Jim Sinclair: Krach petrodolaru

Rozhovor s Jimem Sinclairem. Tento muž s přezdívkou „Mr. Gold“ je uznávaným odborníkem na drahé kovy. Tvrdí, že Rusko má proti ekonomickým sankcím Západu možnost velmi účinné obrany.

Překlad a titulky: Irena

Pozn. překl.: Originální video zveřejněno dne 07. 04. 2014, takže informace nejsou úplně nové, přesto si myslím, že zajímavé!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
31 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
10. 1. 2015 10:52

Velice zajímavá myšlenka. Energetický rubl. Třeba 1 ER = 10 kWh elektrické energie. S takovou měnou by se těžko dalo spekulovat.

Starý doktor
10. 1. 2015 11:10

K tématu- zajímavé:
Energoinvariant. Principy nového měnového systému
Segment z obhájené diplomové práce „Význam ropy, rublu a dolaru v geo-ekonomických procesech“.
Publikováno se svolením autora. Téma energoinvariantu a na něm založeného peněžního systému zde bylo už nejednou probíráno (štítek energoinvariant), je příjemnou zprávou, že toho téma je u nás už nejen předmětem diskusí na alternativních stránkách, ale i předmětem diplomových prací.
Více viz: http://leva-net.webnode.cz/products/princip-noveho-menoveho-systemu/

Irena
10. 1. 2015 11:47

Tu diplomovou práci doporučuji si přečíst!

denda
denda
10. 1. 2015 13:27

Myslím si, že bohužel je to trochu zbožné přání.
Bylo by fajn, kdyby taková možnost existovala. Tedy pokud by to nevyvolalo ničivou reakci vlastníků světa. A to je právě to co se stane.

Svět radostně hnědne, a jde do háje.

Jinak.
Energií krytá měna, nápad starý snad než já….
Mezi námi ve scifi je to kvant…. u Assimova a v ještě starších

bbb
bbb
10. 1. 2015 13:46

Měna podložená zlatem spoléhá na jeho omezené množství.
Měna podložená energií by zakopla, jakmile by se objevil nový levný zdroj energie. Na což lze spoléhati.

Béda
10. 1. 2015 14:00

pel mel:http:
//www.zvedavec.org/komentare/2015/01/6290-svetove-zkusenosti-s-omezenimi-a-zakazy-u-mezinarodnich-operaci-s-kapitalem.htm

http://ibezhranic.cz/recko-muze-opustit-eurozonu-ale-musi-respektovat-zavazky-rekl-francouzsky-prezident/

http://disidenti.org/schmied/osn-produkce-opia-trha-v-afghanistanu-rekordy

Béda
10. 1. 2015 14:05

Z článku ve Zvědavci: …V letech 1997-1998 byly země jihovýchodní Asie nuceny odrážet devizové spekulanty podle pravidel, která předepsal MMF. Prováděly devizové intervence a vydávaly devizy ze svých rezerv. Ty došly a země byly nuceny obrátit se na mezinárodní lichváře, a tam na ně opět čekal Mezinárodní měnový fond s všemi již omrzeným „Washingtonským konsensem“. Byl to neřestný začarovaný kruh. A náhle se jedna země z uzavřeného kruhu vysmekla. Malajsie, jejíž vládu vedl Mahathir bin Mohamad, zavedla zákaz devizových operací souvisejících s přeshraničním přesunem kapitálu, což bylo přímou výzvou MMF a jeho tajným páníčkům. Od 1. září 1998 byl na… Číst vice »

hudryper
hudryper
10. 1. 2015 15:09

Takže jim dva Boingy 777 vlastně ani nechybí….

r.m.
r.m.
10. 1. 2015 16:21

hudryper napsal

Takže jim dva Boingy 777 vlastně ani nechybí….

už tři kámo

PPK
PPK
10. 1. 2015 16:47

bbb napsal Měna podložená zlatem spoléhá na jeho omezené množství. Měna podložená energií by zakopla, jakmile by se objevil nový levný zdroj energie. Na což lze spoléhati. Užíváte slovo měna „podložená“, přičemž by bylo možné též použít slovo měna „krytá“ … něčím … Jinými slovy, jde o Vám o „hodnotu“ něčeho. A co je to ta hodnota? Je to jen ta věc sama o sobě (zlato), anebo je to zejména lidská práce, kterou je nutné vynaložit na získání té věci či suroviny (a tedy i dobýváním a tavením etc. toho zlata), či práce na vyrobení něčeho ještě sofistkovanějšího, než je… Číst vice »

Irena
10. 1. 2015 16:50

Vhledem k té diskusi by mě zajímalo, jestli jste vůbec četli tu diplomovou práci!

Alena
Alena
10. 1. 2015 16:58

co s energoměnou až bude volná energie. Pak tato nová měna zanikne, jak je popisována v diplomové práci stará měna, vázána na býka a pak na obilí

PPK
PPK
10. 1. 2015 17:11

Irena napsal

Vhledem k té diskusi by mě zajímalo, jestli jste vůbec četli tu diplomovou práci!

