Hnutí Duha: Zadržte dech – zhruba na půl roku

Příchod zimy nalije do ovzduší dávku znečištění z uhlí

pondělí 30. října 2017

Pokles teplot, který prožíváme v těchto dnech, přináší také začátek sezóny dýmajících komínů, které budou během příštích měsíců zhoršovat kvalitu ovzduší napříč regiony. V případě nebezpečných jemných prachových částic, které zvyšují výskyt a zhoršují průběh onemocnění srdce, cév a dýchacího ústrojí, připadá na lokální vytápění domácností plná polovina znečištění [1]. Zatímco ve velkých městech je hlavní příčinou znečištěného ovzduší většinou doprava, ve venkovských oblastech jednoznačně dominuje kouř z nevyhovujících kotlů a kamen na uhlí. K tomu se přidávají uhelné teplárny a celoročně pumpují do ovzduší další prach a škodlivé plyny uhelné elektrárny a průmyslové provozy.

Ekologické organizace navrhují sadu opatření ke zlepšení kvality ovzduší [2], z nichž se emisí z lokálního vytápění týkají tři body:

  • pokračování kotlíkových dotací v upravené podobě (především zahrnující nízkopříjmové domácnosti),
  • zavedení uhlíkové daně motivující k využívání čistších paliv,
  • změna zákona umožňující obcím zakázat na svém území vytápění hnědým uhlím.

Hlavním smyslem návrhu ekologických organizací je řešení problému, na který současná legislativa nepamatuje. Zákon o ochraně ovzduší sice upravuje postupnou výměnu starých nevyhovujících kotlů pro ústřední vytápění, ale neřeší malé zdroje tepla do výkonu 10 kW, tedy hlavně různé druhy kamen.

Hnutí DUHA upozorňuje, že spolu s řešeními pro kotle a kamna musí stát zakročit i proti plýtvání uhlím v uhelných elektrárnách, které navíc z větší části vyrábí elektřinu na vývoz. Vytlačit uhlí z malých i velkých zdrojů mu ukládá i Státní energetická koncepce ČR.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: „Ve venkovských obcích nemáme měřící stanice pro znečišťující látky v ovzduší, ale při pohledu na některé komíny a při nadechnutí při práci na zahradě bych se nedivil, kdyby ručička měřáku vyskočila stejně vysoko jako na rušné křižovatce. Nemůžeme se zlobit na majitele domů, kteří hluboko v minulém století začali topit uhlím a dnes už sami nezvládnou změnu. Potřebujeme program náhrady vytápění, který bude pamatovat i na lidi, kteří nepracují s internetem a mají opravdu hluboko do kapsy.“

Poznámky:

[1] Český hydrometeorologický ústav: Kvalita ovzduší v České republice, http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/isko/grafroc/15groc/gr15cz/IV1_PM_CZ.html

[2] Hnutí DUHA, Čisté nebe, NESEHNUTÍ, Zelený kruh: Návrhy řešení pro čistší ovzduší, http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/06/navrhy_reseni_ovzdusi_0.pdf

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Admirál
Admirál
30. 10. 2017 13:26

•zavedení uhlíkové daně motivující k využívání čistších paliv,
•změna zákona umožňující obcím zakázat na svém území vytápění hnědým uhlím.

Hraběcí rady.
Pro ty, co mají hluboko do žlabu zcela jistě. Čistší zdroje tepla jsou pro ně nedostupné, zdanění je dostupnější neudělá. Nikdo se z lásky s uhlím neskládá a nemaže.
Zákaz. Taky dobrý nápad. V teple se to vymýšlí…

zajoch
30. 10. 2017 13:31

Energetický expert hnutí Duha to řekl pěkně a dávám mu za pravdu. Jenže Hnutí Duha zapomíná na jednu věc, že jaderné elektrárny, proti kterým se tak vehementně staví, nezhoršují kvalitu ovzduší a při jejich zodpovědném provozu, který u nás doposud funguje, jsou tím nejlepším a bezpečným způsobem získávání elektrické energie. Tepelné elektrárny na uhlí by mohly být nahrazeny zvýšením počtu jaderných reaktorů s odpovídajícím výkonem, ovšem nikoliv ve spolupráci se společností Westinghouse, pokud bychom nechtěli dopadnout jako Japonci se svojí Fukušimou. Jenže tento moloch se k nám opět cpal, ČEZ možná na nátlak EU s ním opět jednal o otestování… Číst vice »

racek
racek
30. 10. 2017 21:59

Westinghouse je bohužel vlastněna společností Toshiba a je v současnosti v bankrotu a její osud je zatím nejistý. Prototypy její nabidky se dostavují v Číně, reference nejsou. Takže buď nespolehlivé, drahé ale celkem kvalitní Francouze, Jihokorejce s dosud nejasným jménem, levné Číňany jako Angláni … no Rosatom se neodvažuji uvést. I když asi nejlépe odpovídají našim potřebám a je jich spoustu v provozu.

idiotronic
31. 10. 2017 6:09

Admirál napsal
V teple se to vymýšlí…

Autor ,,opatření“ se pak již necítí odpovědný za následující běh událostí:
1. Starší budova potřebuje rekontrukci
2.Nájemné na ni nevydělá, majitel se odstěhuje za prací, beztak se vlaky ruší.
3.Do budovy se nastěhují bezdomovci a topí, jak se dá
4.Demolicí domu vyřešíme všechny problémy (nikoli náhodou se nám z řešení ztratili lidé, ti pomrznou)
.
Ztratil jsem adresu na fotografii, kde lidé 36 hodin stojí ve frontě na ,,kotlíkovou dotaci“. Rezignovaně, nedůstojně, přesně jako v krizi.

cnemo
31. 10. 2017 16:50

Tmavozeleným receptem je jako vždy a naprosto neomylně jen další buzerace občanů. Čeho zelený dotkne, tam 10 let tráva neroste.