Diskuze k článku


 • Béda • 14. května 2015

  Pravděpodobné motto IPSOS: Věřím jenom těm průzkumům „veřejného mínění“ jejichž výsledky si sám vědecky zfalšuji.

 • hudryper • 14. května 2015

  Já si myslím,že podobně jako kdysi za socialismu dochází k tomu,že jako ohlasy na politiku strany a vlády ( servisní elity ) jsou produkovány takové údaje,o nichž předkladatel ví,že právě ty chce
  zadavatel (nadřízený orgán) slyšet, číst. Možná právě v tom je důvod ,proč výsledky jejich reálné politiky jsou jiné,než očekávají. Krásný příklad tohoto „informování“ předvedl v Moskvě generální
  tajemník OSN,když se na chvíli domníval,že průvod „Nesmrtelného pluku“ je demonstrací proti Putinově politice a jemu osobně.Když mu ukázali,že jde naopak o podporu Putina a jeho vlády,žasl.
  Když navíc uviděl v davu kráčejícího Putina,nezdržel se „kacířského prohlášení“,že si Putin lásku
  ruského národa zaslouží ! Řídit cokoliv,zejména pak velké sociální množiny na základě zcela záměrně vylhaných informací jde po nějakou dobu.Časem se ale stejně pravda dostane na povrch a
  o to razantnější je pak odpověď oklamaných davů,zvláště když začne být jasné,že ty všeliké strachy
  z politicko policejní moci jsou vyvolávány režimními poskoky a samotná moc „papírovým tygrem“.

 • Béda • 14. května 2015

  Hudryper,

  Putin ať již je jakýkoliv, vytáhl ruský národ ze sr.ček, dal mu opět vizi, hájí ruské státní a národní zájmy. Je v každém ohledu uvěřitelný, důvěryhodný, snaží se zavést určitý řád. Není divu že i na Západě je považován za (nejdůvěryhodnějšího) nejvlivnějšího politika planety. Já mu fandím, i když je mi jasné, že buduje tvrdý kapitalismus v raném neimperiálním stadiu. Je mi přitom zcela jasné, že pokud zůstane v Rusku zachován stávající řád koncentrace ekonomické moci s oligarchy, dojde časem i v Rusku k velkému sociálnímu pnutí. Putin taky není fyzicky věčný.
  Krom toho pragmatické spojenectví s Čínou je dneska osou vzdoru proti zavedení globální diktatury USA. Časem ale budou narůstat rozpory mezi Čínou a Ruskem plynoucí z rychlého ekonomického vzestupu, lidnatosti, rostoucí vojenské síly (známa je čínská schopnost kopírování a inovace know how) a rostoucích mezinárodních ambicí Číny. Nemylme se. Kapitalismus se svojí konkurencí má své zákonitosti.

 • Martin (už bez taky m) • 14. května 2015

  Béda: Putin zvedá Rusko i Rusy. Nemějte je ale proboha za pitomce. Měli zkušenost víc jak 70-ti let něčeho (byť to podléhalo změnám), pak zažili Jelcinovský rozval a následných x – let pro vystřízlivění.
  Naprosto souhlasím s názorem, že Putin „neláme věci přes koleno“ (a těší mne to a vypovídá to o jeho vysoké inteligenci), o životě „s lidem“ – ne ve „slonovinové věži“ jako u našich „polib-tiků“ a „stát-ni(ck)ů“…
  Nemám ale naprosto pochybnosti o tom, že Putin usiluje o zásadní změnu SYSTÉMOVÉHO CHARAKTERU. Pro obsluhu tak ohromné země – a nezkorumpované a tudíž nevysávané – využívání bohatství RF pro celou společnost. Skutečnou společnost. K tomu musí vnímat potřebu koheze společnosti a sociální souměřitelnosti.
  Pracuje ale s týmem za určitých (ne právě přátelských) podmínek na které musí reagovat. To nové, občanům více vyhovující z/řízení musí budovat v reálných podmínkách stavu RF i okolí.
  Vždy se tady remcá „co bude s oligarchy“, s obrovskou nerovností, vzdají-li se mocní dobrovolně své moci, zdrojů, zisků…
  Takže se prosím probuďme a podívejme se jak a jakými nástroji a za součinnosti s lidmi se to dělá.
  Ano, postupně, pomalu, s obtížemi… Ale je někde někdo momentálně výrazně lepší? A pokud -tak proč? V jakých podmínkách že „ten jiný“ pracuje?!
  Pane Bédo, mám za to, že v současné vedení RF je snaha „nůžky dále nerozevírat, neožebračovat prostý lid“. „U nás“ na „Západě“ vidíme dennodeně co?!
  Putin se snaží „nebýt osamělým“, ví snad co je to zranitelnost „systému 1 muže“…
  Má nějaké možnosti.
  Získal ale již dost – vč. času.
  Pracuje.
  Není sám.
  Prokazuje se víc a více, že „nejde o přechodnou a snadno manipulovatelnou popularitu“, že „lid jde s ním“- VĚŘÍ MU.
  Národ žijící v jejich podmínkách snadno nezblbnete, neoblbnete. Vedení se mění – ale Rusko zůstává…

