Jak bloger iDNES reprezentoval republiku na Střednim vychodě

Reklama


LitArk 2014

Tuž nemyslete si, reprezentovat stat a narod, to neni žadna prdel. Nesmite chodit v roztrhanych gaťach, musite se tvařit statotvorně, nesmite čumět babam na kozy, musite se tvařit, že vam chutna mistni žradlo, nesmite se ožrat jak hovado a musite tvrdit, že Praha je krasne město plne chytrych a vzdělanych lidi. A přesně take neštěsti mě postihlo.

Na vyzvani sem se dostavil na Minysterstvo pro kulturu, kaj mi jakysik mamlas sdělil, že sem byl jako mlady, avangardni spisovatel vybrany, abysem reprezentoval na Festyvalu spisovatelu ve Středni Azyji. „Čemu zrovna ja?“ povidam temu cypovi. „Však mame plno slavnějšich synku! Hašek, Čapek, Hrabal…“  Uřednik potvrdil, že to je pravda, že o nich tež uvažovali, ale že bylo šetřenim minysterskych uředniku zjištěne, že už su všeci mrtvi. A jak znamo, mrtvi blbě reprezentuju. Tuž musel sem přiznat, že na tym bylo cosik pravdy, přestože to řekl pražsky uřednik.

„A bude tam kdosik slavny, bo ja přece nebudu robit stafaž jakemusik obskurnimu festyvalu bez znamych jmen“, povidam mu. „Bude tam třeba He-mink-vai, Mňačko, Hytler nebo jakysik jiny světoznamy spisovatel?“. Cyp zalistoval v papirach a oznamil, že všeci jmenovani už su tež mrtvi, ale že tam bude plno jinych, živych spisovatelu z celeho šireho světa. Tuž musel sem uznat, že aji taky argument měl jakusik validytu.

„No dobre, a nebudu muset podepisovat jakesik prezenčni listiny tajak synci v Narodnim v sedumasedumdesatem, anebo hajlovat jak za Hajdrycha? Bo to bysem pak v knajpě Na rožku těžko obhajoval.“ Bylo mi potvrzene, že ni. Že nejen že nebudu muset nic podepisovat ani proti nikomu hlasovat, naopak že bude žradlo, lužko a doprava zadarmo. Fčil už sem nemohl nic namitat.

A tak se stalo, že Ladislav Větvička, bloger, kery neumi česky a nema rad uředniky, byl uřednikama vyslany, aby reprezentoval češtinu v cizině… Svět je plny para Doksu, řikal už Karel Heinz na Machově jezeře, než lapnul tyfus při hašeni Litoměřic…


Kura, s tym Vetvichku mě nasrali, ale když sem zjistil, že z Ukrajinca Vjačeslava zrobili Wiyatcheslawa, tuž mě to přešlo…


Na RVHP mě přijemně překvapila starost Minysterstva vnitra o moju bezpečnost. Člověk se citi tak nějak bezpečněji, když vidi, že ozbrojeny transporter by okamžitě zasahnul, kdyby se mě třeba jakysik muslim pokusil vyhodit do vzduchu. (Pozn: RVHP neni Rada Vzajemne Hospodařske Pomoci, nybrž Ruzyně Vaclava Havla, pyčo)


No vidite. Furt to řikam. Člověk se citi tak nějak bezpečněji. Zvlaště, když se na vas zaměři ostřiži zrak ozbrojeneho synka.


Pokud by mě ten ozbrojeny švarny synek zastřelil, možna by dostal metal, a ve staři by mohl vysedavat po lavičkach, vystavovat metaly a chlubit se tym, že odprasknul českeho avangardniho spisovatela.


Spoření ve zlatě je dlouhodobě výnosnější než služby bank a mnohem jistější než akcie, či spekulace na burze. Ve zlatě najdete konzervativní investici, která určitě odolá zubu času.


This is real Armenia…


To by mě zajimalo, jestli by ten synek svitil lip jak ta lampa, kdyby se rozkročil až na ten levy drat…
Blazniva Marketa, v podchodu armenskeho nadraži…


Ja si myslim, že lidi by měli udržovat stare dobre zvyky. Kněz by neměl čumět na porno v tabletu, neměl by se divat večer na ČT1 a neměl by jezdit taxikama.


Synci…


…a jejich hračky. Tež zme si s partyju hrali za lesikem u hasičarny ve stare vetřiesce, kera byla dobita jak cyganske hračky…


Radost ze života. To je to, o co tady ide! A je jedno, jestli ste bohati v Česku, nebo chudi v Karabachu…


Su mista, z kerych ide mraz po zadach a robi se husakova koža…


Nove tajemstvi pro Dana Brauna prozrazene. Ježiš měl brachu. Asi nevlastniho, bo na rozdil od Ježiša je černy.


To by mě zajimalo, jestli byste tudyma šli v noci. Historicke město Šuši, ale v pozadi nesu zdi starobyleho hradu. Su to zbytky starych domu a ulic. Město etnycky vyčištěno. Ze sedmnacti tisic obyvatel jich tady dnes žiju necele tři tisicovky…


Hřbitovy. Dalši mrazive misto. Tenhle je na břehu druheho nejvyše položeneho jezera na světě a su tu nahrobky z devateho stoleti po Kristovi. V te době u nas Svatopluk povidal synkum cosik o prutach a Praha byla takhle malinka…


Kostel s křidlama. Kdo to kdy viděl?


Ja sem to organyzatorum řikal, že se mnu to budu mět těžke, bo politycka korektnost je zbraň neomarxystu, keru ja neuznavam, bo nejsem žadny podplaceny česky novinař.

V pozadi nejznamějši armenska hora Arafat (5.137 m), dneska nejvyšši turecka hora na kere se narodil znamy palestynsky tenorista. Tak už to v dějinach chodi. Mimochodem, kdyby Kubiš s tym architektem z Gabčikova nezabili Hajdrycha, mohla byt dneska Sněžka v Polsku.

 

Ladislav Větvička, hlasatel Mlade Fronty Fčil, učastnik Festyvalu spisovatelu LitArk 2014

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

Přejít do diskuze k článku 9 komentářů