Gomora

Nikoliv Sodoma, ale italský seriál z prostředí neapolské mafie zvané camorra, taková moderní Chobotnice, ovšem vyprávěná z pohledu mafiánů. A dobře natočený seriál, žádná plytká soap-opera, ale drsné svědectví o perverzním světě zločinu, tekutých aliancích a vraždě jako univerzálním řešením každého problému.

Svědectví natočené tak šikovně, že divák s padouchy kolikrát už už sympatizuje a musí si znova připomínat, co jsou hlavní antihrdinové vlastně zač. Nejde ovšem podle mého názoru o rehabilitaci zločinu, ale o ukázání toho, jak normální může zločin pro některé lidi být. Tvůrci toho dosahují jednoduchým postupem – vůbec neukazují svět mimo mafii a dopady jejího obchodu s drogami na okolní svět. Drogově závislé, jejich zdevastované životy ani oběti loupeží pro pár euro na dávku divák nevidí, stejně jako neuvidí práci policie, které je v podstatě nepřítomná a jež jinak typicky bývá středem pozornosti.

Tím více prostoru zbývá pro vykreslení dynamiky camorry, která k mému velkému překvapení vůbec nepřipomíná vojensky organizovanou hierarchickou organizaci, ale spíše konglomerát „warlordů“, kteří podle momentální situace mění aliance, slibují spojenectví nebo zrazují, dílem s vidinou zisku, dílem podle pochybného zákona cti. Hlavním nástrojem řízení jsou v camoře strach a brutální násilí.

Svébytným aktérem Gomory jsou periferie Neapole, chaotické shluky odpudivých paneláků (sic!) postavených do uzavřených a jednotlivými bandami dobře chráněných dvorů, oprýskaných a vybydlených. A také všudypřítomné odpadky. Jaké bylo mé překvapení, když jsem si na Google Earth našel Scampii a ona opravdu vypadala jako ten strašidelný zámek z televize. Česká sídliště jsou ve srovnání s těmi neapolskými útulná a upravená, a jestli nějaké připomíná Neapol, tak Chanov. Zajímavé je, že zazobaní kápové mafie v těch rozpadlých panelácích žijí také, jen mají byty luxusně kýčovitě zařízené.

Zajímavé je i „bezešvé“ propojení náboženství a zločinu, kdy každý gauner má doma kříž a chodí do kostela, přitom ale prodává drogy a vraždí, a když má zastřelit dítě, posilní se políbením kříže a vystřelí. Víra zjevně zločinům nepřekáže, pokud je přímo neumožňuje.

Co říci závěrem? Gomora je velmi dobře natočený seriál, dramatický a konzistentní, postavy se vyvíjejí, nejsou schematické a jejich jednání dává smysl, zároveň jde ale o počin poněkud ošidný, protože zobrazované jednání explicitně neodsuzuje a divák sám musí naznat, že camorra není nic než banda navzájem se požírajících predátorů. Pokud si chce někdo zločin romantizovat, v Gomoře najde pro své účely poměrně vhodnou literaturu.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
karpi
karpi
7. 4. 2017 7:48

Díky za tip, nejspíše stáhnu.

Ale je tento seriál to v něčem lepší než, jiný, starší film na stejné téma a dokonce se stejným názvem z r. 2008?
Ten totiž řadím mezi nejodvážnější a nejpřínosnější filmařské počiny poslední doby…

http://www.csfd.cz/film/241760-gomora/

Natáčelo se ve skutečné Scampii a je zde načrtnuto i to, čím camorra proslula: pozemkové spekulace a kšeftování s nebezpečným odpadem…
Autor knižní předlohy Roberto Saviano musel po vydání utéct z Itálie.

Tribun
Admin
7. 4. 2017 8:03

Autor předlohy je stejný, možná je to jen jiné zpracování, tamto (co jsem neviděl) je evidentně film, tohle je seriál. Jestli je lepší posoudit nedokážu, minimálně ale má větší prostor, takže se dá předpokládat, že mohl rozehrát více motivů.

Admirál
Admirál
7. 4. 2017 9:21

Gomora se Sodomou bude, až Rusové zareagují na útok na syrskou základnu.

S tou předehrou ala Gliwice se dalo něco podobného tušit.

Lena
Lena
7. 4. 2017 15:31

Několik dílů jsem neviděla. Tak mi trochu scházela propojenost s politicko ekonomickou loutkohrou. Myslím, že v tom seriálu byli v těch panelácích hlavně ti „malí upřímní“ zločinci. Ti většího formátu pracují např. v korporacích a legálně likvidují celé státy. Ten seriál byl vlastně návod, jak na to. Proč si obyčejní občané nevytvoří na svých sídlištích své občanské společnosti, které by dbaly na pořádek, zamezovaly prodeji drog, nočnímu kraválu, kriminalitě atd., když státní a policejní orgány o to vlastně nemají vůbec zájem? Mimo toho předstíraného. Ti obyčejní občané si zakládají na své jepičí individualitě. A mimo ni (a konzumu, sledování televize,… Číst vice »

tatar
tatar
9. 4. 2017 18:36

Bouchačky, střílení do hlavy, děvky, mučení, úplatky… Věnovat tomuhle 20 a půl hodiny svýho života, to fakt chce náturu. Nějakej tip na dobrou komedii nemáte? Přijde mi, že se jich moc netočí.