Hnutí Duha: Tisíce lidí demonstrují v Bonnu za rychlejší odchod od uhlí. Mezi nimi i Češi a Slováci

Tisková zpráva Hnutí DUHA

sobota 4. listopadu 2017

„Konec doby uhelné“ či „Slunce a vítr místo uhlí“, to jsou dvě z mnoha hesel, které se dnes objevily na obřím poklidném shromáždění a pochodu v německém Bonnu. Zúčastnilo se ho přes deset tisíc lidí z desítek zemí světa, mezi nimi i výprava dobrovolníků a dobrovolnic Hnutí DUHA a dalších aktivních lidí z Česka a Slovenska.

Na akci se setkali aktivní lidé z Evropy a dalších bohatých i rozvojových zemí s farmáři z Afriky, Asie či Latinské Ameriky i představiteli a představitelkami přírodních národů. Shromáždění a pochod se konaly před začátkem další globální klimatické konference (pořádané státem Fidži právě v německém Bonnu) a chce politikům a političkám ukázat, že lidé chtějí čistý vzduch a čistou energii.

Fotografie z akce k volnému užití jsou ke stažení ZDE.

Konference konající se pod hlavičkou OSN je už druhá, která se uskuteční po přijetí přelomové Pařížské klimatické dohody z roku 2015. Pro Českou republiku je dnes zároveň první den, kdy je plnohodnotnou smluvní stranou této dohody. Musí tedy začít v souladu s dohodou pracovat na ukončení závislosti na fosilních palivech, jejichž pálení je hlavní příčinou probíhající změny klimatu.

Přestože díky opatření, která státy dosud přijaly, přestaly růst emise skleníkových plynů, jejich koncentrace v atmosféře však nadále roste. Podle nejnovějších zpráv Světové meteorologické organizace dosáhla koncentrace CO2 nového rekordu 403 ppm (403 molekul CO2 na milion částic vzduchu) v roce 2016 [1]. To je už téměř o polovinu více než před 250 lety (kdy prakticky začalo významnější pálení fosilní paliv) a pravděpodobně je to největší koncentrace za posledních 20 milionů let.

Přitom právě naše země je jedním z evropských rekordmanů v emisích skleníkových plynů. Vypouštíme asi 11 tun oxidu uhličitého na hlavu a rok, průměr EU je přitom 7 tun. Podobně jako EU je na tom Čína, zatímco Indie vypouští necelé 2 tuny a Keňa pouhých 300 kilogramů oxidu uhličitého na osobu. [2]

ČR má ovšem zároveň velké příležitosti, jak znečištění snižovat a tím navíc zlepšit stav ovzduší a posílit ekonomiku [3]. Zatím totiž nevyužíváme potenciál čistých domácích obnovitelných zdrojů, zbytečně a na vývoz elektřiny pálíme uhlí v zastaralých a nízkoúčinných elektrárnách či přežitých domácích uhelných kotlích a kamnech. Přitom škody způsobené uhlím (a ropou či plynem) na zdraví a životním prostředí zatěžují také ekonomiku. Oproti tomu například poplatky z vytěženého hnědého uhlí jsou pouhá 3 procenta jeho tržní ceny a jsou tak výhodné pouze pro uhlobarony.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, z Bonnu vzkázal: „Lidé nejen v Evropě mají jasno. Změna klimatu je vážný problém a znečištěný vzduch dýchat nechceme. Nejen tady na velikém shromáždění a pochodu v Bonnu, ale i ve všech průzkumech veřejného mínění jasně zaznívá: čistá energie větru či Slunce je lepším řešením než uhlí, státy by měly podporovat změnu. To je vzkaz i do České republiky, která se dnes stává smluvní stranou Pařížské dohody a přebírá globální cíl – konec závislosti na fosilních palivech.“

