Hnutí Duha: Jen tři země v Evropě a Severní Americe nepodporují výrobu obnovitelné elektřiny

Tisková zpráva Hnutí DUHA


ČÍSLO TÝDNE: 3. JEN TŘI ZEMĚ V EVROPĚ A SEVERNÍ AMERICE NEPODPORUJÍ VÝROBU OBNOVITELNÉ ELEKTŘINY. JEDNOU Z NICH JE ČR
VYŘAZUJEME SE TAK ZE SPOLEČNOSTI VYSPĚLÝCH ZEMÍ
čtvrtek 22. prosince 2016

Česká republika, Island a Kosovo jsou jediné tři země v Evropě a Severní Americe, v nichž není zaveden žádný podpůrný systém pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů [1]. V případě Islandu by ovšem další podpora byla nadbytečná – obnovitelné zdroje zde již výrobu elektřiny zajišťují kompletně.

Plošné zrušení podpory pro obnovitelné zdroje v České republice se neobešlo bez předvídaných následků. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v posledních letech stagnuje, nové projekty nejsou navrhovány. Přicházíme tak o rozvoj perspektivního odvětví ekonomiky, které je ve všech rozvinutých ekonomikách vnímáno jako klíčové pro náhradu fosilních elektráren, modernizuje ekonomiku a poskytuje velké množství pracovních míst.

Opětovné zavedení podpůrného schématu pro obnovitelné zdroje je klíčovým doporučení čerstvé zprávy Mezinárodní energetické agentury pro Českou republiku. Vláda podle ní nevytváří dostatečně čitelné prostředí pro investory v energetice. Agentura doporučila vládě konkrétní kroky pro obnovení podpory [2].

Podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů neruší ani státy, v nichž už dosáhly dominantního postavení. Ve Švédsku, Dánsku, Rakousku, Lotyšsku a Portugalsku již obnovitelné zdroje pokrývají víc než polovinu spotřeby elektřiny a pokračují v růstovém trendu [3]. U nás výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů od roku 2013 stagnuje, přestože pokrývají jen necelých 14 % spotřeby elektřiny.

Zajímavá čísla o fosilních palivech i moderní čisté energetice z celého světa můžete sledovat každý týden na www.cislotydne.cz

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

„Stagnace obnovitelných zdrojů a nezájem ministerstva průmyslu o nápravu vyřazují Českou republiku ze společnosti vyspělých zemí. Vedle Kosova jsme jedinou zemí v Evropě a Severní Americe, která nemá žádný systém podpory pro výrobu obnovitelné elektřiny. Hnutí DUHA připravilo podrobný návrh na podporu nových větrných elektráren, do kterých mohou vlastnicky vstoupit obce a občané. Byl podrobně prodiskutován se starosty, potenciálními investory i firmami z oboru. Jsme přesvědčeni, že tento návrh by nám umožnil odpoutat se od Kosova na dně tabulky. Má někdo lepší návrh? Rádi jej podpoříme.“


Poznámky:

[1] Renewables 2016 – Global Status Report, REN21, 2016: http://www.ren21.net/wp-content/uploads/2016/10/REN21_GSR2016_KeyFindings_en_10.pdf, infografika na straně 15. Agentura REN21 nezapočítává českou podporu pro nové malé vodní elektrárny (jako jediný obnovitelný zdroj elektřiny mají v zákoně výjimku), neboť jejich potenciál byl již v minulosti z převážné většiny vyčerpán.

[2] tisková zpráva: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/mezinarodni-energeticka-agentura-obnovte-podporu-pro-vyrobu-elektriny-z-obnovitelnych
Kompletní zpráva Mezinárodní energetické agentury s doporučeními pro Českou republiku je k dispozici zde: https://www.iea.org/publications/freepublications/publication/Energy_Policies_of_IEA_Countries_Czech_Republic_2016_Review.pdf

[3] Trends and Projections in Europe 2016, Tracking progress towards Europe’s climate and energy targets, European Environment Agency, Brussels 2016, http://www.eea.europa.eu/publications/trends-and-projections-in-europe
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil
Vlastimil
24. 12. 2016 20:54

Ty miliardy solárníkům nejsou podpora? Snad dárek k vánocům. Duha se shání po nápadech? Zde je rada, stát přiměřeně přispěje, ale výrobci energií přece svůj výrobek prodávají, takže zas tak mnoho nepotřebují. Máme kapitalismus, milé hnutí. Kde mají podporu zemědělci, zaměstnanci, služby. Když jedněm, tak také druhým. Jinak mi to zase připomíná další poptávku po státním cecíku, na který se chce někdo přisát. Nebo je to nový vtip na silvestra?

racek
racek
25. 12. 2016 0:22

Copak státy, ty dotace podporují, ale nikdo se neptá občanů. Oni si myslí, představte si to, taková drzost, že je tyto aktivity vlastně okrádají. Samozřejmě, solárníci si to nemyslí, neb tak krásný tunel ve výši 40 mld ročně je třeba legalizovat navěky.

