Jihovýchodní Asii postihla katastrofa, která překonala všechny rekordy. Jmenuje se Spojené státy

Napsal David Swanson, přeložil Brok, převzato odtud.

V mém městě ve Spojených státech – což není zvlášť neobvyklé – máme na významných veřejných místech velké pomníky, které označují některé z nejkatastrofálnějších nemorálních akcí minulosti. Bohužel, všech pět těchto hlavních pomníků oslavuje tyto minulé hrůzy, místo toho, aby nás učili je neopakovat. Virginská universita nyní staví památník zotročeným lidem, kteří ji stavěli. Budeme tedy mít pět oslav zla a jednu jejich varovnou vzpomínku.

Dva z pěti pomníků slaví genocidu západní expanze přes kontinent. Dva slaví stranu otrokářů v americké občanské válce. Jeden uctívá vojáky, kteří se účastnili jednoho z nejničivějších a nejvražednějších útoků na malé části země, které lidstvo dosud spáchalo. Ve Spojených státech to lidé nazývají „válkou ve Vietnamu“.

Ve Vietnamu se to nazývá americká válka. Ale nejen ve Vietnamu. Byla to válka, která tvrdě zasáhla v Laosu, Kambodži a Indonésii. Pro podrobně podloženou a ucelenou představu si můžete prohlédnout novou knihu „Spojené státy, jihovýchodní Asie a historická paměť“, kterou editovali Mark Pavlick a Caroline Luft, s příspěvky Richarda Falka, Freda Branfmana, Channaphy Khamvongsy, Elaine Russell, Tuan Nguyen, Bena Kiernana, Taylora Owena, Garetha Portera, Clinton Fernandes, Nicka Turse, Noama Chomskyho, Eda Hermana a Ngo Vinh Longa.

Spojené státy shodily v jihovýchodní Asii 6 727 084 tun bomb na 60 až 70 milionů lidí, což je více než trojnásobek toho, kolik použily v Asii a Evropě ve 2. světové válce. Současně zahájily stejně masivní útok pozemním dělostřelectvem. Aplikovaly ze vzduchu desítky milionů litrů látky Agent Orange a nepočítaně napalmu s ničivými následky. Účinky přetrvávají dodnes. Desítky milionů bomb dodnes nevybuchly a jsou den ode dne nebezpečnější. Studie z roku 2008 provedená lékařskou fakultou Harvard Medical School a Institute for Health Metrics and Assessment na Universitě ve Washingtonu odhadla že v severním a jižním Vietnamu během americké účasti násilnou smrtí zemřelo 3,8 milionu lidí, vojáků i civilů, nepočítaje stovky tisíc zabitých v Laose, Kambodži a Indonésii. Ve Vietnamu, Laosu a Kambodži bylo asi 19 milionů zraněno nebo bez domova. Mnoho milionů dalších bylo nuceno žít nebezpečný a zbídačený život, přičemž důsledky přetrvávají dodnes.

Američtí vojáci, kteří padli v té válce, představují jen 1,6 % všech úmrtí, ale jejich utrpení dominuje americkým filmům o válce. Skutečně trpěli tolik a hrozně, jak je znázorněno. Od té doby spáchaly sebevraždu tisíce veteránů. Představte si však skutečný rozsah utrpení, kterým prošel jihovýchod Asie, i kdybychom pominuli zmrzačené oběti a miliony lidí, kteří ztratili své domovy a obživu. Vietnamský památník ve Washingtonu D. C. uvádí 58 000 jmen padlých na 150 metrech zdi. To je 387 jmen na metr. Podobně by 4 miliony jmen vyžadovaly zeď dlouhou 10 336 metrů, nebo vzdálenost od Lincolnova památníku k pahorku amerického Kapitolu a zpět a totéž ještě jednou, a pak až do zákulisí všech muzeí, stojících podél naší cesty od Washingtonského památníku.

„Naštěstí“ záleží jen na některých životech.

V Laosu zůstává asi třetina země zničena přítomností nevybuchlých bomb, které nadále zabíjejí velké množství lidí. Patří mezi ně asi 80 milionů kazetových bomb a tisíce velkých bomb, raket, minometů, granátů a šrapnelů. Od roku 1964 do roku 1973 vedly USA jednu bombardovací misi proti chudým, neozbrojeným zemědělským rodinám, devět let každých osm minut ve dne v noci s cílem zničit jakékoli potraviny, které by mohly živit vojenské či partyzánské jednotky (nebo kohokoli jiného). Spojené státy předstíraly, že poskytují humanitární pomoc.

