Diskuze k článku


 • zajoch • 11. června 2018

  Hodně zajímavý článek s mnoha informacemi. Ráda bych si pod ním přečetla komentáře odborníků na ekonomii, mám na mysli především možná doplnění, případně i polemiky. Jsem přesvědčena, že světová ekonomika je natolik složitá, že doplňky by být mohly.

 • Martin (už bez taky m) • 11. června 2018

  Putin a Si přebili G6+1
  http://casopisargument.cz/2018/06/11/putin-a-si-prebili-g61/
  Summit „šanghajské G8“ přinese Rusku další čínské investice
  http://casopisargument.cz/2018/06/11/summit-sanghajske-g8-prinese-rusku-dalsi-cinske-investice/
  „Vovovi s láskou“
  http://casopisargument.cz/2018/06/11/vovovi-s-laskou/

 • Martin (už bez taky m) • 11. června 2018

  Italský premiér slibuje “radikální změnu”
  http://casopisargument.cz/2018/06/11/italsky-premier-slibuje-radikalni-zmenu/
  Merkantilismus v praxi obchodní politiky USA. K čemu může vést?
  http://casopisargument.cz/2018/06/06/merkantilismus-v-praxi-obchodni-politiky-usa-k-cemu-muze-vest/
  Jan Kavan: Vnutí Trump svou vůli celému světu aneb Najde Evropa odvahu se ubránit? (2. část)
  http://casopisargument.cz/2018/06/06/vnuti-trump-svou-vuli-celemu-svetu-aneb-najde-evropa-odvahu-se-ubranit-2-cast/

 • Martin (už bez taky m) • 11. června 2018

  Nárůst izolace USA „z vůle prezidenta“…
  Bourání dosavadních dohod coby naplňování „Trumpova plánu“…
  „Zadní dvorek povstal“…
  Mexiko provede odvetu vůči USA
  http://casopisargument.cz/2018/06/11/mexiko-provede-odvetu-vuci-usa/

 • Amenre • 11. června 2018

  …black-out kdysi v New Yorku. Dnes by během oněch 8 hodin vylezly všechny problémy spojené se zalepování děr v likviditě cestou finančních náhražek….

  Dle wiki trval cca 25 hodin. A jsem si docela jistý, že ty problémy by měl při podobné události v současné době jakýkoli stát. A to platí i pro jiné události, třeba v zemědělství jsou ty finanční záplaty na úkor invencí a řešení každoročně vidět.

 • PPK • 11. června 2018

  Cla i sankce USA ochraňují jejich ekonomiku před ekonomikami konkurenčními a USA to dělají pomocí regionalizace obchodu. Jejich sankce a embarga se tváří, jakoby byly nástrojem trestu pro obchodní „partnery“, ale je to jen nástroj ještě hloupější síly, než jsou ta cla. Základní téze obchodu totiž jsou: Nakupujeme něco, co sami máme? Prodáváme něco, co sami nemáme? Jasně, že ne. Obchodujeme proto, že kurs naší měny je výhodnější než kursy partnerů? Jasně, že ano. Každý přece kupuje jen to, co mu chybí, nebo čeho vyrábí málo a prodává jen to, čeho má nadbytek. Obchoduje se tehdy, když je to výhodné či dokonce nezbytné.

  Amerika to sice nepřiznává, ale ona prožívá hospodářskou krizi vojenské nadvýroby a domácí nezaměstnanosti měst typu Detroit a žebračenek sociálně vyloučených občanských menšin. Nemá globalizační odbyt zbraní a zároveň jí dochází levné cizí zdroje, které dosud získávala bušením do klávesnic počítačů a tiskem zelených papírků. Chybí jí zdroje, které dobývala politicky a vojensky, protože dlouho neměla ve světě vojenskou protiváhu. To vše změnily Putinova politika surovinová, vojenská a zemědělská a čínská a německá politika průmyslová.

  Amerika není zvyklá v čemkoliv přiznávat slabost a tak okázale vyhlašuje cla, administrativní opatření typu dieselgate a další tzv. sankce na své bývalé obchodní partnery mj. i proto, že oni teď už Americe nechtějí prodávat své zboží téměř zdarma, ale požadují v byznysu vyšší míru spravedlnosti. Jenže sankce a embarga mají smysl tehdy, když protivníka poškodí – a to skončilo. Z principu imperialistického kapitalismu proto pro USA dnes existuje jediný recept v krizi: Válčit americkými zbraněmi v rukách druhých na územích druhých. A to už také tak snadno jako kdysi – nelze. „America first“ bylo přiznáním JEJICH krize!

 • Martin (už bez taky m) • 15. června 2018

  Změny ve světě i Evropě, zkostnatělost „institucí“ Západu
  Turecko otevřelo nový plynovod. Obejde Rusko a ohrozí dovozy zkapalněného plynu
  http://casopisargument.cz/2018/06/14/turecko-otevrelo-novy-plynovod-obejde-rusko-a-ohrozi-dovozy-zkapalneneho-plynu/
  G7 zamrzla v časech, které už skončily a proto nefunguje
  http://casopisargument.cz/2018/06/14/g7-zamrzla-v-casech-ktere-uz-skoncily-a-proto-nefunguje/
  Nejvyšší čas ty „G“ zrušit – a NATO by svým rozpuštěním mělo následovat.
  „Včera bylo pozdě“…
  Něco z „Iděsu“…
  Pnutí v Egejském moři. Řecko s Tureckem jsou blízko fatálnímu střetu
  https://zpravy.idnes.cz/recko-turecko-alexis-tsipras-recep-erdogan-fkd-/zahranicni.aspx?c=A180608_092841_zahranicni_ane
  Soudě na výroky z USA, bude další doba dobou „Nerozborného přátelství a pomoci USA Palauských ostrovů, Seychel, Maledivů, Oceánie a Koreje“…
  :-)
  Na to jaké Koreje si ještě chvíli počkejme…

 • Točmistr • 15. června 2018

  Myslím že jste všichni vedle jak ta jedle. Oligarchové a nadnárodní korporace ohrožují samu podstatu klasického národního státu, který se snaží Trump i Putin zachránit. Obraz krvelačného a zákeřného vnějšího nepřítele jim k tomu slouží víc než dobře. Takzvané protiruské sankce oslabují ruské oligarchy, stejně jako na západě bojuje Trump proti korporacím, například odstoupením od TTIP. Alespoň doufám, že to tak je. Za nácky do Bariloche nejel osobně, ale poslal tam Tillersona (narozdíl od Obamy), tak to je snad dobré znamení. Taky nedávno si výroky o očkování kopnul do farmaceutického průmyslu. Tady v EU je to nejhorší – páč EU nadnárodní síly založily, aby sloužila jejich zájmům a národní státy jim překážely co nejméně.