Diskuze k článku


 • racek • 5. prosince 2018

  No, z nabízených možností je reálná ta ekonomická. Nechat chudé lidi zemřít hladem. K ničemu jinému totiž tahle politika nevede. Ono stačí si koupit kondenzační plynový kotel.
  Nevíte proč si tyhle ekoorganizace honí triko na chudých a ne např. na osoobních autech s trvanlivostí 5 let, ledničkách na 3 roky nebo na nákladní, letecké či lodní dopravě? Když už tak si vyměňujeme např. jogurty s celým světem …

 • idiotronic • 6. prosince 2018

  V tom snižování spotřeby fosilních paliv bude nutné rozšířit spolupráci s Polskem a Německem, se kterými nás pojí bezprostřední sousedství.
  A věta ,,po dotacích se jen zaprášilo“ svědčí o existující nerovnováze mezi nabídkou a poptávkou, na kterou chcípnul zločinný režim (pojem je použit v zákoně) , který tu panoval v létech 1948 až do 17.11.1989 do 24:00 hod.

 • Suchec • 6. prosince 2018

  Nejlepší je mít plynový kondenzační kotel v obci, kde není plyn. Elektrokotel tě zruinuje.
  To si raději postavím vlastníma rukama kamna.

  Tahle banda primitivů zvaných DUHA je banda naprostých asociálů.

  Ale stejně se dá ekologie řešit jen tím, že ze 7 mlrd. lidí udělám max. 1 mlrd.

 • Gatta • 6. prosince 2018

  racek napsal

  No, z nabízených možnostíje reálná ta ekonomická. Nechat chudé lidi zemřít hladem. K ničemu jinému totiž tahle politika nevede. Ono stačí si koupit kondenzační plynový kotel.
  Nevíte proč si tyhle ekoorganizace honí triko na chudých a ne např. na osoobních autech s trvanlivostí 5 let, ledničkách na 3 roky nebo na nákladní, letecké či lodní dopravě? Když už tak si vyměňujeme např. jogurty s celým světem …

  „… proč si tyhle ekoorganizace honí triko na chudých …“
  Z více důvodů – jednak proto, protože je jich hodně a tím pádem v součhu je jejich kotlíkový ekologický vliv má v součtu řádově větší dopad než soukromé tryskáče špičky společnosti.
  Tedy, ekologii můžeme zlepšit buď moderními technologiemi – což je technologicky náročné, finančně nákladné a rentabilitou nejisté … nebo snížením životní úrovně plebsu …

  Tedy „proč“ ? … protože (snad alespoň někteří v dobré víře) neslouží přírodě ale bohaté elitě – někteří to dělají za peníze – někteří zadarmo.

  pozn. Viz třeba „sumární flotilové emisní limity“ výrobců aut – pro plebs pouze tříválcové litrové benziňáky (úspora paliva oproti dosavadním čtyřválcům 1,2 je prakticky nulová – tedy jen papírová) , ale to nebrání vyrábět pro jinou skupinu zákazníků dvoutunové třílitrové šestiválce nebo si u nás koupit pětilitrový Ford Mustang.
  https://www.ford.cz/osobni-vozy/novy-mustang

 • Gatta • 6. prosince 2018

  Ptal jsem se před pár dny jednoho topenáře – „Cože je na těch kondenzačních kotech tak drahé – když si je člověk materiálově i technologicky porovná třeba s autem, tak mi přijdou strašně předražené?“
  Povídal: „To víte – jiné dnes nejsou a navíc jsou na ně dnes ty dotace – tak výrobci zdražili“.
  Tedy ve výsledku – všichni daňový poplatníci dotacemi zaplatí několika jedincům a ostatní, co na dotace nedosáhnou zaplatí za nový kotel ještě dráž.
  Tedy něco málo vydělali, ti co na dotace dosáhli – hlavním vítězem jsou ale (převážně nadnárodní) výrobci kotlů.

  Neříkám „zrušit dotace“ – ale omezit je na cca 5-10% nynějšího finančního objemu – jen na skutečně vyjímečné potřebnosti.

 • racek • 6. prosince 2018

  Milý pane Gatto, výměna kotle mi čeká tak jako tak a dost kolem toho zjišťuji a běhám. Co se týče účinnosti, ta je vyšší pouze při určitých režimech a teplotách a jinde je dokonce horší. Možnéá návratnost vychází ne kolem sdělovaných 5 až 7 let ale spíše 50… Navíc, investice může znamenat i nutnost vyměnit radiátory, neb tento kotel nemá rád vyšší teploty. No, o komínech se ani nezmiňuji… Takže bratru 70 až 100 tisíc. No a při obecné tendenci vyrábět výrobky s pětiletou živitností … viz auta , pračky … nebo dvouletou viz mobily… je úspěch zaručen, že. Je dost věcí na tomhle světě, kterých se nechci dožít. Takže co se ještě stane za příštích cca 10 let, než dosáhnu průměrného věku?

 • Admirál • 6. prosince 2018

  Ve Francii jim ten postoj ala Marie Antonianeta už žluté vesty začínají mazat na hubu. Ekologicky přesměrovat toky peněz z kapes mnoha do několika málo kapes půjde hůř.

