Existence Japonska visela na vlásku: Fukušimská katastrofa téměř způsobila evakuaci Tokia

Po roztavení reaktorů v JE Fukušima v roce 2011 „visel osud Japonska na vlásku“ kvůli neschopnosti vlády a neprofesionalismu manažerů společnosti TEPCO. Hrozila evakuace 50 milionů lidí.

Po roztavení reaktorů v JE Fukušima v roce 2011 „visel osud Japonska na vlásku“ kvůli neschopnosti vlády a neprofesionalismu manažerů společnosti TEPCO. Hrozila evakuace 50 milionů lidí.

Naoto Kan, bývalý japonský ministerský předseda řekl deníku The Daily Telegraph v předvečer pátého výročí této tragédie, že poté, co se v důsledku zemětření a tsunami roztavila jádra tří jaderných reaktorů v JE Fukušima Daiichi, panoval v činnosti a rozhodnutích přijatých na nejvyšší úrovni v Tokiu naprostý chaos. Přijmout jakékoli rozhodnutí v situaci, kdy TEPCO, provozovatel jaderné elektrárny, neposkytoval „žádné jasné informace“ o rozsahu této katastrofy, bylo téměř nemožné.

„Dostávali jsme zoufale málo přesných informací. Bylo velmi obtížné si udělat jasný úsudek. Nepovažuji se za jaderného experta, ale na univerzitě jsem studoval fyziku,“ řekl Telegraphu bývalý japonský premiér.

Situace ve Fukušimě se zhoršovala každou hodinou. Ohromná, třináct metrů vysoká vlna tsunami, vyvolaná zemětřesením o síle 9.0 stupně Richterovy stupnice, se převalila přes desetimetrovou hráz a přerušila dodávku proudu do řídících středisek, která ovládala chladící systémy šesti samostatných horkovodních reaktorů.

Ken potvrdil, že když obdržel zprávy, že chlazení ve Fukušimě přestalo fungovat, zamrazilo ho v zádech: „I na základě toho mála, co jsem se doslechl, jsem si uvědomil, že existuje reálná možnost, že to bude horší než Černobyl. Byla to sice příšerná katastrofa, ale pouze na jednom reaktoru. A zde jich bylo šest.“

V době, kdy se zaměstnanci snažili zajistit dodávku elektřiny pro pohon chladícího systému a řídících středisek, došlo k několika výbuchům vodíku, které způsobily únik radiace. K první explozi došlo na prvním bloku 12. března, poté, 14. března, následoval výbuch třetího reaktoru. K poslední explozi došlo 15. března na čtvrtém bloku.

Bývalý japonský premiér řekl, že v období mezi 11. a 15. březnem se radioaktivní kontaminace stále geograficky šířila, a pokud by tento trend pokračoval a došlo k roztavení všech šesti reaktorů, určitě by zasáhla Tokio. V jednu chvíli to dospělo až do kritického bodu, v němž vláda vedená Kanem kromě vyhlášení stanného práva zvažovala evakuaci Tokia a přilehlých oblastí.

„V sázce byla další holá existence Japonska,“ řekl. „Když máte evakuovat 50 milionů lidí, je to jako byste prohráli ohromnou válku.“

Naprostá katastrofa, kterou by způsobilo roztavení všech šesti reaktorů ve Fukušimě, byla odvrácena napumpováním mořské vody do bloků. Kan, který přišel o svoji funkci kvůli tomu, jak řešil krizi, byl v průběhu parlamentního vyšetřování obviněn z matení zachranářů, zadržování informací a také kvůli svému rozhodnutí nařídit tzv. „Fukušimské padesátce“, aby zůstala v jaderné elektrárně. Jednalo se o skupinu zaměstnanců, která zůstala na místě poté, co bylo evakuováno zbylých 750.

„Šel jsem na vedení TEPCO a požadoval, aby nebyli evakuováni. Dodnes jsem za to kritizován, ale byl a dosud jsem stále přesvědčen, že jsem udělal správnou věc a že to byl bod obratu v celé krizi,“ řekl v rozhovoru pro The Telegraph.

