Hra na rezoluce: Rusko i nadále v PACE nechtějí

„Sváteční“ idea

Odpůrci obnovení práv Ruské federace (RF) v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PACE) i nadále demonstrují svoje rozhořčení nad touto skutečností. Maršálek horní komory polského parlamentu Stanislaw Korzcewski ve vysílání stanice Polskie Radio prohlásil, že sedm zemí, které na znamení protestu předčasně opustily jednání PACE ve Strassburgu kvůli úplnému návratu ruské delegace do této organizace, chce připravit společnou rezoluci odsuzující takové rozhodnutí PACE. Jím uvedené státy – Ukrajina, Gruzie, Lotyšsko, Litva, Estonsko, Polsko a Slovensko. (To se později distancovalo a označilo vystoupení jednoho ze svých poslanců za jeho soukromou iniciativu – pozn-překl.)

Podle slov Korczewského se idea zrodila na oslavách 450 let podpisu Lublinské unie v polském městě Lublin. Politik poznamenal, že představitelé zúčastněných zemí vyjádřili přání připravit takovou rezoluci, aby podnítila ostatní země EU k připojení k ní. „My všichni jsme touto situací rozhořčeni“, řekl Korczewski, a dodal, že bylo dosaženo dohody o provedení samostatného setkání k práci na dokumentu.

Po 450 letech…

V roce 1569 byla v podobě svazku mezi Královským polským a Velkým knížectvím litevským vytvořena Rzeczpospolita – federace s polskou státní mocí. Cílem jejího vytvoření bylo zvýšení šancí na vítězství ve válce s Ruským carstvím. Rozpadla se prakticky v roce 1795 (po prohrané válce – pozn.překl.) a byla rozdělena mezi Rusko, Prusko a Rakousko.

Nyní organizovaný svérázný protiruský svazek sedmičce jeho států sotva přinese nějaké závažné dividendy. Každá z nich má svoje důvody k nelásce k naší zemi, ale dokonce ani jejich sumární váha v evropské politice už nepřekračuje ruský, nemluvě už o vlivu jednotlivě.

Vztahy se mění, ale k „lásce“ mají daleko

Právě Ukrajina v posledních několika letech úspěšně prosazovala rezoluce proti Moskvě, nicméně formální souhlas s pozicí Kyjeva kolem Krymu a dalších otázek nestačil vedoucím zemím Evropy, aby odmítly dialog s Ruskem. Hlava „nezaležné“ Vladimír Zielenskij prohlásil, že se pokoušel přesvědčit Angelu Merkelovou a Emmanuela Macrona o tom, že Moskva musí nejdřív splnit zásadní podmínky stanovené PACE předtím, než budou obnovena práva její delegace. Nicméně Francie ani Německo tyto argumenty nevyslyšely.

Ukrajinský politolog Michail Pogrebinskij vůbec považuje rozhodnutí PACE o Rusku „za největší porážku“ kyjevské diplomacie za posledních pět let. A to tím spíš, že těch, kdo hlasovali proti obnově práv ruské delegace bylo dvakrát méně než těch, kteří podpořili rezoluci k této otázce. Podle expertova názoru zazněl signál ke změně vztahů „mezi Ruskem a Starou Evropou“, nicméně to vůbec neznamená, že si Rusko najednou zamilovali. S návratem jeho delegace do PACE se evropským parlamentářům naskytne nová možnost předložit Rusku svoje výhrady.

„Udělají kravál a vrátí se“

Protivníci Ruska v PACE nechápou, jak je možné prodlužovat sankce proti Kremlu a přitom s ním vést dialog. Estonští konzervativci jsou například přesvědčeni, že právě „vedoucí země Evropy“ přitlačily ostatní k podpoře obnovení práv ruské delegace ve shromáždění. V prohlášení Konzervativní lidové strany Estonska (EKRE) se navrhuje odvolat delegaci země z PACE, protože „organizace ztratila svoji morální autoritu“. Podle mínění Pobalťanů tedy nejspíš autoria bez antiruské hysterie být nemůže.

