Finian Cunningham: Dvojí západní metr

Dvojí zmizení člověka a dvojí odlišná reakce západních vlád na ně ilustruje jejich až nebetyčnou licoměrnost.

Když se začátkem tohoto roku ztratil z očí světové veřejnosti Sergej Skripal, okamžitě následovala trestná akce britské vlády a jejích spojenců z NATO proti Moskvě. Ale když došlo k šokujícímu a prokázanému zavraždění saúdskoarabského opozičního novináře Džamala Chášakdžího, projevily a dodneška projevují západní vlády vůči tomuto zločinu zdrženlivost až nadlidskou.

Reakce západních vlád a médií na „kauzu Skripal“ byla ovšem ohlušující a následovala vypovězení celých zástupů ruských diplomatů z Britanie, USA a 28 dalších západních zemí – a to jen a jen na bázi neopodstatněných domněnek, že za pokusem otrávit Skripala stojí Rusko. Důkazy pro tyto domněnky nebyly a nejsou dodneška pochopitelně žádné.

Jisté se tak stalo jen jedno. A totiž to, že britské úřady se postaraly, aby Skripalovi, to je otec Sergej Skripal a jeho dcera Livia, zmizeli 4. března 2018 z očí veškeré veřejnosti. A to dokonale a navzdory nespočetným prosbám ruských úřadů a Skripalových příbuzných, aby se se Skripalovými měli možnost setkat. Což Londýn vytrvale odmítá, třebaže Livia je občankou Ruské federace se všemi konzulárními právy.

Nyní porovnejme tento případ s reakcí Británie, USA a dalších západních vlád na nezpochybnitelnou vraždu Chášakdžího.

Poté, co před dvěma týdny vešel do budovy saúdskoarabského konzulátu v tureckém Istanbulu, nebylo po něm dál už ani stopy – zmizel – a až v průběhu minulého týdne oznámil saúdský režim, že Chášakdží byl v budově konzulátu zavražděn – a to prý v průběhu „zpackaného výslechu“. Avšak už nějaký čas předtím oznamovaly turecké a americké zpravodajské služby, že Chášakdží byl na saúdské diplomatické půdě zavražděn – a to patnáctičlenným saúdským trestním komandem, které do Istanbulu vyslal Rijád.

Nejen že se proslýchá, ale jeví se dnes už jako jisté, že tělo Chášakdžího bylo po jeho zavraždění rozřezáno chirurgickou pilou na kusy, které byly uloženy do krabic a pak dvěma letadly převezeny do Rijádu až k očím saúdské královské rodiny. K čemuž jak Turcí, tak Američané sděluji, je barbarské spiknutí, cílené k Chášakdžíově zavraždění, dílem nejvyšších saúdských vládců, jmenovitě pak korunního prince Muhammada Salmana.

To, že se o Chášakdžím vůbec hovoří, lze připsat jedinému faktu: byl americckým občanem a sloupkařem listu Washington Post. O tisících dalších obětí saúdské pomsty se v západním světě zásadně nemluví.

Nicméně bez ohledu na to, jak strašný a odsouzeníhodný zločin saúdská monarchie spáchala, je reakce na něj ze strany Trumpovy administrativy, Británie a dalších západních zemí téměř až patolízalská. Trump např. reagoval prohlášením, že prodeje amerických zbraní Saúdské Arábii se kauza nedotkne. A Británie, Francie a Německo vydaly sice minulý týden společné prohlášení, vyzývající k „věrohodnému vyšetření případu“, avšak ani jeden z evropských států nenaznačil vůči Saúdům možnost nějakých sankcí, jako např. omezení dodávek zbraní či diplomatických vyhoštění. A saúdští vládci dokonce pohrozili svými odvetnými opatřeními, kdyby se na ně západní vlády odvážily jakékoli sankce uvalit.

Ale žádný strach, Saúdská Arabie je západní spojenec, takže mu žádný trest ze strany západních zemí nehrozí. Zatímco když jde o Rusy, platí, že rozum a dekorum jde v jejich případě stranou a každá hůl na ně je dobrá a prospěšná.

Čímž čirá licoměrnost poráží nejen mravnost, ale dokonce už i jen pouhou západní předstíranou hru na ni.

Zdroj: Russia Insider

Vybral a přeložil Lubomír Man

Stanův komentář: Česko zareagovalo na vraždu Chašúkdžího tím, že stáhne jednoho diplomata z Rijádu. Takže až vás, milí čtenáři, budou doma zlobit děti nebo vnoučata, potrestejte je tím, že si večer v hospodě dáte o jedno pivo či o sklenici vína méně.

Přejít do diskuze k článku 9 komentářů