Fenomén Trump

Jako meteorit prorazil multimiliardář – oligarcha Donald Trump, jehož volební kampaň byla financována kromě jiných oligarchy bratry Kochovými, do nejvyšších pater americké politiky.

Jeho volební kampaň získala velkou podporu amerického voličstva především tím, že byla protestní, kritická vůči nejrůznějším dlouhodobým mediálně přehlíženým a tabuizovaným nešvarům v americké politice. Donald Trump vzbudil u velkého počtu lidí naději a očekávání (ostatně nebyl jediný tohoto druhu – poslední podobný předtrumpovský  prezident byl Barack Husajn Obama, který nastoupil na pomyslný trůn po katastrofálním prezidentském expozé George Bushe juniora.

Za základní nosné teze Trumpovy politiky, které mu získaly přízeň veřejnosti, by se daly považovat především – antimigrace, zlepšení vztahů s Ruskem, zejména v oblasti vzájemného obchodu a pokud jde o politiku – spolupráce při řešení globálních problémů s RF tam, kde se na tom obě strany dokáží vzájemně shodnout, nevměšování do vnitřních věcí jiných států a konec politického aktivismu v jiných zemích, snížení daní podnikatelům, návrat „ztracených synů“, t.j. velkých nadnárodních společností zpátky do USA, zrušení všeho z předešlé politiky co zavání levicovostí – především nedotažené zdravotní reformy známé jako Obamacare, která měla zpřístupnit zdravotní péči všem Američanům a současně uchovat privátní zisky soukromých farmaceutických firem a soukromých zdravotních pojišťoven, naplnění hesla  USA First a obecně zlepšení postavení amerických občanů v USA.

Dnes má Donald Trump za sebou přibližně týden v úřadu – mnoho toho již stihl provést a na základě jeho výroků jako aktivního politika s výkonnými pravomocemi lze již provést první hodnocení Trumpovy reálné politiky a dovodit, co lze od tohoto podnikatele – politika očekávat v budoucnosti.

Myslím, že v první řadě je potřeba si uvědomit, že Donald Trump nepředstavuje systémovou alternativu ke kapitalismu. Koneckonců sám je oligarchou a těžko lze od něj očekávat, že si bude řezat  pod zadkem tlustou šťavnatou větev, na které sedí. Za druhé bychom si měli uvědomit, že D. Trump představuje konzervativní pravicovou opozici vůči liberální pravicové politice přetřené lehkým sociálním nátěrem, podstrojující v jakémsi globálním internacionálním bratrství nadnárodnímu kapitálu. Jde o dvě různé systémové odrůdy pravice. D. Trump není ani v nejmenším žádným levičákem.

Jaké tedy byly Trumpovy první kroky v reálné politice?

  • Schválil výnos o stavbě zdi (nahrazující plot) na hranici s Mexikem a o omezení vstupu občanům ze sedmi muslimských zemí do USA – prý z důvodu hrozící hrozby terorismu. Ze zemí, které USA pomohly rozvrátit (s výjimkou Íránu, na který má Trump kvůli íránské nezávislé politice  pifku). Občanům islámských zemí, které jsou přímo ideologickým semeništěm a hlavním podporovatelem islámské rozpínavosti a terorismu, jako je S. Arábie (která je mimo jiné v podezření, že by mohla mít něco společného s 11/9/2001), ve kterých má D.Trump podnikatelské aktivity, přístup do USA nijak neomezil.
  • Zrušil zdravotnickou reformu známou jako Obamacare.
  • Tvrdě vystoupil proti mediálním „Fake news“ (to je citace).
  • Tvrdě  slovně vystoupil proti sorosovským politickým ZISKOVKÁM, které mezi jiným stály za organizováním protitrumpovských volebních aktivit.
  • Prý připravil „dekret“ o narovnání vztahů s Ruskem – detaily ovšem nejsou veřejnosti známy – a srdečně prý telefonicky pobesedoval s ruským prezidentem. Taktéž prosáklo, že „neaktivistický“ Trump prý chystá pozemní vojenské angažmá v ruské zóně vlivu – t.j. v Sýrii. Kdoví jestli si vyžádal svolení syrské legitimní vlády, která se vojensky obrátila o pomoc v boji proti terorismu  právě na Rusko.
  • „Neaktivistický“ prezident Trump prý prohlásil, že USA měly v Iráku vojensky zasáhnout, takže v podstatě souhlasí s násilným postupem Bushe juniora a jeho administrativy v Iráku, a že tam měly vojensky setrvat.

