Diskuze k článku


 • fajt • 1. dubna 2015

  Projektu se účastní řada institucí včetně Masarykovy univerzity a Norské společnosti pro ochranu přírody …a malých dětí – šumava, ty woe, tak to je labutí píseň facetu z Duhy? – očekávám, že se tahle grupa co nevidět ( po převzetí patřičných mega parcel ) přemění v developerskou společnost a pak v offšourku ( nebojte, vlci budou, v medvědech a bayerische motoren werke :) ) ještě že na Moravě masově przní a pierdoli přírodu ( zatím ) ve jménu oranžových goril jenom mittalisti a flanďáci. ..)

 • Admirál • 1. dubna 2015

  „Do české krajiny se už vrátili vlci, rysi či orli. “

  Konečně si taky myslivec bude moci ulovit taky něco pořádného.

  Zabij bobra – zachráníš strom.

 • Aleš • 1. dubna 2015

  fajte: Chytil jste se do pasti předsudků. Nejhorší možná drastická cesta vývoje, jako dost hloupá aprílová provokace (ale to Vy vlastně rád). Úkolem médií není směřování na takovou cestu. Ač zrovna nejsem oblíbencem ve fanklubu páně Koželouha, tohle se jim povedlo, jako vtip i jako navazující nápad.

 • cnemo • 1. dubna 2015

  Navrhuji bez soudu zastřelit 33% ekoteroristů, těla ekologicky zlikvidovat v bioplynové stanici a vyhnilý kal skladovat společně s jaderným odpadem!

  Apríl! :)

 • zedd • 1. dubna 2015

  Je zvláštní, že nejznámější zastánce „Laissez-faire“ (volně: nechat být, nezasahovat) skorosvatý Václav Kikina Klaus, tento princip zastává jen v ekonomické oblasti. Plnou hubu žvástů o tradici a při tom tomu nejtradičnějšímu – přírodě – tento přístup upírá. Kopec bez sjezdovky v jeho očích nemá smysl, tedy pokud nejde o kvalitní čedič, jehož smyslem je stát se štěrkem.
  Ta tři procenta jsou realistická a sám bych tlačil i na 5%. V navazujících oblastech bych rád viděl „nárazníková pásma“ sestávající z kulturních lesů a pastvin. Pokud by se taková území vyčlenila i s hydrologickým ohledem, ubylo by záplav lokálního charakteru a ty rozsáhlejší by nebyly tak intenzivní.
  Babiš a „podnikatelé v zemědělství“ by ale rádi viděli řepku od Plechého po Sněžku a od Lysé hory po Aš.

 • fajt • 1. dubna 2015

  Aleš napsal

  fajte: Chytil jste se do pasti předsudků. Nejhorší možná drastická cesta vývoje, jako dost hloupá aprílová provokace (ale to Vy vlastně rád). Úkolem médií není směřování na takovou cestu. Ač zrovna nejsem oblíbencem ve fanklubu páně Koželouha, tohle se jim povedlo, jako vtip i jako navazující nápad.

  dneska apríl, zítra možná realita …třebas, a se vším absurdním

  http://nazory.aktualne.cz/rozhovory/karel-schwarzenberg-je-li-nam-vsechno-jedno-stat-pojde/r~c7375976d6e211e4a788002590604f2e/?utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_term=position-4 – a co myslíte tady, Aleši, je to taky apríl a nebo habsburková otevřenost, který si je se vším a všema tak jistý – kníže, co je lidu blíže a mí čechové mi rozuměji … i když huhňám jako tatar a jdu jim po majetku :-)

 • lomikel • 1. dubna 2015

  zase ping-pong
  ne ze bych nebyl pro divocejsi parky a omezeni vystavby ve volne krajine
  jadro pudle je ale jinde, rekl bych ze nekde v tehle bodech