Jindy se jednalo jen o náhody. Bombardéry létající z Thajska do Vietnamu někdy nemohly bombardovat Vietnam kvůli povětrnostním podmínkám, a tak jednoduše upustily své bomby nad Laosem, místo aby provedly obtížnější přistání s plným nákladem zpět v Thajsku. Když prezident Lyndon Johnson v roce 1968 oznámil ukončení bombardování v severním Vietnamu, letadla místo toho bombardovala Laos. „Nemohli jsme letadla jen tak nechat rezavět,“ vysvětlil jeden úředník. Chudí, zraněni starými bombami, dnes v Laosu nemají přístup k potřebné zdravotní péči a musí přežít v ekonomice, do které kvůli bombám nikdo neinvestuje. Aby přežili, prodávají kov z bomb, které úspěšně zneškodní. Riziko je značné.

Kambodža byla „ošetřena“ zhruba stejně jako Laos, s podobnými a předvídatelnými výsledky. Prezident Richard Nixon v té věci oslovil Henryho Kissingera, a ten přikázal Alexandru Haigovi, aby vytvořil „masivní bombardovací kampaň … na všechno, co letí, na cokoli, co se hýbe“. V důsledku toho nabrali podporu Rudí Khmerové a z 10 000 vojáků v roce 1970 vyrostli v roce 1973 na 200 000 vojáků. V roce 1975 potom porazili proamerickou vládu. (Pozn. překladatele: Co se týká úcty k životu, měli tedy demokratickou US školu).

Válka ve Vietnamu byla stejně strašná. Masakry civilistů, použití farmářů jako návnady, zóny volného ohně, ve kterých byla jakákoli vietnamská osoba považována za „nepřítele“ – nebyly to neobvyklé techniky. Primárním cílem bylo zničení populace. To – a ne laskavost – vedlo k většímu přijímání vietnamských uprchlíků, než bylo praktikováno během předchozích válek. Robert Komer vyzval USA, aby „posílily programy pro uprchlíky, jejichž cílem bude připravit Viet Kong o náborovou základnu.“

Americká vláda od začátku pochopila, že hrůza, kterou chtěla uvalit na Vietnam, neměla významnou podporu veřejnosti. Obávala se také „demonstračního efektu“ levicové vlády Vietnamu, která byla proti dominanci USA a dosahovala sociálního a ekonomického pokroku. Bomby s tím měly pomoci. Podle slov vojenských historiků USA, kteří psali v The Pentagon Papers, „v zásadě bojujeme s porodností ve Vietnamu.“ Ale tento boj byl samozřejmě kontraproduktivní a jednoduše generoval více „komunistů“, což vyžadovalo další nárůst násilí proti nim.

Jak přimět lidi v USA, kteří se považují za dobré a slušné, aby poslali své chlapce zabíjet chudé zemědělce a jejich děti a jejich starší příbuzné? Na co máme profesory, pokud nedokážeme získat podporu veřejnosti?? Linie vyvinutá v americkém vojensko-intelektuálním komplexu spočívala v tom, že Spojené státy nezabíjejí zemědělce, ale spíše urbanizují a modernizují země tím, že rolníky integrují do městských oblastí díky uměřenému použití bomb. Mezi tím až 60 procent lidí ve středních provinciích Vietnamu bylo odkázáno na konzumaci kůry a kořenů. Děti a starší lidé byli první, kdo vyhladověli. Ti, kteří byli zahnáni do amerických věznic a podrobeni mučeni a experimentování, přece byli nakonec pouhými Asijci, takže proč hledat přesvědčivé omluvy?

Miliony ve Spojených státech byly proti válce a snažily se ji zastavit. Nevím o žádném pomníku na jejich počest. Lidé našli příznivý ohlas v americkém Kongresu a tak dne 15. srpna 1973 ukončili bombardování Kambodže. Přinutili „je“ ukončit celý hrozný podnik. Vynutili si na Bílém domě progresivní program domácí politiky. Přinutili Kongres, aby považoval Nixona za zodpovědného způsobem, který je dnes americkému Kongresu naprosto cizí. Když míroví aktivisté v uplynulých letech vzpomínali 50. výročí každého konkrétního pokroku v úsilí o mír, nabídla se americké společnosti jako celku jedna otázka: Kdy se „oni“ poučí? Poučí se někdy?

Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
31. 7. 2019 16:09

Samozrejne, ze mame pomniky padlych i v nasem americkem meste, protoze umirali vojaci z naseho statu, z nasich rodin a naseho naroda. To jako dle globalniho mysleni mame budovat pomnicky i Viet Kongu ? Tak urcite. Ve valce ve Vietnamu bylo nasazeni vojaku povinne, tak uz proto, ze normalni civiliste, Americane, poslechli vyzvu vlady a jeli nekam do Tramtarie bojovat, tak uz proto, dle meho nazoru, zasluhuji mit pomniky. Infiltrace tvrdeho komunismu do Jihovychodni Asie se zastavila nejmene o 50 let, protoze po valce ve Vietnamu valceni s Amerikou zpusobilo, ze tihle socialni inzenyri komunismu dostali sanci ukazat svetu, jak… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
31. 7. 2019 18:53

Dana napsal Samozrejne, ze mame pomniky padlych i v nasem americkem meste, protoze umirali vojaci z naseho statu,z nasich rodin a naseho naroda.To jako dle globalniho mysleni mame budovat pomnicky i Viet Kongu ? Tak urcite. Ve valce ve Vietnamu bylo nasazeni vojaku povinne, tak uz proto, ze normalni civiliste, Americane,poslechli vyzvu vlady a jeli nekam do Tramtarie bojovat, tak uz proto, dle meho nazoru, zasluhuji mit pomniky. Infiltrace tvrdeho komunismu do Jihovychodni Asie se zastavila nejmene o 50 let, protoze po valce ve Vietnamu valceni s Amerikou zpusobilo, ze tihle socialni inzenyri komunismu dostali sanci ukazat svetu, jak opravdu… Číst vice »

PPK
PPK
31. 7. 2019 20:52

Dana napsal Samozrejne, ze mame pomniky Je mi 68+ a jsem unaven Robert A. Hall píše: (část 1 ze 2) Toto by měl číst každý muž, žena, dítě v Británii, v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. Je mi 68 Pracoval jsem tvrdě od svých 18 let, kromě jednoho semestru, kdy jsem studoval a kromě půl roku, kdy jsem denně hledal zaměstnání. I přes některé zdravotní problémy, jsem pracoval 50 hodin týdně a sedm nebo osm let jsem nebyl nemocný. Měl jsem dobrý plat, celou dobu jsem pracoval tak, abych se dostal tam, kde jsem dnes. V dané ekonomice… Číst vice »

PPK
PPK
31. 7. 2019 20:53

Dana napsal Samozrejne, ze mame pomniky Je mi 68+ a jsem unaven Robert A. Hall – dokončení: (část 2 ze 2) Jsem unavený z toho, že se můj životní standard snižuje kvůli globálnímu oteplování, o kterém se nesmí diskutovat Jsem unavený z toho, že se mi říká, že drogově závislí jsou vlastně nemocní, takže jim musíme pomáhat, podporovat je, jednat s nimi ohleduplně a platit za škody, které páchají, protože nemocným se musí pomáhat. Jsem unavený z jednání bohatých sportovců, bavičů a politiků, kteří ze všech stran hovoří o nevinných chybách, hloupých chybách nebo chybách z mládí, když všichni velmi… Číst vice »

Dana
Dana
31. 7. 2019 22:00

‚Tak tedy, milý Daníčku: Zameťe si nejprve tu svou politickou špínu před vlastním emigrantsko americkým domečkem a pak teprve zkuste zase poučovat bývalé krajany v Česku, jak oni doma mají žít! “ Zrejme ctete velice plytce, mily PPKacku, jelikoz ja vam zde ani nikde jinde nedavam rady, jak mate v Cesku zit. Je mi to celkem jedno. Uz z toho duvodu, ze moje nova vlast je mi blizsi citove a nakonec i geograficky, pac Evropa je daleko za vodou. Z drtive vetsiny reaguji jen na clanky, ktere se tykaji Spojenych statu. —-Jinak, hodnoceni americke spolecnosti od pana Roberta A.Hall je… Číst vice »

PPK
PPK
1. 8. 2019 4:17

Dana napsal deda Robertek(Craig) , ktery umi jen skuhrat Daníčku, pochopte prosím: Nás tady v Česku vůbec nezajímá váš politický mindrák, který máte z článků P.C.Robertse. To je Vaše privátní věc, že jeho názory argumentačně neunesete a proto ho na českých webech česky titulujete „deda Robertek(Craig)“. Řekl bych ale též, že to zde děláte možná i proto, aby vás tam v USA v zemi advokátů, on za to nemohl soudně zažalovat. Že by Vám na ten soudní spor pro urážku osobnosti nestačily peníze? No jo, tak to sorry… Pokud se však přesto domníváte, že to urážlivé titulování od Vás „zpoza… Číst vice »

Bety
Bety
1. 8. 2019 6:38

PPK souhlas.
Jen bych chtěla připomenout, že Pol Pota, Rudé Khmery a to, kdo za nimi stál
a podporoval je, jsme tady řešili nedávno – a komunisté to nebyli.
A že jim vietnamská válka nahnala přívržence – to bylo zřejmě také v plánu,
ale v komunistickém ne.
Na světě je spousta zmetků a mají to asi zabudováno v genetice, že všechny
svoje průsery okamžitě připíšou jiným.

