Jeremy Corbyn – postrach ulice

Jeremy Corbyn (*1949) je jedněmi zatracovaný a druhými oslavovaný předseda britské Labour party, podle taxonomie politických stran tedy místní sociální demokracie. Už historie jeho zvolení je ohromující. Kandidatura naprostého outsidera a dlouholetého enfant terrible LP (byl vyhodnocen jako poslanec nejčastěji hlasující proti vedení strany) na podzim 2015 byla přijata s všeobecným posměchem. Pak ale přišli mladí dobrovolníci. Spousta mladých dobrovolníků. Pak projevy před halami přeplněnými nadšenými příznivci. A nakonec – 15. září 2015 – 59 % hlasů ve vnitrostranickém v referendu členů a příznivců Labour party a funkce předsedy.

“Deep state” britských socialistů zvolení Corbyna velmi popudilo. To kvůli názorům, kterých se dotyčný konzistentně drží dlouhou řadu let, kvůli kterým dával mnohokrát v sázku celou svou politickou kariéru, a od kterých – a to je nejhorší hřích – neustoupil ani po svém zvolení. Zde jsou některé z nich (doporučuji k přečtení především panu Sobotkovi, který dává české sociální demokracii Corbyna za vzor):

  • Zdravotní péče má být výhradně státní a zdarma
  • Je třeba znovu znárodnit britské železnice jakož i energetickou strukturu země
  • Minimální mzda musí být zvýšena na 300 Kč/hodinu
  • Musí být zvýšena daň velkým korporacím a zrušeny dosud platné výjimky pro ně
  • Musí být zvýšeny daně z příjmu nejbohatším pěti procentům Britů
  • Naopak nesmí být zvýšeny daně z příjmu ostatním pracujícím ani DPH na potraviny
  • Ukrajinský majdan je akce struktur NATO
  • Islámský terorismus je vyprovokován politikou Západu
  • Ruská intervence v Sýrii je legitimní a s Asadem se musí jednat
  • Investice státu mají být financovány “lidovým kvantitativním uvolňováním” Britské národní banky
  • Brexit je neodvolatelný a Británie si vybrala svoji cestu mimo EU
  • Imigrace je nutná, ale jen na takové úrovni, kterou potřebuje ekonomika
  • Volný pohyb osob v rámci EU musí pro Británii po Brexitu skončit

Vzápětí po zvolení předsedou přišla jeho první velká zkouška – referendum o Brexitu. Nutno poznamenat, že Corbyn se v roce 1975, v kampani předcházející tehdejší referendum o členství Británie v ES, angažoval proti vstupu do Evropského společenství. Před Cameronovým referendem však podržel stranickou linii a přesvědčoval Brity aby hlasovali proti Brexitu. Podle názoru stranických bossů však ne dost energicky. Obvinili ho z odpovědnosti za výsledek referenda a tvrdě požadovali jeho odstoupení. Jako na obětního beránka se na něj vrhli i vlastní poslanci a na protest proti němu odstoupila většina ministrů stínového kabinetu LP.

Na podzim 2016 se krize ve straně vystupňovala a výsledkem bylo další referendum o předsedovi. Corbyn opět vyhrál a získal tentokrát skoro 62 % hlasů. Díky ideovým sporům však Labour party získala pověst nejednotné a rozkolísanou strany a Corbyn byl médii pasován na neschopného, byť všeho schopného, manažera. Preference strany poklesly na rekordně nízkou úroveň. Konzervativci vyhlásili předčasné volby ve vidině toho, jak socialisty snadno převálcují.

V kritické situaci se Corbynovi konečně podařilo zkonsolidovat řady svých stoupenců a LP vstoupila do volební kampaně s jeho radikálním programem. A stal se zázrak. Lidé opět přišli. Nejen postarší dělníci, kteří tvoří tradiční kádr voličů Labour party, ale i mladí a vzdělaní lidé. I ti, kteří k volbám předtím nechodili. Toryové sice vyhráli, ale jejich náskok se snížil z březnových dvaceti procent na pouhá procenta dvě (42 : 40). Labour party získala nových 32 poslanců a z Corbyna se stal nekorunovaný vítěz voleb. A také příklad k zamyšlení.