 • petr • 14. května 2015

  Aj ty sa prispôsobuješ väčšine?
  https://www.facebook.com/slovak.slovensky.3/videos/1444012515895304/?fref=nf
  Video predstavuje pre väčšinu ľudí neznámy pojem zvaný konformita.
  Konformita, čiže prispôsobivosť je prispôsobenie sa prevažujúcim alebo dominantným názorom, požiadavkám, normám skupiny či spoločnosti, v ktorej človek žije.
  Skupinová dynamika je najsilnejším aspektom v ľudskej psychike, no napriek tomu si to takmer nikto neuvedomuje.
  A čo vy? Dokážete si za svojim názorom stáť, aj keď sú všetci ostatní proti vám? Dokážete ho vyjadriť nahlas bez toho, aby ste sa báli reakcie okolia, hoci ste o jeho správnosti naplno presvedčení?

 • Thor • 14. května 2015

  k článku – průvodní jev konce každého cyklu chazarských dějin – totální odtržení od reality, vláda prostřednictvím podvodu, lži a teroru, a pak je dostihne realita až na cestě k předkům
  k Bédovi – nikdo není perfektní, ale aby takhle erudovaný a jinak skvělý autor takhle „plaval“ v sinologii a čínsko-ruských vztazích, to se často nevidí. Antagonistické vztahy čínské a ruské kultury (a to slovo kultura podtrhuji) byly Dullesy goebelsovsky vtloukány do palice celému světu již za Britského Impéria, a po vítězství Maa a odklonu Stalina od trockistické smečky se vytváření vzájemného strachu a nedůvěry mezi těmito přirozenými, vzájemně se doplňujícími a vždy nekonflitními spojenci stalo propag. cílem Americké strojovny Impéria. Ale tisíckrát opakovaná chazarská lež, z které se trockista Chruščov, vlastním jménem Solomon Greif, a jeho nástupci snažili udělat realitu na Usuri, i jinde, našla svoji „liberální“cestu i k Bédům. Co na tom, že historická realita promulgovanou iluzi pánů světa nepodporuje. Pravdou přece je to, co je v bedně, nebo všichni papouškují. Nic osobního, Bédo, každý se občas utne.
  k Hudryperovi a Nesmrtelnému pluku : Chazarští vládcové západních mainstreamových médií uvalili totální blokádu na iformace o NP – tanky Armata-no budiž, Číňané a Indové u Kremlu-geopol.průser, ale 4 miliony Rusů v ulicích s obrazy hrdinů VVV-z toho dýchá smrt, protože potomci kn. Svjatoslava byli ukro-vyburcováni k deratizační cestě na globalistický Atil. Čas je správný, v Atilu ztratili pud sebezáchovy a rozum. Rozdrážili medvěda ve zfetované představě, že se jim ho podařilo transformovat na koalu či medvídka Pú. Náš malér, že tu sílu nasraného Slovana politicky-korektně už ani nevníváme. Putin neputin, podstatné je, že ruský národ, ruský svět kdonbasoval k další VVV/odhlásil TV

 • Béda • 14. května 2015

  Thor,

  řekl jsem že Putinovi fandím. Zkusme si ale představit v dlouhodobější perspektivě rusko – čínské vztahy v době, kdy Čína bude bezkonkurenční „Numero uno“ ve světové ekonomice (ta doba není daleko pakliže nedojde k velké válce) a také ve vojenské oblasti (v té době již US patrně budou pouze regionální mocností zmítající se v nekonečném chaosu). Nebezpečí války ze strany Západu pomine a Čína se stane absolutní dominantní světovou velmocí. Přitom Číňanů patrně ještě přibyde.

 • Béda • 14. května 2015

  Dovětek: A kapitalismus, jak známo z historie je neustávající bezohledný konkurenční boj o zdroje, odbytiště, životní prostor a dominanci mezi velmocemi.

 • Hox • 14. května 2015

  Béda, je fajn že Putinovi fandíte, ale objektivně jde spíš o to, zda chápete, co dělá a proč, neboli jestli znáte odpověd na otázku „who is mister Putin“ a o co mu jde.

 • Béda • 14. května 2015

  Hox,

  Jedna věc je, že Putin zvedl ruskou státnost „z bláta“, staví na nohy ruskou ekonomiku. Druhá věc je, že v Rusku je kapitalismus JAKO ŘEMEN. A kapitalismus má své zákonitosti. Ty o kterých psal Marx i ty konkurenční = imperialistické, kdy dochází k boji velmocí o dominantní postavení a možnost jednat s ostatními z pozice „vrcholového predátora“. Krom toho kapitalismus prochází trvalou změnou v závislosti nad cyklem ve kterém se nachází. Státy dočasně ve vrcholové pozici klesají a jsou vystřídány jinými, opakovaně dochází k válkám o sféry vlivu, státy dočasně progresivní se metamorfují ve státy zpátečnické (konzervující stávající stav), umírněné se stávají agresivními etc.. To není nic osobního proti Rusku anebo proti Číně. To jsou jevy, které lze pozorovat, jako trvalou opakující se součást kapitalistického světosystému. Nevím prozatím o ničem, co by měnilo situaci, když setrvale dochází (i v |Rusku a v Číně) ke koncentraci moci a majetkové polarizaci světa chudoby a světa bohatství.