Admirál
Admirál
25. 12. 2016 7:05

Duha – jméno razicího štítu tunelářů.

Béda
25. 12. 2016 7:10

Co je to za blábol? A co jsou ty stovky miliard pro solární byznys, které musíme povinně platit?

Kolik by lobbisté ekobyznysmenů z hnutí Duha požadovali od zadlužené ekonomiky? To má kvůli zelené energii a zeleným lobistům zbankrotovat stát?

Vlastimil
Vlastimil
25. 12. 2016 13:56

Další nápad pro pana poslance Polaneckého a hnutí Duha. Co kdybyste prosadili, aby na vesnicích stát zaplatil na každou novou střechu solární panely. Zabijete několik much jednou ranou. Každá vesnice by se stala nezávislým solárním dodavatelem do sítě, dále by v případě jakéhokoliv nouzového stavu, válka, povodně, výpadky sítí, mohla fungovat zcela samostatně. A navíc, stát by tím za každou střechou zísával větší podíl v energetice až do vytvoření státního podniku, který by konkuroval polostátnímu ČEZu. Ovšem pokud se „ekologická“ hnutí budou chovat tak, jako v případě dálnice D8, pak není o čem diskutovat. Ono to chce jen trochu myslet.… Číst vice »

koloděj
koloděj
25. 12. 2016 14:05

A co Soroš, podporuje obnovitelné zdroje aspon tak, jak podporuje Duhu a dalsi „NAZIskovky“ ?

Megafon
Megafon
25. 12. 2016 14:10

Duha stála za prosazením změny trasy D8 Českým středohořím. Současné problémy s novým úsekem jdou tedy zejména na vrub ekologickým aktivistům. Je zajímavé, že je trápí vždy stavby kde se točí velké prachy, ale změny územních plánů, které ruší biokoridory a migrační plochy je v průběhu řízení netrápí. Tedy shrnuto podtrženo. Hnutí Duha a Děti země nejsou nic jiného než nátlakové lobbystické organizace s placenými demonstranty.

hank
hank
25. 12. 2016 17:08

Admine, já vím, že je dnes Boží hod, ale někdo by se měl přece jen snažit o to, aby se ani v diskusi na sklo nedostaly evidentní věcné omyly, o zlomyslných lžích ani nemluvě. Nepravdivé označení Karla Polaneckého za poslance je dejme tomu trapný omyl někoho, kdo je líný si tu informaci dohledat. Ale házet na Hnutí Duha realizovanou trasu D8, to je prasárna největšího kalibru. Aktivisté (Hnutí Duha, Děti Země a Ekologický právní servis) a většina geologů, ale i spousta místních a dokonce i někteří poctiví stavaři a lidi z ŘSD naopak chtěli vést trasu tunelem a byli doslova… Číst vice »

idiotronic
25. 12. 2016 17:08

Nabízí se vojenské řešení obsazením Rakouska.Průměrné ukazatele by se tím podstatně zlepšily. Hlavním městem nového soustátí by se mohlo stát například Srbsko (u Berouna) ,to by se Rakušanům zamlouvalo, sídlem Nejvyššího soudu pak Bezpráví (vede tam modernizovaný železniční koridor a někteří Češi potřebují občas rychle zmizet). Ještě je potřeba přikoupit nějaké pandury , ale rakouské banky rády půjčí.

racek
racek
25. 12. 2016 21:36

Vlastimil napsal Další nápad pro pana poslance Polaneckého a hnutí Duha. Co kdybyste prosadili, aby na vesnicích stát zaplatil na každou novou střechu solární panely. Zabijete několik much jednou ranou. Každá vesnice by se stala nezávislým solárním dodavatelem do sítě, dále by v případě jakéhokoliv nouzového stavu, válka, povodně, výpadky sítí, mohla fungovat zcela samostatně. A navíc, stát by tím za každou střechou zísával větší podíl v energetice až do vytvoření státního podniku, který by konkuroval polostátnímu ČEZu. Ovšem pokud se „ekologická“ hnutí budou chovat tak, jako v případě dálnice D8, pak není o čem diskutovat. Ono to chce jen… Číst vice »

racek
racek
25. 12. 2016 21:39

hank napsal Admine, já vím, že je dnes Boží hod, ale někdo by se měl přece jen snažit o to, aby se ani v diskusi na sklo nedostaly evidentní věcné omyly, o zlomyslných lžích ani nemluvě. Nepravdivé označení Karla Polaneckého za poslance je dejme tomu trapný omyl někoho, kdo je líný si tu informaci dohledat. Ale házet na Hnutí Duha realizovanou trasu D8, to je prasárna největšího kalibru.Aktivisté (Hnutí Duha, Děti Země a Ekologický právní servis) a většina geologů, ale i spousta místních a dokonce i někteří poctiví stavaři a lidi z ŘSD naopak chtěli vést trasu tunelem a byli… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
25. 12. 2016 21:54

