Globální zátah na pančované potraviny

 

V období od listopadu 2015 do února 2016 bylo v rámci akce Europolu a Interpolu „Opson V“ zabaveno více než 10 tisíc tun pančovaných a padělaných potravin.

V období od listopadu 2015 do února 2016 bylo v rámci akce Europolu a Interpolu „Opson V“ zabaveno více než 10 tisíc tun pančovaných a padělaných potravin. V souvislosti s tím došlo také k zatýkání. Zveřejnil to ve středu na svých stránkách Europol .

Kriminální gangy pančovaly potraviny nebezpečnými chemickými látkami nebo vydávaly podřadné zboží za značkové a vydělávaly na tom ohromné zisky. „Zboží představovalo vysoké zdravotní riziko pro nic netušící zákazníky,“ informoval Europol v souvislosti s razií, která byla s krycím názvem „Opson V“ provedena na letištích, v přístavech, obchodech a továrnách v 57 zemích po celém světě.

Příklady podvodného jednání:

  • 9 tun cukru kontaminovaného hnojivy, který byl nalezen v Súdánu
  • 85 tun oliv obarvených roztokem modré skalice vypátraných italskými vyšetřovateli
  • v Indonésii bylo zabaveno 70 kg kuřecích vnitřností naložených ve škodlivém formaldehydu
  • v Austrálii byly levné arašídy vydávány za piniové oříšky, což je velmi nebezpečné pro lidi s alergií.

„Na světě neexistuje žádný druh potravin, který by se nefalšoval,“ píše se ve zprávě. V Řecku a Velké Británii byly objeveny ilegální stáčírny alkoholu, včetně padělků lahví a etiket dražších značek. V africkém Burundi policie kromě 36 tisíc litrů alkoholu zabavila devět kalašnikovů. Padělaly se sardinky v Bolívii i sladkosti pro děti v Maďarsku, Rumunsku, Itálii a Litvě. Levné kachní maso bylo nabízeno jako drahá husí játra. Na trh se dostaly nepoživatelné ryby, u dietních výrobků se padělala doba použitelnosti. Vyšetřovatelé v Thajsku zabránili prodeji 30 tun buvolího a hovězího masa z Indie. Bylo nevhodné k lidské spotřebě, ale prodávalo se v supermarketech.

K čemu bylo určeno několik kilogramů opičího masa, jež objevili belgičtí celníci na letišti v Bruselu, či 11 kg kobylek a 20 kg housenek zabavených ve Francii, však zatím není úplně jasné.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Napsáno pro e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
5. 4. 2016 7:48

No to je pěkné. Ale co potraviny všeobecně? Třeba nejsou plné formaldehydu, ale to neznamená, že nejsou ošizené jak to jenom jde. Mléko, co vypadá jako obarvená voda, krmné brambory prodávané jako kvalitní, uzeniny a maso, které by potřebovaly dát do ždímačky….