Diskuze k článku


 • Vlastimil • 23. února 2017

  Cituji z článku: Je však také potřeba pomoci vyměnit staré kotle a kamna na uhlí i těm sociálně nejslabším. Stát by jim měl nejen přispět, ale uhradit veškeré náklady a pomoci s pořízením i výměnou topení. Konec citace. Bezpochyby skvělá myšlenka. Brzdou je venkov. Venkov, kde není zavedený plyn. Venkov, kde staré rozvody v obci neumožňují ani v nových domech topit elektřinou. Co dodat? Tenhle stát na plánované změny prostě nemá a při současné politice nebude mít peníze. Obrovskou pomocí by bylo, kdybychom zde měli stejné platy jako jinde. A levné potraviny. Když vláda a poslanci vyřeší tohle téma, o ostatní se postarají lidé ve většině případů sami.
  Jinak se dobrá myšlenka ztratí ve zdlouhavých objektivních potížích. A jen malý dodatek. Stát chce kontrolovat a trestat znečišťovatele, ale je schopen dodat domácnostem a tepelným elektrárnám kvalitnější uhlí? Kde by ho vzal, že?

 • Aleš • 23. února 2017

  Stav ovzduší i na venkově zlepšit jde, a to nejen prostřednictvím dotací a plynofikace, ale i důsledným dodržováním kvality paliv včetně přechodu na čistší paliva, kotlů a topných zařízení, čistoty komínů, vyvložkování ale i správných technologických postupů při topení.
  K tomu nechť slouží legislativa, občanská aktivita, činnost komisí životního prostředí, orgány státní správy, v případě nedostatků organizace zaměřující se na životní prostředí jako objekt svého zájmu. Související jsou i problémy sociální, nedořešené odpadové hospodářství a nedostatečná osvěta související s klesající úrovní školství. Na tom všem se dá však také pracovat. Nová doba krom negativ přináší i nové technologie, spalování peletek a briket vyrobených z dřevěných pilin, tepelná čerpadla, ohřev vody pomoci solárních panelů na střechách, jež samozřejmě vyrábí teplo s vyšší účinností než starší technologie… Pro zájemce bych doporučil třeba veletrh Silva Regina, od malých domácností přes větší rodinné domy po školy, úřady i továrny si každý najde tu pro sebe nejlépe padnoucí technologii.
  Sociální hledisko je důležité, ale to se týká řešení nápravy širokého spektra problémů. Ale je pravda, že zřídka zástupci ekologických organizací v ČR akcentují tohle hledisko, k jejich škodě i škodě nás všech.
  A nejvykřičenější případy znečištění ovzduší jako v případě ovzduší některých čtvrtí v Ostravě či např. ve Valašském Meziříčí aktivně neřeší. Protože to by si museli vyšlápnout na různým kapitálem ovládané podniky znečisťující ovzduší a kapitálem ovládaný establishment ČR a EU, to však takovým establishmentem či fondy placené organizace nemají chuť dělat. A pokud se našli odvážlivci, jejich zdraví bylo poškozeno a jejich osudům nepřáno. Útočit na tzv. zelený fanatismus se u nás i proto míjí účinkem i cílem.

 • racek • 23. února 2017

  Hmm, ty nové technologie … jaké vlastně jsou? A co je na nich nového? Dřívím se topilo od věků. Venkovani co mají les topí dál. Ti co nemají, holt to uhlí. Že by zrovna oni měli ten hlavní vliv na znečištěné ovzduší? No a ta tepelná čerpadla … to víte, vyrobím elektřinu z uhlé s účiiností cca 25=30 %, pak jí vedu stovky kilometrů přes trafa, dráty atd. se značnými ztrátami, pak z ní čerpadlem vyrobím teplo z účinností prý až 4, tedy ve skutečnosti značně nižší … vydotuji statisíci čerpadla a dodávám elektřinu bez nějaký vyšší daně, naopak slevuji za vysokou spotřebu…. Vysledek je asi takový jako u výroby paliv s řepky … na 1 litr tohoto paliva spotřebuji o něco víc paliva fosilního, že. Voni dotace dělaj divy.
  No, zrovna jsem se podíval po roce na účinnost skvělého zařízení zvaného I Stop, které díky ekologistům budeme mít brzo povinně. Za rok provozu a 16600 km činila celková úspora 41 km, t.j. ušetřil jsem téměř 3 litry paliva v ceně pěkných 80 korun. A to se vyplatí!
  Raději nezkoumám co toto zařízení stojí. Ale že to bude řadově 10 tisíc, to bych si dovolil tipovat. Návratnost? Ehhh…. hlavní jsou přece ty 3 litry. Kolik energie stálo to zařízení …. to už se nepočítá.