Jak šlape český korporátní fašismus

Česko přechází od korporátního kapitalismu na korporátní fašismus. Když jde o pouhé jedno promile vyvolených, kterému se selektivním způsobem upravuje výkon spravedlnosti a státní správy, pak jsme v korporátním fašismu.


Na setkání přátel spolku a čtenářů webu jsme měli velkou přednášku filosofa a malou krabici domácího štrůdlu. Vedly se hlubokomyslné debaty, mimo jiné i nad tématem: Co tvoří podstatu současné politické krize v Česku danou pomalým, ale jistým přechodem z korporátního kapitalismu na korporátní fašismus? Velké téma, takže na ten štrůdl došlo až v úplném závěru. Společně jsme vysvětlovali přechod od mafiánského kapitalismu ke korporátnímu kapitalismu. Nakonec se popisoval systém korporátního fašismu na příkladech z Hitlerova Německa před 2. světovou válkou. Obecenstvo bylo nedůvěřivé k naší argumentaci, tak to zpětně doložím na praktickém příkladu.

Krapet české osobité cesty ke kapitalismu

Česká balkánská cesta ke kapitalismu je už historií a píší se o ní odborné práce. Zatím spíše historické, těch ekonomických je jako šafránu. Ale podívejte se na článek Vyznání národohospodáře, kde je první vlaštovka.

Mafiánský kapitalismus ukončila Amnestie vyhlášená Václavem Klausem. Prezident ani jeho kancelář amnestii nezdůvodnili, platila od 2. ledna 2013. Veřejnost z 80 % soudila, že amnestie byla dárkem Klausovým privatizačním přátelům. Byl to vrchol pokrytectví a cynismu. Václav Klaus nikdy neuznal sílu nezávislé justice a řádného trestního procesu. Tento bývalý bankovní nomenklaturní a pak oligarchický kádr nikdy nevyznával princip rovnosti všech před zákonem. Jenže tento princip tvoří hlavní pilíř právního státu. Komunisté dobře věděli, proč Klause protežovali, tedy mimo jiná a asi mnohem důležitější fakta.

Korporátní kapitalismus začal viditelným projevem Emise korporátních dluhopisů emitovaných v CZK, registrovaných v centrálním depozitáři cenných papírů. Z předložené tabulky lze považovat rok 2011 za první korporátně kapitalistický finanční rok. Jenže korporace vlastní jedno promile občanů, takže zbytek musí mlčet, anebo je někdo musí vydatně vodit za nos. Když bojujete o kontrolu hospodářské politiky státu, musíte mít své zázemí v podobě silné mediální podpory. A k tomu slouží korporátní média, která musí oligarchie spolehlivě kontrolovat. Ten, kdo si čte seriál o agentu Novákovi, tak už o tom leccos ví. Viz například díl Chovanci na vnitru už vědí, komu sloužit.

Kontrola médií zahájila přechod ke korporátnímu fašismu

Efektivní kontrole zajištění kapitálových výnosů pro jedno promile předcházel přesun vlastnických práv k médiím. Aktuální stav z roku 2016 podle mediaguru.cz najdete zde. V srpnu 2015 koupila skupina Penta vydavatelství Vltava-Labe-Press. Tímto okamžikem z Česka odešel poslední německý vlastník českých novin. Skončila éra mediálních vydavatelských domů se značným know-how v této oblasti i nepřímé vazby na ideologické kruhy a politické struktury. Přelomové období je ohraničeno léty 2006–2013. Zdeněk Bakala v roce 2006 koupil vlivové médium Respekt, následovala Economia a.s. a poté kupovali i další podnikatelé. Andrej Babiš je od konce roku 2013 nejvlivnějších osobou v českých médiích – AGF Media, Mafra, Impuls. Na případu akvizice mediální skupiny MAFRA je podrobně popsán vliv změny vlastnictví médií na obsah vybraných deníků. U ostatních nových vlastníků došlo k podobné proměně.

