Island: krach bank, vítězství občanů

Článek Jak Island zatočil s bankovními a politickými zloději(external link) shrnul finanční situaci na Islandu od vypuknutí krize. Další důležitý článek porovnává dvě odlišná řešení, kdy Irsko zničilo samo sebe ve prospěch bank a Island se naopak zachránil díky rozhodnosti a pevné akceschopné vůli zdejších obyvatel, zvyklých už tisíc let na přímou demokracii (Island a Kypr, stejná bankovní krize a dvě různá řešení(external link)). Nakonec byli odsouzeni zdejší politikové a nyní následuje poslední kolo bankovní komedie. Občané a stát jsou zachráněni, padnou banky.

Krach nesolventních bank, vítězství občanů

Hlavní kauzu u nás média prakticky nekomentovala. Island vyhrál u Evropského soudního dvora v Lucemburku spor týkající se zkrachovalých bank. Soud dal za pravdu státnímu rozsudku, který odmítl z daní islandských poplatníků zaplatit ztráty britských a holandských bank, které napumpovaly přes 10 miliard dolarů do spekulací ve zbankrotované Icelandic bank (Island vyhrál soudní proces proti zahraničním bankám(external link)). Island netvoří součást eurozóny, nemá zkorumpovanou bankovní reprezentaci na způsob Česka, a proto není vydíratelný z Bruselu. Stát je zachráněn, dluhy občanů sanovány tak, že ti nejsou existenčně ohroženi a banky mohou v klidu krachnout i se svými spekulativními dluhy. A to se nyní děje.

Islandu tehdy pomohly státní banky Norska, Švédska a Dánka, zatímco anglo-saské země a Německo chtěly zemi zruinovat. Banky nyní půjdou definitivně do konkurzu, protože konkurzní řízení ztroskotalo. Stát pomohl občanům a osud bank jej už nijak nedojímá, viz tento rozhovor(external link) s předním islandským ekonomem. Na rozdíl od Draghiho vedeného Goldmanem tento pán říká, že zachraňovat banky je hodně špatný nápad. Islandská vláda se nedohodla s věřiteli o odpisu dluhu. Vyprázdněné a zkrachovalé banky půjdou po 6 letech definitivně do konkurzu. Je na věřitelích, aby si ze spekulativních skořápek vzali to, co tam zbylo, tedy své dluhy. Země je hospodářsky na vzestupu a po těchto bankách už ani pes neštěkne. Tomu se říká ekonomická realita.

 

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
14. 6. 2014 9:52

No a takto to vypadá, když je stát řízen silnou vládou za podpory občanů. Jako firma. Firma odmítá platit cizí dluhy, dluhy jiné firmy, která díky špatnému hospodaření zkrachovala. To je přece základní pravidlo kapitalismu. Amíci měli nechat zkrachovat své TBTF a byli vy na tom líp. Ale USA nejsou řízeny jako firma, nýbrž jako filiálka těch bank.

Alena
Alena
14. 6. 2014 13:12

Stát nemá být řízen jako firma. Stát má být řízen nezávislými odborníky. Firma typu Agrofert je závislá na bankách- pro získání úvěrů, je závislá na státních úřednících- pro získání dotací. Pak se stát řízený jako firma dopouští rozhodnutí,a to ve prospěch svůj a v neprospěch občanů. Viz poslední prohlášení ANO k druhému pilíří , atd.

Sio
Sio
14. 6. 2014 13:30

Aleno, nemá smysl slovíčkařit. V realitě je dnes stát řízen jako co? Není závislý na bankách? Vidíte někde ty nezávislé odborníky? Myslíte, že řízení současného státu nezávisí na úřednících? Pokud je konkrétně Agrofert závislý na bankách (a kdo ne? I stát, viz poslední devalvace koruny), pak je někde chyba ve státě, že neumí udržet konkurenční prostředí a dovoluje monopolní jednání bank, ne? Jen aby bylo jasno. Když říkám, že stát má být řízen jako firma, nemyslím tím, že ve prospěch bank nebo Agrofertu. Tohle se tu ale děje už dávno před Babišem, že stát některým firmám nadržuje a jiné utlačuje,… Číst vice »