Fond strategické kultury: Česko ve znamení politické rekonstrukce

Většina evropských zemí může České republice závidět hospodářské úspěchy: v letošním roce se očekává růst HDP 3,1 %, v zemi téměř není nezaměstnanost (2,9 % práceschopného obyvatelstva). O stavu české společnosti hovoří i to, že před parlamentními volbami bylo naléhavým tématem přijetí zákona o zákazu kouření ve veřejných prostorách. Petici proti zákonu podepsaly desítky tisíc občanů.

Paradox je v tom, že (v porovnání s jinými zeměmi) úspěšná sociálně ekonomická situace v Češích nepotlačila touhu po změnách. O tom svědčí výsledky parlamentních voleb 20. až 21. října, které znatelně změnily rozložení politických sil v zemi.

Vládní sociální demokracie ztratila značnou část podpory, hlasovalo pro ni přibližně 7 % voličů (v roce 2013 to bylo přibližně 20 %). Předběhla je nejen vítězná strana ANO, ale i Klausem založená ODS (přibližně o 3 % více než v předchozích volbách), ale i poprvé do parlamentu zvolení Piráti (další překvapení voleb) a strana Svoboda a přímá demokracie. Ta vystupuje za maximální využití nástrojů přímé demokracie, jako je referendum, a navíc vyzdvihuje protiimigrační požadavky, což ji přibližuje k rakouským Svobodným, Národní frontě Marine Le Penové a italské Lize severu.

Výsledky voleb v mnohém odpovídají nejnovějším tendencím v Evropě: vznik nových politických sil, oslabení sociální demokracie a zelených (neprošli pětiprocentní bariérou) a samozřejmě posílení konzervativních nálad. Tyto nálady často vyjadřují mimosystémové politické strany – v ČR je to Babišovo hnutí a strana SPD.

Znepokojená evropská media hlásí krizi: „Politický systém Česka leží v troskách.“ Z německého hlediska je výsledek parlamentních voleb v ČR nepříjemný také tím, že vítěz v předvolební kampani ostře kritizoval politiku Merkelové a nedávný úspěch Kurze v Rakousku okomentoval jako vděk za jeho zřejmou protiimigrační politiku.

Babišovi se povedlo brilantně vyhrát volby i navzdory masivní kampani, která proti němu byla vedena ve věci nedokázaných obvinění z nezákonného využití evropských dotací (1,9 miliard EUR[1] na jeho rekreační centrum Čapí hnízdo) i jeho údajného napojení na StB.

Není vyloučeno, že snaha o odstranění Babiše od vedení vlády bude pokračovat. Známá organizace Reportéři bez hranic už vyjádřila nespokojenost s „nebezpečnou koncentrací politické a mediální moci“ v rukou budoucího českého premiéra.

Převzato z Fondsk.ru

Překlad: Zajoch

[1] Pozn. překl.: Fondsk.ru se seknul ve výši dotace. Není to 1,9 mld. EUR, ale 1,9 mil. EUR, tedy něco přes 50 mil. Kč.

Přejít do diskuze k článku 12 komentářů