Hnutí Duha: Ochránci přírody evropských zemí se zastali českých národních parků

Společná tisková zpráva České společnosti ornitologické, BirdLife Europe and Central Asia a nadace pro divokou přírodu Aevis

pátek 16. února 2017

Mezinárodní organizace pro ochranu ptáků BirdLife Europe and Central Asia i všechny významné nevládní organizace zabývající se ochranu přírody ze sousedního Slovenska poslaly zdvořilý apel našim poslancům, aby nedopustili ohrožení českých národních parků změnami v novele zákona o ochraně přírody, které v lednu navrhl Senát [1].

„Návrhy Senátu pokládáme za nekonzistentní s evropskými zvyklostmi ochrany národních parků a destruktivní pro samotnou krásnou českou přírodu. I když už nežijeme ve společném státu, není nám česká příroda lhostejná a víme, že i vám záleží na té naší, slovenské,“ uvádí ve společné výzvě jednadvacet slovenských organizací [2].

Stejně tak BirdLife Europe and Central Asia sdružující organizace na ochranu ptáků a přírody z celé Evropy upozorňuje, že „senátní pozměňovací návrhy vedou k vážnému oslabení ochrany přírody v národních parcích, stejně jako k nejasnostem a pochybnostem o exaktním výkladu jejich textu“.

V Česku podepsalo výzvu poslancům, aby zastavili likvidaci národních parků za necelé čtyři týdny už přes 30 tisíc lidí a další se stále přidávají na https://www.zachranmenarodniparky.cz/.

Rastislav Mičaník, ředitel nadace pro divokou přírodu Aevis, řekl: „Je naivní si myslet, že zákon o ochraně přírody vyřeší všechny problémy ochrany přírody. Je však zarážející, když dokonce senátoři svým návrhem zákona mohou tyto problémy reálně zhoršit. Jestli existuje v České republice možnost přijmout dobrý zákon o ochraně přírody, je nutné ji jednoznačně využít. Česká příroda, ke které máme i my Slováci stále silný citový vztah, si to určitě zaslouží. A to zejména v národních parcích, kde je to nejcennější přírodní bohatství.“

 Ariel Brunner, šéf politiky ochrany přírody BirdLife Europe and Central Asia, říká:  „BirdLife sleduje vývoj ochranářské legislativy ve všech zemích Evropy, protože příroda nezná hranice a i v českých národních parcích se chrání to nejcennější z naší společné evropské přírody. Je nanejvýš potřebné, aby v Česku začala platit kvalitní právní úprava, kterou již jednou poslanci schválili.“

Poznámky:

[1] http://hnutiduha.cz/aktualne/senatori-dnes-navrhli-znicit-ceske-narodni-parky-nechteji-vyslyset-verejne-mineni-ktere-si

[2] Seznam organizací, které poslaly společnou výzvu našim poslancům:
Rastislav Mičaník, riaditeľ, Nadácia Aevis
Mgr. Miroslava Čierna Plassmann, PhD., koordinátorka pre Slovensko, WWF Slovensko
Ing. Štefan Szabó, predseda, PhD., SOSNA o.z.
Mgr. Rudolf Pado, predseda, Občianske združenie TATRY
Peter Medveď, riaditeľ, Nadácia Ekopolis
Ing. Juraj Lukáč, náčelník, Lesoochranárske zoskupenie Vlk
Mgr. Richard Medal, štatutár, Centrum environmentálnych aktivít
Ing. Marián Jasík, riaditeľ, Inštitút pre ochranu prírody
Mgr. Miroslav Demko, riaditeľ, Slovenská ornitologická spoločnosť / BirdLife Slovensko
RNDr. Tomáš Kušík, PhD., predseda, Bratislavské regionálne ochranárske združenie
Ing. Daniel Lešinský, PhD., predseda, CEPTA – Centrum pre trvalo udržateľné alternatívy
Katarína Šimončičová, predsedníčka, MV Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny
Branislav Moňok, podpredseda, Priatelia Zeme – SPZ
Jozef Chavko, predseda, Ochrana dravcov na Slovensku
Mgr. Juraj Hipš, riaditeľ, Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
Sara Heltai, poverená riaditeľka, Greenpeace Slovensko
Milan Šagát, riaditeľ, VIA IURIS
Juraj Zamkovský, riaditeľ, Priatelia Zeme-CEPA
Ing. Juraj Vysoký, podpredseda, PRALES, o.z.
Viliam Bartuš, štatutár, Zelený kameň
Ing. Jana Pavlíková, štatutárka, Združenie Slatinka

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
18. 2. 2017 13:53

Děkuji Všem Slovákům za podporu České ochrany přírody, a dodávám že nejen v národních parcích. Senátní „návrh“ je paskvil, který útočí na samou podstatu OPaK. Je příznačné, že pro „ochranu neznající státních hranic“ se vyslovují v mnohém ornitologové, či lidé a organizace zabývající se velkými savci. Mnohé části přírody máme společné nejen v celé Evropě (Středomoří), ale i např. s Afrikou (kde mnozí ptáci odlétají do zimovišť). Opravdová ochrana přírody je nemožná bez ochrany přirozených stanovišť, biotopů. Masivní a plošný tlak na přírodu a ekosystémy a jejich fungování naopak dále zvyšuje význam a úlohu „velkoplošných“ chráněných území. V poslední době… Číst vice »

Béda
19. 2. 2017 14:33

Americká společnost Tesla vybírá v Evropě druhé místo pro svoji druhou velkou továrnu a jednou z možných lokalit je Česko. Vše pod pláštíkem ekologického hospodářství a ochrany životního prostředí. Spekulacím o atraktivitě Česka pomáhá zmíněná skutečnost, že v Krušných horách jsou k dispozici velké zásoby lithia, o kterém se mluví jako o nové ropě. Lithium je klíčová surovina pro výrobu baterií, které jsou zas jednou z klíčových součástek celého elektromobilu. Rve se o něj americká Tesla, společnost Geomet, patřící do australského konsorcia European Metals,ale také firma Cínovecká deponie, kterou vlastní skupina RSJ miliardáře Karla Janečka. Dopadne to skutečně tak, že… Číst vice »

jogín
jogín
19. 2. 2017 21:32

Bohužel je kolem národních parků totální guláš. Samozřejmě je třeba zatrhnout „rozvoj obcí“ na úkor přírody. Jenže ochraňovat umělou monokulturu smrku v naději, že za 1500 let dojde k obnovení klimaxových porostů je totální blbost. To je totiž ekologický význam rozšiřování 1.zón.