Ano, paní Ireno, já četl. Upřesněte, prosím, Vaši otázku. Nevím, co máte na mysli nad rámec toho, co jsem o odstavec výše napsal.

PPK
PPK
10. 1. 2015 17:13

Alena napsal

co s energoměnou až bude volná energie. Pak tato nová měna zanikne, jak je popisována v diplomové práci stará měna, vázána na býka a pak na obilí

To se mi zatím zdá, jako dobrý vtip …

Hox
Hox
10. 1. 2015 18:03

Alena napsal

co s energoměnou až bude volná energie. Pak tato nová měna zanikne, jak je popisována v diplomové práci stará měna, vázána na býka a pak na obilí

Nikoliv, to je jen nepochopení principu. Mohl bych to napsat zde, ale jen bych opakoval co to je zde: http://leva-net.webnode.cz/products/k-energetickemu-standardu-pres-zlaty/

Irena
10. 1. 2015 18:09

Tak v první řadě si myslím, že jim jde o stanovení MĚŘÍTKA, které by bylo neměnné a kdykoliv porovnatelné. Potom následně se dá stanovovat hodnota měn mezi státy podle určité dohody, která se může i časem měnit a ani levná energie nic na měřítku nezmění – 10 kilowathodin bude vždy 10 kilowathodin. V té diplomovce to teda řeší porovnáváním celkové energetické spotřeby či výroby na peněžní masu v daném státě. Slyšela jsem také teorie o spotřebním balíčku, kdy by se vybral určitý počet zboží, které se obecně vyskytuje a jeho aktuální cena v té či oné měně by se tak… Číst vice »

PPK
PPK
10. 1. 2015 18:48

Irena napsal POROVNATELNÉ MĚŘÍTKO Porovnatelné (energetické) MĚŘÍTKO V KILOWATTHODINÁCH je sice zajisté hezká ideová představa, ale má IMHO jeden háček: Jak by se tímto čistě fyzikálně energetickým měřítkovým etalonem vyjadřovala například hodnota (a tudíž i cena) při vnitrostátní nebo mezinárodní vzájemné výměně jakýchkoliv služeb nebo nějaké produktivní duševní práce? Představme si, dejme tomu, práci lidí ve školství, ve zdravotnictví, v péči o děti a staré lidi, čas potřebný na jakékoliv tvůrčí koncepční a organizaační činnosti, patentový výzkum (a licence) čehokoliv nebo samostudium, jejichž hodnotu je třeba rovněž vyjadřovat nějakými „penězi“ či jinými ekvivalenty PRÁCE? Mně zkrátka tam ta lidská práce… Číst vice »

Irena
10. 1. 2015 19:01

PPK napsal
PPK

A vy říkáte, že jste tu diplomku četl?

leho
leho
10. 1. 2015 19:02

Sio napsal

Velice zajímavá myšlenka. Energetický rubl. Třeba 1 ER = 10 kWh elektrické energie. S takovou měnou by se těžko dalo spekulovat.

Zatím ale krachuje petrorubl, který nikdo nechce a americký dolar stále vládne světové ekonomice. A jelikož stabilita rublu záleží zase na ruské ekonomice a ta zase záleží jak se kremelský vládce ten který den vyspí, tak na rubl bych nikdy nevsadil a to nejenom já, ale rovněž drtivá většina světových investorů. Takže, vaše sny o ruské světovládě a pádu západního imperialismu zůstanou pouze sny…

hudryper
hudryper
10. 1. 2015 19:40

Paní Ireno, máte nepochybně pravdu. Tu diplomku studoval celou zřejmě málokdo z těch,kteří zde přičinili svá moudra. Ale nedivte se. Fetiš zelené bankovky je zažrán do vědomí lidí a oni si nejsou schopni uvědomit,že kdyby jednodorarová bankovka nepředstavovala kromě své funkce měřítka hodnot mezinárodního obchodu současně i jeden dolar na vnitroamerickém trhu,že by se mohla ta KWhodina klidně jmenovat dolar. Na námitku,že by toto KW měřítko hodnot nemohlo fungovat od doby objevu podstatně levnějšího zdroje elektrické energie mohu odpovědět. Pokud se takový zdroj objeví,bude mít i tehdy 1KWhodina nějakou nenulovou cenu. Měřítko zůstává,jen obdrží příslušný počet nul,nebo se změní na… Číst vice »

bbb
bbb
10. 1. 2015 19:44

PPK napsal
co je to ta energie? Je to opět práce, kterou je nutno vynaložit

Díky za dlouhý příspěvek, odpověď. Jednu nezmíněnou záležitost připomínám. O tom, zda směnný prostředek bude uznávaný, rozhoduje i potřeba, zájem. To bývá prvotní, důležitější než množství vynaložené práce – když může jít o zbytnou věc.
Např. o papírky je dodnes zájem. Např. zájem o aluminium za staletí let poklesl, protože se ho vyrábí dost, dle potřeby.
Ale téma je to rozsáhlé…