Kdy začíná korporátní fašismus

Kolega Pavel Letko publikoval článek Hysterie demokratů na mafiánský způsob, kde přesně ukázal licoměrnost celého útoku na Babiše, který souvisí s degradací práce státní správy. A korporátní kapitalismus je přesně o tom. Vyšší úředníci dostanou posty za partajní a mafiánské služby a pak selektivně vykonávají spravedlnost pro jedno promile vyvolených. Pozor, nikoliv pro jedno procento, protože to by byl pouhý korporátní kapitalismus, který se u nás postupně přežil. Když jde o pouhé jedno promile vyvolených, kterému se selektivním způsobem upravuje výkon spravedlnosti a státní správy, pak jsme v korporátním fašismu. Na příkladu USA jsme v sériích článků vysvětlovali Rozdíl mezi korporátním fašismem a kapitalismem.

Rozdíl tkví v tom, zda kapitalismus v dané zemi řídí politická reprezentace, nebo bankovní či průmyslové korporace. Pokud platí, jako v Číně a v Rusku, že korporace podléhají politické moci a jejich strategii spoluurčuje stát a má možnost dosáhnout i na jejich zisky, pak jsme v korporátním kapitalismu. Pokud ale platí, že korporace si uplatí volby a vybírají kandidáty a přitom neplatí prakticky žádné daně v daném státě, pak jsme v modelu korporátního fašismu.

Krize ve Sněmovně ukazuje vznik korporátního systému

Současný ministr financí, který vlastnil koncern Agrofert, využil mezery v zákoně a nakoupil jednokorunové cenné papíry vlastní firmy za 1,25 mld Kč. Výnosy ve výši 6 % se splatností emise 10 let díky mezeře v zákoně nepodléhají zdanění. Andrej Babiš nakoupil dluhopisy své vlastní firmy jako soukromá osoba v letech 2013 a 2014. Dluhopisy nakupoval za peníze získané z prodeje svého majetku do vlastnictví koncernu Agrofert. Obchod byl pro něho jako prodávající soukromou osobu velmi výhodný a my jsme mu zisk částečně platili z našich daní.

Na počátku roku přišlo na ministra a jeho firmu trestní oznámení. Oznamovatel zpochybňuje celou transakci. Podle oznámení bylo jediným účelem jeho transakce obcházení daní. Součástí je i podezření, že Andrej Babiš neměl dostatek peněz na tak obří nákup.

Poslanecká sněmovna se na jednání rozpočtového výboru zabývala problematikou korunových dluhopisů. Poslanec Václav Votava jako předseda rozpočtového výboru navrhl usnesení č. 579 z 52. schůze z 8. března 2017. Je o postoji daňových orgánů k problematice zdanění výnosů korunových dluhopisů. Pro toto usnesení hlasovalo 13 ze 16 členů rozpočtového výboru bez ohledu na stranická trička. Na toto usnesení Rozpočtového výboru reagoval osobním dopisem předsedovi výboru, poslanci Václavu Votavovi, Ing. Martin Janeček, generální ředitel Generálního finančního ředitelství. Jeho prohlášení ukazuje výše uvedené znaky nové státní administrativy.

Orgán Poslanecké sněmovny může požadovat po členu vlády nebo vedoucím správního úřadu informace a vysvětlení vztahující se k jejich činnosti, ovšem tuto pravomoc nelze vykládat tak, že je možné ukládat členu vlády nebo vedoucímu správního úřadu úkoly týkající se výkonu působnosti jím řízeného správního orgánu nebo správních orgánů jemu podřízených, resp. provedení určitých úkolů závazně požadovat.

Jinými slovy, poslanci si nemohou vynutit nestranné a úplné plnění dohledu a šetření v konkrétní věci. Pokud správní orgán nezahájí šetření, tak je to legální postup v jeho výlučné kompetenci a nikomu jinému do toho nic není. Poslanci mají právo politického dohledu přes předsedu vlády, jenom ten má pravomoc odvolat ministra.

Závěr

Takže si to shrňme. Úředník prohlásil, že v systémové věci týkající se jeho resortu nebude konat. Přesněji řečeno, nikdo mu nebude mluvit do toho, zda bude konat nebo ne. Tím ale vznikl nový typ „úředníka“, zcela typický pro korporátní kapitalismus jednoho promile. Tento člověk už není odpovědný exekutivě. Ta se zase odmítá skrze poslance Babiše bavit se Sněmovnou, nebo jí dělá jasné obstrukce. Takže nový systém lidovlády jednoho promile bude pro naše peněženky jistě nesmírným přínosem. A ještě větším přínosem bude pro českou demokracii, která konečně dosáhla posledního stádia kapitalismu. To se komunistům v případě vrcholného stadia socialismu fakt nepodařilo.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 550 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

5 1 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
23. 3. 2017 18:02

http://www.lidovky.cz/ovcacek.aspx – fake média v úderu. ..)