 • peter. • 14. května 2015

  Hox napsal

  Béda, je fajn že Putinovi fandíte, ale objektivně jde spíš o to, zda chápete, co dělá a proč, neboli jestli znáte odpověd na otázku „who is mister Putin“ a o co mu jde.

  rovnako dobrá otázka je „Who is mister Surkov“?
  2011
  http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/241331-putinov-machiavelli-odchadza-z-kremla/
  2013
  http://www.chelemendik.sk/Vymena_babkovodica_rezignacia_Vladislava_Surkova_znamena_dolezit_645565230.html
  2015-Soči,jednanie Kerryho s Putinom.Po ľavej ruke Putina – Surkov
  http://ukraina.ru/images/101306/90/1013069020.jpg

 • hudryper • 14. května 2015

  peter. napsal
  rovnako dobrá otázka je „Who is mister Surkov“?
  2011
  http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/241331-putinov-machiavelli-odchadza-z-kremla/

  Zasloužíte,peter,fanfáru ! Skvělá otázka v pravý čas. Po maratonu a emocích nad DVTŘ a KOB na
  OM jste položil pohotově otázku,na kterou přes veškeré vědečtění o řízení následuje hluboké ticho.
  Gratuluji Vám.

 • peter. • 14. května 2015

  hudryper napsal
  Zasloužíte,peter,fanfáru ! Skvělá otázka v pravý čas. Po maratonu a emocích nad DVTŘ a KOB na
  OM jste položil pohotově otázku,na kterou přes veškeré vědečtění o řízení následuje hluboké ticho.
  Gratuluji Vám.

  Ďakujem.O tom človeku sa nedá zistiť skoro nič.Zaujímavá,možno kľúčová postava toho,čo sa v Rusku deje.Odpoveď na otázku „kto je pán Surkov“by som vedel rád.Aj to,aká je jeho skutočná rola.

 • Bety • 14. května 2015

  Peter, posledně jste uvedl článek, který Surkova hodnotil jako všemocnou šedou eminenci. Z těch dnešních vyplývá, že ho Putin už před čtyřmi roky odsunul na méně významnou pozici a teď se ho zřejmě zbavuje úplně. To, jak se hodnotí sám Surkov není podstatné, ale zdá se, že Putin tohoto liberála zdědil po Medveděvovi. Stále tu na OM převládá dojem, že Putin je něco jako všemocný car, který o všem rozhoduje škrtnutím pera. Přitom je sice velmi podporován obyčejnými Rusy, ale v mocenských a hlavně bohatých strukturách má pořád silnou opozici, která se ze všech sil snaží jeho rozhodnutí ignorovat, nebo alespoň oddalovat. A právě že je bohatá, tak boj s ní není jednoduchý. Myslím, že za té velmi složité mezinárodní situace dělá Putin maximum, tak ho přestaňte obviňovat, že buduje kapitalismus. Zastavil rozpad státu, nastartoval zlepšování ekonomiky, zvyšuje platy , Rusové jsou opět hrdí na to, že jsou Rusy…Je toho víc, ale i to co jsem uvedla je něco úžasného. Mít někoho takového u nás, tak jak jsem ateistka,dala bych na modlení. On potřebuje čas, a i když je mimořádně schopný, není přece Bůh.

 • peter. • 14. května 2015

  Bety napsal
  teď se ho zřejmě zbavuje úplně

  Práve naopak.Stále je pri ňom a nevyzerá to,že by mal odísť.Z čoho usudzujete,že sa ho Putin zbavuje?Veď na jednaní s Kerrym sedí vedľa Putina.

 • Hox • 14. května 2015

  Béda napsal

  Hox,

  Jedna věc je, že Putin zvedl ruskou státnost „z bláta“, staví na nohy ruskou ekonomiku. Druhá věc je, že v Rusku je kapitalismus JAKO ŘEMEN. A kapitalismus má své zákonitosti. Ty o kterých psal Marx i ty konkurenční = imperialistické, kdy dochází k boji velmocí o dominantní postavení a možnost jednat s ostatními z pozice „vrcholového predátora“. Krom toho kapitalismus prochází trvalou změnou v závislosti nad cyklem ve kterém se nachází. Státy dočasně ve vrcholové pozici klesají a jsou vystřídány jinými, opakovaně dochází k válkám o sféry vlivu, státy dočasně progresivní se metamorfují ve státy zpátečnické (konzervující stávající stav), umírněné se stávají agresivními etc.. To není nic osobního proti Rusku anebo proti Číně. To jsou jevy, které lze pozorovat, jako trvalou opakující se součást kapitalistického světosystému. Nevím prozatím o ničem, co by měnilo situaci, když setrvale dochází (i v |Rusku a v Číně) ke koncentraci moci a majetkové polarizaci světa chudoby a světa bohatství.

