Hnutí Duha: Nová studie britských vědců o karcinogenitě glyfosátu

Tisková zpráva Hnutí DUHA

Nová studie: Glyfosát působí závažné onemocnění jater už při kontaktu s velmi malými dávkami herbicidu Roundup

čtvrtek 19. ledna 2017

Podle nové studie britských vědců způsobuje dlouhodobé vystavení nízkým dávkám herbicidu Roundup, jehož aktivní složku tvoří glyfosát, poškození jater u krys [1]. Dávka herbicidu způsobující toto onemocnění byla přitom 75 000 krát menší, než jaká je povolena v Evropské unii – konkrétně se jedná o denní dávku čtyř nanogramů glyfosátu na kilogram tělesné váhy.

Jedná se o první studii, která prokazuje spojitost mezi běžnou spotřebou Roundupu a závažnou nemocí jater, konkrétně nealkoholickou tukovou jaterní chorobu (NAFLD). Poukázal na to jeden z autorů studie, doktor Michael Antoniou z King’s College London. Připomněl také, že úřady na celém světě přijímají studie toxicity na potkanech jako ukazatele rizik pro lidské zdraví [2].

Glyfosát je navíc klasifikován Světovou zdravotnickou organizací jako pravděpodobný karcinogen. Výrobce Roundupu, firma Monsanto, čelí více než třem desítkám žalob lidí, podle kterých přípravek Roundup s účinnou složkou glyfosát způsobil rakovinu krve [3].

V roce 2015 tvořil v České republice glyfosát  téměř 32 % spotřeby všech herbicidů a desikantů [4]. Používá se hojně nejen v zemědělství, ale také na soukromých a veřejných prostranstvích, například i na dětských hřištích. Testování v roce 2013 objevilo glyfosát v moči šesti Čechů z deseti [5]. Jeho používání je přitom často zbytečné, v zemědělství je mnohem bezpečnějším a dlouhodobějším řešením například vhodný výběr a střídání plodin, pěstování smíšených kultur, orba nebo menší umělé hnojení; při sklizni stačí respektovat vhodnou dobu sklizně. Na veřejných prostranstvích lze likvidovat plevel horkou vodou pomocí speciálních napařovacích zařízení.

Hnutí DUHA spolu již s téměř patnácti sty lidmi vyzývá české ministry, aby se zasadili o výrazné omezení spotřeby glyfosátu u nás. Více informací o výzvě a glyfosátu, stejně jako možnost k výzvě se připojit, najdou lidé na stránkách www.parkybezchemie.cz.

Glyfosát má v současnosti v Evropské unii udělenu dočasnou registraci do konce roku 2017, nicméně jednotlivé členské státy jej mohou zakázat nebo omezit samy už nyní. Česká republika ovšem v současné době nestanovuje pro použití glyfosátu žádná omezení.

Doktor Michael Antoniou z King’s College London, jeden z autorů studie, řekl:
“Výsledky naší studie jsou velmi znepokojující. Poprvé ukazují kauzální spojení mezi běžnou úrovní spotřeby Roundupu v dlouhodobém horizontu a závažnou nemocí – konkrétně nealkoholickou tukovou jaterní chorobu. Výsledky také naznačují, že regulační orgány by měly přehodnotit hodnocení bezpečnosti herbicidů na bázi glyfosátu.“

Klára Kyralová, expertka na potraviny a zemědělství Hnutí DUHA, řekla:
“Další studie potvrdila vážné pochybnosti o nezávadnosti glyfosátu, jednoho z nejpoužívanějších herbicidů. Pravděpodobné karcinogenní účinky i souvislost se závažným onemocněním jater, a to dokonce při vystavení tisícinásobně menším dávkám, než jaké jsou povoleny, jsou podle nás dostatečným důvodem, proč bychom měli spotřebu glyfosátu výrazně omezit. V současné situaci, kdy víme, že glyfosát je nadužíván a v mnoha případech existují mnohem bezpečnější metody, je nepochopitelným hazardem vystavovat zbytečně veřejnost i životní prostředí glyfosátovým herbicidům.“

Poznámky:

[1] Mesnage R, Renney G, Séralini GE, Ward M, Antoniou MN. Multiomics reveal non-alcoholic fatty liver disease in rats following chronic exposure to an ultra-low dose of Roundup herbicide. Scientific Reports, 2016; 6:39328, dostupná na http://www.nature.com/articles/srep39328

[2] http://env-health.org/IMG/pdf/10.01.2017_-_pr_glyphosate_findings_002_.pdf

[3] http://www.huffingtonpost.com/carey-gillam/what-killed-jack-mccall-a_b_9852216.html

[4] Desikanty jsou přípravky používané na dosoušení plodin těsně před sklizní (např. obilovin, řepky ad.). Zdroj statistiky: Statistika Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ).

