Irský parlament schválil antifosilní zákon

Reklama


Tisková zpráva Hnutí DUHA

ČESKÝ ZÁKON KE SNÍŽENÍ ZÁVISLOSTI NA DRAHÝCH A ŠPINAVÝCH FOSILNÍCH PALIVECH PROJEDNÁ VLÁDA V PONDĚLÍ

pátek 9. října 2015

Irsko se začne zbavovat závislosti na dovozu plynu a ropy i na uhelných dolech. Rozhodli o tom poslanci a poslankyně, když schválili zákon, který stanovuje závazné tempo snižování spotřeby fosilních paliv [1].

Česká vláda má v pondělí na programu důležité rozhodnutí o českém antifosilním zákona: Buď schválí v souladu se svým programovým prohlášením jeho další přípravu, nebo ustoupí na pouhou koncepci, která ovšem potřebné cíle nesplní. Tak komplexní úkol nelze řešit jinak než zákonem.

Závaznou legislativu jako cestu ke snížení závislosti na ropě, plynu a uhlí už s úspěchem zvolila v roce 2008 Británie, ale loni také v Dánsko, Finsko a Francie [2]. V minulých letech vznikla rovněž ve Švédsku, Rakousku či nejprůmyslovějším německém regionu Severním Porýní-Vestfálsku [3].

Irsko si muselo projít obdobím neúspěšné snahy o snížení fosilní závislosti pomocí různých koncepcí, než se politici shodli na zákoně. Také Finsko je pro nás inspirativní, neboť je podobně závislé na uhlí a plynu a také na dovozu paliv z Ruska. Přitom i tam zvítězil zákon. Správnost rozhodnutí potvrdila i nezávislá právní analýza [4].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Irské hospody budou tento pátek praskat ve švech. Malá a dynamické země může slavit okamžik, kdy se připojila k jiným úspěšným evropským státům. Doufám, že my Češi a Češky si budeme moci připít v pondělí. Na velkou oslavu si však ještě počkáme, protože to hlavní – schválení zákona – politiky teprve čeká. Ale pokud už se zákonem jejího Veličenstva inspirovali i irští republikánu, tak nevidím důvod, proč bychom nemohli i my. Zvlášť když v Británii už zákon šest let skvěle funguje.“

Přejít do diskuze k článku 3 komentáře