Z prohlášení Trumpa lze dále dovodit , že dojde k vyostření vzájemných vztahů USA s Čínou – jednak v ekonomické oblasti, ale i v politické oblasti (otázka Jihočínského moře, Spratleyho ostrovů, Tchajwanu atd.). Jakým způsobem chce Trump vrátit nadnárodní giganty z jejich zahraničních eldorád a co by způsobil americký izolacionismus a obchodní a celní embarga, kupř. vůči dovozům zboží z Číny, jaké by to mělo sociální dopady na nejchudší Američany, co by se odehrálo ve finanční oblasti zejména v oblasti zahraničního dluhu USA vůči Číně, to se můžeme pouze dohadovat

Trump také požaduje navýšení výdajů členských zemí NATO na vojenství na 2% ročně, což zavání dalším kolem studené války – nejde o žádné rozpuštění spolku NATO, není známo, že by Trump požadoval revizi vyloženě útočné vojenské doktríny této servisní organizace USA.

Osobně se domnívám, že to poslední, co by se prezident Trump chystal provést, je znovuotevření a transparentní vyšetření událostí z 11/9/2001. Významně by tím poškodil nejen svá podnikatelská angažmá v Saúdské Arábii a u jejich satelitů z řad sunnitských islámských zemí, ale významně by tím ohrozil i postavení dolaru (navázaného na prodej ropy) jako světové měny a šťavnaté americké zbrojní vývozy do sunnitských ropných monarchií. Znevěrohodnil by tím také veškerou zahraniční politiku USA navazující na události z 11. září 2001. Došlo by taktéž k otevření otázky odpovědnosti zpravodajské komunity a Pentagonu za 11. září.

Avizované snížení daní podnikatelům, s tím související omezení sociálních programů, které se dá od pravicového politika očekávat v podmínkách přicházející 4. technologické revoluce, zajisté přispějí k další majetkové polarizaci, k růstu bezdomovectví a ke zvýšené nezaměstnanosti.

Závěr

Fenoménu Trump a nástupu krajní konzervativní pravice otevřely cestu uměle vytvořená zástupná politická témata, ke kterým patří migrace a terorismus jako důsledek imperiální politiky Západu a uměle vytvořený ruský strašák. Tato zástupná témata dočasně zastínila hlavní antagonismy kapitalismu, které ovšem nikam nezmizely a v podmínkách setrvalé systémové krize kapitalismu se budou neustále navracet jak v éře Trumpa, tak i po ní. President Trump v žádném případě není řešením hlavních problémů v nynější situaci – koneckonců sám patří k příslovečnému jednomu procentu majetkových suprelit, které si postupně přivlastňují veškerou planetu. Jestliže jedny zástupné problémy svojí politikou umenšuje, jiné (kupř. s Čínou) současně prohlubuje anebo vytváří. Je to velice kontroverzní politik, kterému zdaleka nelze věřit všechno, co nasliboval. Koneckonců každého politika je potřeba hodnotit  nikoliv podle slovního květu, ale podle konkrétních politických plodů. Uvidíme, jak to bude dál.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
70 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
31. 1. 2017 7:31

Rozpuštění spolku NATO musí chtít Evropa sama. Trump již udělal, co je v jeho možnostech. Ohlásil, že se přestane vměšovat do evropských záležitostí a za výdaje NATO nechá platit stejnou měrou obyvatele členských zemí. America first. Nic víc nic míň. Požadavky Evropy jsou bohužel takové, že si nepřeje na světě nic víc, než vazalství pod ochrannými křídly USA a jejich banksterů a na jejich teroristickou činnost vedoucí až ke třetí světové je bezdůvodně proti svým veškerým zájmům ochotna přispívat čím dál tím víc, včetně lidských zdrojů, kterým země unie vyjma neutrálních států a výjimek mění zákony tak, aby mohli jejich… Číst vice »

