ISIL: Zrežírovaná poprava

Reklama


Světlo, kamera, klapka. Video, na němž bojovníci Islámského státu údajně popravují dva agenty ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), považují odborníci za podvod.

Všimněte si, že nejsou vidět žádné stopy výstřelu. Střílejí zezadu, ano? Pokud by stříleli, jak předvádějí, do hlavy, tak by díky nitrolebnímu tlaku, pokud by kulka vyletěla tudy zepředu, mělo všechno vyletět, vystříknout. Tady se ten herec pokouší zahrát předsmrtné konvulze. Ale jakýkoliv doktor by vám řekl, že předsmrtné konvulze s takovouto frekvencí, se stejnými rytmickými záchvěvy nejsou možné. Neboť když odumírá celý nervový systém, tak ke konvulzím dochází v různých rytmech. Nejsou nijak naplánované.

Je tu ještě jedna taková nepěkná věc, o které vědí mnozí, co mají co dělat s medicínou, alespoň trochu, třeba alespoň jako studenti, ano? I medici vám řeknou, že když člověk umírá, tak se jeho nervový systém úplně odpojí. No to je pochopitelné, jako každému živému organismu na planetě. A všechny svaly povolí. Takové povolení, kdy by došlo k uvolnění moči nebo stolice, tu nepozorujeme.

Glock je sám o sobě velice propagovaný, ale zacházet s ním je i pro muže s průměrnou přípravou celkem složité, protože při střelbě hodně kope. Buď musíte mít velice pevné ruce, nebo velice dobrou techniku práce s ním. Tady vidíme, že ho používá výrostek, který kvůli svému věku nemůže mít velkou praxi při nakládání se střelnou zbraní. Jeho ruce ještě nejsou dostatečně fyzicky vyvinuté, ale drží tu pistoli celkem dobře. Mám však podezření, že používali slepé náboje, protože to příliš málo odhodí hlaveň. Role agentů zahráli Sergej Ašimov, který v Kazani pracoval jako domovník a před rokem zmizel a Jambulat Mamajev – nezaměstnaný z kazašského vnitrozemí. Je to velice hezky zinscenováno, protože je vidět, jak to kamera natáčela účelově s nižší kvalitou. Proč? Protože pokud by někdo o tom klipu začal pochybovat, tak by ho začali prověřovat, zda nebyl počítačově upravován. Tj. zda nebyla použita počítačová grafika. Jak by tedy měli nahrát to video, aby nemuseli použít počítačovou grafiku, a přitom se nedalo poznat, co a jak? No použijí nižší kvalitu natáčení. Ale natočili to dobře z různých úhlů záběru.

Je vidět, že tam určitě pracoval nějaký kameraman, že to nebyl obyčejný beduín, který by tu kameru v ruce držel poprvé. Ten člověk opravdu umí natáčet. A proč to tedy natočili? No, je to propagandistické video. Abu Saad Dagestani, ten výrazný vousáč v ruských maskáčích, který na videu čte rozsudek a velí popravě, už žádného Oskara určitě nedostane. Nedávno byl zabit při dalším útoku na kurdské město Kobani.

Překlad: Irena

Přejít do diskuze k článku 5 komentářů