Jak hacknout volby

V časopise Bloomberg Businessweek vyšel před několika dny článek, v němž novináři Jordan Robertson, Michael Riley a Andrew Willis odhalují, jak jsou řadu let ovlivňovány volby v Latinské Americe.

V okamžiku, kdy Enrique Peña Nieto, (do té chvíle právník a milionář), slavil v sídle Institucionální revoluční strany (PRI) vítězství v nedávných mexických prezidentských volbách a sliboval, že v zemi zmítané drogovými gangy nastolí spravedlnost, seděl nějakých tři tisíce kilometrů od něj jistý Andrés Sepúlveda před obrazovkami a sledoval výsledky hlasování. Když měl jistotu, že vše dopadlo podle plánu, začal ničit dokumentaci. Mazal harddisky, ničil CD disky a šrotoval papírové dokumenty. Dala by se z nich totiž vyčíst tajná historie silně zmanipulovaných voleb. Sepúlveda byl posledních osm let živým inventářem voleb napříč americkým kontinentem. Vedl skupinu hackerů, kteří nabourávali dokumenty stran, týkající se volební strategie, manipulovali sociální sítě a vytvářeli pro media falešná data o voličské přízni.

Sepúlvedova kariera začala v roce 2005 malým kšeftíkem – odhaloval donátory kampaně oponentů kandidáta, který si ho najal. Během několika následujících let si však postupně vytvořil tým spolupracovníků, kteří špehovali a ovlivňovali volební kampaně v celé Latinské Americe. Za několik tisíc dolarů dokázal nabourat stranickou korespondenci, umístit odposlechy a zfalšovat zprávy. To vše velice tajně, takže jen několik lidí z okruhu toho kandidáta, pro kterého pracoval, o něm vědělo. Nezřídka ani kandidát sám nic netušil.

Sepúlveda byl jako dítě svědkem násilí marxistických guerill v Kolumbii. Jako dospělý spolupracoval s  pravicovými silami po celé Latinské Americe. Některé jeho aktivity úspěšné nebyly, ale mohl prokázat, že většinou úspěšný byl. Byl najímán do špinavé války, dělal lživou propagandu. Nyní je ve vězení v Kolumbii za zneužívání software, krádeže osobních dat a podvody, spáchané v tamních prezidentských volbách v roce 2014. Výše zmíněným novinářům přislíbil odhalit svou historii.

Pracoval pro José Rendóna, politického konzultanta z Miami (který je něco jako intrikán Karl Rove za Bushovy vlády). Rendón samozřejmě popírá, že by Sepúlveda pro něj dělal špinavou práci, a říká, že se jednalo jen o tvorbu webových stránek. Prý nedělali nic nelegálního, pouze negativní propagandu, a to není nezákonné.

Sepúlveda naopak dal novinářům k dispozici svoji e-mailovou korespondenci s Rendónem, která prokazuje zákulisní praktiky. Podle Rendóna jde o podvrhy. Novináři tuto dokumentaci svěřili softwarovým odborníkům, kteří ji prohlásili za autentickou. Navíc se fakta z dokumentace kryjí se skutečnými událostmi z voleb.

Na dotaz novinářů, zda jsou i americké prezidentské volby zákulisně ovlivňovány, Sepúlveda odpověděl, že stoprocentně ano

Po desítky let byly volby v Latinské Americe doprovázeny podvody a uplácením voličů. V posledních dvou desetiletích je snaha zde volby modernizovat a dodržovat demokratické principy. Proto přešly snahy o ovlivňování do zákulisí. Salvadorský prezident Funes Rendóna v roce 2014  přímo obvinil ze špinavých praktik během voleb.

První Sepúlvedovou dobře placenou zakázkou od Rendóna během kampaně v Guatemale bylo hacknutí Uribeho webové stránky. Rendón to naplánoval tak, že se hackeři stali plně integrovanou součástí politiky, zasahovali do webových stránek opozice, vypouštěli falešné informace a zmanipulované volební průzkumy. Voliči museli uvěřit „upřímným“ informacím, uveřejňovaným na sociálních sítích a přetiskovaným médii. Stali se tak figurkami na šachovnici postrkovanými potřebným směrem, aniž by to tušili.

Sepúlveda prý byl vyplácen pouze v hotovosti, měl několik falešných pasů a při svých cestách se se svými politickými zákazníky scházel daleko od stranických sídel. Od Rendóna dostával jen papíry se jmény a kontakty na ně. Své poznámky měl zakódované a papír s pokyny okamžitě ničil. Osobně se s Rendónem nesetkával. Mailový styk probíhal na ad hoc zřizovaných mailových adresách.

Ve většině zakázek měl Sepúlveda skupinu svých pomocníků v jednorázově najatém domě v Bogotě. Skupina měla 7 až 15 specializovaných hackerů. Akce trvaly od několika dní po celé měsíce. V Hondurasu Sepúlveda střežil počítačové systémy prezidentského kandidáta Loba před hackerskými útoky jeho protikandidátů.