Béda
31. 1. 2017 7:51

Trump striktně POŽADUJE navýšení výdajů (plnění podmínky) členských zemí ÚTOČNÉHO spolku NATO na 2% z HDP ročně, což je v reálu nová studená válka. Tuto jeho podmínku doposud splňují pouze 4 země NATO. Mnohé členské země tuto podmínku doposud nesplňují a dobrovolně by ji neplnily. Navíc klauzule NATO členským zemím nic závazně negarantuje. Trump je v jistém smyslu reprezentantem voj. – průmyslového komplexu USA a rozdílné v jeho pojetí politiky America First oproti Bushovi a Obamovi (prozatím pouze slovně – vyloučen není ani válečný opak viz avizované plány Trumpa v Sýrii), že prý chce realizovat tuto politiku bez přímého vojenského… Číst vice »

hudryper
hudryper
31. 1. 2017 10:30

„Myslím, že v první řadě je potřeba si uvědomit, že Donald Trump nepředstavuje systémovou alternativu ke kapitalismu. Koneckonců sám je oligarchou a těžko lze od něj očekávat, že si bude řezat pod zadkem tlustou šťavnatou větev, na které sedí. Za druhé bychom si měli uvědomit, že D. Trump představuje konzervativní pravicovou opozici vůči liberální pravicové politice přetřené lehkým sociálním nátěrem, podstrojující v jakémsi globálním internacionálním bratrství nadnárodnímu kapitálu. Jde o dvě různé systémové odrůdy pravice. D. Trump není ani v nejmenším žádným levičákem.“ „Pravdivost těchto tézí je zhruba stejná,jako bychom před 100 léty veřejně prohlásili,že : Profesot T. G.Masaryk nepřestavoval… Číst vice »

Gatta
Gatta
31. 1. 2017 10:39

Mezi Marií Terezií a jejím otcem Karlem VI. (podobně jako mezi Jelcinem a Putinem) také nenastala ve vládnutí žádná systémová změna a přesto jistý rozdíl to v tom nakonac byl.

Béda
31. 1. 2017 10:54

hudryper,

tak pro zjednodušení asi takhle. Trump není součástí řešení, on JE SOUČÁSTÍ SYSTÉMOVÉHO PROBLÉMU. Reprezentuje parazitický, velice plýtvavý způsob života, kde jedinec má „milion břich“.

Petrpavel
Petrpavel
31. 1. 2017 10:59

Hydryper : a představoval snad Masaryk systémovou alternativu u hlediska společenského řádu? V žádném případě, stejný feudálkapitalismus pokračoval i v“jeho“ Československu. Vyvrcholení tohoto systému přišlo v roce 1939.

Vy píšete o státoprávním uspořádání. To je pro běžného člověka naprosto nepodstatné. „Byli jsme za Rakouska, budeme i po něm.“

Béda
31. 1. 2017 11:01

Ostatně, Trump může znamenat mírný pokrok v mezích systému, anebo (podobně jako Otlama s Clintonovou) taky ne. Teprve budoucnost ukáže, jestli jde tradičně pouze o podfuk na důvěřivého voliče toužícího po zlepšení anebo o skutečný mírný pokrok v mezích systému. Já osobně jsem raději, že nebyla zvolena hrabivá válečnice Clintonová ale žádným přílišným optimismem v Trumpově případě nejsem prodchnut. Jsem spíš skeptický a uznávám, že bych mohl být částečně i příjemně překvapen.

hudryper
hudryper
31. 1. 2017 11:10

Vracím se k tématu,zda může být Trump úspěšný . Předpokladem takového úspěchu je masová podpora ze strany občanstva ,a to bez ohledu na figuru,kterou ten který volič nedávno preferoval.
Dalším krokem k tomuto potřebnému stravu je odhalení a potrestání pedofilní kriminality mnoha globalistů. A hle, zde už jeden z nich :
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9753-pritel-clinton-obchod-deti

Béda
31. 1. 2017 11:21

hudryper, pro mně jsou spš podstatné takové věci jako jestli bude Trump přes různé slovní proklamace dalším válečným prezidentem, jestli posune svět svoji politikou blíž k horké světové válce velmocí (viz vztah k Číně a Íránu), jestli prohloubí studenou válku (viz požadavek na navýšení odvodů do NATO), jestli za něj bude dál růst majetková polarizace americké společnosti (a jsem přesvědčen o tom, že bude) , jestli přinese nějaké řešení otázek zadluženosti USA (a obecně narůstajícího dluhu v kapitalismu), jestli ukončí seriál válek a zinscenovaných politických převratů jak se zachová ve vztahu k Ukrajině, k Rusku (zatím to vypadá na kladení… Číst vice »

Asfalt
Asfalt
31. 1. 2017 11:37

Pěkný článek.