Přitom dokonce uvnitř oné sedmičky není vše tak jednoznačné. Do této „protiruské unie“ Slovensko spadlo kvůli jednomu poslanci, zatímco zbytek delegace zaujal stanovisko přesně opačné a jednání svého kolegy odsoudil. Navíc se i Poláci rozdělili přibližně napůl, a jen část delegace zuřivě vystupuje proti Rusku.

„Je to pokus o veselý výraz při špatné hře, protože je to hra viditelně špatná. Tato demarše na práci PACE nic nezmění, a tyto země se po kraválu jistě do shromáždění vrátí. Pokud ne do tohoto, pak do příštího jistě“, zdůraznil předseda výboru Rady Federace (horní sněmovna ruského parlamentu – pozn.překl.) Konstantin Kosačov v interview agentuře NSN. Senátor poznamenal, že cílem účastníků protiruské demarše v PACE – je co nejvíce démonizovat Rusko a oddělit je od zbytku Evropy.

Ukrajina má k reálné politice daleko

Senátor Alexej Puškov (známý televizní komentátor – pozn.překl.) plánované přijetí rezoluce (protiruské unie) zesměšnil. Podle jeho názoru země této „unie“ nijak nedokáží přežít bolestivou porážku. „Ať si hrají na návrhy rezolucí. Reálná politika se nedělá ve Varšavě ani v Kyjevě“, napsal politik na svém twitteru“. Předtím Puškov poznamenal, že ukrajinské ministerstvo zahraničí se dopustilo chyby, když čekalo, že Evropané budou stále podporovat „pološílenou diplomacii“ Kyjeva. Proto by si ukrajinská vláda měla přiznat skutečný stav věcí a vyměnit šéfa diplomacie Klimkina, nad kterým se, mimochodem, začínají stahovat mračna a jeho odvolání je jen otázkou času.

Očekávat prudké oteplení ve vztazích s Evropou samozřejmě nelze. Na Západě jen pochopili, že pouhými sankcemi a výčitkami na dresu Moskvy nic neřeší, a je tedy na čase přejít k dialogu, mj. i ve formátu PACE. Kam to dál povede, je těžko říci, ale při takovém vývoji událostí jsou šance na normalizaci vztahů podstatně vyšší než při diplomatické izolaci Ruska, na které trvají Ukrajina, Polsko a jejich přívrženci.

Zdroj: Cargrad TV

Překlad: st.hroch 190701

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
3. 7. 2019 6:43

Mimo téma, ale je to zábavné: https://iz.ru/895402/2019-07-03/v-kanade-dve-vstupitelnye-rechi-zelenskogo-vyzvali-smekh?utm_source=smi2
Zelenskij je zkrátka bavič.
Při své oficiální návštěvě v Kanadě hovořil na tiskové konferenci. Začal anglicky, potom přešel na ukrajinštinu: „Chtěl bych mluvit jazykem, kterému je v této zemi dobře rozumět a je úřední – to je ukrajinština.“ Vyvolalo to smích. Na brífingu začal mluvit anglicky a posluchači se opět smáli, čímž jej přivedli do rozpaků. Kanadu nazval opravdovým přítelem Ukrajiny a přiznal se, že do politiky šel zejména díky Trudeauovi.

racek
racek
3. 7. 2019 14:20

No, jmenované země by postupovali stajně i kdyby se Rusko chovalo jak beránek. No jo. Já chápu, co se stalo před 60 lety pobaltským státům a trochu i Polsko, i když poválečné pokrácení polska bylo jen na tzv. Curzonovu linii, která podle deklarace vítězných států 1. světové měla tvořit hranice. No, nakonec i svinstvo Katyně byla svinská odpověď na vyvraždění a smrti hladem 120 tisíc sovětských zajatců z neúspěšné Tuchačevského operace u Varšavy. A to zas byla odpověď za obsazení Kyjeva Poláky atd. Jenže, kdo kouká na minulé staleté křivdy, že. Poláci přitom odpouští bez problémů němcům …