamarád má taky takového souseda, comu takhle „zavlažuje“ zahradu. Snad jedině nějaká drenáž by snad pomohla.

  Stromy mám také rád – ovocných mám asi 60 a vysadil jsem i zepár mj. dubů, habrů a lip.

  Ono to srdce na dlani … lidé jsou dobří, pokud jim nedáte šanci být špatnými … a na to je potřeba mít nejprve klacek vc ruce Ale na tu „novou dobu“ jsme všichni moc malí páni. A vždy, než samotný problém, je jednodušší „vyřešit“problémového člověka.
  Ono je to tak se vším, člověk nesmí ustupovat, ale zároveň, jak se moc liší od průměru, tak se nakonec se může ocitnout v izolaci. Jedině, v takovéto situaci, snad trochu dočasně slevit ze svých zásad a hledat v této věci nějaké spojence.

  Držím Vám palce.