Diskuze k článku


 • PPK • 11. ledna 2019

  Podstatou ziskového byznysu v kapitalismu je lživé předstírání něčeho, co hodnotově neexistuje, pokud to předstírání umožní ZÁKON. Elity proto vždy nejprve uchopí do svých rukou politickou moc, aby pak mohly takové zákony prosadit. Jak?

  Na základě jimi vymyšlených pravidel, politicky povýšených na zákony, tzv. SMLUVNĚ donutí (jaký protimluv!) ekonomicky slabší hlupáky k tomu, aby bankovním a byznysovým elitám vlezly do ekonomické kreditní pasti, kterou lepšolidé elit těmi podvodnými zákony vymysleli a které z pozdějšího plnění smluv učiní POVINNOST plnění i s rizikem násilí exekuce.

  Jinými slovy: Každý pokus o uzákonění peněžního obchodu se zbožím a službami jakožto výsledků lidské práce, které fyzicky neexistují, je uskutečnitelné pouze tehdy, pokud je to zákonem dovoleno a chráněno, přestože jde o podvodné

  – „smluvní“ předstírání existence zbožních věcí a hodnot služeb
  – „smluvní“ předstírání samovolného úrokového navyšování hodnot v čase

  Pokud však jednoho dne alespoň jeden vlastník fyzického zboží a výsledků jakékoliv lidské práce obchodování metodou smluv, půjček a úroků odmítne a začne vyžadovat obchodování formou navzájem nezávislých samostatných barterových transakcí, pak se byznys s neexistujícími výsledky lidské práce, představovaný „dluhovými penězi“, ÚROKY A SMLUVNÍMI POKUTAMI automaticky a okamžitě zhroutí.

  Poučení: Nepoctivě se dají vydělat peníze jen tak, že hloupého obchodního partnera falešnými dluhovými „operacemi“ tzv. SMLUVNĚ donutíme, aby nám platil víc, než náleží podle logiky poctivého práva.

  Pokud každý bude podnikat jen s prostředky které skutečně a prokazatelně fyzicky vlastní (čili jen za své), pak skončí i falešné peněžní operace podvodníků, protože už na ně nikdo nepřistoupí. V podstatě je to tedy jednoduché.

  A Čína to už tak dělá.

 • Gatta • 11. ledna 2019

  K tématu – velice zajímavá kniha o historii financí a o problémech vzniku a funkci dluhů – napsal ne ekonom, ale antropolog David Graeber:
  https://www.databazeknih.cz/recenze/dluh-prvnich-5000-let-145010

  Zde jsem při hledání narazil na jakýsi „referát“, který nicméně alespoň trochu nastiňuje obsah této docela obsáhlé knihy.
  https://finmag.penize.cz/recenze/268741-vzepri-se-veritelum!