  1. replikace genu – smysls a ucel biosfery.
  2. psychika lidskeho rodu a jeji dopady na jeho rozvoj jdouci mimo biosferu do technosfery a memosfery
  3. prelidneni, depopulace
  4. bilogicke cykly, technologicke cykly
  5. bilogicky neodbouratelne latky v biologickych cyklech
  6. limity prostredi, obchazeni zpetnych vazeb nad ramec biosfery; pretrvavajici zavyslost na biosfere
  7. moc jako realizovane rozhodnuti/vule, jeji generovani a uziti v lidskem spolecenstvi. Vazby mezi genetickou a mematickou vybavou a schopnosti prace s moci.

 • mirror • 1. dubna 2015

  Nechci spekulovat, přeměna třetiny území v divočinu asi bude také znamenat snížení počtu obyvatel. Kde by všichni nadbyteční lidé šli? Jiné řešení ani nechci vzpomínat, protože by hnutí Duha šla na kobereček do Haagu.

 • Aleš • 1. dubna 2015

  fajt: Jedna věc je chytit se huhňalovi na udici či jeho poskokům jako třeba Laudátovi za podporu na Šumavě, nebo skrytějším poskokům jako Liškovi (SZ) či Bursíkovi (liberální ekologové), mít jejich letáčky na chodbě společně se svými, mít s nimi společné patro jedné budovy, volit je ve volbách, opakovat po nich jejich slinty z per presstitutek, druhá věc je dělat blbosti po odborné stránce. Všechno souvisí se vším, a kolikrát podpora toho prvého křiví i to druhé. Dokud nepůjde už jen o nějaké dotace, projekty, osobní zviditelnění či majetky, je pořád šance, že to dopadne lépe, protože se o to pokusí. Minimálně je šance aspoň na nějaké menší zlo. S panem J. Bláhou – šéfem jsem se nikdy osobně nepotkal, ale kdysi, asi vyveden z míry mými otázkami ohledně financování jejich partnerské organizace na Ukrajině mi napsal toto. “ Do financování partnerské organizace nevidím, ale důležité je říkat pravdu“. Víte, proč mu celkově věřím? Nejen proto, že za mizerný peníz dělá dlouhodobě nevděčnou náročnou práci, a ještě ho část národa za to nenávidí a tím se jeho činnost v podstatě podobá činnosti om. Prostě nějakým lidem se věřit dá. Huhňal tuhle kategorii samozřejmě kdysi využil ve svůj prospěch, uplatil část bývalých disidentů vánočními kapry. Je to otázkou osvěty, prolomení davové psychózy a jak sám pravil právě pan Bláha, i na něj to čeká, „nechat si zbourat vlastní svět“ iluzí.
  Další bojovníci proti ničení přírody a krajiny díky linii, kterou v mnoha problematikách zastávají strany jako KSČM, SPOZ a ČSSD jsou právě tou linií vháněni do náručí havloidů či jiných pravicových stran. Na politické scéně vím jen o 2 případech politiků, kteří v této problematice jsou konzistentní a kompetentní a především ten druhý jmenovaný neujíždí na propagandě. Pavel Poc a Jan Keller.

 • Aleš • 1. dubna 2015

  mirror: Ta otázka spíš než na Duhu, kde tohle byl naštěstí jen aprílový žert, by měla spíš putovat na kolegu lomikela. Ten má tendence reduktivní. Mě vadí ty úrodné černozemně poseté soláry, řepka by se měla pěstovat jen v méně úrodných oblastech.

 • lomikel • 1. dubna 2015

  kolega lomikel jen nastoluje urcitou strikturu vazeb, rad by se dozvedel/ byl ujisten ze lze skloubit poctu lidi na planete s trvale udrzitelnym rozvojem a rozsirenim divociny. On si mysli ze to jde proti sobe.

  tomuhle se vyhybaji obe strany diskuse, technokrate i ekologicti aktiviste. On kolega Lomikel je i spise ten aktivista, jen premysli, a rozlisuje mezi lokalni ochranou rysa a globalnim rustem populace. On radsi toho rysa nez ten rust :).

