Diskuze k článku


 • racek • 13. listopadu 2017

  Amatérské křižácké tažení ekoteroristů pokračuje. Vysledky jsou ovšem triskní, jak svědčí katastrofální stavy naší půdy po letech monokultur technických plodin a řepky či nedostatkem biomasy v půdě. Zatím jsem neviděl žádnou alternativu ktero by nahradili fosilní zdroje. A jediný, který může být významný a vysoce ekologický, tedy jaderky, ty oni z jakýchsi důvodů zakazují.
  Stejně je zajímavé, jak tak malý počet pomatených jedinců dokáže ovlivňovat rozhodnutí velkých států. Nebo spíš se jedná o organizované spiknutí vedené ne tak hezkými myšlenkami jak propagují. Jejich řev po nástupu pragmatika Trumpa je živen zejména od výrobců tzv. ekotechnologiíí, které bez vysokých dotací nepřežijí.
  Ten ohleduplný program je zřejmě vyhladovění z zmrznutí většiny lidstva, jinak tomu nelze rozumět.
  Já jsem pro šetření fosilních paliv, cenných surovin pro chemický průmysl. Ale náhrada musí být rozumná a efektivní. Ne různými strašlivě dotovanými větrníky a soláry či řepkou atd.

 • peter. • 13. listopadu 2017

  racek napsal
  Já jsem pro šetření fosilních paliv, cenných surovin pro chemický průmysl. Ale náhrada musí být rozumná a efektivní. Ne různými strašlivě dotovanými větrníky a soláry či řepkou atd.

  +++

 • Admirál • 13. listopadu 2017

  jsme příkladnou zemí, kde je vidět, jak to sociálně udělat (boj proti uhlíku). Solár – platí hejl. Biopaliva – platí hejl.

  Jen se snažte sociální inženýři.

 • Gatta • 14. listopadu 2017

  Re racek – SOUHLAS.

  Tohle ekotažení nemá nic společného s oprávněným apelem na důsledné šetření všemi zdroji a uvědomělou odpovědnou skromnost každého člověka.

  … „Ten ohleduplný program je zřejmě vyhladovění z zmrznutí většiny lidstva, jinak tomu nelze rozumět.“ … a taky zbavení mobility, potom bazénů, pak teplé vody vytápěných domů, cestování za dovolenou, jezení masa … … … jen se aktivisté lidem nějak ostýchají otevřeně přiznat skutečné cíle a důsledky svých krásných myšlenek.
  Jestli o nich tedy vůbec někdy přemýšleli … ?

 • peter. • 15. listopadu 2017

  peter. napsal

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Politici-vlastni-solarni-elektrarny-rekla-jasne-Vitaskova-a-varovala-cim-Cesko-ohrozuji-ekologove-512228

  Vychádzajme z premisy,že zbavenie sa fosílnych palív je nevyhnutnosť.Je ich už málo,znečisťujú životné prostredie a možno ich aj využiť efektívnejšie(napr.v chemickom priemysle).
  Na výrobu energií tak zostáva len jadro a tzv.obnoviteľné zdroje energie (voda,vietor,slnečné žiarenie,biomasa).
  Biomasa – to,že potrebu biomasy možno zabezpečiť pestovaním rýchlorastúcich drevín je utópiou.U nás prešlo tepelné hospodárstvo na biomasu a už sa rúbu prímestské lesy.Drevného odpadu,štiepok a pilín je jednoducho málo.Slama,maštaľný hnoj a odpady z poľnohospodárskej výroby sú tak nedostatkové,že sa ich nedostáva ani na obnovu úrodnosti pôdy.Ide o humusotvorné látky a ich nedostatok v ornej pôde spôsobuje úbytok tejto pôdnej zložky a následnú eróziu a znehodnotenie pôdy ako prostriedku na výrobu obživy pre ľudí.
  Vodné toky sa na výrobu el.energie využívajú a pochybujem,že výstavba ďalších hydroelektrární by bola prínosom.
  Slnečná energia má veľký potenciál,no fotovoltaika ako je popísaná vyššie,celkom isto nieje riešením.
  A skôr než zaserieme svoju krajinu stožiarmi s vrtuľami,mali by sme vedieť aký to bude mať dopad na ekotop,flóru a faunu stanovíšť tých veterníkov.
  Ostáva jadro.V Jaslovských Bohuniciac fungujú ešte dva bloky.Ich odstavenie je naplánované na rok 2044.V Mochovciach sa dokončujú okrem funkčných blokov ešte dva a pracovať majú ešte dlhšie ako tie v Jaslovských Bohuniciach.
  Medzi tým prebieha veľmi nádejný výskum v oblasti jadrovej fúzie (Tokamaky) a v oblasti projektovania orbitálnych slnečných elektrární.Predpoklad,že v priebehu 20 – 30 tich rokov prinesú tie výskumy riešenie problému výroby „čistej“ energie je viac ako realistický a preto sa do vtedy plne spoliehajme na jadrové elektrárne.Neexperimentujme s niečím o čom nevieme,aké to bude mať následky .

 • peter. • 15. listopadu 2017

  peter. napsal
  Medzi tým prebieha veľmi nádejný výskum v oblasti jadrovej fúzie (Tokamaky) a v oblasti projektovania orbitálnych slnečných elektrárn

  http://techbox.dennikn.sk/mit-fuznym-reaktorom-prekonal-rekord-ho-odstavili/