[5] Více o testování zde: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/sest-z-deseti-cechu-ma-v-tele-toxicky-herbicid

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
19. 1. 2017 22:12

Pretože táto téma tu už bola nedávno diskutovaná,tak len zopakujem to,čo som už raz napísal.
Boj proti Roundupu a glyfosátom obecne sa blíži k víťaznému koncu.Nie že by zásluhou ekológov,ale jednoducho preto,že účinnosť glyfosátov sa znižuje vďaka nadobudnutej rezistencii burín proti herbicídom na bázi glyfosátov.Na scénu prichádza nový herbicíd „Clearvis R“ktorý nie je založený na glyfosáte,čo však neznamená,že je menej nebezpečný.
http://www.agro.basf.sk/agroportal/sk/sk/pripravky/productcatalogue/produkt_detail_28931.html
https://www.dekalb.sk/repka/informacne-centrum/odborne-clanky/clearfield-repka-otazky-a-odpovede
Takže,keď padne glyfosát,začne boj proti Clearvis R,ktorý potrvá dovtedy,kým neklesne aj jeho účinnosť a Monsanto/Dekalb R zase neprídu na trh z novým herbicídom.

peter.
20. 1. 2017 7:46

oprava:
Správny názov nového herbicídu je „Cleravis“
Výpis z karty bezpečnostných údajov v súlade s Nariadením EP a Rady č.1907/2006/EÚ
karcinogén kategórie 3
Možné riziká herbicídu „Cleravis“
– Možnosť karcinogénneho účinku
– Môže spôsobiť senzibilizáciu pri kontakte s pokožkou
– Veľmi toxický pre vodné organizmy,môže spôsobiť dlhodobé,nepriaznivé účinky vo vodnej zložke životného prostredia.

Gatta
Gatta
20. 1. 2017 7:56

Re peter
Mockrát jsme to tady diskutovali – a nakonec to vylezlo, o co jde a co jsme tušili od začátku. Jsem rád, že jste to tady tak shrnul.
Jen bych ještě podotknul, že silným motivem k tomuto „ekologickému tažení“ je i prošlá ochrana GF a tedy dnes jeho neomezená levná výroba jinými výrobci.

racek
racek
20. 1. 2017 12:46

Bohužel, pokud chceme nasytit 7 a více miliard lidí, bez těchto prostředků se prostě neobejdeme. Docela mi nadzvedlo tvrzení o lepších metodách střídání plodin, jo, jistě, když to naši předci používali, měli výnosy tak 15 metráků z hektarů, když se urodilo, když ne a plevelů a hmyzu se dařilo, tak sklidili co zasadili. A hladomory byly stálým průvodcem, plochy lesů klesly na minimum a přitom třeba v Evropě žilo cca 10 až 20% lidí než dnes. Jo jo, a otravy s namelu a semen s plevelů bylo spousta. Bohužel, drazí, nekazte předně bludy. Jistě, úpravy a norma zacházení s herbicidy… Číst vice »

peter.
20. 1. 2017 14:16

racek napsal Bohužel, drazí, nekazte předně bludy p.Racek Nepochopil som tento váš výrok,lebo nedáva odpoveď na otázku čo považujete z toho čo je napísané vyššie za bludy a kto ich šíri. Už v minulých diskusiách o GF sme sa viac-menej zhodli na tom,že používaniu herbicídov(a pesticídov obecne)sa vyhnúť nemožno.No zhodu sme našli aj v tom,že je potrebné zaviesť ich prísnu kontrolu.Výrobou počnúc,cez distribúciu a predaj,až po ich použitie len v tých prípadoch,kde je toto ich použitie riadne zdôvodnené. A keď už ste spomenul DDT,tak vedci sa do dnešného dňa nedokážu zjednotiť v názore na to,či vynález DDT je „omyl“ vedy… Číst vice »

racek
racek
20. 1. 2017 15:16

Pane -Peter myslím tohle, cituji … Jeho používání je přitom často zbytečné, v zemědělství je mnohem bezpečnějším a dlouhodobějším řešením například vhodný výběr a střídání plodin, pěstování smíšených kultur, orba nebo menší umělé hnojení; při sklizni stačí respektovat vhodnou dobu sklizně. Na veřejných prostranstvích lze likvidovat plevel horkou vodou pomocí speciálních napařovacích zařízení …. tohle je opravdu nebezpečné tvrzení, na úrovni prosazovaní zákazu očkovaní a pod. Mám příklad i v okolí, jeden mlady přesvědčený ekolog zakázal manželce použít antibiotické kapky pro oční zánět novorozeněte, skončilo to pochopitelně zánětem spojivek. Doktorka mohla zešílet. Hned poté pokrokář chytil chřipku a odmítl chemii,… Číst vice »

peter.
20. 1. 2017 15:42

racek napsal
emědělství je mnohem bezpečnějším a dlouhodobějším řešením například vhodný výběr a střídání plodin, pěstování smíšených kultur, orba nebo menší umělé hnojení; při

To je fakt blud.Keď si predstavím obrovské lány niekde v RF,Kanade alebo USA….obárať vriacou vodou…tak vám ďakujem za vysvetlenie.Čo už…
Máte pravdu,súhlasím s vami.

Gatta
Gatta
20. 1. 2017 15:50

racek napsal Pane -Peter myslím tohle, cituji … Jeho používání je přitom často zbytečné, v zemědělství je mnohem bezpečnějším a dlouhodobějším řešením například vhodný výběr a střídání plodin, pěstování smíšených kultur, orba nebo menší umělé hnojení; při sklizni stačí respektovat vhodnou dobu sklizně. Na veřejných prostranstvích lze likvidovat plevel horkou vodou pomocí speciálních napařovacích zařízení ….tohle je opravdu nebezpečné tvrzení, na úrovni prosazovanízákazu očkovaní a pod. Mám příklad iv okolí, jeden mlady přesvědčený ekolog zakázal manželce použít antibiotické kapky pro oční zánět novorozeněte, skončilo to pochopitelně zánětem spojivek. Doktorka mohla zešílet. Hned poté pokrokář chytil chřipku a odmítl chemii, totiž… Číst vice »