J. W.
J. W.
24. 3. 2017 10:21

Prosím Vás, mohl by někdo říci jestli je fašismus špatný nebo dobrý? Marně se to snažím zjistit, ale z neustálého vysílání dokumentů a filmů o fašismu téměř na všech TV kanálech, a z kvant výpravných publikací o fašismu v knihkupectví, se to nedá zjistit. Chtějí snad, abychom jej přijali za svůj? Podobně jako komančové neustále poukazovali na kapitalismus, až jsme se stali kapitalistickými občany?

peter.
24. 3. 2017 10:45

J. W. napsal
mohl by někdo říci jestli je fašismus špatný nebo dobrý?

To záleží na tom,ako sa v ňom cítite.Ako napísal p.Umlauf, aktuálne v ňom žijeme.

Asfalt
Asfalt
24. 3. 2017 13:29

Tento režim má asi mnohé společné s fašismem, který sice přesně definován není, ale považuje se za režim iracionality, politické deliberalizace, agresivní mezinárodní politiky, propojení kapitálu se státem a další. Ale mluvit o tom, že se zde formuje korporátní fašismus mi poněkud rve uši, stejně jako když někdo mluví o tom, že Krym byl anektován. Krym nebyl anektován a současný režim nemá nic společného s korporátním fašismem. K anexi nedošlo, protože nedošlo k nějakému připojení území (předmětu bez vůle), ale k mezinárodní integraci (rozhodli Krymřané svou vůli), tedy připojován nebyl předmět práva bez vůle, ale subjet práva s vůlí, což… Číst vice »

Asfalt
Asfalt
24. 3. 2017 14:07

Jinak ještě, mluvit o současném režimu jako o korporátním fašismu je o to absudnější, když si uvědomíme, že koncepce korporátního fašismu byla vlastně reakcí na stav, který autor článku jako korporátní fašismus označuje. Když Mussolini zakládal první korporátní fašismus, pak tak činil právě proto, aby eliminoval korupci v systéímu politických stran. Právě proto byly politické strany nahrazeny politickými korporacemi a právě toto opatření mělo přinést více demokracie ve srovnání se stavem v době před Mussolinim (a před korporátním fašismem) a stavem, který dnes znovu autor kritizuje stejně jako tenkrát Mussolini. Prostě absurdní. Jinými slovy, korporátní fašismus není to, co dnes… Číst vice »

Lena
Lena
24. 3. 2017 17:54

Asfalte, to je pěkně napsané, ale měl by to být raději celý článek, v diskusi na velké výklady není místo.
Myslím, že i Marx rozlišoval mezi formou (názvem, zde „fašismus“), obsahem (jak si jej kdo vykládá) a podstatou jevu. Jsou to 3 úrovně a jak chcete vynutit, aby je všichni stejně chápali, nebo alespoň dělali, že je stejně chápou? Tu druhou variantu dokáže jen Gestapo, nebo televize….(v rukou nějakého „gestapa“).

peter.
24. 3. 2017 17:58

Asfalt napsal Korporativismus měl vrátit politickou moc pracujícím lidem, ne nebyl přesně naopak vládou obchodních korporací (kapitálu korumpujícího politiku). Jistě, praxe pak byla asi jiná (jako obvykle), ale to už není o politickém korporativismu jako takovém. Mussoliniho korporativismus znamená, že lid se obejde bez zkorumpovaných politických stran a její zkorumpované politiky a bude si vládnout sám na základě svých vlastních zástupců podle profesního, nikoliv stranického, klíče. Fašizmus nemal a nemá vlastnú filozofiu.Ide o antiliberálny,antikapitalistický,antiburžoázny a antikomunistický politický systém.Sám Mussolini ho definoval tak,že medzi fašizmus a korporativizmus dal rovnítko.Tento pol.systém však nebol rasistický ani antisemitský. K jeho charakteristikám je nutné zaradiť… Číst vice »