„Hrozbu toho, že budeme muset evakuovat 250kilometrovou zónu kolem elektrárny, jsme tak tak odvrátili právě díky úsilí lidí, kteří riskovali své životy,“ řekl Kan. „Příště už nebudeme muset mít tolik štěstí.“

Ken také řekl, že v průběhu celého neštěstí byl „velmi šokován“ tím, co předváděl později vyhozený Nobuaki Terasaka, ředitel japonské Agentury pro jadernou bezpečnost. „Když jsme se ho ptali, nebyl schopen dát jasné odpovědi,“ řekl. „Zeptali jsme se ho – máš vůbec ponětí o jaderné problematice? A on řekl ‘Ne, mým oborem je ekonomie.’“

Ken dále obvinil TEPCO z odpovědnosti za tuto krizi, protože „nehoda byla převážně způsobena před 11. březnem“. Management už od června 2009 věděl, že elektrárně hrozí tsunami, ale „nepřijal preventivní opatření, přestože věděli o tomto riziku.“

Kan potvrdil, že i pět let po katastrofě představuje JE Fukušima Daiichi hrozbu pro ekologii a lidi v jejím okolí. „Ve 2. a 3. reaktoru jsou stále radioaktivní palivové tyče a navzdory tomu, co říká TEPCO, unikají z reaktoru každý den malá množství radioaktivní vody.“

Kan vyjádřil politování nad tím, že ministerský předseda Šinzo Abe pokračuje v obnovování provozu v některých japonských jaderných elektrárnách. Řekl, že Japonsko „se z té lekce dost nepoučilo“ a „zavírá oči“ před rizikem další katastrofy.

„Byla přijata další ochranná opatření proti tsunami, jako například zvýšení ochranných hrází, ale nemyslím si, že by to stačilo. Neměli jsme budovat jaderné elektrárny v oblastech, kde může být zasaženo obyvatelstvo. Japonsko se po tsunami několik let obešlo bez jaderných elektráren, takže v tom může pokračovat,“ řekl bývalý ministerský předseda.

Kan potvrdil, katastrofa z roku 2011 z něj udělala odpůrce jaderné energetiky. „Změnil jsem svůj pohled o 180 stupňů. Musíte zvážit rizika a výhody,“ řekl. „Kolaps jednoho reaktoru by mohl zničit celou jadernou elektrárnu, a jakkoli je to nepravděpodobné, je to příliš velké riziko.“

Ve stejné době Kan vyjádřil „politování“ nad tím, že nebyly zveřejněny záznamy ze systému předběžného varování. „Přesná předpověď radioaktivity kolem jaderné elektrárny mohl zachránit tisíce místních obyvatel před ozářením,“ řekl.

Přestože havárie ve Fukušimě nezpůsobila žádné přímé oběti v důsledku ozáření, vynutila si evakuaci téměř 400 tisíc lidí. Dvacetikilometrová oblast kolem elektrárny stále zůstává uzavřenou zónou.

Zdroj: https://www.rt.com/news/334682-fukushima-tokyo-nuclear-disaster/
Pro e-republika.cz přeložil Stan


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
15. 3. 2016 7:29

Ředitel Agentury pro jadernou bezpečnost byl ekonom – jinými slovy manažer, kterému jsou jiné zájmy než finanční zcela vzdáleny a ani není schopen je chápat.
A tenhle typ lidí dnes řídí všechno. Pak, když dojde k nějaké katastrofě, pobíhají všichni jak zmatené slepice, přemýšlí jen o tom, jak se vyvléci z odpovědnosti a pochopitelně nic neřeší, protože netuší jak na to.

cnemo
15. 3. 2016 10:05

Chlapec se hájí, jak umí:) Nicméně sranda tím „jaderným“ managerem ukazuje, jací lidé dnes chtějí rozhodovat. Nemohu nevzpomenout na jaderného „experta“ Hnutí Duha, Jana Beránka. To jsou lidé, kteří u nás chtějí rozhodovat o budoucnosti energetiky.