fajt
31. 1. 2017 11:41

takže, co to znamená pro běžnou ovečku, která nemá nasušené a odkloněné miliardy a nemá kolem sebe dostatečně velké silové pole oddaných užitečných idiotů? asi setrvalý stav, který se na mozkové kůře projeví dalšími generacemi ( příroda je přeci jenom zodpovědnější ) – mi se dost líbil počin jednoho nadšence, který rezignoval na nějakou rozumnou interakci s okolím ( páč je evidentně marná) a velmi sofistikovaně použil poznatky vědy a techniky, kdy těmito prostředky vysílá varovné SOS do vesmírného prostoru ( rádiové a televizní vlny nemají omezení a zatím je žádný orwellovský úřad nedokáže – tedy vypuštěné – zachytit a… Číst vice »

hudryper
hudryper
31. 1. 2017 11:55

Béda napsal
To, jestli je odsouze nějaký prominentní pedofil, myslím je otázka zcela nepodstatná a zástupná.

Tak tohle Vám Bédo budu připomínat častěji,než si myslíte. Vy byste asi chtěl, aby na prezidenta USA kandidoval a vyhrál volby zanícený stoupenec socialismu,respektive komunismu. Pak byste
asi byl konečně dostatečně ujištěn,že došlo k systémové změně. (alternativě podle Vás). Jestli po
týdnu Trumpovy vlády jste schopen ji vyhodnotit tak jak to činíte,nemohu Vaší vizi považovat za
nic objevného.

Béda
31. 1. 2017 12:11

hudryper, napište spíš, pane hudrypere až budou za Trumpova prezidentství souzeni nějací prominentní pedofilové z Trumpova tábora. Jinak platí to, co jsem napsal. Těžko lze očekávat nějaké zázraky od člověka který je sám součástí 1% nejbohatších lidí planety, od člověka, který sám ač patriot je svým způsobem globalistou – podniká se svými hotely, realitami, golfovými hřišti dokonce v S.Arábii a přilehlých „demokratických“ monarchiích, (doma snad podniká i v oblasti velice „produktivního“ hazardu), který chce přilepšit chudákům tím, že zruší veřejné zdravotní pojištění a naroubuje 15% daň, nikde jsem se přitom doposud nedočetl, že by chtěl omezit daňové ráje, že by… Číst vice »

abx
abx
31. 1. 2017 12:30

vyborne, zdoraznujem najma tuto definiciu:

Trump představuje konzervativní pravicovou opozici vůči liberální pravicové politice přetřené lehkým sociálním nátěrem, podstrojující v jakémsi globálním internacionálním bratrství nadnárodnímu kapitálu. Jde o dvě různé systémové odrůdy pravice.

novum je vsak v tom, ze velky kapital v USA teraz nevladne prostrednictvom vazalskych figuriek, ale priamo, bez prostrednika …

Gatta
Gatta
31. 1. 2017 13:00

Mluví se zde o „kapitalistech“, ale vládnoucí třída už dnes není ten tradiční továrník, dokonce ani nějaký oligarcha – dnes je skutečnou vládnoucí třídou skupina „finančníků“. Ti sice netvoří žádné skutečné hodnoty, ale vyrábějí dnes peníze rychlostí s kterou žádný obor reálné ani šedé ekonomiky nemůže soutěžit, vytváří svůj virtuální finační svět, a to se všemi dalšími důsledky … neomezené finanční možnosti a tím postupně i neomezená politická moc, inflace, nepotřeba jakýchkoli lidí, nevracení peněz do oběhu reálné ekonomiky, postupný úpadek skutečné ekonomiky … Mezi těmito dvěma skupinami „kapitalistů“ vidím to dělení té Trumpovy revoluce v USA. Trump zatím vsadil… Číst vice »

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
31. 1. 2017 14:34

Tam jsou přeci ve hře nejméně dva zásadní, vzájemně neredukovatelné faktory: politická ekonomie a geopolitika (v tomto pořadí). A pak ta nadstavbová nahodilost reálné politiky (zmíněný rozdíl mezi císařpánem a tatíčkem TGM), která ovšem sama o sobě může znamenat rozdíl mezi (otevřenou, jadernou, …) válkou a mírem (nebo co to vlastně dneska ve světě panuje, ale nechci se rouhat, do oken mi nikdo nestřílí – asi je to stav „momentální nepokračování politiky jinými prostředky na většině území Evropy“:-). „Trump“ (ti, které on reprezentuje, … ) je to, co říká Béda, fajront. Základní rozpory kapitalismu nikam nezmizely. Dále je v podstatě… Číst vice »