Béda
24. 3. 2017 18:55

Podle Jiřího Dimitrova lživě obviněného nacisty z podpálenní Říšského sněmu je fašismus OTEVŘENOU DIKTATUROU NEJREAKČNĚJŠÍCH SIL KAPITÁLU. Když se podíváme na kterýkoliv fašistický režim v minulosti (Itálie, Německo, Japonsko, Španělsko, Chile) anebo v současnosti (Ukrajina), můžeme si u všech všimnout jedno společné – podporu vnitřní oligarchie, šlechty, národního velkokapitálu, liberálních sil a nadnárodního velkokapitálu. A obvykle také sympatie katolických stran (Slovensko, Chorvatsko). Všechny mají taky společné jedno – okamžitě po převzetí politické moci začnou pronásledovat komunisty.

Béda
24. 3. 2017 18:57

Otevření archivu ministra financí ve vládě amerického prezidenta Roosevelta, Henry Morgenthaua. Morgenthau se obával rostoucí nenávisti plynoucí z Hitlerova Německa a doporučil USA, aby zmrazila veškeré obchody s ním. Bankéři a podnikatelé však jeho varování nedbali a prostřednictvím nové „zúčtovací“ banky BIS (Bank for International Settlements) ve Švýcarsku proudily od roku 1933 Hitlerovi stovky miliónů na zbrojení, později i na budování a provoz koncentračních táborů. BIS byla nadřízenou bankou všech evropských centrálních bank. Po obsazení Rakouska a Československa Hitler raboval v prvé řadě zlato. Zlato, co měly obsazené země uložené v zahraničí, byly přinuceny převést prostřednictvím BIS na německé účty.… Číst vice »

Asfalt
Asfalt
24. 3. 2017 18:58

Díky Leno. Ano, věci mají svou formu a obsah. Podle mého názoru ale tady nejde ani tak o formu, ale o správnost terminologie. Vím, celá řada pojmů mění třeba časem své významy, řáda všelijakých pojmenování jsou homonyma, ale zrovna ten korporátní fašismus si myslím, že má celkem dost vymezený obsah, který je naprosto jiný, než jak si autor představuje. Zaměňovat politickou korporaci s obchodní se totiž podle mě nedá. Vím, že řada lidí chápe korporátní fašismus tak jako autor, ale myslím, že tito lidé ani neví, že kromě obchodních společností existují (existovaly) korporace politické a že právě podle nich (ne… Číst vice »

Béda
24. 3. 2017 18:58

nevyplácet žádné vklady ani úroky. Tím většině z nich znemožnili odchod do zahraničí a záchranu před holocaustem. BIS Hitlerovi umožnila zpeněžit všechny cennosti uloupené obětem holocaustu (včetně zlatých zubů, hodinek, šperků ap.). Proti americkým a anglickým bankám podporujícím Hitlerův holocaust nebylo nikdy vzneseno obvinění. Stejně tak proti zprostředkovateli Hitlerových zločinů, BIS. Všechny tyto instituce fungují a obchodují dodnes. Mnoho ředitelů anglických a německých bank bylo po válce povýšeno do šlechtického stavu. McKittrick, ředitel BIS, se po válce stal viceprezidentem americké Rockefeller Chase Bank. Hitlerův ministr financí Schacht po válce založil vlastní banku Schacht&Co. Ředitel hlavní Hitlerovy banky Reichsbank Emil Puhl… Číst vice »

Béda
24. 3. 2017 19:06

Za poslední. Jako bezprostřední aktuální příklad fašismu lze uvést ukrajinský režim. Ten splňuje všechny uvedené hlavní charakteristiky. Hned po zinscenovaném převzetí moci za pomoci (vnitřního i cizího) velkokapitálu, začal potlačovat komunisty, glorifikovat Banderu, ničit pomníky protifašistických bojovníků…

Asfalt
Asfalt
24. 3. 2017 19:08

Peter:
Ano, souhlas. Mně šlo o to, že je fašismus a korporátní fašismus a korporátní fašismus není o obchodních společnostech. Byl korporátní fašismus, ale klidně může být i korporátní demokracie, pokud vládu politických korporací budeme považovat za demokracii. Klidně bychom mohli, pokud nám to natlučou do hlavy. Korporativismus je jen jiný způsob formální politické reprezentace lidu. Fašismus je pak ta realita, která lid ohlupuje.