Sepúlvedovy zakázky:

  • 2006, Kolumbie, pro Alvara Uribeho
  • 2009, Honduras, pro Sosu
  • 2009 – 2012, Mexiko, pro Nieta
  • 2011, Nikaragua,  proti Ortegovi, který usiloval o své třetí zvolení
  • 2012 – 2013, Venezuela, proti Chávezovi a Madurovi
  • 2014, Kostarika, neúspěšně pro kandidáta Národní liberální strany Arayu
  • 2014, Kolumbie, neúspěšně pro Zuluagu

V Mexiku se spojilo technické mistrovství Sepúlvedy a politické intrikánství Rendóna s finančními zdroji strany PRI, která zdůraznila energii Nieta v soupeření s předešlým prezidentem Calderónem, který neuspěl v boji s drogovými kartely. Mexiko je zemí tří hlavních stran a Nieto čelili oponentům zleva i zprava.

Podle předvolebních prognóz vedl Nieto o 20 %, ale jeho štáb neponechal nic náhodě. Sepúlvedův team instaloval odposlech ve štábu protikandidáta ze strany PRD i ve štábu kandidáta Mota ze strany PAN. Nieto měl k dispozici projevy protikandidátů, ještě než je veřejně přednesli. Peníze nebyly problém. Sepúlveda zaplatil 50 tisíc USD za ruský software, který umožnil nabourávat se do telefonů Apple, BlackBerry a telefonů s operačním systémem Android.

V předvečer voleb automat s namluvenou výzvou Nieta obtelefonoval desítky tisíc občanů ve státě Jalisco, kde byly pochyby o jeho úspěchu. Poté, co Nieto nesuspěl při návštěvě univerzity v Mexiku, jeho protikandidát Obrador zářil. Sepúlveda tedy zajistil nahrávku jednoho z Obradorových konzultantů, kterému jistý podnikatel slibovat velké peníze na prezidentskou kampaň. Zveřejnění této nabídky bylo samozřejmě těžkou ranou.

Před nedávnem ovšem sklapla klec. Policie v Bogotě Sepúlvedu zatkla a v následujícím soudním procesu byl odsouzen na deset let do vězení. Během procesu zachytili novináři posunek kohosi z lavic příznivců Sepúlvedy – ruku na ústech a pohyb přes krk. Mlč nebo… Asi za měsíc, když byl v policejním doprovodu vezen na ošetření k zubaři, došlo k pokusu o jeho napadení skupinou mužů s noži. Policisté jej ubránili. Hovořilo se i o dalších pokusech dostat se do vězení a zlikvidovat ho.

V červenci 2015 se s ním setkali američtí novináři v přísně střeženém sídle kolumbijského generálního prokurátora. Řekl, že chce odhalit celou pravdu o své předchozí činnosti a o aktivitách politiků v Latinské Americe. Politici tam mají dvě tváře – jednu pro veřejnost a druhou, skrytou skutečnou tvář. On prý pracoval pro ty skryté tváře.

Sepúlveda má ve vězení k dispozici počítač s internetovým připojením, jež je ovšem monitorované. Prokuratura odmítá se vyjádřit k domněnkám, že Sevúlveda spolupracuje na odhalování politických podvodů.

Tři týdny před uvězněním Sepúlvedy odstoupil Randón z týmu kandidáta Santose poté, co bylo publikováno nařčení, že pro kampaň dostal 6 miliónů dolarů od drogových kartelů. V té souvislosti ho v Miami navštívili i kolumbijští vyšetřovatelé, kde jim uvedl, že Sepúlveda pro něj pracoval jen jako zpracovatel webových stránek. Jakoukoliv jinou spolupráci popřel.

Kolumbijská média nedávno napsala, že se z anonymního zdroje dozvěděla, že Rendón pracuje pro Donalda Trupa. Rendón to okamžitě popřel, ale připustil, že s ním jednali zástupci jiného amerického kandidáta. Hope Hicks, mluvčí Trumpova štábu, též popřel, že by byli v jakémkoliv styku s Rendónem.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
6. 4. 2016 16:39

Když si po přečtení tohoto článku člověk popustí fantazii,dovede si představit kolik lidí a systémů se účastní na každých volbách u nás, v Evropě ,ve světě. Připomenu jeden z největších kiksů – volby proti Paroubkovi s výsledkem o 12% nižším,než udávaly výzkumy všech čtyř preferenčních agentur ještě 3 dny před volbami. Taková statistická chyba není chybou,ale jednoznačným podvodem. Aby to přikryli,použili tenkrát jakési písemnosti jakéhos normalizačního taxikáře z letiště v chrysleru, v té době již na vysoké funkci v Min. vnitra,které se ukázaly být falsem pořízeným jen k tomuto účelu. Kubice se to individuum jmenovalo,myslím. Když si připomeneme poslední volbu… Číst vice »