  To je obdoba u nás nadotujeme solár a zaplatí to spotřebitel. Jednou vám to prošlo, ale teď…

  Pokud chcete vyřadit uhlí jako palivo lokálních topenišť (což není špatný nápad), tak musíte existovat pro běžné lidi ekonomicky přijatelná alternativa.

  Štěpka to rozhodně není. Ta je za korunu drahá. Jedině elektřina.

 • idiotronic • 6. prosince 2018

  racek napsal
  No a při obecné tendenci vyrábět výrobky s pětiletou živitností … viz auta , pračky … nebo dvouletou viz mobily

  Koncem minulého roku jsem koupil za 470 korun vysavač 2000W , doprava v ceně. Nevšiml jsem si, že by fungoval špatně, pouze od ledna příštího roku byl zakázán prodej, proto ta lidová cena.
  Koupil jsem nabíjecí kabel k mobilu NOKIA 1600,
  rok nákupu mobilu 2007 , stále funkční, s diakritikou, akorát konstruktér nabíjecího USB kabelu (Hadex) zapomněl, že minimální napětí pro nabíjení není 5V, ale 8V. Naštěstí mám tak ultravysoké vzdělání, že zdroj 8V už drátuji (v okolních popelnicích jsem jej nenašel).
  A topení? Na žádnou dotaci nedosáhnu, zakoupené brikety z Oder jsem musel přinést na 5 cest pěšky (prodejna stavebnin neměla auto), ale objevil jsem, že z Ostravy mi to Hornbach přiveze domů, a že navíc u řady materiálů má nižší ceny.
  Špatná vyhlídka pro drobné prodejce stavebnin.

 • Gatta • 6. prosince 2018

  Dotace – kdysi jsem chtěl udělat teplovodní solár – tak jsem zjišťoval „dotace“.
  Ano – zrovna bylo možno, ale … autorizovaný projektant, autorizovaná montážní firma (oboje tehdy bylo velmi vzácné), jedině celý systém … a už ani nevím co. Když jse to spočítal, tak víc než půlku dotace by sežrala režie a příplatky a práce (zdržení) tak na 3 měsíce. Takže uděla normální topenář se zkušenostmi za osobní asistence a pomoci a myslím, že jsem na tom fe finále ani nebyl tratný.

  A tak se vším – ta „dotační režie okolo“ je neefektivní vícenáklad, který vede k tomu, že „za stejné peníze se toho udělá méně“ !!

  Povídal mi k dotacím jeden stavitel – že mají pro lidi dvojí ceny : normální „Bez dotace“ a vššší „S dotací“ . Ne, že by se chtěli za každou cenu přiživit, ale prostě kvůli zvýšené režii a spojeným komplikacím a rizikům. No a ti lidé co staví „s dotací“, ti že až do úplného ukončení stavby trnou, jestli něco nekiksne a nebudou muset už proinvestované dotace ještě vracet.

 • Admirál • 6. prosince 2018

  Gatta – slevy nejsou zdarma.
  Jsem u včelařů – tam se jsou dotace na pořízení vybavení např. medometu. Je naprosto samozřejmé, že si dotaci přičtou výrobci ke své ceně.

  Jinak včelaři velmi oceňují v případě řádícího medvěda na Vsetínsku rady ochránců přírody – že si mají včely lépe hlídat.

 • racek • 6. prosince 2018

  Milý idiotronici, já vím. Pračka Elektrolux se sušičkou funguje už od roku 1999 … zrovna pereme. Volvo co mi zprivatizoval synáček jezdí bez větších problémů už 13 let … Ale poslední dva mobily odešly jeden za 2 roky |2 měsíce a druhý za 2 roky 4 měsíce, manželčiný Hyundai je po 8 letech prakticky rozsypán a na vyhození a to ona je fakt dobrý a šetrný řidič … jo, prvních 5 let bylo bez poruchy.. Jo a modlím se aby můj vysavač 2200W vydržel co nejdéle, oni ty nové jaksi nesajou, že.

 • idiotronic • 7. prosince 2018

  racek napsal
  Ale poslední dva mobily odešly jeden za 2 roky |2 měsíce a druhý za 2 roky 4 měsíce,

  Nadešla doba, kdy potřebujeme zákon o době životnosti. Elektronika umožňuje softwarová kurvítka , jejichž hodpodářské důsledky jsou nedohlédnutelné (automobil rozezná, že je testován, telefon počítá hovory, tiskárna výtisky). Na téma sbírání PE víček lze dohledat, že je to dokonalý nesmysl. Pokud se PET lahve recyklují, stačí, že PET je těžší, zatímco PE
  víčka jsou lehčí, než voda, komentář netřeba.
  Výčitky uživatelům telefonů, že ,,coltan“* přináší nelidské pracovní podmínky v rozvojových zemích jsou adresovány špatně, více by prospěla státní investice do recyklačního provozu (je to odborná činnost), luminofory šrotovaných obrazovek se skutečně dařilo se ziskem zpeněžit.
  * coltan – amerikanismus pro směsné rudy tantalu a niobu . Z obou kovů se vyrábějí dlouhoživotnostní elektrolytické kondenzátory lepší kvality. V USA se niobu říká columbium.