Béda
24. 3. 2017 19:17

Béda napsal

Ještě bych doporučil všem kdo to ještě nečetl tyto 2 odkazy:
http://zen.e15.cz/pribehy/rockefellerove-svet-patri-nam-1068032
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/1322-rotschildove-rodina-ktera-manipuluje-s-celym-svetem

Oba články mohou obsahovat dílčí nepřesnosti ale základní orientaci v problematice svojí faktografií poskytnou.

Dolmen
Dolmen
24. 3. 2017 21:44

V celé debatě musím dát za pravdu Asfaltovi, protože správně vyložil, co je to fašismus, resp. korporátní fašismus. Postavit argument na jevovém příznaku, čili, že fašismus je systém, který pronásleduje komunisty je velké zjednodušení. Slovo fašismus slouží dnes spoustě lidí jako nadávka těžkého kalibru, nebo synonymum pro něco velmi odporného – jenže odporné je pro každého něco jiného – a v tom je ten zásadní problém. Pro pražskou kavárnu je fašistou Zeman, pro odpůrce migrantů a LGBT jsou fašisté pražští kavárníci. Čili Asfalt správně.

Béda
25. 3. 2017 1:39

Dolmen, Špatně jste pochopil co jsem napsal pane. Pronásledování komunistů je pouze jednou z důležitých jevových známek fašismu. To klíčové obsahuje Dimitrovova definice. Jinak pokud jde o otázku, jestli již jsme ve fašismu kde vládne nejreakčnější kapitál anebo ne, zde bych uvedl několik argumentů ve prospěch tvrzení že jsme na nejlepší cestě k němu: 1/ česká ekonomika, včetně centrální banky a česká zahraniční politika je zcela v podřízenosti zájmů velkokapitálu (1% – viz výše uvedené odkazy o dikrétních elitách, které stály za všemi válkami). To znamená, ekonomika je silně zadlužována, zahraniční politika podporuje války v zájmu velkokapitálu (oběti těch válek… Číst vice »

Béda
25. 3. 2017 2:11

Nyní krátce o tom, co je nejreakčnější kapitál. Je to ten soukromý kapitál (nejsilnější a nejkoncentrovanější soukromý kapitál) v jehož zájmu se vedou války, svrhávají režimy, provádějí státní převraty, ničí země a proměňují v trosky a chaos, zabíjejí a vyhánějí z domova velké skupiny lidí. Je to ten kapitál kvůli kterého zájmům se zadlužují státy a jejich občané, kterému slouží centrální banky států, který skrze své mediální říše a páté neZISKOVÉ politické kolony ovládá a manipuluje veřejné mínění, který si skrytě přisvojuje většinu vytvořených hodnot a skrytě usiluje o nastolení své globální totality. Je to ten kapitál, který bohatne na… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
25. 3. 2017 7:56

@Beda Bedo, já vás pochopil dobře, jenomže problém spočívá v tom, že se snažíte napasovat pojem fašismus na to, co nám klíčí tady v české kotlině. Pojem fašismus má původ v Mussoliniho systému. Já já to chápu tak, že fašismus je jakási jasně ohraničená, „tvrdá“ entita. Srážka s ní bolí, pokud však nezasáhne životně důležitá centra, lze se z takové srážky i vyléčit. Na rozdíl od fašismu, to co nám roste zde, to jméno ještě nemá. Nemá ani jasné obrysy a není to „tvrdá“ entita, je to entita „rosolovitá“, dusivý sliz. Nenápadně se rozléza po organismu státu, sílu nabírá nenápadně… Číst vice »

Honza999
Honza999
25. 3. 2017 8:25

Dolmen

A proč by ten pojem nesměl napasovávat???

Všichni, opakuji, všichni v posledních letech dělají to samé v opačném gardu – napasovávají pojem komunismus či socialismus na to, co tu bylo před rokem 89.

