Evropská komise: České emise z malých zdrojů mají klesnout do roku 2030 o 14 %

Tisková zpráva Hnutí DUHA

středa 20. července 2016

Evropská komise dnes zveřejnila požadované příspěvky členských států ke snižování emisí skleníkových plynů z malých zdrojů. Česká republika je má do roku 2030 snížit o 14 % oproti úrovni roku 2005 [1]. Jedná se přitom zejména o emise plynoucí z provozu budov, dopravních prostředků a skládek odpadu. Emise z velkých průmyslových zdrojů včetně elektráren a tepláren jsou v Evropské unii regulovány systémem obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) a dnešní rozhodnutí se na ně nevztahuje.

Oproti roku 2005, kdy české emise z malých zdrojů činily 62,1 milionů tun ekvivalentu CO2, došlo v České republice podle dat pro rok 2015 ke snížení o 1,45 % [2]. Navržené snížení o 14 % je v porovnání s vyspělými státy poměrně nízké: pro Švédsko činí 40 %, pro Německo 38 %, pro Francii 37 %.

Cesty k naplnění cílů ke snížení emisí jsou plně v kompetenci členských států. Aktivním nástrojem v České republice je například program Nová zelená úsporám. Ten názorně ukazuje, že na snižování emisí skleníkových plynů mohou vydělat lidé v domácnostech, kteří ušetří na účtech za vytápění. V dopravě a odpadovém hospodářství zatím podobně výrazný nástroj nemáme.

Hnutí DUHA k dosažení cíle doporučuje:

•    posílit program Nová zelená úsporám na 16 miliard korun ročně,
•    snížit produkci odpadů a zvýšit recyklaci komunálního odpadu z 35 % minimálně na 60 % (recyklace omezuje emise skleníkových plynů dvakrát lépe než náhrada skládkování odpadu energetickým využitím ve spalovně, spalování má navíc další negativní dopady),
•    podporovat alternativy k individuální automobilové dopravě,
•    oživit sektor obnovitelných zdrojů, které na rozdíl od uhelných elektráren mohou zajistit čistou elektromobilitu.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

“Potenciál pro snižování emisí z malých zdrojů má Česká republika podstatně vyšší než Evropskou unií  navrhovaných 14 %. Možnosti nejlépe vyniknou při porovnání emisí navázaných na vytápění špičkové budovy a domu postaveného před čtyřiceti lety. Nová zelená úsporám dokazuje, že ambiciózní program ke snižování emisí lze v České republice zvládnout. K tomu, abychom potenciál bez problémů využili, bude třeba vyvarovat se zbytečných chyb, jakou bylo například otevření kotlíkových dotací pro nové kotle na uhlí.” 

Poznámky:

[1] http://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/1/2016/EN/1-2016-482-EN-F1-1-ANNEX-1.PDF

[2] Trends and Projections in Europe 2015, Tracking progress towards Europe’s climate and energy targets, European Environment Agency, Brussels 2015, http://www.eea.europa.eu/publications/trends-and-projections-in-europe-2015
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
21. 7. 2016 20:18

Topení pevnými palivy je méně účinné. účinnost plynových kotlů je okolo 90% zatímco u kotlů s pevnými palivy 70%. Dělat tudíž kotlíkové dotace na kotly s pevnými palivy jsou asi nesmyslné stejně jako nějaká nařízení měnit kotly plynové. Nehledě na ekologickou zátěž těžby uhlí, dřeva nebo plynu, popřípadě výroby elektřiny. Plyn je jasná jednička. Stačilo by plynofikovat.
Jenže – máme tu výrobce a jejich zájmy. A právě kvůli ním se celá ta maškaráda dělá, že.

Pocono
Pocono
22. 7. 2016 8:54

V roce 2030 nebude s žádnými emisemi problém. Vařit si těch pár přeživších bude na ohništi a topit klestím v jeskyni.

cnemo
22. 7. 2016 9:06

Na potápějícím se Titaniku rozhodl kapitán, že v kajutách se bude topit o stupeň méně, aby se ušetřilo uhlí:) Je tu snad ještě někdo, kdo se domnívá, že EU bude v roce 2030 ještě existovat? :)

Tak se evidentně neotepluje, led na pólech ne a ne roztát, povodně nejsou a to sucho už taky není, co bývalo. Jsem zvědavej, jaký bude příští strašák.