Sio
Sio
15. 3. 2016 15:16

Dá se říct, že výtahy k moci pro blbce jsou nebezpečnější, než výbuch jaderné elektrárny. Takoví lidé nejen nezajišťují bezpečnost jaderných elektráren, ale jsou časovanými bombami všude, kam vlezou. Naše civilizace je jen zdánlivě bezriziková. Ročně zemře u nás skoro 1000 lidí při dopravních nehodách. Kolik lidí dnes umírá díky redukci záchranek a míst v nemocnicích, to ani nevíme. A dalo by se pokračovat. Kolik lidí v budoucnu zemře díky následkům plynoucím z devastace mladé generace v ochromeném školství? Třeba díky nedostatku kvalifikovaných lékařů? Produkci lidí, kteří nejsou schopni se normálně uživit a jejichž práce pak někde chybí a tím… Číst vice »

idiotronic
16. 3. 2016 6:24

Blackout je nebezpečný, v naší republice by šlo o miliony lidí (JIPky mají zálohu, ale alkoholici,kuřáci, diazepamisti,TVdiváci,drogaři mají třetí den absťák a prodejny jim neotevřou). Elektrárny Černobyl a Fukušima (nikoli tsunami) napáchaly menší zdravotní škody, než dnes nevzpomínané jaderné výbuchy 50. a 60. let (v elektrárnách totiž nedošlo k jadernému výbuchu).
https://www.youtube.com/watch?v=cUxhWngC2_g

fajt
16. 3. 2016 6:43

problém Fukušimy je, že při zemětřesení a následné tsunami elektrárna regulérně nevybuchla a nedošlo k plnohodnotné jaderné explozi, dnes pouze nekontrolovatelně hoří a celé japonsko to maskuje svou servilnosti ke kastovnímu kapitálu, který dělá, že nastalé mohutné radioaktivní záření a vše co k tomu patří je v podstatě neškodná záležitost, která pomine modlitbou a ještě větším klaněním se k císaři – doufám, že si japonci postaví další jaderné elektrárny, protože v jejich podání mírové využití jaderné energie má nádech spolehlivého konce, tady lidská technika bezesporu oslaví své smrtelné vítězství . ..)

idiotronic
16. 3. 2016 11:22

K echt jadernému výbuchu je potřeba podstatného zásahu do konstrukce,který může provést jedině skupina sebevrahů ,které nevadí, že se vypaří spolu s částí elektrárny. Musí se napřed elektrárny zmocnit a odborná úroveň je nezbytná. Asi by to nestihli, armáda by je sejmula chemicky dřív, než by se na něco zmohli. Nové příležitosti (elektrárny ) se plánují v USA, Číně a Indii.

Viky
Viky
16. 3. 2016 15:22

Idiotronic- „K echt jadernému výbuchu je potřeba …“ jaderná nálož. Takto se stávající jaderky nedají předělat. To, co může nastat a nastalo, je přehřátí – a výbuch. Dopady výbuchu jsou malé, kdežto zamoření velké. Srovnávat s „atomovkou“ to nemá smysl, takto gradující štěpná reakce je v jaderné elektrárně nedosažitelná. Dobré srovnání je srovnání se špinavou jadernou bombou. Výbuchy na elektrárně mají původ ve vodíku, tj. zdroj výbuchu není jaderný, ale „externí“ stejně jako u „špinavé bomby“. (utěšovat se, že věci mohly být ještě o malinko horší , je pro mne moc slabá útěcha. Opravdu mohly, ale jaderný výbuch ta horší… Číst vice »

