Hnutí Duha: Evropské fondy už nepodpoří kotle na uhlí, budou vyškrtnuty z kotlíkových dotací

Teď je potřeba pomoci i chudým rodinám zbavit se uhlí

Tisková zpráva Hnutí DUHA

Nákup kotlů, v nichž se dá kromě dřeva pálit i uhlí (tzv. kombinované kotle), již nebude podporován z kotlíkových dotací. Změnu, kterou již několik let prosazují ekologické organizace i například Svaz průmyslu a dopravy ČR, právě schválil Monitorovací výbor Operačního programu životní prostředí, jenž dohlíží na čerpání peněz z fondů EU. Návrh nakonec předložilo Ministerstvo životního prostředí, které se potřebné změně v minulých letech bránilo.

Konec dotování kombinovaných kotlů (v nichž se v praxi pálí zejména hnědé uhlí) navazuje na předchozí vyřazení pouze uhelných kotlů ze seznamu zdrojů podporovaných kotlíkovou dotací, které ekologické organizace, průmysl a další prosadily na začátku roku 2017 [1]. Od třetí vlny kotlíkových dotací v roce 2019 bude tedy možné získat peníze na čistě biomasový kotel, plynový kotel či tepelné čerpadlo.

Hnutí DUHA vítá jak návrh ministerstva, tak zodpovědné rozhodnutí monitorovacího výboru, ale trvá na tom, že na kotle na uhlí neměly správně dotace nikdy ani začít. Ekologická organizace zároveň připomíná, že tři vlny kotlíkových dotací (které vyčerpají připravené evropské peníze) pokryjí slabou čtvrtinu domácností, které potřebují vyměnit kotel. Přitom lokální vytápění domácností se podílí například na emisích karcinogenního benzo[a]pyrenu v celostátním měřítku více než 98 procenty. Hygienický limit byl například loni překročen na území, kde žije 61,8 % obyvatel [2].

Je tedy nutné zajistit dalších minimálně třicet miliard pro pomoc zbývající většině domácností. Kromě evropských fondů je nutné, aby se na financování podíleli i ti, kdo uhlí těží a prodávají. V praxi to znamená zvýšit nízké poplatky z těžby hnědého uhlí (z 3 na 10 % tržní ceny) a zvýšit energetickou daň na uhlí (tak aby odpovídala částce, kterou platí teplárny na emisních povolenkách a poplatcích za znečišťování ovzduší). Výnosy zvýšené části poplatku a daně pak nutně musí plynout domácnostem na pomoc s koupí nového kotle či tepelného čerpadla, potřebným případně i na pomoc s provozními náklady.

Nízkopříjmovým domácnostem je potřeba poskytovat bezúročné půjčky na předfinancování nového kotle, případně pokrýt 100 % nákladů a poskytnout i administrativní pomoc prostřednictvím obcí či sociálních pracovníků.

Hnutí DUHA nedávno představilo komplexní program pro motivaci, pomoc a financování rozsáhlé změny lokálního vytápění v ČR [3].

Ondřej Pašek, zástupce nevládních organizací v Monitorovacím výboru, řekl: “Dosavadní kotlíková dotace na kombinované kotle přispívala k tomu, aby domácnosti topily dalších dvacet let uhlím. Veřejné peníze potřebujeme využít nejen na vyčištění ovzduší, ale také ke snížení spotřeby fosilních paliv. Jsem si jistý, že po dotacích na obnovitelné zdroje tepla se jen zapráší, stejně jako v minulých kolech.”

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: “Pozdě ale přece. Od nové vlny kotlíkových dotací nebudou evropské peníze podporovat spalování hnědého uhlí. Vítáme návrh ministra Brabce a děkujeme monitorovacímu výboru, že jej schválil. Teď je potřeba vrhnout se na tu obtížnější část problému znečištění ovzduší z lokálního vytápění a pomoci vyměnit kotel či kamna i chudým domácnostem a zbavit je závislosti na uhlí. To nepůjde bez dalších desítek miliard a přispět by měli zejména ti, kdo uhlí těží a prodávají. Ale nepůjde to ani bez změny pravidel dotací, tak aby na ně dosáhli i lidé, kteří nemají vlastní volné peníze a potřebují asistenci s vyřízením dotace i zajištěním odborné instalace novému zdroje tepla.”