Jeremy Corbyn vyvrací celým svým životem představy o tom, že dnešní politik musí být jen poslušnou konformní loutkou zákulisních vládců. Přestože jeho profesní kariéra se prakticky celá realizovala v politice, snese spíš než se Sobotkou srovnání s raným TGM (viz například obhajoba Irů neprávem odsouzených za terorismus). V současnému politickému klimatu euroatlantického prostoru představuje perspektivního vůdce nesměle se klubající levé fronty racionálních nespokojenců, kteří programově kritizují liberální kapitalismus s demokratickým maskováním, ale nevrací se “zpátky ke kořenům”.

Vznik nové levé reformistické fronty je důsledkem zrady tradičních evropských sociálně demokratických stran. Ty byly zmutovány a staly se hlásnou troubou ideologie finančních zbohatlíků. Aby neztratily kmenové voliče, musí se ovšem alespoň formálně držet svých tradičních programových tézí. Rozpor mezi záměrem a prezentací však vede ke stále většímu zaplétání se do lží a protimluvů. Část starších voličů, už bez iluzí o spravedlivém světě, to toleruje. Mladí západní Evropy, kterým je levicové rovnostářství bližší než pravicový populismus, jsou však už na sociální demokraty alergičtí. Hledají pro sebe jiné, nové, cesty. Establisment jim doporučuje tu lákavě schůdnou, Macronovu. Je dobře, že proti ní stojí Corbynova neprošlapaná alternativa.

Zdroj: Prozítřek.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
14. 6. 2017 9:53

J.Corbyn nemá šancu,lebo je iný ako lídri štátov EÚ.Má deti. Bezdetní predsedovia vlád štátov EÚ : Therese Mayová V.Británia N.Surgeonová Škótsko Paolo Gentiloni Taliansko Xavier Bettel Luxenburgsko (oženil sa s chlapom) Stefan Lofven Švédsko Mark Rutte Holandsko Leo Varadkar Írsko (potomok imigrantov z Indie,homosexuál) Angela Merkelová Spolková kancelárka Nemecko E.Macron Prezident Francúzska Jean-C. Juncker Predseda Európskej komisie Sú chladní,multikultúrni,bezdetní a preto ich netrápi budúcnosť kontinentu.Nemecký filozof Rudiger Safranski napísal cit.“Pre bezdetných je myslenie v termínoch budúcich generácií menej relevantné.Preto sa správajú čoraz viac tak,ako keby oni mali byť tí poslední a vidia sami seba ako to posledné ohnivko na reťazi“koniec… Číst vice »

peter.
14. 6. 2017 11:17

peter. napsal
lebo je iný ako lídri štátov EÚ

Ešte som zabudol na:

Dalia Grybauskaité prezidentka Litvy
Klaus Iohannis prezident Rumunska

Admirál
Admirál
14. 6. 2017 12:27

Corbyn – to je ten, co ho chválí mainstrém? Podle toho lze usuzovat, že je to lump, nebo lumpa zárodek.

Dolmen
Dolmen
14. 6. 2017 15:52

Že by naděje přišla z kdysi hrdého Albionu? To jsem vždy považoval za naprosto vyloučené. Ale asi nebudeme zcela dobře informováni…, před třemi dny byl v PL rozhovor s českou studentkou studující na jakési anglické univerzitě. Byla úplně zděšena z názorů tamních mladých. Vůbec prý nechápou zločinnost komunismu, kterou ona chápe velmi dobře, protože jí tak české „demokratické“ školství vyučilo. Snažila se těm mladým Anglánům otevřít jejich zaslepené oči pomocí jakéhosi workshopu a vůbec nepochodila, byla terčem posměchu a vedoucí katedry jí naznačil, aby s tou trapnou propagandou kapitalismu raději přestala.