  To platilo, dokud se vše odehrávalo v rámci jedné koncepce globalizace, které je zcela jedno, do jaké ideologie a formy uspořádání společnosti je zabalena, podstata je stále stejná – otrokářství, jen formy se zdokonalují. Zrovna překládám jeden materiál, který se zabývá tím, proč to tentokrát není v Rusku „stejné“… pokud pár dní počkáte, bude k dispozici. Bude tam i ilustrováno, proč se v Rusku nyní neodehrává vámi popisovaný algoritmus, i když vnějškově to může vypadat, že „business as usual“…

 • Sio • 14. května 2015

  @Béda: Co byste rád, komunistickou revoluci a to nejlépe už včera? Zklamu vás, není a dlouho nebude. Pokud vám není deset, tak se toho určitě nedožijete, pokud vůbec se toho někdo dožije. Svět je už jinde, než v 19. století. Kdo chce dobře řídit, nesmí si za cíl dávat chiméry (DOTU).
  Takže kapitalismus je a ještě dlouho bude realitou, je dobré si nezakrývat před tím oči. Ale i kapík může být různý. Například můžete mít chytrého prezidenta, sloužícího národu (Putin, Zeman). A také můžete mít hlupáka a k tomu navíc bezcharakterního a sloužícího jen sobě samému.

 • Hox • 14. května 2015

  hudryper napsal
  Zasloužíte,peter,fanfáru ! Skvělá otázka v pravý čas. Po maratonu a emocích nad DVTŘ a KOB na
  OM jste položil pohotově otázku,na kterou přes veškeré vědečtění o řízení následuje hluboké ticho.
  Gratuluji Vám.

  Nikdo tu nemá po ruce fakta, ze kterými by šlo v tomto případě pracovat, protože se tím asi nikdo nezabývá, proč taky… jakkoliv dobrý je algoritmus, pokud do něj není co nalít, pracovat nebude. Možností je mnoho, pokud se jedná o figuru negativní, Putin ji zjevně zvládá držet zkrátka, takže, odkud se berou ty fámy o „kardinálu Richelieu“? Mají nějaký reálný základ?

 • Sio • 14. května 2015

  peter. napsal
  Práve naopak.Stále je pri ňom a nevyzerá to,že by mal odísť.Z čoho usudzujete,že sa ho Putin zbavuje?Veď na jednaní s Kerrym sedí vedľa Putina.

  Chcete tím něco naznačit? Nebo jen tak uvádíte otázku do placu? Mi se nezdá nepravděpodobné, že je to nějaký lobista, poradce a pomocník, co na tom?

 • peter. • 14. května 2015

  Bety napsal
  Putin tohoto liberála zdědil po Medveděvovi

  Máte to trochu pomýlené.Medvedev zdedil Surkova po Putinovi a či je liberál?Určite ním bol keď spolupracoval s Čubajsom,Gajdarom a Chodorkovským za prezidentovania Jeľcina.Potom sa už Putina držal ako kliešť a až na krátke intermezzo keď bol odídený z Kremľa,je pri ňom stále.Vyššie som nechal dva odkazy,jeden z Pravdy a jeden od Chelemendika.Dnes liberálom určite nie je.Aspoň nie navonok.

 • Bety • 14. května 2015

  Peter, tak tam možná sedí a co? Nechci se hádat, ale proč se pořád snažíte naznačit, že je Putin někým ovládán? Že se různé články snaží Putina nějak shazovat i v Rusku, to přece víme. Taky jsem už narazila na tvrzení, že toto je třetí Putin v řadě, také z ruských zdrojů. Podle mne to patří do stejné kategorie.

 • peter. • 14. května 2015

  Sio napsal
  Chcete tím něco naznačit? Nebo jen tak uvádíte otázku do placu? Mi se nezdá nepravděpodobné, že je to nějaký lobista, poradce a pomocník, co na tom?

  Sio:
  To som reagoval na Bety.Čítajte odkazy prosím.Pravda a Chelemendik.V mojom prvom komente.

 • Sio • 14. května 2015

  Peter, četl jsem, ale nepřišlo mi to důvěryhodné. K Chelemendikovi mám jakousi intuitivní nedůvěru, je chytrý, ale něco mi na něm nesedí. Že by to, že si z těch svých stránek dělá byznys?