Lukáš Osvald, koordinátor dobrovolníků a dobrovolnic Hnutí DUHA, z Bonnu vzkázal: „Globální změna klimatu a její následky jsou celosvětovým problémem, který se na první pohled zdá být příliš velký, neřešitelný a vzdálený. Opak je však pravdou a každý jeden z nás může přispět k řešení. Jen v České republice jsou dnes tisíce lidí, kteří přispívají ve svém volném čase k řešení příčin i dopadů klimatických změn. Zapojují se do výzev, sbírají podpisy, píšou politikům a političkám, organizují veřejné akce, překládají studie a pomáhají při stovkách dalších aktivit. Všechno dohromady tvoří dobrovolnickou mozaiku světa, v němž se velkých problémů nebojíme, ale aktivně se podílíme na jejich řešení.“

Poznámky:

[1] tisková zpráva Světové meteorologické organizace https://public.wmo.int/en/media/press-release/greenhouse-gas-concentrations-surge-new-record

[2] Data za rok 2015, viz http://edgar.jrc.ec.europa.eu/overview.php?v=CO2ts_pc1990-2015

[3] http://hnutiduha.cz/aktualne/zitra-cr-oficialne-pristoupi-k-parizske-klimaticke-dohode-jako-posledni-zeme-v-eu
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Admirál
Admirál
6. 11. 2017 10:35

Konec konců, proč neodejít od uhlí. Není to, co se týká lokálních topenišť, zdovna voňavé topení.

Co místo něj, aby to bylo pro chudší přijatelné?

Slunce máme plné širé lány. Platí to hejl. Štěpku je se o sto šest. Ani to už nikdo nechce. To taky platí hejl a krjinu na plot nekoupíš.

idiotronic
6. 11. 2017 11:49

Kdybyste (raději v létě) navštívil nějakou železniční stanici obklopenou lesy v příhraničí, které se dříve jmenovalo pohraničí, například Horšovský Týn, najdete tam připravené obrovské množství klád, které čeká export. Možná by Němci krajiny odprodali, až dřevo zpracují. Rozdíl je patrný i například mezi Domažlicemi a Brodem nad Lesy (Furth in Wald). Zatímco v Domažlicích jsem truhláře neviděl, v Brodu měl vystaveny pěkné poličky z bukového dřeva (z druhé strany hranice). Ale u nás se dostanou mnohem lepší, nebo alespoň těžší z rozemletého dřeva. K tomu omezení uhlí: nebylo by vhodnější, kdyby hnutí Duha razantně intervenovalo v Pekingu za omezení těžby… Číst vice »

zedd
zedd
6. 11. 2017 12:11

Moderní kotle na hnědé uhlí jsou až překvapivě efektivní. Provozuju jeden 18KW Atmos a proti předchozímu výrobku někdy z 80. let ze Škodovky je to jak nebe a dudy. Starší kotel jsem musel co měsíc pracně čistit od vrstvy dehtu a kouřovod od sazí. Vymetat komín v půlce a po sezóně byla bezpodmínečná nutnost (jednou mi saze chytly a není to žádná prdel). Z komína sice nelezla ta typická nažloutlá oblaka jako z prohořívacích systémů, ale byl přeci jen vidět černý kouř. Teď je na komíně poznat, že se topí, jen když mrzne a sráží se ze zplodin vodní pára.… Číst vice »

zedd
zedd
6. 11. 2017 12:42

Samozřejmě stále lezou z komína sloučeniny síry a ten nejjemnější popílek, což může být u větších aglomerací problém. To se týká do značné míry i topení dřevem, resp. štěpkou. U dřeva je navíc potíž s tím, že potřebujete opravdu objemný kotel, což je drahé na pořízení a ne každému se to vejde do kotelny. Kotle na štěpku (ty domácí jsou spíš na pelety) vyžadují automatický podavač, což zabírá hromadu místa. Zároveň ke všem moderním systémům musíte mít akumulační nádrže s izolací …. kotelny rodinných domků tohle málokdy utáhnou. Schozy i kapacita sklepů je udělaná na uhlí a topení dřevem se… Číst vice »

zedd
zedd
6. 11. 2017 12:48

Hnědouhelné elektrárny bych postupně odstavoval a nahrazoval plynovými. Ty nejlépe odpovídají současným požadavkům na výkyvy dané německými větrnými parky a zdejším solárním tunelem.

idiotronic
6. 11. 2017 13:37

zedd napsal
nejlépe odpovídají současným požadavkům na výkyvy dané německými větrnými parky a zdejším solárním tunelem.