Béda
14. 6. 2017 18:55

Papoušci si přesedli: https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/online-sobotkuv-den-d-ma-rict-kolegum-zda-skonci-v-cele-cssd-32963?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp

Sobotka zůstane premiérem, šéfem strany Chovanec, volebním lídrem Zaorálek.

Gatta
Gatta
14. 6. 2017 19:04

Re Béda – já myslím, že lépe to dopadnout ani nemohlo. Dokonce mi to připadá i jako logické rozhodnutí. To ovšem na budocím výsledku nic nemění … :-)

Re Dolmen – onehdy mě napadlo v souvislosti s USA a Trumpem, že skutečná a úspěšná revoluce se dělá vždy v centru moci. Na periferiích vznikají jen povstání. Ne že by některá povstání nebyla i úspěšná, ale nakonec stejně musela vždy dobýt to centrum moci.

Admirál
Admirál
15. 6. 2017 5:46

Co se týče rošád v soc. dem., tak to vypadá, že aktérům a těm, co jsou v pozadí, už vůbec nejde o volební výsledek, že jim jde pouze o to, aby se ve straně nedostalo k momoci jiné názorové křídlo. A že tento cíl je soc. dem. nadřezem všem ostatním cílům a to dlouhodobě.

Je jasné, že po prosraných volbách (ty soc. dem. neodvratně čekají) se normálně přepřehá. Přepřahej ale, když není za koho.

peter.
15. 6. 2017 11:15

Admirál napsal
jim jde pouze o to, aby se ve straně nedostalo k momoci jiné názorové křídlo.

To je pravda.
Pád preferencií nespôsobil necharizmatický Sobotka.Spôsobila ich idealistická (ľudskoprávna)frakcia v strane sústredená okolo J.Dienstbiera a p.Zaorálek,so svojimi hysterickými protiruskými reakciami v súvislosti s návratom Krymu do RF.Ako povedal J.Foldyna.Nemožno trpieť v strane stav,keď je vedenie strany väčšinou promajdanistické,kým členská základňa je výrazne antimajdanistická.
Preto si myslím,že ČSSD môžu zachrániť pred úpadkom do bezvýznamnosti len ľudia typu J.Foldynu,alebo prof.Kellera.
Zaorálek nie je záchrana.
Zaujímavé z môjho pohľadu je,že ani dnes nedokážu „hlaváči“ z ČSSD otvorene pomenovať príčiny pádu preferencií strany.
https://www.youtube.com/watch?v=zbKfiRLoQO8

Dolmen
Dolmen
15. 6. 2017 12:59

Gatta napsal Re Dolmen – onehdy mě napadlo v souvislosti s USA a Trumpem, že skutečná a úspěšná revoluce se dělá vždy v centru moci. Na periferiích vznikají jen povstání. Ne že by některá povstání nebyla i úspěšná, ale nakonec stejně musela vždy dobýt to centrum moci. RE: Gatta – výborný postřeh, na tom něco bude. Admirál napsal: Co se týče rošád v soc. dem., tak to vypadá, že aktérům a těm, co jsou v pozadí, už vůbec nejde o volební výsledek, že jim jde pouze o to, aby se ve straně nedostalo k moci jiné názorové křídlo. A že… Číst vice »

Gatta
Gatta
15. 6. 2017 16:41

Re peter – Zaorálek je zvláštní případ. Nejprve jsem ho považoval za odvážného řečníka, jen ho pustit kdílu – potom jsem uvažoval, zda není něčí agent provokatér – nakonec hop považuju za normálního profesionálního tlučhubu. Postavit na správné místo, otočit správným směrem, dát osnovu textu … a pan Zaorálek pronese plamenný projev na jakékoli téma.