 • fajt • 1. dubna 2015

  Aleši – řeknu to prostě, bez řádné a zásadní společenské změny nelze dneska dělat kvalitní masovou ekologii, budete ji dělat dílče, ale všudy přítomný kapitalismus, který je nastaven na brutální spotřebu a ničím nekončící kumulaci hmotných statků, se prostě nenechá ničím eliminovat, natož nějakou přírodní potřebou harmonie a enviromentální logikou – takže, jestli se má dělat ekologie bez kompromisů, tak se musí z ekologa stát nejdříve velmi zásadní politik, který ale bude pracovat hlavně v terénu mezi lidma, aby později nabytá rozhodovací legitimita měla skutečně reálný základ a nešlo pouze o partajni a prorežimní handl. ..)

 • Gatta • 1. dubna 2015

  Re fajt – tak se vším.

  Účel a cíl dávají věcem a činnostem jejich skutečný smysl a význam.
  A pokud nejvyšším zákonem společnosti je „maximalizace zisku za účelem vyšší umulace kapitálu“, tak … tak je to tak, jak to je …

 • Admirál • 1. dubna 2015

  „Divočině tak budou muset ustoupit například některé nyní obydlené části Prahy, Brna a dalších měst.“

  zde bych autorovi radil, aby nebyl zbytečně při zdi – žádný aprílový žertík. Podívejte se, mnohde už mají k proměně městských a průmyslových aglomerací v divočinu už nakročeno.

  Třeba takový Deetroid. Tam bych čerpal inspiraci.

  Mezinárodní situace je vašim myšlenkám nakloněna. Pokud vše půjde podle plánů může být divočina – sice trochu radioaktivní – na mnohem vyšších procentech ploch, a zejména na těch dnes hustě obývaných.

  Jen malý člověk si klade nízké cíle.

 • Bety • 1. dubna 2015

  Víte, já si myslím, že je to akademická diskuze. Pokud tu nebude ta radioaktivní divočina, jak pěkně napsal Admirál, tak tu bude kralovat Monsanto a dopad jeho produkce a insekticidů a Roundupu zvlášť nás všech těchto starostí rychle a účinně zbaví a to možná navždy.

 • mirror • 1. dubna 2015

  fajt napsal
  http://nazory.aktualne.cz/rozhovory/karel-schwarzenberg-je-li-nam-vsechno-jedno-stat-pojde/r~c7375976d6e211e4a788002590604f2e/?utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_term=position-4

  Ten rozhovor je tak dlouhý, že nelze uvěřit, že celou dobu kníže mluvil sám a nikdo mu nepomáhal.

 • Gatta • 1. dubna 2015

  Re Admirál – je to tak. Bylo zjištěno, že v poválečných sutinách německých měst byl mnohem rozmanitější a druhově botatější život, než v tamní současné uhlazené civilizaci.

  Re Bety – radioaktivita je známým silným zdrojem genetických mutací – tedy i jednou z ověřených cest vzniku nových organizmů. Evoluce zemře až s poslevní živou buňkou …

 • Aleš • 1. dubna 2015

  Zelené neziskovky si založili taková ghetta pro slušný, a i ti nejslušnější se tam bez zpětných vazeb změnili v poslušný. (Odsud to bylo kousek k úniku mimo realitu a k nakažení davovou psychózou.) Oni o zpětnou vazbu kvůli tomu nestojí a atomizovaná společnost jim ji nenabízí. Kolik aktivních lidí jako paní Lenka Procházková je v republice? Ono to pak chybí. Kdybych jich bylo víc, neuzavírali by se různé organizace včetně institucí lidem, měl by jim kdo říct, že není něco v pořádku. Máte pravdu, protesty proti NATO pomáhají, abychom tu neměli radioaktivní zamoření.

