Diskuze k článku


 • cnemo • 27. srpna 2015

  V Bavorsku funguje recyklace plastů takto:
  – vytřídí se 70% procent (vítězství)
  – 50% draze vytříděného se pošle do spalovny :)
  – zbytek si odvezou Číňané za hubičku

  Příčina:
  – Evropa nemá pro recyklované materiály použití
  – Objektivně obtížná použitelnost vytříděných plastů. Na trhu je okolo 300 druhů, každý s jiným chem. složením, teplotou tání atd.
  – až Vám někdo zase řekne, že odpady jsou „cenné suroviny“, dejte si panáka na uklidněnou

  Třídit?:
  – v současné době je bohužel většina recyklace jen plýtváním energií a penězi
  – je to další čistokrevný ekotunel
  – ale klidně třiďte, alespoň budete mít pocit dobře vykonané práce.

  Postoj krajů:
  – krajům skoro nic jiného nezbývá, než spalovat, protože skládkování (další bezvadný kšeft pro zahraniční firmy) zakazuje EU a recyklace často končí, jak jsem výše popsal
  – Hnutí Duha jde primárně o to, aby se spalovny nestavěly na naší straně hranice. V A a DE jsou totiž již vybudovány dnes ne zcela využité spalovací kapacity a ty potřebují krmivo.
  – cílem je, abychom těmto státům platili za odpady a oni z toho ještě měli energii

  Postoj občana:
  – považuji za nezbytné postavit se ekoteroristům ve službách zahraničního odpadového businessu!
  – považuji za zásadní, aby takové organizace jako HD a jejich „odpadoví“ specialisté , nebyli placeni z peněz daňových poplatníků a zahraničních lobystických skupin

  BTW. V ČR ani nevíme, kolik odpadu vlastně produkujeme. Existují dva nezávislé registry. Rozdíl mezi nimi v měrné produkci odpadu na obyvatele je 100% :) Z těchto čísel jsou namixovat libovolná čísla a rozdíl mezi 31% a 35% je naprosto irelevantní. Potíž je v tom, že sabotéři tuším z MŽP prostředí zaslali „svá“ čísla, která zrovna „nepasují“ na EU-blbiny. O falšování % recyklace v okolních státech jindy:)

 • Vlastimil • 27. srpna 2015

  Ještě jedna věc je pozoruhodná. Rozdělení toho byznysu. A estébácká kontrola k tomu. Zkuste si odevzdat odpad na sběrném dvoře. První co budou chtít je občanka. Jestli náhodou nejste ze sousedního města nebo obce. A nastanou obstrukce. Na základě debilního zákona. Ovšem jak je to možné, když za druhotné suroviny dostanou zaplaceno? Jo, zkuste donést autobaterii nebo elektroniku. To po vás nikdo nebude nic chtít. A taky nic na sběrném dvoře nedostanete. Ve sběrně dostanete alespoň pár desetikorun. Na vesnicích si lidi museli koupit i popelnice za své. Nekecám. Obec na to nedala ani korunu. Duha má jen kecy. Kde to sype, tam se drží. Jinak je jim všechno jedno. Nikde v ulicích je nepotkáte. Řvát by měli jako tuři. Ne, oni vám nabídnou, kde máte řvát vy, a za ně. Duha dobře ví, že ani sto tisíc odborářů na václaváku s vládou nehlo. Tak jaképak snažení, když je to nanic.

 • jogín • 27. srpna 2015

  Recyklovat samozřejmě. Jenže většina odpadu plastů je nerecyklovatelná. Jsou to folie nalisované na papír nebo namíchané utržky nejrůznějšího složení. Co s tím? Na skládku? Nebo platit Němcům a energii nevyužít? Podle otištěných zpráv mám dojem, že Duha ekologii škodí a ne prospívá. A pokud jde o plastový odpad, jedno upozornění: PVC čili hlavně instalatérské trubky a elektroizolace při spalování produkuje karcinogenní dioxiny a žíravý chlorovodík. Je nutné to spalovat za vysokých teplot a v přítomnosti vápence. Chlorovodík pěkně naleptá železo a to pak koroduje samo. V chemičce nám stačil demižon kyseliny solné k rozkladu dvou tun železných pilin.

 • idiotronic • 28. srpna 2015

  jogín napsal
  PVC čili hlavně instalatérské trubky a elektroizolace při spalování produkuje karcinogenní dioxiny a žíravý chlorovodík. Je nutné to spalovat za vysokých teplot a v přítomnosti vápence.

  PVC přichází i z Asie pod falešným označením PET jako monstrozní obal , mnohokráte převyšující svým objemem výrobek. Před dvěma lety někteří výrobci mléčných výrobků v ČR přešli od potisku PP obalů k jejich pokrytí smršťovací fólií z PVC (má sytější barvy). Ze spalitelných se staly nebezpečné. Duha nevidí.Kapitál nesmíme kritizovat.
  Firma Navrátil Plzeň postavila počátkem 90. let na úvěr spalovnu ,která dovážela infekční materály z Německa. Neustále přerušovala provoz, protože v Plzni byla mezitím dokončena lepší spalovna ve FN (dle všem známého plánu) a nová neměla co pálit . Úvěr splatilo město , protože se za něj zaručilo.V rodině majitele zůstaly mezitím nějaké pozemky. Změnu poměrů za 20 let ilustruje postavená spalovna (Plzeň) Chotíkov.
  http://www.arnika.org/pribeh-spalovny-norsk-hydro-v-plzni-na-slovanech
  Názor:
  Likvidace odpadů musí být hrazena z prostředků státu , zeptejte se jak firmičky na mezi krachu naplňují ve velkých městech prázdnými obaly od svého zboží nájemníkům popelnice. Na firmách se stát (město) musí zahojit, jinde peníze nevznikají (pokud někde ještě vznikají).Budou-li poplatky za odpady vysoké, najedeme odpady vedle silnic a v přibývajících opuštěných domech.