Béda
31. 1. 2017 15:12

Velekněz Ratata přesně tak. Za vším hledej zištný EKONOMICKÝ zájem. (suroviny, levnou pracovní sílu, odbytiště, tranzitní trasy surovin, prostě zisk, moc a peníze. Od tohoto zištného zájmu a aktuální silové pozice daného (státního) subjektu se odvíjí jeho politika. U velkých a silných vůči sobě navzájem politika klacku, vzájemného odstrašování, demonstrací síly, politického taktizování, případně konspirací (vytváření falešných zástupných kauz majících za cíl vytvořit určitou atmosféru mezi veřejností sloužící k dosažení předem vykalkulovaných cílů (jedním slovem zisku popsaného výše). Vůči slabým je pak silnými realizována politika ekonomického připoutávání skrze investice, půjčky, sdružování v nadstátních celcích s nerovnoprávným postavením anebo bez obalu… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
31. 1. 2017 15:18

Veleknězi, budu se teď řídit opačným heslem, tj. „méně je někdy více“, dtto z časových důvodů. 1. I jen přiznání faktu že tak jak to šlo doteď – a v co to eskalovalo – to při snaze o i jen prosté zachování světa dále jít nemůže… Kvantita přerůstající v novou kvalitu… Už jen přiznání toho, že : „momentálně přesně nevím, ale budu se snažit zvědět“… je pokrok. Oproti těm, kteří přece „vždycky a všechno ví“… – no myslím, že dnes už nejen já vím, že „vědí“…ho… Viz jisté prognózy a ohýbání či „tvorba“ veřejného „mínění“… Kdo je dnes prostým převažujícím… Číst vice »

Béda
31. 1. 2017 16:01

Martin (už bez taky m),

já vím, je těžké přetěžké připustit si FAKTA. Konkrétní fakta ohledně Trumpa a konkrétní suchá fakta ohledně fungování kapitalismu. Jestliže je něco jinak, napište co konkrétně.

Béda
31. 1. 2017 16:27

Jenom bych doplnil: „Fenoménu Trump a nástupu krajní konzervativní pravice otevřely cestu uměle vytvořená zástupná politická témata, ke kterým patří migrace a terorismus jako důsledek imperiální politiky Západu…“ – v případě USA jak republikánů tak demokratů.

Gatta
Gatta
31. 1. 2017 16:47

Re Béda – jen poznámku – Masová migrace je problémem nejen zástupným, ale i skutečným.
A pouhou tvorbou nepodložených dolarů – bez aspoň trochu soudržné, tedy také nezbídačené společnosti a bez solidní nejen ekonomické, ale především technologické a výrobní základny, si ani USA si svoji pozici světového hegemona nemohou udržet věčně. Možná tam už někteří dohlédli „na konec současné cesty“.

Béda
31. 1. 2017 16:50

Gatta,

při tvůrčím potenciálu současné vysoce technologické společnosti by nemusela být vůbec žádná migrace z důvodů války anebo bídy. Současná migrace je v důsledku imperiální politiky Západu – imperiálních válek, politiky zadlužování a zotročování rozvojového světa.

Béda
31. 1. 2017 16:55

A naprosto nesmyslné politiky berlínské autokratky – diktátorky a bruselských byrokratů.

Béda
31. 1. 2017 17:03

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9756-papez-frantisek-trump-odpoved

PAPEŽ FRANTIŠEK SE PUSTIL DO TRUMPA. TAKTO TVRDĚ MU ODPOVĚDĚL AMERICKÝ PREZIDENT

hudryper
hudryper
31. 1. 2017 17:33

Právě v těchto dnech vyšlo v Americe na světlo boží,že Františka instalovaly kruhy představované
na veřejnosti jménem Šoroš. Vzhledem k jeho původní společné řeholi s Koniášem-nic divného.

fajt
31. 1. 2017 17:33

http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/mayova-vyslala-valecnou-lod-do-cerneho-more-chce-ulovit-putina/ – do toho sebevražedná akce Porošenka na Donbase a to vše při jeho návštěvě fialové Milky v rajchu, se tento rok asi sprostý lid moc nudit nebude . ..)