 • Aleš • 1. dubna 2015

  mirror: Mnohem víc než nemohoucnost za knížetem hledejte koncentraci zla.

 • fajt • 1. dubna 2015

  mirror napsal
  Ten rozhovor je tak dlouhý, že nelze uvěřit, že celou dobu kníže mluvil sám a nikdo mu nepomáhal.

  mi spíše udivilo, jak v článku pohřbil čezko i s národem, dokonce bych řekl, že se z něj stal vzorový defétista – i když to je realita, která dorazila i ke spícímu maskotu TOPinek, a že lidi z kokotliny zdrhaj ve velkém je taky fakt, jako že malé národy , gor v Evropě, to maj spočítaný… i jeho zásluhou. ..

 • zedd • 1. dubna 2015

  @lomikel: „1. replikace genu – smysls a ucel biosfery.“
  Tohle je perfektní příklad hybris. Před Wilsonem by to nikoho nenapadlo říct a současní biologové by za to ruku do ohně také nestrčili. Ten systém je mnohem komplexnější a žádný vědec, hodný toho jména, by tak kategorický soud neměl ventilovat v rámci své vědecké práce. Celý ten výrok je z hlediska vědecké metody mimo, protože je to hodnotící soud. Věda se neptá proč, ale jak. To „proč“ je otázkou pro teology a v podstatě ani jim nepřísluší, neb se babrají ve zjevených textech, kde už to bylo řečeno. Smysl a účel nejsou otázky, na které by věda mohla odpovídat obecně: Lze jistě říct, že smyslem a účelem pavího ocasu, je imponovat samičce, ale těžko dnes obhájíte tezi, že geny kódující možnost pavího ocasu, jsou „smyslem a účelem“ biosféry. Vkládáte lidské kategorie do něčeho, čemu nerozumíme. A doufám ještě 100 let rozumět nebudem, jinak to někdo jisto jistě zneužije proti nám, prostým živouchům.

 • zedd • 1. dubna 2015

  Gatta napsal

  Re Admirál – je to tak. Bylo zjištěno, že v poválečných sutinách německých měst byl mnohem rozmanitější a druhově botatější život, než v tamní současné uhlazené civilizaci.

  Re Bety – radioaktivita je známým silným zdrojem genetických mutací – tedy i jednou z ověřených cest vzniku nových organizmů. Evoluce zemře až s poslevní živou buňkou …

  Nějak mi ty citace nejdou: Tož Gatto, nechtěl by jste se zakoupit v prefektuře Fukušima? Pozemky jsou tam dnes za babku a Vaše potomstvo bude mít vynikající možnost mutovat od narození po hrob.

 • cnemo • 1. dubna 2015

  zedd napsal
  Tož Gatto, nechtěl by jste se zakoupit v prefektuře Fukušima? Pozemky jsou tam dnes za babku a Vaše potomstvo bude mít vynikající možnost mutovat od narození po hrob.

  Vidím, že jste světa znalý, to mi jistě poradíte, jak ty pozemky u Fukušimy koupit. Udělám tam ozdravné středisko pro Čechy z okolí NH Ostrava, Spolchemie, Prechezy a podobných českých ekolokalit.:)

 • Sio • 1. dubna 2015

  No ti museli být pod obraz … :-)

 • Aleš • 1. dubna 2015

  fajt napsal

  Aleši – řeknu to prostě, bez řádné a zásadní společenské změny nelze dneska dělat kvalitní masovou ekologii, budete ji dělat dílče, ale všudy přítomný kapitalismus, který je nastaven na brutálníspotřebu a ničím nekončící kumulaci hmotných statků,se prostě nenechá ničím eliminovat, natož nějakou přírodní potřebou harmonie a enviromentální logikou – takže,jestli se má dělat ekologie bez kompromisů, tak se musí z ekologa stát nejdříve velmi zásadní politik, který ale bude pracovat hlavně v terénu mezi lidma,aby později nabytározhodovacílegitimita měla skutečně reálný základ a nešlo pouze o partajni a prorežimní handl. ..)