 • peter. • 14. května 2015

  Sio:
  Zaujímate sa Putina a človeka ktorý sa zúčastňuje spolu s Putinom a Lavrovom jednania s Kerrym nazvete „nejakým lobistom“

 • peter. • 14. května 2015

  Bety napsal

  Peter, tak tam možná sedí a co? Nechci se hádat, ale proč se pořád snažíte naznačit, že je Putin někým ovládán?Že se různé články snaží Putina nějak shazovat i v Rusku, to přece víme. Taky jsem už narazila na tvrzení, že toto je třetí Putin v řadě, také z ruských zdrojů.Podle mne to patří do stejné kategorie.

  Ja sa nesnažím nič naznačovať.Konštatujem a pýtam sa,pri čom predpokladám,že ak niekto na môj koment odpovie,tak si ho aspoň prečíta celý.Ten človek tam jednoducho pri Putinovi je od začiatku jeho kariéry,píše sa o ňom že je šedá eminencia Kremľa,no tak ma zaujíma,kto to je.Ja vám na Putina nesiaham,nebojte sa.Iba uvažujem o všetkých možnostiach aby som nedopadol ako tá pokusná osoba v Aschovom experimente,o ktorom sem niekto dal video.

 • peter. • 14. května 2015

  peter. napsal
  tak tam možná sedí

  A nie možná,ale určite.

 • peter. • 14. května 2015

  Sio napsal

  Peter, četl jsem, ale nepřišlo mi to důvěryhodné. K Chelemendikovi mám jakousi intuitivní nedůvěru, je chytrý, ale něco mi na něm nesedí. Že by to, že si z těch svých stránek dělá byznys?

  Ak nedôverujem jednému zdroju,tak vyhľadám ešte dva iné,porovnám a urobím si názor.Preto so dal dva zdroje.Ďalšie sa dajú vygúgliť,najviac ich je v angličtine a vôbec sa nerozchádzajú s tými ktoré som uviedol.

 • mirror • 14. května 2015

  Sio napsal
  Ale i kapík může být různý. Například můžete mít chytrého prezidenta, sloužícího národu (Putin, Zeman).

  Sio, krajane, vypiště prosím, co udělal Zeman pro zdokonalení kapitalismu u nás, abychom měli platy blížící se platům v Německu nebo Rakousku. Nešetřete detail.

 • peter. • 15. května 2015

  Sio napsal

  Peter, četl jsem, ale nepřišlo mi to důvěryhodné. K Chelemendikovi mám jakousi intuitivní nedůvěru, je chytrý, ale něco mi na něm nesedí. Že by to, že si z těch svých stránek dělá byznys?

  Sio:
  Mať pochybnosti,nepodliehať neoddôvodnene väčšinovému názoru a nekritickému zbožňovaniu kohokoľvek a čohokoľvek,overovanie si predkladaných faktov a pohľad na problém z viacerých strán je to,čo mi v živote pomohlo vyhnúť sa mnohým nepríjemným situáciám a omylom.Mať pochybnosti je vyslovene podmienkou pre to,aby som mohol vykonávať svoje povolanie.

 • peter. • 15. května 2015

  hudryper napsal
  Zasloužíte,peter,fanfáru ! Skvělá otázka v pravý čas. Po maratonu a emocích nad DVTŘ a KOB na
  OM jste položil pohotově otázku,na kterou přes veškeré vědečtění o řízení následuje hluboké ticho.
  Gratuluji Vám.

  p.Hudryper:
  Ako vidíte,hneď som bol za svoju otázku sprdnutý.Ja si nemôžem pomôcť,ale začínam mať pocit,že keby si Putin nedajbože nahlas prdol na nejakom sumite,čo sa stáva aj ľuďom z lepších rodín,tak by sa tu rozprúdila diskusia o tom,čo tým prdom chcel Putin povedať a čo to bude znamenať pre Rusko a svet.Potom by nastúpil Pjakin ktorý by to zvučnou ruštinou vysvetlil takto :Putin tým,že prdol nahlas a smelo,oznámil Globálnemu prediktorovi,že ak ho obe jeho krídla neprestanú srať,tak mu vypne egregor a vymení bielo-modro-červenú zástavu za červenú s kosákom a kladivom.
  Chcem tým povedať,že Putin je tiež len človek,môže chybovať a o jeho zámeroch do budúcnosti nevieme nič.Má výsledky,podporu ľudu,vrátil Rusku Krym.Ale možno sú veci o ktorých sa nehovorí a ktoré ak sa o nich aj náhodou dozvieme,tak sú automaticky označené za protiputinovskú propagandu.Možno by bolo dobré položiť si otázku :Čo môžeme očakávať my Slováci a Česi od toho,že Putin presadí v Rusku svoje plány?Zmení nám to život?Ubudne nezamestnaných a nastane u nás sociálne spravodlivejší režim?Ja osobne v sebe také nádeje uchovávam.Ale mám aj pochybnosti,čo nepovažujem za hriech ani „zradu“ Putina.