Takže trocha napasovávání víc nebo méně už nemůže nic podělat, jen trochu vyvažuje deformování pojmů z druhé strany.

hudryper
hudryper
25. 3. 2017 9:38

Souhlasím s Dolmenem. Na rozdíl od třeba italského fašismu naše“rosolovitá entita“ pracuje dle zahraničních not a nemá k životním podmínkám zdrcující většiny obyvatel vstřícný vztah. Znám trochu italské politické poměry a názory obyčejných Italů starší generace,kteří si alespoň z dětství pamatují fašismus .Dodnes slouží na tyrhenském pobřeží celé komplexy betonových budov postavené za Musoliniho pro italské dělnické rekreanty a k nim od té doby vedla i železnice,jejíž stavba neměla obvyklé hospodářské odůvodnění,nýbrž sloužila k dopravě nadšených rekreantů. Přes 40 let po IIWW zely prázdnotou a pak,zhruba před 20 léty se začalo s jejich obnovou.Dnes samozřejmě neslouží vysloveným chudákům a železniční… Číst vice »

Béda
25. 3. 2017 10:51

Wikipedia: „Korporativismus (it. corporativismo, lat. corporatio – sdružení) je od pluralismu odlišná forma reprezentace zájmů, založená 1/ na spolupráci jednotlivých společenských vrstev či skupin; 2/ též organizace státu na profesním principu. Vyskytuje se zde omezený počet hierarchicky uspořádaných monopolních organizací (korporací), které při vyjednávání se státem při dodržování základní ideje lidské pracovní sounáležitosti zastupují zájmy svých členů a současně se podílejí i na uskutečňování státní politiky…“ atd.. A nyní se zkuste zamyslet nad obřími GLOBÁLNÍMI superimpérii vytvořenými klany Rothschildů a Rockefellerů (odkazy viz výše). Copak to nemůže být ona 1/ spolupráce určité společenské vrstvy , hierarchicky uspořádaná monopolní organizace (široce… Číst vice »

Béda
25. 3. 2017 10:54

a zavést totalitu. Atmosféru všudypřítomného špiclování, eliminace kritiků – nepřátel, donášení, vojsko a policie v ulicích, razie, odposlechy, osekání svobody slova, shromažďování, zrušení politické soutěže – moc převezme armáda, politický diktátor a pod..

Asfalt
Asfalt
25. 3. 2017 10:59

Hnutí Fasci di Combattimento (první fašisté) vyhlásilo boj proti socialismu. Jejich prvním činem proti socialismu byl útok na socialistickou redakci deníku Avanti! v dubnu 1919, kdy zničili tiskařské stroje a zanechali čtyři mrtvé. Ano, fašismus vznikal jako (účelové) hnutí, jehož hlavní náplní byl anitikomunismus, ja říká Béďa. Hnutí Fasci di Combattimento vydalo v červnu téhož roku svůj politický program s názvem Il manifesto dei fasci italiani di combattimento. V tomto programu nalezneme požadavky fašistů, které by měly řešit situaci, jednak politickou a sociální, dále vojenskou a samozřejmě finanční. V politické sféře požadují všeobecné volební právo dle krajů, s proporcionálním hlasováníma… Číst vice »

Asfalt
Asfalt
25. 3. 2017 11:02

Pokračování k výše uvedenému Aneb, kdo dokáže definovat fašismus? Je jen forma vlády kapitálu, která se pokouší zůstat u moci, když liberální a měkké formy vlády přestávají fungovat. Ideologie si k tomu propůjčí jakékoliv. Dnes není třeba zabíjet komunisty a odborové předáky jako v redakci Avanti, protože levice na Západě vlastně už neexistuje. Není třeba lidi získávat na všeobecné volební právo, to už tady máme, ale je k ničemu. Zůstává pak ta extrémní podoba fakticky politicky deliberalizovaného kapitalismu (volbami nelze nic změnit, jak začínáme vidět a ještě uvidíme u Trumpa), prosazování cílů otevřenou trestnou činností (přepadení několika států a nikdo… Číst vice »

