Jan Keller: Odsouzeni k modernitě

Proč by sociologové měli číst klasickou literaturu? Co hledá sociologie a našla beletrie? Upoutávka na knihu Jana Kellera Odsouzeni k modernitě.

Jan Keller v Odsouzeni k modernitě napsal:

Tvůrci pravidel strategického managementu se k nerozeznání podobají úředníkům z Kafkova Zámku. Obsahem jejich práce je vypracovávat předpisy použitelné k řízení aktivity těch, s nimiž se nikdy nedostanou ani do letmého kontaktu. Nikdy nepracovali s lidmi, vzdy jen s procedurami. O firmách, které se budou jejich předpisy ve svém provozu řídit, vědí jen to, co o nich vyčetli ze spisů pořízených jinými vzdálenými experty.

Mezi tvůrci dispozitivů je nápadně mnoho mladých absolventů vysokých škol, kteří nikdy nebyli v podnikové praxi. Tvrdí, že je to jejich velká komparativní výhoda. Potřeby firem lze prý posuzovat mnohem efektivněji, jestliže sledujeme pouze údaje typu nákladů, stavu zásob, cen apod. a nevíme nic o tom, jak vypadá samotná firma. Takový kontakt by nás, podle jejich mínění, jen odváděl od racionálního rozhodování. To, že nemají žádnou zkušenost s tím, co řídí, je podle jejich slov jednou z nejužitečnějších kompetencí.

Všechno nové je jen dobře zapomenuté staré. Tuhle moudrost nám loni vydaná kniha ekologa, sociologa, publicisty a europoslance Jana Kellera připomíná téměř na každé stránce.

Alespoň ti starší z nás vědí, že problémy masové nezaměstnanosti, deklasování středních vrstev, či sociální marginalizace celých velkých skupin obyvatelstva nejsou nic nového pod sluncem. Překvapením však možná bude, že nic nového nejsou ani deregulace trhu, instrumentalizace vědění, financializace ekonomiky, komercionalizace sociálních rizik, orientace na sběr zážitků, zbytnělý indvidiualismus, sociální konstruktivismus a další jevy připisované moderně a postmoderně. A pokud by snad současní modernisté a postmodernisté tvrdili něco jiného, doporučme jim společně s Janem Kellerem, aby pozorně četli klasickou literaturu od Dickense po Orwella a vzali si k tomu na pomoc díla moderních sociologů.

KELLER, Jan. Odsouzeni k modernitě: Co hledá sociologie a našla beletrie. Praha: Novela bohemica, 2015. ISBN 978-80-87683-53-8.

Knihu s ilustracemi Borise Jirků si v brožované úpravě za 194 Kč můžete koupit např. zde


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
20. 7. 2016 14:23

S nejvyšším managementem korporací mám jisté zkušenosti. Názor jsem si vytvořil, a vcelku to odpovídá tomu, co je v článku. Ba řekl bych, že naživo je to ještě horší.

peter.
21. 7. 2016 6:19

Neviem,či je toto práve modernita alebo už postmodernita.To,o čom však vôbec nepochybujem je presvedčenie,že predajom našej pôdy sa stávame cudzincami vo vlastnom štáte,strácame národnú identitu a pripája nás to k beztvarej vykorenenej mase otrokov,pri ktorej už naozaj nebude záležať na farbe pleti,náboženstve ani na výške IQ. Okradli nás o náš priemysel,do dnešného dňa zvýhodňujú agrodotáciami západné štáty.Vytvorili tak stav,keď im naši poľnohospodári nedokážu konkurovať.Tak im neostane nič iného,len svoju pôdu predať cudzincom.Na samom začiatku tohoto procesu stáli heslá rôznych kvázi umelcov,študentov a vlastizradcov typu „Vráťme,čo bolo ukradnuté,treba reštituovať!!!!!“.Tak rozbili družstvá a pôdu vrátili ľuďom,ktorí už dávno zabudli na pôde gazdovať.EU… Číst vice »

peter.
21. 7. 2016 10:20

comment image?w=600&h

Bety
Bety
21. 7. 2016 10:28

Peter, nedávno jste se obával, že opuštění unie by Slovensko dorazilo. Pořád ve vás doutná naděje, že jednou už budou mít konečně dost a nechají nás vydechnout.
Dám vám k tomu jeden příspěvek, který se mi v jedné diskuzi líbil:
Svatá Marie, matko Boží, proč není možné nakrmit tu spoustu hladovějících po celém světě?? A Marie odpovídá: To by nebyl žádný problém. Problém je nakrmit těch pár nenažranců!

peter.
21. 7. 2016 10:50

Bety napsal Peter, nedávno jste se obával, že opuštění unie by Slovensko dorazilo. Pořád ve vás doutná naděje, že jednou už budou mít konečně dost a nechají nás vydechnout. Dám vám k tomu jeden příspěvek, který se mi v jedné diskuzi líbil: Svatá Marie, matko Boží, proč není možné nakrmit tu spoustu hladovějících po celém světě?? A Marie odpovídá: To by nebyl žádný problém. Problém je nakrmit těch pár nenažranců! V tomto momente,bez podpory okolitých štátov a RF,by to spôsobilo totálny kolaps Slovenska.ČR by to mala ľahšie,lebo jej ekonomika je priviazaná k Nemecku a tieto väzby sú tak silné,že Nemecko… Číst vice »