Poznámky:

[1] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/soumrak-uhelnych-kotlu-zacal-vycisteni-smogu-da-vsak-jeste-spoustu-prace

[2] http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/tiskove_zpravy/2018/TISKOVA_ZPRAVA_kratka_MS_LV_obr.docx

[3] http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2018/11/ofenziva_proti_neviditelnemu_zabijakovi_0.pdf

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
racek
racek
5. 12. 2018 23:47

No, z nabízených možností je reálná ta ekonomická. Nechat chudé lidi zemřít hladem. K ničemu jinému totiž tahle politika nevede. Ono stačí si koupit kondenzační plynový kotel.
Nevíte proč si tyhle ekoorganizace honí triko na chudých a ne např. na osoobních autech s trvanlivostí 5 let, ledničkách na 3 roky nebo na nákladní, letecké či lodní dopravě? Když už tak si vyměňujeme např. jogurty s celým světem …

idiotronic
6. 12. 2018 7:08

V tom snižování spotřeby fosilních paliv bude nutné rozšířit spolupráci s Polskem a Německem, se kterými nás pojí bezprostřední sousedství.
A věta ,,po dotacích se jen zaprášilo“ svědčí o existující nerovnováze mezi nabídkou a poptávkou, na kterou chcípnul zločinný režim (pojem je použit v zákoně) , který tu panoval v létech 1948 až do 17.11.1989 do 24:00 hod.

Suchec
Suchec
6. 12. 2018 7:10

Nejlepší je mít plynový kondenzační kotel v obci, kde není plyn. Elektrokotel tě zruinuje.
To si raději postavím vlastníma rukama kamna.

Tahle banda primitivů zvaných DUHA je banda naprostých asociálů.

Ale stejně se dá ekologie řešit jen tím, že ze 7 mlrd. lidí udělám max. 1 mlrd.

Gatta
Gatta
6. 12. 2018 10:20

racek napsal No, z nabízených možnostíje reálná ta ekonomická. Nechat chudé lidi zemřít hladem. K ničemu jinému totiž tahle politika nevede. Ono stačí si koupit kondenzační plynový kotel. Nevíte proč si tyhle ekoorganizace honí triko na chudých a ne např. na osoobních autech s trvanlivostí 5 let, ledničkách na 3 roky nebo na nákladní, letecké či lodní dopravě? Když už tak si vyměňujeme např. jogurty s celým světem … „… proč si tyhle ekoorganizace honí triko na chudých …“ Z více důvodů – jednak proto, protože je jich hodně a tím pádem v součhu je jejich kotlíkový ekologický vliv má… Číst vice »

Gatta
Gatta
6. 12. 2018 11:28

Ptal jsem se před pár dny jednoho topenáře – „Cože je na těch kondenzačních kotech tak drahé – když si je člověk materiálově i technologicky porovná třeba s autem, tak mi přijdou strašně předražené?“ Povídal: „To víte – jiné dnes nejsou a navíc jsou na ně dnes ty dotace – tak výrobci zdražili“. Tedy ve výsledku – všichni daňový poplatníci dotacemi zaplatí několika jedincům a ostatní, co na dotace nedosáhnou zaplatí za nový kotel ještě dráž. Tedy něco málo vydělali, ti co na dotace dosáhli – hlavním vítězem jsou ale (převážně nadnárodní) výrobci kotlů. Neříkám „zrušit dotace“ – ale omezit… Číst vice »

racek
racek
6. 12. 2018 13:40

Milý pane Gatto, výměna kotle mi čeká tak jako tak a dost kolem toho zjišťuji a běhám. Co se týče účinnosti, ta je vyšší pouze při určitých režimech a teplotách a jinde je dokonce horší. Možnéá návratnost vychází ne kolem sdělovaných 5 až 7 let ale spíše 50… Navíc, investice může znamenat i nutnost vyměnit radiátory, neb tento kotel nemá rád vyšší teploty. No, o komínech se ani nezmiňuji… Takže bratru 70 až 100 tisíc. No a při obecné tendenci vyrábět výrobky s pětiletou živitností … viz auta , pračky … nebo dvouletou viz mobily… je úspěch zaručen, že. Je… Číst vice »

Admirál
Admirál
6. 12. 2018 13:48

Ve Francii jim ten postoj ala Marie Antonianeta už žluté vesty začínají mazat na hubu. Ekologicky přesměrovat toky peněz z kapes mnoha do několika málo kapes půjde hůř.

