Hnutí Duha: Antifosilní zákon by snížil smog o 95 procent

Ministr Brabec jej chce odložit v době, kdy se lidé u nás dusí. Vláda musí rozjet záchranný plán pro naše zdraví

Tisková zpráva Hnutí Duha

pondělí 23. ledna 2017

Antifosilní zákon – který navrhuje ministr životního prostředí Richard Brabec odložit – by snížil znečištění prachem o 96 % a škodlivých oxidů uhlíku by bylo ve vzduchu o 95 % méně. Říká to studie dopadů k antifosilnímu zákonu, kterou pro MŽP zpracovala konzultační firma EGÚ Brno spolu s Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy [1]. Zákon by totiž tlačil na zavření nepotřebných uhelných elektráren, rozvoj čistých domácích zdrojů energie, rychlou a pohodlnou veřejnou dopravu, rozmach elektromobilů i moderní technologie do průmyslu.

Hnutí DUHA považuje ministrův záměr odložit zákon v době akutních smogových situací, které dopadají na zdraví obyvatel naší země, za nezodpovědný krok špatným směrem. Pokud ministr Brabec a vláda nedokážou splnit úkol, který slíbili voličům a vložili do programového prohlášení a zákon v tomto volebním období prosadit, musí jej alespoň připravit pro příští vládu.

Je však také potřeba urgentně začít s věcmi, které uleví lidem hned:

  • přestat dotovat uhelné kotle z tzv. kotlíkových dotací a soustředit peníze na čisté zdroje vytápění,
  • zajistit stabilní ekonomické a technické podmínky pro rozvoj střešních fotovoltaických elektráren,
  • přijmout plán odstavování zastaralých uhelných elektráren a připravit systém podpory obecních a občanských větrných elektráren.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: „Odložit přípravu zákona, který by vláda slíbila voličům a jenž by snížil smog o 95 procent v době, kdy se lidé u nás dusí smogem, je prostě nezodpovědné. Pokud ministr Brabec zákon nestíhá předložit, přestože to měl za úkol od začátku roku 2014, měl by se povznést nad krátkozrakou politiku a připravit podklady tak, aby jej mohla přijmout co nejrychleji příští vláda. Zároveň však potřebujeme krizový plán, který našim plícím uleví hned: zastavit dotace pro uhelné kotle, začít s odstavováním zastaralých uhelných elektráren a nahradit je moderními větrnými turbínami a střešními fotovoltaickými panely. To jsou kroky, které může vláda rozjet v mezičase, než bude zákon na stole.“

Tento tiskový komentář najdete také zde: http://hnutiduha.cz/aktualne/antifosilni-zakon-snizil-smog-o-95-procent-ministr-brabec-jej-chce-odlozit-v-dobe-kdy-se
Všechny tiskové zprávy zde: www.hnutiduha.cz/aktualne

Poznámky:

[1] https://ipodpora.odbory.info/soubory/dms/wysiwyg_uploads/c2a0667ce4c05b4a/uploads/antifosil.pdf

Přejít do diskuze k článku 22 komentářů