Admirál
Admirál
15. 6. 2017 16:45

peter. napsal To je pravda. Pád preferencií nespôsobil necharizmatický Sobotka.Spôsobila ich idealistická (ľudskoprávna)frakcia v strane sústredená okolo J.Dienstbiera a p.Zaorálek,so svojimi hysterickými protiruskými reakciami v súvislosti s návratom Krymu do RF.Ako povedal J.Foldyna.Nemožno trpieť v strane stav,keď je vedenie strany väčšinou promajdanistické,kým členská základňa je výrazne antimajdanistická. Preto si myslím,že ČSSD môžu zachrániť pred úpadkom do bezvýznamnosti len ľudia typu J.Foldynu,alebo prof.Kellera. Zaorálek nie je záchrana. Zaujímavé z môjho pohľadu je,že ani dnes nedokážu „hlaváči“ z ČSSD otvorene pomenovať príčiny pádu preferencií strany. https://www.youtube.com/watch?v=zbKfiRLoQO8 Ano, Keller, Foldyna a pár dalších. Je otázka, se jim do toho souboje bude chtít (Keller… Číst vice »

peter.
15. 6. 2017 18:12

Gatta,Admirál: Ja si aj tak myslím,že socani tých 15% uhrajú.Ľavicový volič nemá veľmi na výber a navyše je to tradicionalista.Tak im to tam hodí v nádeji,že sa socanskí papaláši poučili a už sa budú správať podľa toho.Nebudú!.Možno sa pridajú aj mladí voliči,oblbnutí novolavičiarskymi ideálmi a ľudskoprávnou agendou vlastnou eurosocialistom. No možné je aj to,že všetko bude inak.Stačí,aby sa udialo na Ukrajine,v Európe,v USA alebo na BV niečo mimoriadne závažného a potom sa bude rozhodovať podľa toho,aké stanoviská k tej udalosti zaujímať lídrovia politických strán uchádzajúcich sa o voličské hlasy. Tiež si myslím,podobne ako Admirál,že Keller, Foldyna a iní s podobnými… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
15. 6. 2017 19:28

Zaorálek se zkazil, řada lidí jej měla jen za povídálka již předtím. To „Zamini“ mu neprospělo, moc zachutnala – a prebendy bere už příliš dlouho… A za co…?? Ideje a ideály levice vyprchaly či se vypařily, „koaličních dohod“ „v rámci prosazení programu“ bylo příliš, a zejména ODTRŽENOST oranžových od lidí dole… Nesplněných slibů dtto (viz církevní prostituce)… Odhaduji ČSSD mezi 12 – 9 % – bo nas.aný volič je na.raný volič… Čekám že výrazně poklesne účast, ale to změně nepomůže, toliko to hrozí posílit „ukázněné kádry lidovců“ pokropené „živou vodou“ Bílohorských Bělobrádků… Český levicový i na poblitiky obecně na.raný –… Číst vice »

Aleš
Aleš
15. 6. 2017 21:54

Již před pár lety jsem navrhoval založit stranu přátel V. V. Putina, zatím se to neujalo. Ale není všem dnům konec.
Argument o bezdětnosti bych raději nerozviřoval. Naše nejlepší ekonomka je pokud vím bezdětná a nic to nemění na kvalitě její práce. Někteří lidé nemají děti z různých důvodů… A takový Bělobrádek, Jurečka, Polčák a Gazdík děti mají, ale gauneři to jsou.

Dolmen
Dolmen
16. 6. 2017 6:17

peter. napsal
Preto si myslím,že ČSSD môžu zachrániť pred úpadkom do bezvýznamnosti len ľudia typu J.Foldynu,alebo prof.Kellera.

Pokud vím, tak prof. Keller není členem ČSSD a už vůbec nemá v úmyslu někdy do této podivné partaje vstupovat. Místo na kandidátce ČSSD přijal jednak proto, aby, coby sociolog, mohl studovat, jak EU funguje zevnitř a druhak proto, aby tam mohl prosazovat věci, které považuje za správné. Čili společného s ČSSD má jen to, že figuroval na její kandidátce do Brusele, toť vše.