To je obdoba u nás nadotujeme solár a zaplatí to spotřebitel. Jednou vám to prošlo, ale teď…

Pokud chcete vyřadit uhlí jako palivo lokálních topenišť (což není špatný nápad), tak musíte existovat pro běžné lidi ekonomicky přijatelná alternativa.

Štěpka to rozhodně není. Ta je za korunu drahá. Jedině elektřina.

idiotronic
6. 12. 2018 14:18

racek napsal No a při obecné tendenci vyrábět výrobky s pětiletou živitností … viz auta , pračky … nebo dvouletou viz mobily Koncem minulého roku jsem koupil za 470 korun vysavač 2000W , doprava v ceně. Nevšiml jsem si, že by fungoval špatně, pouze od ledna příštího roku byl zakázán prodej, proto ta lidová cena. Koupil jsem nabíjecí kabel k mobilu NOKIA 1600, rok nákupu mobilu 2007 , stále funkční, s diakritikou, akorát konstruktér nabíjecího USB kabelu (Hadex) zapomněl, že minimální napětí pro nabíjení není 5V, ale 8V. Naštěstí mám tak ultravysoké vzdělání, že zdroj 8V už drátuji (v okolních… Číst vice »

Gatta
Gatta
6. 12. 2018 15:42

Dotace – kdysi jsem chtěl udělat teplovodní solár – tak jsem zjišťoval „dotace“. Ano – zrovna bylo možno, ale … autorizovaný projektant, autorizovaná montážní firma (oboje tehdy bylo velmi vzácné), jedině celý systém … a už ani nevím co. Když jse to spočítal, tak víc než půlku dotace by sežrala režie a příplatky a práce (zdržení) tak na 3 měsíce. Takže uděla normální topenář se zkušenostmi za osobní asistence a pomoci a myslím, že jsem na tom fe finále ani nebyl tratný. A tak se vším – ta „dotační režie okolo“ je neefektivní vícenáklad, který vede k tomu, že „za… Číst vice »

Admirál
Admirál
6. 12. 2018 16:34

Gatta – slevy nejsou zdarma.
Jsem u včelařů – tam se jsou dotace na pořízení vybavení např. medometu. Je naprosto samozřejmé, že si dotaci přičtou výrobci ke své ceně.

Jinak včelaři velmi oceňují v případě řádícího medvěda na Vsetínsku rady ochránců přírody – že si mají včely lépe hlídat.

racek
racek
6. 12. 2018 17:37

Milý idiotronici, já vím. Pračka Elektrolux se sušičkou funguje už od roku 1999 … zrovna pereme. Volvo co mi zprivatizoval synáček jezdí bez větších problémů už 13 let … Ale poslední dva mobily odešly jeden za 2 roky |2 měsíce a druhý za 2 roky 4 měsíce, manželčiný Hyundai je po 8 letech prakticky rozsypán a na vyhození a to ona je fakt dobrý a šetrný řidič … jo, prvních 5 let bylo bez poruchy.. Jo a modlím se aby můj vysavač 2200W vydržel co nejdéle, oni ty nové jaksi nesajou, že.

idiotronic
7. 12. 2018 0:50

racek napsal Ale poslední dva mobily odešly jeden za 2 roky |2 měsíce a druhý za 2 roky 4 měsíce, Nadešla doba, kdy potřebujeme zákon o době životnosti. Elektronika umožňuje softwarová kurvítka , jejichž hodpodářské důsledky jsou nedohlédnutelné (automobil rozezná, že je testován, telefon počítá hovory, tiskárna výtisky). Na téma sbírání PE víček lze dohledat, že je to dokonalý nesmysl. Pokud se PET lahve recyklují, stačí, že PET je těžší, zatímco PE víčka jsou lehčí, než voda, komentář netřeba. Výčitky uživatelům telefonů, že ,,coltan“* přináší nelidské pracovní podmínky v rozvojových zemích jsou adresovány špatně, více by prospěla státní investice do… Číst vice »