cnemo
16. 3. 2016 18:38

Stan napsal Tohle je typická demagogie inspirovaná jadernou lobby nepatřící na jinak vcelku sympatický web o vědě. Dalo se přece úplně lehce provést vyšetření kontrolní skupiny dětí z nezasažené oblasti (spíš bych se divil, kdyby neproběhlo) a bylo by úplně jasno. Stane není to demagogie, ale celkem odpovídající vývoj potvrzující teoretické poznatky ochrany před zářením. Dávky se ani nepřiblížily oblastem s vysokou přirozenou radioaktivitou, kde lidé normálně bez problémů žijí. Průšvih bylo to tsunami, co zabilo 20 tisíc lidí, ta jaderka, to je z hlediska zdravotního lapálie. Opakuji, bydlet v Bartovicích nebo Radvanicích je daleko nebezpečnější, než žít na vstupní… Číst vice »

idiotronic
17. 3. 2016 6:57

Nechci bagatelizovat Fukušimu, ve srovnání s Černobylem je malér rozsahem násobně větší. Někdo špatně odhadl možnost tsunami, Japonsko přerostlo své možnosti. I rostoucí problémy rybolovu (pokles úlovků) a nutnost dovozu dřeva svědčí o dosažení meze růstu (počtu obyvatel) této země. Severní Morava tyto znaky nevykazuje. Ano, uhlí dojde a je na místě otázka, co plánuje společnost do budoucna místo toho. Nic? ,,Baráky zadarmo, nájmy se neplatí“ – to je charakteristika, která platí i na severní Moravě (chcete fotky?) s obyvatelstvem, které potkávám ve vlaku Praha-Ostrava , když si hledá nový domov blíže ku Praze. Jezdí sem Poláci, prodávat kdeco. Čím… Číst vice »

fajt
17. 3. 2016 7:47

obávám se, že severní Morava je na tom daleko hůře než Fukušima ( ani tady nemusela bouchnout jaderná elektrárna ), barevné spektrum jedu, které Mittal zvesela vypouští aerosolově do vzduchu hravě předčí i Černobyl ( kdo jednou jel v noci po Rudné směr Havířov anebo projel údolím Hranečníku pochopí hned, jeho plíce budou reagovat okamžitě – tedy pokud už není jedy promořen ) a za to chachaři můžou poděkovat sobě a pak těm oranžovým obludám, kteří snad brali školy a výchovu v nějakém gestapáckém lágru…ale je tady jistá zpětná vazba, tím jak hafo lidu prchá do Práglu, aby si prý… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
17. 3. 2016 8:27

fajt: „… já si ale raději počkám na polskou orlici, která ke svému ztracenému území po čase příjde pouhým vydržením prázdných kalů, šachet,mrtvých měst a obcí. ..) …“ Fajte, mohl bych napsat, že jsem po babičce v podstatě min. z části Polák (z otcovy strany vzdáleněji Slovák), ale nešť… Nejezte už tolik té Porošenkovy čokolády- kromě toho že tím podporujete ten systém „rabů“ (po Vašem), tak vám to už opravdu leze na mozek. Slezsko bylo vždy mnohonárodní… Mohl bych klidně zrovna tak napsat, ať si tedy Poroš vezme polský východ, Litva severovýchod (přece to byl svého času druhý největší „stát“… Číst vice »

fajt
17. 3. 2016 8:47

Martin (už bez taky m) napsal Martin (už bez taky m) Martine, vy jste si to asi špatně přečetl, největší vinu za současný neutěšený stav ( i ekologický) na Moravě ( tedy severní, jižní je separována a paralyzována svým vlastním faktorem ) dávám i samotným chacharům, já nejsem nacionalista s přesvědčení, pouze poukazuji na to, že samotní szlonzaci v podstatě vzdali svou existenci na svém ( předky tak těžce obdělaném ) území a pak, že poláci přijdou v jádru k hotovému – no a já z kvintesence empiriky a ze skutečného stavu věci si počkám na polskou záchranu ( asi… Číst vice »

fajt
17. 3. 2016 18:37

Martin (už bez taky m) napsal
Martin

http://faajt.rajce.idnes.cz/Bily_Kriz%2C_Polomka/ – Bílý Kříž, Polomka dnes odpoledne, nad ostravskou ( a dále ) průmyslovou oblastí je vidět smogová deka, slovenská strana je daleko čistější. ..)