Hnutí Duha: Šelmí hlídky mají za sebou 15. úspěšný ročník

DOŠLO I NA UNIKÁTNÍ SETKÁNÍ S RYSEM

středa 20. května 2015

Rysí a Vlčí hlídky Hnutí DUHA, které pomáhají chránit a mapovat výskyt velkých šelem na Šumavě, v Pošumaví a na česko-slovenském pomezí, mají za sebou další úspěšný ročník. Zapojilo se celkem 205 dobrovolníků, kteří kromě stovek důkazů o přítomnosti velkých šelem měli letos štěstí i na setkání s divokým rysem a dalšími vzácnými zvířaty.

Dušan Rybář se Rysích hlídek zúčastnil i se svým dvanáctiletým synem Simonem. Při stopování starších rysích stop si všimli rysa, který poklidně seděl na nedaleké skále a pozoroval je. Byl vzdálený pouhých 30 metrů.

Simon Rybář, dobrovolník Rysích hlídek, řekl:Setkal jsem se s bájným tvorem obklopeným záhadami a zvěstmi o krvelačné bestii – rysem. Čím více jsem se přibližoval, čím více jsem se cítil jako kořist, tím více jsem si uvědomoval, že všechny mýty o tomto tvoru jsou nepravdivé. Nestála přede mnou krvelačná bestie, nýbrž člověku neškodný, úctyhodný obyvatel lesa.

O týden dříve se dobrovolníci Rysích hlídek setkali s jiným rysem [1] v opačné části Šumavy. Několik minut mohli pozorovat tohoto fascinujícího zástupce naší divočiny při denním odpočinku a mytí. Jindy „hlídkaři“ narazili na ohroženého a plachého tetřeva hlušce či jednu z nejvzácnějších sov České republiky, puštíka bělavého. Tyto jedinečné zážitky svědčí o tom, že v české krajině doposud zůstávají kouty divočiny, které poskytují domov vzácným druhům zvířat a rostlin.

Rysí a Vlčí hlídky Hnutí DUHA rozšířily v uplynulých měsících oblasti své působnosti: vedle Moravskoslezských Beskyd, Javorníků a Šumavy se zaměřují také na Jeseníky a Bílé Karpaty, v Čechách pak hlídky operují také v Novohradských horách, v Blanském lese či v okolí vojenského prostoru Boletice. Dobrovolníci v terénu fungují jako prevence proti pytláctví, zároveň získávají data o výskytu velkých šelem – za poslední sezónu organizátoři evidují více než pět stovek nálezů stop nebo trusu. Vzorky exkrementů a srsti pak odborníci z univerzit a dalších výzkumných institucí využívají pro speciální analýzy, například genetické, které pomáhají lépe odhadnout stav populací velkých šelem v České republice. Data Vlčích hlídek vědci uplatnili například ve studii publikované v prestižním vědeckém časopisu Science [2] nebo v nové knize Velké šelmy na Moravě a ve Slezsku [3]. Sami účastníci si kromě dobrého pocitu z pomoci přírodě odnášejí také nezapomenutelné zážitky.

Práci Vlčích hlídek přibližuje také nový dokumentární film Jana Svatoše Causa Carnivora, který měl 13. 5. premiéru v Praze. Další projekce spojená s debatou o perspektivě velkých šelem v naší krajině se uskuteční 2. 6. 2015 v Brně [4].

Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek, řekla:Celá Šumava, ale také navazující Český les, Blanský les, Novohradské hory či Boletice v sobě skrývají velmi cenné kousky divočiny, které i dnes poskytují vhodné prostředí pro chráněné šelmy. V rámci právě končícího projektu Trans-Lynx [5], jehož byly Rysí hlídky také součástí, biologové na území Jihočeského a Plzeňského kraje zaznamenali 63 dospělých jedinců rysa, fotopasti ale zachytily i další vzácné druhy jako je vlk nebo los.

Miroslav Kutal, koordinátor Vlčích hlídek, řekl:  „Za 15 let monitoringu v Chráněné krajinné oblasti Beskydy jsme kromě množství pobytových znaků velkých šelem zaznamenali i pokles kladení masitých návnad, tedy i snížení rizika pytláctví. Je také potěšující, že počet lidí, kteří jsou ochotni se do ochrany vzácných šelem zapojit, se stále zvyšuje. Je to signál, že náš vztah k velkým šelmám se dlouhodobě zlepšuje a to je pro budoucnost našich šelem velmi důležité.

Poznámky:

[1] http://www.selmy.cz/clanky/rysovi-tvari-v-tvar/

[2] http://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/velke-selmy-a-lide-mohou-zit-v-evrope-vedle-sebe/

[3] http://www.selmy.cz/informacni-zdroje/knihy-studie-publikace/velke-selmy-na-morave-a-ve-slezsku/

[4] http://www.selmy.cz/osveta/film-causa-carnivora

[5] http://translynx.selmy.cz/

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
20. 5. 2015 14:02

Včera proběhlo terénní šetření ohledně možné konfliktní těžby v jedné z cenných lokalit CHKO Jeseníky, která by měla v budoucnu patřit k tzv. „klidovým zónám výskytu šelem“. https://www.youtube.com/watch?v=Ivd2DbWw20g Přes komplikované jednání, byla všemi- vč. pracovníků místní Lesní správy – projevena ochota těžbu upravit tak, aby hlavní parametry příhodnosti lokality pro šelmy (konkrétně rysa ostrovida) byly zachovány, ev. zlepšeny. O konkrétní podobě těžeb tak nebylo přímo v terénu rozhodnuto, ale setkání dává opatrnou naději na postupné systémové porozumění potřebám ochrany klidových lokalit, které šelmy potřebují zejména ke svému rozmnožování. Zmíněna byla opět problematika škod zvěří, rizika přemnožení lýkožrouta. I z tohoto… Číst vice »

Aleš
Aleš
21. 5. 2015 12:53

Touhle cestou bych chtěl veřejně poděkovat především pánům Mirkovi Kutalovi a Martinovi bez taky m za realizaci praktické ochrany šelem u nás.

Martin (už bez taky m)
24. 5. 2015 14:58

Povedený výběr hudby pro potěšení a uklidnění ve zdařilém provedení
https://www.youtube.com/watch?v=5g6GSur3BIE