Diskuze k článku


 • Gatta • 14. červnaec 2016

  Ano, „Voda a půda se neprodává“. Natož do ciziny.

  Ale jedna věc mi není jasná.
  Jsem dnes po „Svazem obcí“, což jé ve své vlastnické a funkčně provozní podstatě naprosto neprůhlený moloch. No a když se dívám na cenovou mapu, tak se Svazové zákaznické ceny nijak neliší od Veolie nebo Suezu …

 • Bety • 14. červnaec 2016

  V systému, kde je osobní zisk bez ohledu na ostatní nejvyšší prioritou se není čemu divit. Pokud nás vysává zdejší firma, můžeme jen doufat, že na rozdíl od zahraničních přece jen nějaká malá část zisku doputuje do státní kasy. Jiný rozdíl asi není.
  Za socialismu nás drželi pod krkem svojí měnovou politikou – aby stát získal nějaké „valuty“ na nákup těch proslavených mandarinek a jiného nedostatkového zboží, musel na západ prodávat za výrobní cenu, nebo i pod cenou. Například do Švédska jsme vyváželi dřevěné kvalitní regály – nesměly být označené – aby je pak za mnohem vyšší cenu prodávali dál do světa jako značkové zboží.
  Tehdy nás drželi pod krkem nedokonale a zprostředkovaně, teď už si žádné servítky brát nemusí. Sebrali nám naši potravinovou nezávislost, za níž nám nabídli plné regály podřadných, ovšem skvěle zabalených výrobků, naše výrobní základna jaksi vymizela a byla nahrazena montovnami, naše vyrovnaná finanční bilance byla nahrazena dluhy, které stále rostou. Na náš účet se zbavili všech ojetých vehiklů, se kterými si nevěděli rady, atd., atd., atd.
  Vážím si iniciativy autora článku, ovšem domnívám se, že bez zásadní změny systému bude případný úspěch jen kosmetickou úpravou.