PPK
PPK
10. 1. 2015 23:36

bbb napsal Díky za dlouhý příspěvek, odpověď. Jednu nezmíněnou záležitost připomínám. O tom, zda směnný prostředek bude uznávaný, rozhoduje i potřeba, zájem. To bývá prvotní, důležitější než množství vynaložené práce – když může jít o zbytnou věc. Např. o papírky je dodnes zájem. Např. zájem o aluminium za staletí let poklesl, protože se ho vyrábí dost, dle potřeby. Ale téma je to rozsáhlé… Prosím, rádo se stalo. Pokud píšete, že „.. O tom, zda směnný prostředek bude uznávaný, rozhoduje i potřeba, zájem… „, to zajisté máte pravdu. Je to všechno jen věcí reálné poptávky po tom, co je či naopak… Číst vice »

Alena
Alena
11. 1. 2015 8:54

PPK napsal
To se mi zatím zdá, jako dobrý vtip …

Verneovy romány jsem jako dítě hltala, byla to tehdy fantastická literatura. Naprosto je mi záhadou, jak mohl předpovědět tolik technických objevů . Co se týče volné energie, stačí si najít na internetu odkazy na vynálezce Nikola Teslu.
např. zde http://www.pravidlazivota.cz/ut2_utaj.htm

bbb
bbb
11. 1. 2015 10:13

PPK napsal
Ve věci tzv. „volné energie“

V. Hála popisuje současné vědecké poznatky – k volné energii.
Relevantní by bylo teprve, kdybychom si zde mohli přečíst – „nikdy nebude objeven principiálně nový zdroj levné energie“. A to asi nikdo soudný zaručovat nebude. Věda je mocná.

Alena
Alena
11. 1. 2015 21:59

Hox napsal
Nikoliv, to je jen nepochopení principu. Mohl bych to napsat zde, ale jen bych opakoval co to je zde: http://leva-net.webnode.cz/products/k-energetickemu-standardu-pres-zlaty/

díky za odkaz. Velmi zajímavé, ale přesto bych se ráda zeptala:
energetický standart bude určen zlomkem roční objem produkce el.energie/objem platebních prostředků v oběhu. Co když teoreticky- země má zastaralé technologie a tudíž velkou výrobu el.energie na výrobky a služby, kde by při vyspělých technologiích stačila např. polovina spotřeby? Pak je její měna “ tvrdá“ a to nezaslouženě

Točmistr
Točmistr
11. 1. 2015 22:06

Jsem zvědavý jak by se koncept energetického rublu líbil Iloně Švihlíkové, která mluvila o tom že je potřeba netradiční řešení. Jinak jsem si při sledování vzpomněl na otázky Pjakina, na to jak mluvil o tom že Ukrajina by se neměla dělit, proč nechávat nacistům kus Ukrajiny ? Už mi došlo, jak to zřejmě chtějí udělat, ono to vlastně z toho tak nějak vyplívá. Ukrajina je zadlužená půjčkami od MMF, hrozí jí ekonomický kolaps. Až se ten kolaps přiblíží, a ukrajinci to jistě na svých penězích již pociťují, přijde Rusko se svým platebním systémem (protiváha SWIFTu), který už nějakou dobu spolu… Číst vice »

hudryper
hudryper
11. 1. 2015 22:25

Alena napsal Co když teoreticky- země má zastaralé technologie a tudíž velkou výrobu el.energie na výrobky a služby, kde by při vyspělých technologiích stačila např. polovina spotřeby? Pak je její měna “ tvrdá“ a to nezaslouženě Neptala jste se mne,ale přesto Vám odpovím. I dnes je možné vyhlásit úřední kurz tak“výhodně“, že jej nikdo nebude ochoten akceptovat,nikdo o Vaše peníze neprojeví zájem a můžete je po nějaký čas používat uvnitř země. Jakmile by partner zjistil,že v tom kurzu je Vaše zboží dražší než jinde, nekoupí si ani Vaši měnu,ani zboží. Nadbytek vydaných peněz ovlivní jeho kurz inflačně stejně, ať už… Číst vice »

Alena
Alena
11. 1. 2015 22:33

p.Hudryper, díky za odpověď. Energoměna bude mít své mouchy, přesto bude spravedlivější než současný systém

Mudrc
Mudrc
12. 1. 2015 22:22

leho napsal Zatím ale krachuje petrorubl, který nikdo nechce a americký dolar stále vládne světové ekonomice. A jelikož stabilita rublu záleží zase na ruské ekonomice a ta zase záleží jak se kremelský vládce ten který den vyspí, tak na rubl bych nikdy nevsadil a to nejenom já, ale rovněž drtivá většina světových investorů. Takže, vaše sny o ruské světovládě a pádu západního imperialismu zůstanou pouze sny… Dolar je v těžkém ohrožení kvůli astronomickému zadlužení USA , kde lze předpokládat obrovské ztráty u každého stàtu, který má tzv. „dolarové rezervy“ a proto se kolem ukončení USD, jako světové rezervní měny ,… Číst vice »