Absolutní souhlas, plynová topeniště lze bez újmy na čistotě provozu zmenšovat (důležité pro venkov) . Absurdní je ovšem, že výkyvy, dané německými větrnými parky, které se vyrovnávají zčásti přes českou přenosovou soustavu a to otrocky ZADARMO (rozhodnutí EK), budou kompenzovány s využitím PLACENÉHO plynu.

abx
abx
6. 11. 2017 13:38

zedd, to nie je vecou len KOTLA, ale najma vecou kurenia. spalovanie uhlia, dreva musi byt pri urcitej minimalnej teplote, vtedy je najlepsia premena paliva na teplo. prave kvoliva optimalnejsiemu spalovaniu treba pridat Akumulacny zasobnik, aspon takych 2000l v zavislosti od vykurovaneho priestoru, nakolko ten umozni vyssie teploty a teda menej skodlivych splodin a dechtovania. teda kuri sa z Ak. zasobnika, nie z kotla, ktory je castokrat zachladeny – prejavom je potom dechtovanie.

zedd
zedd
6. 11. 2017 15:01

abx, dovolil bych si upozornit, že Vaše výhrady jsem zohlednil už v předchozích příspěvcích.

Ke kotli jsem si udělal frontend přes Arduino, ale je to spíš jen taková frajeřina. Základní kontrolní systémy dobře fungují perfektně i v manuálním režimu, jen tomu člověk musí trochu rozumět. Což je na druhou stranu nevýhoda, protože to nemůžu jen tak někomu svěřit.

K té akumulaci: Měl jsem na výběr, jestli zařídím něco s automatickým podavačem a 1000L akumulátorem, nebo manuál s 2000L … prostě prostorový problém. V kotelně je najednou hodně těsno a spostě lidem se to tam ani nevejde.

zedd
zedd
6. 11. 2017 15:17

Ovšem pokud máte ve sklepě velké akumulátory, spoustu ženskejch a dětí na mytí, pak už je zajimavé do toho připojit i solární kolektory a vyhodit normální boiler … pokud to dává trubkově smysl, což ne vždycky dává. Ušetří to ty okrajový dva měsíce z topný sezóny + veškerý cachtání fanatiků hygieny. I v tomhle případě je to ale investice, která se vyplatí (početné rodině) při současných cenách tak nejdřív za 8 let.

Kdyby se to všechno dělalo od podlahy včetně hrubé stavby, pak OK, ale při rekonstrukci normálního vesnického domku člověk narazí na spousty limitů.

zedd
zedd
6. 11. 2017 15:35

U těch moderních kotlů je taky potřeba počítat s elektrickou zálohou pro čerpadla. Počítejte kolem 10 tisíc korun za kompletní řešení s rel. malou kapacitou. Můžete si to udělat sami s velkou levnou baterkou, pokud máte nějaké základní znalosti elektriky. Nakonec sem si to udělal sám + 5 a 12V rozvod na krabičky. 12h výpadek čezu jsem strávil v teple a na inetu.

zedd
zedd
6. 11. 2017 15:46

Co je maximální vopruz, tak jsou revize. Jednou jsem tu měl náhradníka, kterej pořádně ńevěděl, která bije, neznal základní fyzikální jednotky a zcela ho vyděsilo, že mám na každý trubce 1W teploměr (kreslí mi to pak pěkný grafy a posílá SMS, že mám přiložit).