PPK
PPK
1. 8. 2019 11:17

Tak, tak, paní Bety. Daníček si bude muset naštudovat historii, když zřejmě do dneška vůbec neví, že pětinu vlastních lidí Pol-Pot surově vyvraždil za účinné podpory Ameriky a Británie.
https://www.lewrockwell.com/2004/01/john-pilger/nixon-reagan-thatcher-and-pol-pot/

Dana
Dana
1. 8. 2019 17:28

PPK: „……může někdo mít dokonce až takhle nenávistný komplex méněcennosti. “ Ano, urcite to tak bude, kdyz to hlasa PPK…. Jinak moudre ceske prislovi pravi i tohle: „Podle sebe soudim tebe“… :-) Ja se bavim. On totiz dedula Robertek vyplodi i vyjimecne soudny nazor, podobne, jako kdyz ‚i slepe kure zrno najde‘. Zde je par zrnicek: Deda Robertek, jeste ve veku produktivnim, obdivoval presidenta Reagana az tak, ze mu byl stastnym podrztaskou. Propagoval Reaganovy nazory, hlavne o Sovetskem Svazu, jako, ze Sovetske imperium je Velmoc ZLA a musi byt zniceno, navzdy vymazano z mapy. Coz se take stalo a zde… Číst vice »

PPK
PPK
1. 8. 2019 19:08

Dana napsal
Dalsi souhlas u mne ma Robertek

Naposledy tu byla řeč o Pol Potovi a zasahování USA a GB do suverenity státu Kambodža, včetně masivního us bombardování. Takže Pol Pot jako téma se už Danušce nehodí a tak raději volí Robertka. Aha …

Dana
Dana
1. 8. 2019 19:49

PPK:
O Robertkovi se bavime uz od tehdy, kdyz vy jste zacal rozebirat mou malou zminku o nem v pomerovani s panem Hall.
——-PPK • 1. srpna 2019
Dana napsal
deda Robertek(Craig) , ktery umi jen skuhrat.
———
Vrazedna komunisticka komanda soudruha Pol Pota, podporovane imperialistickymi zapadnimmi zlocinci zatim pilne studuji. Prece se nemuzu branit fakticke a pravdive osvete, vzdyt mi to doporucili zdejsi intelektualni velikani, ze. :-)
Robertka nepouzivam. :-)

Botičky od Diora
Botičky od Diora
2. 8. 2019 11:18

Cítím krysí zápach. Zápach síry. Kam čert nemůže, pošle svého mediálního propaganDANA z us-ambasády. Svou omezeností a nenažraností by mohli amíci pořádat dostihy. Vítěz je předem DANý :-)

Proč skoro celý svět upřímně přezírá a nenávidí usa a jeho mediálních LGBT-poskoků jako je místní troll „DANA“? Není to náhodou kvůli tomu, že války, rozvracení států, smrt miliónů a sankce jsou jediným konkurenčním americkým exportním výrobkem? Cena skoncování s tím je zatím moc vysoká ale ono se to poddá.

Bety
Bety
2. 8. 2019 12:34

Nedá mi, abych nepřipomněla italské a posléze německé Rudé brigády.
Jak je teď už bezpečně známo, operovaly pod vedením CIA.
A jejich název rozhodně nebyl zvolen náhodně. Jsou RUDÉ, ne? Takže nač
nad tím přemýšlet? „KOMUNISTA“ Pol Pot vzešel z téže dílny.
ALE jakmile se jednou vejce rozbije už ho nenacpete zpátky, ať už se o to
Daníčkové tohoto světa snaží sebevíc.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
4. 8. 2019 20:17

Bety napsal

Nedá mi, abych nepřipomněla italské a posléze německé Rudé brigády.
Jak je teď už bezpečně známo, operovaly pod vedením CIA.
A jejich název rozhodně nebyl zvolen náhodně. Jsou RUDÉ, ne? Takže nač
nad tím přemýšlet? „KOMUNISTA“ Pol Pot vzešel z téže dílny.
ALE jakmile se jednou vejce rozbije už ho nenacpete zpátky, ať už se o to
Daníčkové tohoto světa snaží sebevíc.

Bety: „KOMUNISTA“ Pol Pot vzešel z téže dílny….
Skoro. Právě dneska o tom běžel pořád přímo z Kambodže: podle generálů tehdejšího režimu Pol Pota vychovali a podporovali Francouzi.