Béda
31. 1. 2017 17:43

comment image

Dana
Dana
31. 1. 2017 18:46

Hlavne bych nezapomnela na Trumpovy projevy, kde jasne nastinil jeho plany, kdyz se stane presidentem. 1. Zabezpecit hranice a zorganisovat miliony prichodivsich tak, aby byl prehled a vyber, kdo do zeme prichazi. 2. Zastavit odliv pracovnich mist do ciziny. 3. Zastavit byrokracii ve Washingtonu a oklestit lobbysty. 4. Odstranit neomarxisticke tendence, socialni inzenyrstvi a to nejen na universitach, ale i v bezne praxi ve spolecnosti, kde tuto socialistickou nakazu provozuji neziskovky :-) Komunismus je zde opovrhovany system, je na stejne urovni jako nacismus. A nadevse se cti provolani, „Amerika prvne-predne“. Kdyz se vola Amerika first, tak to neznamena, ze Spojene… Číst vice »

Béda
31. 1. 2017 19:02

Soudruhu Dano, Předně žvaníte o neomarxistech, kteří nemají s Marxem společné ani tkaničky u bot. Jsou to (neo) LIBERÁLOVÉ, jestli vám ten termín něco říká. Soros je asi takový marxista jako vy komunista. :) Víte co mají společného Bush junior, Obama a Trump? America first – v překladu do lidštiny USA mohou kroutit ruce komu chtějí. Jinak je pozoruhodné, že katolický papež chce islamizovat Evropu, feministky se halí do hidžábu a na demonstracích provolávají Alláhu Akbar!, „civilizovaný“ Západ vyváží násilím do cizích zemí demokracii, což je v podstatě Oxymoron, protože vláda lidu musí přicházet zespodu od lidových mas nikoliv zvenčí,… Číst vice »

mm
mm
31. 1. 2017 19:35

hudryper napsal „Myslím, že v první řadě je potřeba si uvědomit, že Donald Trump nepředstavuje systémovou alternativu ke kapitalismu. Koneckonců sám je oligarchou a těžko lze od něj očekávat, že si bude řezatpod zadkem tlustou šťavnatou větev, na které sedí. Za druhé bychom si měli uvědomit, že D. Trump představuje konzervativní pravicovou opozici vůči liberální pravicové politice přetřené lehkým sociálním nátěrem, podstrojující v jakémsi globálním internacionálním bratrství nadnárodnímu kapitálu. Jde o dvě různé systémové odrůdy pravice. D. Trump není ani v nejmenším žádným levičákem.“ „Pravdivost těchto tézí je zhruba stejná,jako bychom před 100 léty veřejně prohlásili,že : Profesot T. G.Masaryk… Číst vice »

Béda
31. 1. 2017 19:57

hudryper, Já:“…„Myslím, že v první řadě je potřeba si uvědomit, že Donald Trump nepředstavuje systémovou alternativu ke kapitalismu. Koneckonců sám je oligarchou a těžko lze od něj očekávat, že si bude řezatpod zadkem tlustou šťavnatou větev, na které sedí. Trump představuje konzervativní pravicovou opozici vůči liberální pravicové politice přetřené lehkým sociálním nátěrem, podstrojující v jakémsi globálním internacionálním bratrství nadnárodnímu kapitálu. Jde o dvě různé systémové odrůdy pravice. D. Trump není ani v nejmenším žádným levičákem.“… Vy: „Pravdivost těchto tézí je zhruba stejná,jako bychom před 100 léty veřejně prohlásili,že : Profesot T. G.Masaryk nepřestavoval systémovou alternativu k rakousko-uherskému feudalismu…“ Mýlíte se,… Číst vice »

mm
mm
31. 1. 2017 20:00

errata….kosti a rok 1683, ovšem. Exekutivní příkaz na tři měsíce pozastavuje courání přes americkou hranici (treba jasno povedať, že štátná hranica nie je korzom (Gustáv Husák 1969) a jak v exe příkazu uvedeno, přednost v křesťanské Americe budou mít třeba Syrští křesťané. Trump není nikomu zavázán, jak mylně tvrdí pan Béďa, což traktoval sám Henry Kissinger. Může si dovolit tahat číňana za cop, neb číňan má jakési dluhopisy ve zdevastované zemi, a bez prodeje do USA se neobejde. trump moc dobře ví, že podtrhnout zakládajícího člena OSN, Tchajwan, byla hra zloduchů. Ostatně, u nás se politika jediné Číny také moc… Číst vice »