  Bingo. A tohle je samozřejmě úkol vysvětlit jak torzu toho, co zbylo z ochrany přírody po řádění Bursíkovců, ale taktéž lidem nakloněným politické změně, ale o ochranu přírody se buď nezajímající či mající odlišné názory nebo spíš předsudky.
  Před vánoci tu publikoval kolektiv profesora Šmajse o nutnosti změny společenského systému k biofilnějšímu a jelikož platí bez výhrad i Kohoutův kapitalismus je kanibalismus, směr je nastíněn. Jsou lidé, kteří se s tím, co jste tu napsal, snažili změnit svět a přestože se jim ho nepovedlo zachránit, určitě mnoho škodlivých procesů zbrzdili a dodnes dodávají naději i sílu do dalších dnů. Proto je taková hysterická snaha některé okamžiky, události i lidi nejlépe zadupat do země.
  Jak říkáme s Martinem bez taky m, kde jsou ty tisíce lidí, kteří prošli ekologickou výchovou, akcemi, tábory, kroužky, školami? Kde soudruzi z USA udělali chybu?
  Je to tak, korporace, kolaborace, NATO, lži, atomizace, konkurence, zbrojní výroba, petrodolar, oligarchové (i ti, co si tak neříkají), chudoba, megalomanské projekty, nesouměřitelnost, beznaděj, vTTIP, Monsanto, hitlermarkety, potěmkiniády a vítězství formy nad obsahem a všudepřítomná merdia, to s ochranou přírody kompatibilní není.

 • Gatta • 2. dubna 2015

  Re zedd – jde o to, že by dnešní lidstvo se už mělo začít vnímat jako jeden společný živočišný druh, který nedělá nic jiného, než se snaží v rámci té Darwinovské konkurence přežít. Druh sice hojný, ale dnes velmi zranitelný. A že velmi životaschopných biologických zájemců o nastoupení na místo „člověka“ je nepočítaně.

  Evoluce pracuje tiše a vytrvale … i pro, nebo prroti tomu „Bohem vyvolenému druhu“.

  Re Aleš – „… korporace, kolaborace … … “
  Je to směs lidských, špatně nastavených umělých pravidel řízení společnosti a přirozených vlastností živého organismu ve snaze uspět, a díky tomu přežít a zajistit potomstvo.

  A jsme zase u toho, co napsal fajt.

 • Aleš • 2. dubna 2015

  Gatta. Jsme. Ale jde o to, že klepl kladívkem přímo na hlavičku hřebíku až posledním komentářem, a jde o víc. Není to tak že by environmentální logika byla nepoužitelná nebo nepotřebná. To co řekl fajt a ta environmetální logika věcí jsou dvě spojené nádoby a evoluce je jen drobný podklad široké a pestré mozaiky jevů. Mnoho snah, které z úzkého a krátkodobého hlediska mohu vypadat jako snahy o přežití, jsou snahami o záhubu. Od přirozených vlastností živých organismů se jako druh hodně vzdalujeme. Různé druhy fetišismu můžeme ještě přirovnat k nesmyslnému přebujelému růstu paroží. Ale člověk tady zašel ještě dál. Kéž bychom byli jen hloupou opicí, již předběhl vlastní stín.
  Cnemo: Vám opravdu nechybí černý humor. V roce 1986 při dovolené v Piešťanech jsme potkávali dětské rekreanty z Černobylu. Měli tam pěkný výhled na Jaslovské Bohunice…

 • zedd • 2. dubna 2015

  Gatto, s tím nelze než souhlasit.

  Cnemo, můžem se do krve hádat, zda je horší plutonium nebo dioxiny. Doufám, že se shodneme alespoň na tom, že ani jedno nechceme.