Globální pohled na kapku, která vyrábí uprchlíka

Méditerranée, notre mer à tous (Středozemní moře, moře nás všech)

Monumentálně zachycený život, příroda a obyvatelé v místech, kde se zrodily evropská civilizace a kultura. Další z velkých filmových projektů francouzského filmaře Y.-A. Bertranda (Home, Earth from Above, Human).

Středomoří se stalo kolébkou západní civilizace. Vznikaly a zanikaly zde mocné říše. Nalezneme tady původ judaismu, křesťanství a islámu – ke kterým se dnes hlásí polovina lidstva. Ale zrovna tak se zde zrodilo vědeckého poznání. Dochází tu už po tisíce let k mísení obyvatelstva a kultur. Právě tady se lidé jako první naučili společnému soužití. Proč by se Středomoří nemohlo stát příkladem, z jehož zkušenosti by se poučily ostatní části světa? Název Středozemní moře znamená, že je to „moře uprostřed pevniny“. Ale nebylo tomu tak vždy. Je zbytkem velkého oceánu, který před více než dvěma sty miliony let pokrýval velkou část zemského povrchu. Když se pak africká deska vydala vstříc eurasijské, začal se zmenšovat, až je obě tektonické desky zcela obklopily. V důsledku dávného mohutného nárazu se začaly zdvihat ostré vrcholy Alp a Pyrenejí a dodnes pomalinku rostou. Pohoří Atlas na území Maroka a Alžírska, Pyreneje ve Španělsku, Alpy ve Francii a v Itálii, ale také řecký Pindos, turecký Taurus a pohoří Libanon ve stejnojmenném státě – Středozemní moře je obklopeno horami. Vznikla tak jakási přírodní kolébka.(Česká televize)

Pořad bude možné přehrát do 21. 9. 2016.

Po tomto datu to určitě někde najdete uložené.

 

9
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Autoři komentářů
IrenaSiopeter.Béda Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Béda
Člen
Béda

„Právě tady se lidé jako první naučili společnému soužití. Proč by se Středomoří nemohlo stát příkladem, z jehož zkušenosti by se poučily ostatní části světa?“ Pokud si vzpomínám, v době po vzniku islámu, tam moc pokojné soužití nebylo. Až do vytěsnění islámu do Afriky. Podobné to bylo na východní hranici Evropy. (předmuslimskou dobu nepočítám, protože dnes jde otéměř výlučně o vztah islám – jiné světonázory. A praxe islámu je v tomto vztahu velice výmluvná. Snad i slepý si všimne jak je to s jinými světonázory v islámských zemích. Navíc islám je zcela neslučitelný s evropskými hodnotami v oblasti demokracie, vztahu… Číst vice »

peter.
Člen

11.septembra 1683 porazili vojská poľského kráľa Jána III.Sobieskeho osmanské vojská veľkovezíra Kara Mustafu pod Viedňou a zachránili tak Európu pred tureckou nadvládou.O tejto udalosti natočil taliansky režisér Renzo Martinelli taliansko-poľský koprodukčný film „September 1683″orig.názov „11.settembre 1683 – Bitwa pod Wiednem“.
https://www.youtube.com/watch?v=xwxJ5gAd1-A
Riaditeľ RTVS p.Mika odmietol zaradiť tento film do vysielania STV s oddôvodnením,že film je xenofóbny,manipulatívny a šovinistické.
http://www.hlavnespravy.sk/podla-riaditela-rtvs-miku-je-film-o-vitazstve-nad-turkami-pri-viedni-xenofobny-a-manipulativny-odvysielat-ho-odmietol-to-ze-rtvs-neplni-svoju-verejnopravnu-funkciu-ho-netrapi/831401
Riaditeľ Mika požaduje od vlády a parlamentu ďľšie navýšenie koncesionárskych poplatkov.
A ešte niečo o tom,kam u nás tečú peniaze zo štátneho rozpočtu.
http://www.konzervativnyvyber.sk/v2/ministerstvo-rozhadzuje-peniaze-nielen-na-predsednictvo-ujde-sa-aj-mimovladkam/8369/

Irena
Člen

http://www.kp.ru/daily/26582.4/3597374/
Хакеры выложили в сеть вторую часть документов о допинге спортсменов, WADA снова обвиняет Россию

Sio
Člen
Irena
Člen

http://syria.mil.ru/syria/livecam.htm
Онлайн мониторинг соблюдения режима прекращения боевых действий в САР

Irena
Člen

Sio napsal
Svině.

A aby to nestačilo tak se ty k.. ministerský z Německa a Francie právě procházejí z ukrajinské strany Donbasu. Je mi z celé té Evropy zle. Svině pokrytecké.

https://news.yandex.ru/yandsearch?cl4url=ria.ru%2Fworld%2F20160915%2F1476998949.html&lr=213&lang=ru&rubric=politics

Irena
Člen

Irena napsal

http://www.kp.ru/daily/26582.4/3597374/
Хакеры выложили в сеть вторую часть документов о допинге спортсменов, WADA снова обвиняет Россию

А во-вторых, результаты взлома – это отличный аргумент для тех стран, которых мы попытаемся привлечь к созданию альтернативных спортивных структур. Тем, кто принимают решения в этих странах можно будет показать, что это не „россиян обидели“, а что американцы выстроили систему, в которой выигрывают только они. Так что не переключайтесь, нам предстоит ещё много серий этого интересного сериала по созданию многополярного спортивного мира, в котором не будет места для американской гегемонии.

http://voicesevas.ru/news/25824-russkiy-medved-otomstil-vada.html