Béda
31. 1. 2017 20:15

mm, „Trump není nikomu zavázán, jak mylně tvrdí pan Béďa,…“ Trump že není nikomu zavázán? Děláte si snad srandu? Vážně si myslíte, že není zavázán svým kolegům z branže, kteří štědře financovali jeho volební kampaň (sourozencům Kochovým kupříkladu?) Myslíte si, že nemá závazky vůči svému impériu, že by podnikal politické kroky (daňové úpravy, politiku vůči S.Arábii kupř.), které by z něho udělali žebráka ve prospěch chudých Američanů? Myslíte si že nemá žádné závazky vůči voličům za plnění alespoň části volebních slibů? (té části která byla od počátku myšlena vážně na rozdíl od volebního reklamního balastu, který byl pouze vlhkým snem… Číst vice »

Béda
31. 1. 2017 20:37

O střední v souvislosti s Trumpem bych řekl asi toto: je hezké, když chce pan Trump paušálně snížit daň (z pro něj pochopitelných důvodů odstranit progresivní daň) na 15%. Zajímalo by mě však z čeho chce financovat předlužený americký stát a zejména velice štědré výdaje na vojenství a zpravodajské služby (nevšiml jsem si, že by je chtěl snížit), krom toho plánuje obnovit zanedbanou infrastrukturu a to vyžaduje hodně peněz – asi půjde pouze o privátní projekty, ovšem ty musejí být ziskové a někdo nakonec jak náklady tak zisk zapltit musí – ať již je to stát v případě veřejných zakázek… Číst vice »

Béda
31. 1. 2017 20:41

A to jsme ještě vůbec nevzpomenuli potřebu umořeni extrémně rychle rostoucího státního dluhu. Kdopak to za prezidentování pana Trumpa zaplatí a z čeho?

hudryper
hudryper
31. 1. 2017 21:41

Béda napsal Zajímalo by mě však z čeho chce financovat předlužený americký stát a zejména velice štědré výdaje na vojenství a zpravodajské služby (nevšiml jsem si, že by je chtěl snížit), krom toho plánuje obnovit zanedbanou infrastrukturu Poslední velká krize v USA začátkem 30.let přinesla do až dosud zcela neregulované americké společnosti ryze socialistické zákony a regulace.Například povinnost odevzdat veškeré zlato státu za jím stanovené,velmi nízké ceny. Výsledkem bylo,že se americká ekonomika během několika let stala ekonomickým gigantem připraveným k náhlému rozvoji v souvislosti se svou rolí být hlavním dodavatelem zbraní,lodí,pohonných hmot či letadel. Je třeba si uvědomit,že ekonomický prostor… Číst vice »

Béda
31. 1. 2017 21:46

Zajímavý přístup komunisty: http://www.novarepublika.cz/2017/01/bezhlavym-kritikum-trumpa-hrozi.html#more Těžko v něm hledat levicový analytický přístup. Trochu mi to připomíná víru v Obamu, který slíbil restart vztahů s Ruskem a mírovou politiku. Pan Skála by mohl být zdrženlivější v úsudcích a soudit amerického pezidenta až podle konkrétních politických činů nikoliv podle pozitivních očekávání. A neměl by si brát do pusy „levičáky“, protože kdoví kdo je dnes „levičák“, že? Bývaly doby kdy levičáci byli velice kritičtí vůči velkokapitálu (zejména oligarchii) a neobhajovali krajní konzervativní pravici. Jinak v tom, že Trump MŮŽE být přijatelnější než Clintonová a že budí na rozdíl od ní určitá dílčí pozitivní očekávání… Číst vice »

Béda
31. 1. 2017 21:51

hudryper napsal Poslední velká krize v USA začátkem 30.let přinesla do až dosud zcela neregulované americké společnosti ryze socialistické zákony a regulace.Například povinnost odevzdat veškeré zlato státu za jím stanovené,velmi nízké ceny. Výsledkem bylo,že se americká ekonomika během několika let stala ekonomickým gigantem připraveným k náhlému rozvoji v souvislosti se svou rolí být hlavním dodavatelem zbraní,lodí,pohonných hmot či letadel. Je třeba si uvědomit,že ekonomický prostor USA je gigantický a obsahuje ohromné vnitřní rezervy. Trump je jasně krizovým managerem,jenž byl vytypován a posléze vybrán k velmi delikátnímu úkolu,a totiž uvést do činnosti ony obrovské rezervy skryté pod devastujícím příkrovem bezuzdné financiace… Číst vice »

Béda
31. 1. 2017 22:02

Onehdy jsem se bavil s jedním svým známým – skalním pravičákem na politické téma a on dal k dobru tento špatný vtip. „Přijde chlápek do sídla KSČM v době schůze vedení a řekne: kdo z vás není miliardářem ať tady zůstane!“

Aleš
Aleš
31. 1. 2017 22:35

http://e-republika.cz/article3816-Prvni-kroky-Trumpa
Zapřemýšlíme-li znovu o jezdci apokalypsy z letiště v Denveru, tím jezdcem není Trumf, dokonce jím nebyl ani Nobelista míru, ale je jím skutečně nerozum.