Musím hankovy údaje potvrdit. Děti Země, jichž jsem byl kdysi členem nikdy nesouhlasily s trasou přes CHKO České středohoří. Speciálně Mirek Patrik dlouhodobě proti této trase vystupoval. Viz pořad cyklu Nedej se „Dálnice v háji“… V době, kdy příroda a nejméně i laxnost stavařů a některých „posudkářů předpovídálků pravděpodobností“ dala Mirkovi za pravdu, v době kdy nás všechny na úkor veřejných státních prostředků bude zuřivá snaha poblitiků polistopadového režimu zainvestovat pozemky svých kamarádíčků stát další miliardy, je psaní typu zn. „Megafon“hodně zákeřným plivancem… COE vždy chtěli -opakuji- trasu mimo Středohoří, měli svou variantu, jako pokus zachránit alespoň část krajiny navrhovali… Číst vice »

brankoslav
brankoslav
26. 12. 2016 10:15

Bohužel nebylo jiné řešení, než vést trasu atd. tak jak je. Říkám bohužel, protože tu oblast o kterou se jedná, mám prolezlou…no už tak od 70. let minulého století. Nádherné jaro a rozkvetlé louky, nyní zničené, právě v místech o která se jedná. Měl jsem to tam vždy moc rád a dálnice v této podobě mě přiváděla a přivádí k záchvatům zuřivosti. Ale když se vrátím na počátek mého příspěvku – nebylo možné jiné řešení. Hypoteticky. Kdyby nějaký úředník schválil papírově dražší variantu tunelu pod Kletečnou, tak je dnes v lepším případě napadán a opovrhován coby zloděj a korupčník, v… Číst vice »

brankoslav
brankoslav
26. 12. 2016 10:16

Jo, omluva za OT. Pro mně je to srdeční záležitost a tak nějak to vyplynulo z diskuse.

Vlastimil
Vlastimil
26. 12. 2016 14:52

Nic ve zlém , kolego Racku, ale solárky umí svítit i vnoci nasyslovanou elktřinou, ktero vyrobili ve dne. Takovému systému se říká ostrovní systém, doporučuji Google a tam se dočtete o podrobnostech a elektřině v bateriích. Nechci svůj „nápad“ hájit, dávno to vymysleli jiní, takzvané pasivní domy s tímto systémem pracují v místech, kde není rozvod. ČEZ se pochopitelně brání, také lze dohledat jak, protože kdyby to udělal každý, tak jsou bez kšeftů. Přeji klidný konec roku, kolego a díky za reakci. Doporučuji se podívat i na stránky Litoměřic, tam seženete info jak se vrtá termální vrt, který by měl… Číst vice »

racek
racek
26. 12. 2016 23:38

Milý Vlastimile, takové systémy bez gigantických dotací nemohou existovat. Podívejte se někdy na naši vesnici a zkuste si představit, jak si ti špatně placení sedláci pořizují tyto systémy … a stálá závislost na jejich obnově, ne, to je prostě utopie. Pokud nenalezneme efektivní způsob skladování energie, což zatím nijak na obzoru není. A grafenové články jsou pořád v laboratořích. Vize pana Muska zrovna nevypada že by přežila střet s realitou a jeho plány na výstavbu těchto systémů se velmi silně omezují. No a jak budete vytápět geotermální energií, no prosím, kde jsou podmínky a uživí se to, proč ne. Jak… Číst vice »

zedd
zedd
27. 12. 2016 6:33

Solár na každou střechu je sice daleko racionálnější nápad než solár na každé pole, ale jak již bylo zmíněno, bez masivních dotací se to neobejde. Syslit energii v akumulátorech je na hranici rentability a suma sumárum to je spíš ekologická zátěž.

Trochu mi to připomíná tu blamáž s úspornými zářivkami, které nám byly vnuceny dva roky před tím, než se masivněji prosadily LED. Výsledkem je rtuť všude.

zedd
zedd
27. 12. 2016 6:38

Jo a ještě mě tak napadlo, jak je to s erozí na těch polích se soláry. Co sem tak koukal, tak to většinou dvakrát do roka vystříkají herbicidem. Ty pozemky bude třeba pár let rekultivovat po téhle ekologické hitparádě.

peter.
27. 12. 2016 6:55

racek napsal
systém který je nutno dlouhodobě dotovat, není prostě efektivní. Ony ty dotace jsou peníze a ty v sobě obsahují hodně energie.

To je fakt.Prikrývať sa môžeme len takou perinou,na akú máme.

zedd
zedd
27. 12. 2016 8:00

V tuto chvíli bych se omezil na postupné nahrazování hnědouhelných elektráren za plynové + posilování přenosové soustavy směrem k distribuovaným zdrojům. Jádro znamená šílený závazek do budoucna a palivo budem kupovat stejně z Ruska, jako plyn.