 • Bety • 15. května 2015

  Peter, tak jsem to nemyslela, promiňte. Já jen, že všechny zdroje nemusí být důvěryhodné, vždyť víte. Putina považuji za mimořádně schopného, ale boha si z něho nedělám. Je štěstí, že je prezidentem státu, který je natolik silný, aby nemusel poslouchat ty zámořské i evropské ksindly. Co se týče jeho plánů o těch se můžeme jen dohadovat a já je také jen odhaduji podle toho, co už uskutečnil a jak se chová. Řekněme si to na rovinu- za Jelcina byly naše vyhlídky do budoucna víc než mizerné. Teď jsou stále mizerné, ale Rusko představuje naději i kdyby jen proto, že se těm ksindlům vzepřelo a že představuje určitou překážku na tom sešupu, ve kterém jsme byli a bohužel stále jsme. Podle mne je to prostě příklad hodný následování a jestli se Amerika položí, nebo zeslábne, budeme mít šanci na ten sociálně spravedlivější režim. Jestli ji využijeme, to je jiná. Já doufám že ano. Ale bude to jen na nás, protože si myslím, že Rusko už za nás kaštany z ohně tahat nebude. Má svých starostí dost a my jsme se jako spojenci zrovna moc neosvědčili.

 • peter. • 16. května 2015

  Bety:
  Ani jeden z našich národov nie je spojencom Ruska minimálne od vtedy,ako sme vstúpili do NATO a EU.Keď sme spojencami ZSSR boli,tak sme boli aj spoľahlivými,lebo nič iného nám ani neostávalo.A toto spojenectvo sme nezrušili my,ale ZSSR keď nás Gorbačov hodil cez palubu.Teraz je pri moci Putin a naše nádeje ktoré nevieme ani jasne sformulovať sa obracajú k nemu.Tak sa pýtam.Má Putin dôvod na to aby nás považoval za niečo iné ako za nepriateľa?A myslíte,že niekedy budú mať naše štáty reprezentáciu,ktorá sa rozhodne vzoprieť sa USA a pridať sa k Rusku?A moja posledná otázka.Ak sa stane,že USA sa rozsype,EU tiež,ako sa to odrazí na našej ekonomike a životnej úrovni?Putin -komunista by pomohol.Ale pomôže aj Putin kapitalista?

 • Sio • 16. května 2015

  peter. napsal

  Sio:
  Zaujímate sa Putina a človeka ktorý sa zúčastňuje spolu s Putinom a Lavrovom jednania s Kerrym nazvete „nejakým lobistom“

  Peter, je to jednoduché. Nevím, kdo to je a jaká je jeho role a vy patrně také ne. Nebo snad ano?

 • Sio • 16. května 2015

  @Peter: Já nevím, co si mám o Surkovovi myslet. Všechny zdroje o něm spekulují asi tak, jako spekulovali, kam zmizel Putin a proč. To je prozatím můj dojem.

 • Bety • 16. května 2015

  Peter, máte s tím spojenectvím pravdu i s Gorbačovem. Ale co se stalo nejde odestát. Já spíš měla na mysli, jak se Rusům jevíme teď, tedy ne my, ale naše politická reprezentace a to není zrovna nejlepší obrázek.Ale Slováci to přijetím Nočních vlků zcela určitě vylepšili a náš Zeman, i když couvl, tak alespoň do té Moskvy jel. Pokud se USA a EU rozsype, tak to naši životní úroveň kvůli naší ekonomické závislosti na nich určitě postihne, a obávám se ,že to bude bolestivé. Já doufám, že z Putina se vyklube stalinista, t.j. ekonomický rozvoj a soběstačnost, provázený rozvojem vysoké vzdělanosti, a v tom případě by nás na holičkách nenechal. Ale co bude to neví nikdo. Ale jsem přesvědčena, že pokud by přestalo to nebetyčné vykrádání našich republik, tak bychom si poměrně rychle poradili, protože v žádném případě nejsme neschopní. Rovnoprávné vztahy mezi státy , kterých by chtěl Putin dosáhnout, by nám v tom jenom pomohly.

 • Sio • 16. května 2015

  mirror napsal
  Sio, krajane, vypiště prosím, co udělal Zeman pro zdokonalení kapitalismu u nás, abychom měli platy blížící se platům v Německu nebo Rakousku. Nešetřete detail.

  Mirrore, krajane: Neprodleně vám odpovím. Ale až poté, kdy mi vy řeknete, který z politiků, které tu máme je lepší a co udělal pro ty naše platy on. Do té doby, než mi dáte tu odpověď, budu to považovat za blbou otázku. Je to fér, ne?

 • Sio • 16. května 2015

  peter. napsal
  Sio:
  Mať pochybnosti,nepodliehať neoddôvodnene väčšinovému názoru a nekritickému zbožňovaniu kohokoľvek a čohokoľvek,overovanie si predkladaných faktov a pohľad na problém z viacerých strán je to,čo mi v živote pomohlo vyhnúť sa mnohým nepríjemným situáciám a omylom.Mať pochybnosti je vyslovene podmienkou pre to,aby som mohol vykonávať svoje povolanie.

