Jablko sváru

Reklama


…Takže si to shrňme: máme zde státní úřad, od kterého každý soudný občan očekává, že bude (pozor, jemná slovní hříčka!) drábem nad tím, co majitel jaderné elektrárny provádí. Že je to úřad typu hlídacího psa, který má dostatek peněz a lidí, aby se nespoléhal na to, co mu kdo řekne, ale aby vlastními silami kontroloval bezpečnost českých jaderných elektráren a aby v případě porušení pravidel měl pravomoc okamžitě nařídit proces nápravy s možností sankcí vysokých (např. pokut) až nejvyšších: tedy přikázat zastavení provozu elektrárny nebo dotčeného reaktoru.

A pak se dočtete, že úřad na ČEZ nemá moc pák a že úřad už dlouho upozorňoval (ale zjevně se nic nedělo…).

Předsedkyně úřadu paní Drábová v rozhovorech ráda říká, že jaderná elektrárna je bezpečná. Ani ta nejzabezpečenější technologie však není imunní vůči lidskému selhání, jak ostatně nejlépe ukázal Černobyl (a jak z českého tisku málokdo ví, výsledky vyšetřování neštěstí ve Fukušimě měly naprosto jednoznačný a jasný závěr: že bylo způsobeno jen a pouze lidským selháním, nikoli učiněním přírody ve formě tsunami).

Včera v Dukovanech a Temelíně v sekundárním okruhu někdo kvůli pár milionům „jen“ ošulil kontrolu svárů. Můžeme si být stoprocentně jistí, že zítra někdo něco podobného nespáchá v primárním okruhu nejen z lakomství a hlouposti, ale třeba i jako cílený útok?…

Celý článek najdete v Kulturních novinách

Přejít do diskuze k článku 7 komentářů