Jaromír Štětina: Ukrajina se stane příkladem pro Evropany, kteří ještě věří ve vysoké ideály!

Před několika dny navštívil pluk „Azov“ poslanec Evropského parlamentu, náměstek předsedy komise pro bezpečnost a obranu, český novinář Jaromír Štětina.

Jaromír Štětina je známý pro svůj proukrajinský postoj. Ještě v průběhu revoluce podporoval Majdan a Rusko ho již podruhé zařadilo do seznamu nežádoucích osob. Europoslanec pobýval v dislokaci pluku, navštívil zdejší důstojnickou školu a komunikoval s posádkou.

„Přesvědčil jsem se, že pluk „Azov“ připravuje zde opravdové profesionály a vše, co o nich říká ruská propaganda, je otevřená lež“.

V rámci své návštěvy se Jaromír Štětina setkal s velitelem „Azova“ Andrijem Bileckým.

„Bylo to velmi příjemné setkání. Pozval jsem ho do Europarlamentu, kde na podzim chceme společně zorganizovat tiskovou konferenci a vojáci „Azova“ budou moci vysvětlit svoje postoje. Andrij přijal pozvání, což vlastně bylo účelem mé návštěvy“.

Zástupce Europarlamentu zastává názor, že pro Evropany je velmi důležité slyšet, za co bojuje pluk „Azov“, protože ruský vliv na evropský informační prostor je mnohem větší než ukrajinský.

„Chceme, aby z tribuny Europarlamentu promluvili ne politici, ale vojáci, kteří osobně prošli válkou. Na Ukrajině a v zóně ATO jsem už v minulosti byl. Loni, v době, kdy vše jen začínalo, jsem hovořil s vojáky na frontě a byl jsem zaskočen jejich motivací. Na otázku, za co odešli bojovat, všichni odpovídali: „Za Vlast!“. V Evropě se tohle už nevidí. A je možné, že se Ukrajina stane příkladem pro Evropany, kteří ještě věří ve vysoké ideály“, zdůraznil poslanec.

Zdroj: Azov – pluk zvláštního určení

Foto: FB stránky Azova

Překlad: V. Kostik

Námět: Rado Miko

Místo komentáře: Jedno z mnoha velkých vítězství pluku zvláštního určení Azov

 

Přejít do diskuze k článku 52 komentářů