  Aha, tak to jsem rád, že vám to nevadí. :-)

 • Martin (už bez taky m) • 16. května 2015

  peter, sio,Bety: k Surkovovi a Putinovi: nevím kdo je Surkov. Informací je málo, jsou zprostředkované a většinou v „překladu“. Tam se toho ztratí…
  Tak jako mnoho lidí (a jistě i Vy) sleduji především Putina (ev. ještě některé kolem + i – a to nejen v RF).
  Pokud si všimnete Putinova vystupování, stejně jako vystupování Ruských médií pak je důležité (dle mne VELMI PODSTATNÉ) jedno: Rusové umí „maskirovku“- nejen fyzicky ale i slovem.
  Ale: Putin vystupuje maximálně otevřeně ve chvílích kdy je to „s občany, pro občany“…
  Dále: ví,že jeho vystoupení jsou pečlivě sledovány v různých zemích a různých „civilizačních okruzích“…
  Dále víme my i on, že jeho vystoupení jsou dnes zaznamenávána ve formě, jejíž provedení je výrazně kvalitnější a víc vypovídající nežli kdykoliv předtím.
  Dále také V.V. Putin ví, že tyto záznamy jsou dlouhodobě, systematicky a pečlivě sledovány i po letech, jsou analyzovány. Můžeme se o to pokusit KAŽDÝ. Samozřejmě každý na své úrovni. Není Vám tu vážení něco zvláštní?!
  Vzhledem k důležitosti situace ve světě cosi napíši: PUTIN SI TOTO VŠE PŘEJE (aby se dělo co jsem popsal mezi veřejností), PUTIN SI PŘEJE ABYCHOM VĚDĚLI KDO JE ON SÁM A OČ MU JDE.
  Jinak viz též velmi vypovídající film „Prezident“, a pár info z jeho dětství, o rodičích i životě…
  Pozorný Člověk si z toho ledacos dá dohromady. Já si dal dohromady toto: PUTIN SI UPŘÍMNĚ PŘEJE ABY MU PROSTÍ LIDÉ NA CELÉM SVĚTĚ VĚŘILI. Jeho autentická otevřenost vůči prostým lidem má přes bezp. rizika hluboký smysl, a DŮVĚRA je jednou z podstaty jeho popularity. Dle mne bude dlouhodobá.
  Ne, nevím kdo je Surkov, ale dějiny i kulisy se posouvají.
  Putin rozhodně nepůsobí jako člověk, který by se nechal „řídit“, ani jako „učeň“ mistra. Sám je mistr. Nejen v judu…
  Pouvažujte prosím, rád si to přečtu.

 • Martin (už bez taky m) • 16. května 2015

  Bety: obracela jste se k jinému, ale s dovolením se o cosi pokusím jako člověk, který si rovněž upřímně přeje zlepšení pro všechny slušné, prosté, obyčejné…Lidi.
  Putin je schopen toho co jsem popsal v předchozím svém komentáři. Tam je můj výstup analýzy za mne. Všimněte si prosím, co tam píši, a co z toho následně vyplývá…
  Dále: Putin je jinak v kontaktu s politiky a těmi loutkami které k němu posílají, ve vztahu k „domácím“ mocným pragmatik, diplomacie mu není cizí a v tomto působení tvoří s Lavrovem vynikající tandem… a naštěstí jsou tam i jiní…
  Takže Putin je pro nás nadějí, protože se hlásí k tomu co představuje pro běžné Lidi skutečné hodnoty, jistoty. Ví, že pro život je zapotřebí jistot. A snaží se je „svým“ lidem zajistit, jinak by nemohl spoléhat na jejich podporu – kterou na oplátku potřebuje.
  Putin v RF de facto „stvořil střední třídu“. Nyní usiluje o to, aby byl pro lidi „dole“ i tuto rostoucí skupinu JEJICH ČLOVĚK. JEJICH PREZIDENT.
  Co se týče zahraničí, jde podle mne o člověka obezřetného, ale velkorysého. Jako bývalý pracovník rozvědky ví, jak na tom který ze států EU je. Nejen bývalé státy VS. Ostatně potvrzením realismu jeho uvažování je nejen jeho dlouhodobé konání, ale také to, jak mu to de facto „odhadování“ „partňorov“ v podstatě vychází – i co se jejich konání týče… Současný „veletoč US podržtašků“ jsem osobně čekal. A jde teprve o začátek amerického pochopení, že „za velkou louží“ již není „bezpečí a teplíčko…“.
  Nemyslím, že nás (ČR či SR) Putin sám vnímá jako nepřátele, nechci být přehnaný optimista, ale spíše si dedukuji, že nás počítá k tomu co nepatří k „tvrdému neocons. jádru“… Je reálné, že nás vidí v jasnějších konturách, nežli se můžeme vidět sami. Takže jak dále? Nepodlézat, ale usilovat o tu Vámi zmíněnou rovnoprávnost.