Béda
25. 3. 2017 11:19

Ještě jednu poznámku bych přičinil. Kupodivu fašismus může přicestovat jak ze strany extrémně vypjatého nacionalismu, tak ze strany liberalismu (neo- liberalismu). To se vůbec nevylučuje – viz v Německu kromě domácího a cizího velkokapitálu (- což je nutná podmínka nástupu každého fašismu k moci) podpořily nástup fašistů – nacistů (fašismus nemusí být nutně vždycky nacismus) k moci LIBERÁLNÍ strana a katolická (konzervativní) strana Zentrum. Na UkraDině umožnili nástup nacistů k moci neoliberálové z ciziny a místní oligarchie… V každém případě je vždycky v prvé řadě tvrdě potlačena systémová levice (to je ta, která má na programu změnu dosavadních kapitalistických (jak… Číst vice »

peter.
25. 3. 2017 13:34

Hlavným teoretikom – „otcom“fašizmu bol hegelovec,nietzcheovec a machiavellista Giovani Gentile.Mussolini bol viac praktikom ako teoretikom fašizmu.Ideál fašizmu sa opieral o „Rímske impérium“a vodca mal byť podobný rímskemu cisárovi.Veľkú rolu zohrávala Machiaveliho idea oddelenia morálky od politiky.(Vladár). Vzťah k RKC – bol záporný,no fašizmus cirkev toleroval,lebo uznával jej pozitívny vplyv na rodinu,manželstvo a celkovú stabilitu štátu.Mussolini mal zásluhu na vzniku štátu Vatikán (viď Lateránske dohody 1929) Odbory – v r.1926,dal jeden z ideológov fašizmu Alfredo Rocco názov „tripartita“mechanizmu,ktorý mal zadusiť v tých časoch veľmi populárny „triedny boj“a eliminovať vplyv nezávislých,no v skutočnosti spolitizovaných odborov.Tripartita sa stala vo vtedajšom Taliansku jedným zo… Číst vice »

Béda
25. 3. 2017 13:36

Béda napsal Ještě jednu poznámku bych přičinil. Kupodivu fašismus může přicestovat jak ze strany extrémně vypjatého nacionalismu, tak ze strany liberalismu (neo- liberalismu). To se vůbec nevylučuje – viz v Německu kromě domácího a cizího velkokapitálu(- což je nutná podmínka nástupu každého fašismu k moci) podpořily nástup fašistů – nacistů (fašismus nemusí být nutně vždycky nacismus) k moci LIBERÁLNÍ strana a katolická (konzervativní) strana Zentrum. Na UkraDině umožnili nástup nacistů k mocineoliberálové z ciziny a místní oligarchie…V každém případě je vždycky v prvé řadě tvrdě potlačena systémová levice (to je ta, která má na programu změnu dosavadních kapitalistických (jak je… Číst vice »

Béda
25. 3. 2017 13:42

WIKI/MUSSOLINI: Roku 1919 založil svoji organizaci Fasci di Combattimento (tzn. „Bojové svazky“), tato organizace se roku 1921 změnila na fašistickou stranu – Partito Nazionale Fascista. RANÝ PROGRAM!!!! fašistického hnutí byl ovlivněn socialismem. Požadoval půdu pro rolníky, zastoupení dělníků ve vedení podniků, progresivní zdanění kapitálu, znárodnění půdy a podniků atd. Při smiřování socialismu a nacionalismu převzal fašismus učení Enrika Corradiniho, dle kterého byla Itálie vykořisťována předními evropskými mocnostmi a byla „proletářským národem“. Její boj proti bohatým národům byl stejně naléhavý jako boj dělníků proti kapitalistům.[5] Roku 1921 byl zvolen do italského parlamentu (ještě za Fasci di Combattimento)…Údernou silou nového hnutí se… Číst vice »

Béda
25. 3. 2017 13:50

…Oblíbené bylo u fašistů i stávkokazectví, které jim přineslo uznání mnoha Italů.[6] V Popádí, kde měli fašisté podporu velkých i středních vlastníků půdy, se oblastním velitelům úderek dařilo ovládnout města jako Ferrara, Cremona, Piacenza a posléze padla i významná bašta levice Bologna. Když začátkem října 1922 provedli fašisté výpravy na jih do Neapole a ovládli Apulii, bylo jasné, že další na řadě je Řím. 28. října 1922 zorganizoval Pochod na Řím a vyhrožoval, že svrhne vládu, čímž si vynutil své jmenování předsedou italské vlády. Jako premiér pak zahájil velké reformy, během nichž neustále zvyšoval své pravomoci, od roku 1925 vládl… Číst vice »