Aleš
Aleš
31. 1. 2017 23:07

Bédo: Panovi Skálovi již delší dobu fandím, souhlasím s tím co napsal na NR, jedinou připomínku má k tomu, že ne všechno, co bylo z různých fondů, i těch nastartovaných Šorošem, bylo apriori špatné a podružné. Přesněji napsáno by bylo, že ze zištných důvodů mu nevadila i podpora bohulibých činností, i důležitých. Až v podmínkách čerpání se začaly objevovat obstrukce poctivým a náklonnost těm nepoctivým odvádějícím pozornost od primárních cílů, a jejichž někteří podporovaní nositelé se později stali u nás těmi držiteli červených karet… Kdyby byl pan Skála předseda KSČM, nebylo by místo pro vtipy o miliardářích ve vedení. Sám… Číst vice »

Dana
Dana
31. 1. 2017 23:40

Nevim, kde Beda furt bere tu informaci, ze nejaci bratri Kochove financovali Trumpovu kampan..Nikdo nemohl podplatit obycejne Americany, aby stali hodiny v tricetistupnoych vedrech ve frontach na jeho projevy. Nikdo nemohl zaplatit zamestnancum v Pennsylvanni nebo Michiganu, aby nezmenili tradicni demokratickou stranu za stranu republikanskou. Nikdo nemohl zaplatit cernochum, jinak vernym Demokratum, aby zustali doma a nevolili. . Naopak, do kampane pro Clintonovou nacpaly uuzne korporatky miliony dolaru, masaz pro Clintonovou byla obrovska a Soros volbou Trumpa ztratil miliony. Trump vzdy rekl neco nehorazneho, co vzbudilo pozornost a media ho propagovala sama. Zadarmo. Musite si uvedomit, ze kdyz ho hanil… Číst vice »

Béda
1. 2. 2017 6:00

Poslouchaj pane Dano, i s Vaší volební pojistkou. Měli jste v čele kuřáka Clintona, který zrušil Glass-Stegallův zákon a odstartoval éru virtuálního finančnictví, pak jste tam měli vývozce demokracie Bushe, za kterým zůstal pouze popel, migranti, zničené země a rozvaliny, pak jste tam měli mírotvůrce Obamu, za kterým zůstaly další země zmítající se ve válečném chaosu a násilí. A nyní přichází spasitel amerického lidu z řad 1% nejbohatších oligarchů – Trump s jeho 15%-tní daní a avizovaným tahem na Čínu a Írán. Nechci vám brát iluze ale byl bych velice překvapen, kdyby jeho angažmá skončilo s jiným výsledkem nežli angažmá… Číst vice »

Béda
1. 2. 2017 6:03

Díky pane Aleši,

vnuknul jste mi myšlenku k napsání dalšího článku.

Béda
1. 2. 2017 6:42

Nechápu jak může ten pi**mec v článku http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/fp-rusko-se-bud-dohodne-s-trumpem-nebo-otestuje-silu-nato/ mluvit po tom co USA provedly v Srbsku, v Iráku, v Libyi, v Sýrii a na Ukrajině v souvislosti s Ruskem o porušování mezinárodního práva. Že ho hanba ze všech stran klackem nefackuje.

hudryper
hudryper
1. 2. 2017 9:36

Béda napsal prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by se onen mnoha lidmi očekávaný zázrak měl stát skutečností. Dostat se na vlně kritiky k moci je mnohem lehčí nežli provést smysluplnou politickou vizi do praxe. Za účelem rozšíření Vašich východisek při hodnocení Trumpovy politiky,pane Bédo,zařazuji zde dnešní poznámku pana Stwary ze zvedavce : “ Poznámka editora Samozřejmě nemohu vyloučit, že se Trumpovi stane „nehoda“, nějaký pošuk ho může odprásknout nebo uklouzne na banánové slupce, či tak něco podobného, ale pokud „nehoda“ nebude, tak pokusy o jeho odstranění(stejně jako u Zemana) jsou směšné. Odpůrci obou politiků nechápou pravidla hry. Trump, stejně jako… Číst vice »