abx
abx
6. 11. 2017 19:54

to miesto byva problem, ale akumulacna N. nemusi byt iba v kotolni, moze byt barskde inde, napriklad pod schodami a moze pozostavat z viacerych pospajanych nadob. poskytuje aj dalsie moznosti, zohrievanie uzitkovu vodu plus solarne vyhrievanie. jedina podmienka, dobra izolacia. zalozny zdroj pre cerpadla musi davat realny sinus, inak cerpadlo vibruje, kedze tam je indukcny motor s kotvou nakratko. prakticke info pre napriklad tu:
http://forum.tzb-info.cz/115160-akumulacni-nadrze-zkusenosti-s-provozem/vsechny-prispevky

Točmistr
Točmistr
7. 11. 2017 9:41

No paráda, jak se tam ti lidé z celého světa dostali, předpokládám že na kole nebo pěšky ? Vono totiž auto nebo letadlo, při výrobě a používání, vyplodí docela dost CO2. Je to jen agenda, oni na nějaké klima ve skutečnosti kašlou. Na klima, na které ve skutečnosti CO2 nemá velký vliv (křivka jeho působení jako skleníkového plynu totiž není lineární, pssst!). A víte co se mimojiné, po letech zjistilo ? Že za ozónovou vrstvu není zodpovědný Freon, ale něco docela jiného. Doporučuji sledovat velká média: boj proti změně klimatu, homofobii, islamofobii, terorismu, drogám, zlobivým státům…nepoužívají náhodou ve všech těch… Číst vice »

idiotronic
7. 11. 2017 16:44

Točmistr napsal jak se tam ti lidé z celého světa dostali, předpokládám že na kole nebo pěšky ? Podobně reagovali moji teenagerové, když jsem s nimi navštívil vzorový pasivní dům ve Fürthu u Norimberka. Vyšlo najevo, že provádějící aktivista přijel do práce autem na benzín a doma topí plynem, a že sluneční energii sice využívá pasivní dům, v němž provází návštěvy , ale on sám nikoli. Inu, mládež… A když těžiště diskuse na OM spadlo k vytápění rodinných domů, došel jsem při procházkách chudnoucí severní Moravou k závěru, že je na čase plánovat demolice a znovuvýstavbu tak, aby umožňovala moderní… Číst vice »

zedd
zedd
8. 11. 2017 10:36

@abx: Mělo by to být z principu na nejnižším podlaží, stejně jako kotel. Ideálně pod úrovní radiátorů, protože pak lze využít i přirozenou cirkulaci. Akumulaci mám přes 2 750L nádoby – větší bych tam nenarval a ostatně ani neprotáhnul přes schody. @idiotronic: Naprosto souhlasím. Když vidím, jak ty zdejší opukové domky stavěné převážně „na jíl“ a bez izolační podezdívky, oblepují polystyrénem, jímá mě hrůza. V kombinaci s plastovými okny se z toho stávají inkubátory všeho možného. Já mám cihlový domek ze třicátých let, kde už se počítalo s ústředním topením, ale prostě větší zařízení než tu 750L nádrž tam nedostanu.… Číst vice »

zedd
zedd
8. 11. 2017 10:57

@točmistr: No jistě, haló kolem klimatické změny je krom jiného způsob, jak kanalizovat lidové environmentální vědomí či jak tomu chcete říkat. Uvědomělý lid je spokojen s tím, že třídí plasty (které z větší čásati končí ve spalovnách) a na inetu kritizuje klimatické popírače.

Téma je ideální: Jde o věc natolik komplexní, že tomu nemůže nikdo rozumět, takže je nutné spolehnout se na numerické modely (pozor! pokročilá věda), které sice nejsou schopny replikovat vývoj za posledních 100 let, ale nějak zázračně vidí na 100 let dopředu. To je politická klimatologie v kostce.