 • Martin (už bez taky m) • 16. května 2015

  Všem: prosím oba výše zmíněné komenty nepovažujte za „svátost“, ale ani jen za „přání“ jednoho „Putinova agenta“…
  Zkuste je vzít střízlivě, ale vážně.
  Myslím, že bát se Putina slušní čestní lidé nemají proč. Proto nám to mimo jiné „medria“ vnucují, „očkují“, „spinují“ -kamkoliv, pořád, kdekoliv…
  LŽOU.
  Jednak jim jde o „mediální“ PROSTOR (část skutečného prostoru na jehož „povaze“ záleží výsledek společenských dějů /reakcí, jednak si „kultivují“ své „všehoschopné banderovce“ a „5 kolony“ v kterékoliv zemi. Ty potřebují, mj. i ke svému přežití… K tomu, abychom si mysleli, že nic ne(z)můžeme, že „není jiné cesty…“…
  Je. A je to i NA NÁS.
  To je také část sdělení, které nám Putin svou otevřeností předkládá…

 • peter. • 16. května 2015

  Myslím,že sankcie uvalené na Rusko,bolo to najlepšie čo mohlo Rusov postihnúť.Tie sankcie ich donútili odskúšať si variantu ktorá im ukázala,že môžu aj v budúcnosti prežiť bez ekonomickej spolupráce so západom.Takáto situácia môže nastať vtedy,ak nastane nová ekonomická kríza v USA a teda aj v EU, čo je pravdepodobné a myslím že aj očakávané.Rusi dnes vedia vďaka sankciám,že prežijú.Bude im ťažko,ale nie tak aby to spôsobilo rozval štátu.
  Ja si ale nedokážem predstaviť čo by v takom prípade čakalo Slovensko,keby odišli Američania z VSŽ Košice a tie tri automobilky by ich zahraniční majitelia zavreli tiež.Ostal by štát bez poľnohospodárstva,priemyslu,neschopný nielen uživiť svojich občanov ale by ich nedokázal ani ochrániť pred vonkajším nepriateľom.Spoliehať sa na to,že národ sa v ťažkých chvíľach dokáže zomknúť a spoločne svoj štát pozdvihnúť asi nemožno,najmä ak sa pozriem ako tento národ volil svojich zástupcov v posledných 25 rokoch.Svoju národnú hrdosť dokážeme zahodiť za“ Judášsky“ groš.Ak sa toto všetko stane,tak spoliehať sa na Putina a Rusko,že nám nezištne pomôže,je iluzórne.Najhoršie je,že si takéto nebezpečenstvo aj uvedomujeme,no prídu voľby a s nimi aj nové zlyhanie národa.A tak dokola,furt až do trpkého konca.

 • Bety • 16. května 2015

  Peter, nebuďte takový pesimista. Z Venezuely například také Američané odešli a co. Venezuela je na tom líp, než kdy byla. Zemi nám neodnesou a VSŽ Košice tam taky zůstane, i když třeba ve velmi špatném stavu. Uvědomte si, že my je nepotřebujeme, vždyť nám nic nepřinesli, jen kradou. A co se týče voleb -jste opravdu přesvědčený, že jejich výsledky nemohou upravovat? Prolhaná média zmohou hodně, o tom žádná, ale myslíte že by se při nepříznivém výsledku rozpakovali volby tak trochu upravit? Lidé jsou pasívní, to je pravda, ale také je to proto, že si myslí, že nic nezmohou. Pokud by se vládnoucí třída poroučela, tak si myslím, že by jste byl překvapený, jak rychle by se z té pasivity probrali.

 • Neználek • 16. května 2015

  Bety napsal
  A co se týče voleb -jste opravdu přesvědčený, že jejich výsledky nemohou upravovat? Prolhaná média zmohou hodně, o tom žádná, ale myslíte že by se při nepříznivém výsledku rozpakovali volby tak trochu upravit?

  Jen blázen by o tom pochyboval.

 • peter. • 16. května 2015

  Chcel by som zdielať váš optimizmus,no naši ľudia sú naozaj ako tie ovečky.Potrebujú baču a pastierskych psov.Bača ich zaženie na pašu ktorú vyberie on a psy dávajú pozor aby nevybočili. A viete,tá Venezuele má okrem krásnych žien aj obrovské zásoby ropy a patrí k jej najväčším vývozcom.My už nemáme ani tie krásne ženy,lebo ako sa v básni píše …“a čo mladé zutekalo a čo staré nevládalo“.

 • Bety • 16. května 2015

  Peter, na vás dnes asi padla nějaká krutě pesimistická chandra.

 • peter. • 16. května 2015

  Bety napsal

  Peter, na vás dnes asi padla nějaká krutě pesimistická chandra.

  Ále!Už je to v pohode.To ma len môj domáci prediktor zavalil nepríjemnou robotou a znemožnil mi zúčastniť sa pravidelnej schôdze,mimoriadne dôležitej,lebo sa na nej riešia problémy sveta a ja si tam obnovujem svoj egregor.