Gatta
Gatta
21. 7. 2016 11:19

peter. napsal

comment image?w=600&h

:-) – a doufám že to viděl i Sio.

fra
fra
21. 7. 2016 11:31

Z těch společenských věd jsem vždy považoval sociologii za docela seriózní obor jistě i díky tomu co jsem četl či odposlouchal od profesora Kellera. Nechci říct, že již tomu tak není, ale jsem poněkud zmaten, když jsem si přečetl článek o knize význačného francouzského sociologa. Začíná takto: Podle francouzského sociologa Didiera Eribona levicová hnutí často hovoří podobně jako radikální pravice: „Národ proti oligarchii, vlast proti finančním elitám, lid proti těm nahoře.“ Stojí to za přečtení, je v něm mnoho pravdy, mnoho pochybností a já jsem tam nenašel žádný nástin řešení. Připadá mně to jako jedna velká beznaděj (už jsem jako… Číst vice »

peter.
21. 7. 2016 13:33

fra napsal Členské státy se vzdají: 1) vlastní armády, vlastních tajných služeb, vlastního zákonodárství,vlastního daňového systému, vlastní měny 2) kontroly nad státní hranicí včetně systému a procedury vpouštění a relokace migrantů 3)vytvoření společného vízového systému, společnou zahraniční politiku, transformace NATO“ p.fra: Ja sa už nedivím ničomu a tomu čo uvádzate už vôbec nie,lebo na takýto vývoj ako aj konečný cieľ ktorý sleduje EÚ, poukazujem neustále. To,že môj predchádzajúci príspevok môže vyznieť ako sťažovanie sa,je vecou názoru,lebo som nemal v úmysle „sťažovať sa“.Len som vyjadril svoju ľudsky snáď pochopiteľnú nasratosť zo smerovania mojej krajiny a pocit beznádeje a sklamania.Beznádeje preto,lebo nevidím… Číst vice »

fra
fra
21. 7. 2016 16:14

Peter v žádném případě jsem nechtěl ve svém příspěvku nějak zlehčovat to co jste sám napsal, jen se to hodilo jako taková nit na kterou jsem mohl navázat. Vím, že jste si nestěžoval, ono také není komu. Bylo to spíš takové postesknutí nad celou situací, kterou vidím a cítím naprosto stejně jak jste ji sám popsal. Má beznaděj je možná o to větší oč jsem od Vás starší. Myslím, že by nepomohlo ani to, co naznačujete na konci svého posledního příspěvku. Jedny politické prostituty okamžitě nahradí jiní a možná ještě horší. A nic nelze změnit jen v jedné zemi, protože… Číst vice »

peter.
21. 7. 2016 17:11

fra napsal Peter v žádném případě jsem nechtěl ve svém příspěvku nějak zlehčovat to co jste sám napsal, jen se to hodilo jako taková nit na kterou jsem mohl navázat.Vím, že jste si nestěžoval, ono také není komu. Bylo to spíš takové postesknutí nad celou situací, kterou vidím a cítím naprosto stejně jak jste ji sám popsal. Má beznaděj je možná o to větší oč jsem od Vás starší. Myslím, že by nepomohlo ani to, co naznačujete na konci svého posledního příspěvku. Jedny politické prostituty okamžitě nahradí jiní a možná ještě horší. A nic nelze změnit jen v jedné zemi,… Číst vice »

nueve8
nueve8
21. 7. 2016 18:43

…poslechová klasika „Jistě, pane ministře“ …známo i jako seriál BBC…satiricky podaný manuál co a jak v politice…

Sio
Sio
21. 7. 2016 21:50

Gatta napsal
– a doufám že to viděl i Sio.

Tohle je ovšem feudalismus. V kapitalismu nikdo lidi pracovat nenutí. :-)

Gatta
Gatta
22. 7. 2016 5:42

Sio napsal
Tohle je ovšem feudalismus. V kapitalismu nikdo lidi pracovat nenutí.

Nenutí, zato v kapitalismu jsou lidé rádi, když najdou alespoň nějakou práci – třebaže není nic moc a vyžaduje značnou dávku duševní flexibility. :-)

Aleš
Aleš
22. 7. 2016 7:04

Transformovatelnost NATO je podobná k možnosti transformace 3. říše v roce 1945. A o tom je dnešní odsouzení k modernitě/postmodernitě…

PPK
PPK
22. 7. 2016 7:07

Podle mého názoru nejzákeřnější formou ideologické kontra-propagandy je zachovat a zdánlivě akceptovat formulační vzorce vyjadřovací terminologie ideologického soupeře a začít mu za zády pomaloučku, nepatrně a vytrvale měnit definice významů jeho původních výroků. Pak ovšem jednoho dne dojde k situaci, že např. jistý autor jménem Didier Eribon o svých rodičích klidně napíše, že „… z jeho kdysi silně komunistické rodiny se mezitím stali voliči krajně pravicové Národní fronty (FN) …“, aniž by on sám důkladně analyzoval význam toho faktu a význam vlastních (a možná i hloupých) dojmů z toho faktu. Podobné je to i s formulací redaktora A-dvojky, když v… Číst vice »